Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά την παραγωγή του M2 λόγω των χαμηλών πωλήσεων των υπολογιστών Mac


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τη συγκεκριμένη ''ειδηση '' την έχετε διασταυρώσει δημοσιογραφικά η απλά την αναπαράγεται ?? 

ps : στα M1 Vs x86  που λέγονται στα σχόλια , από προσωπική εμπειρία , πολύ καλά τα m chips ναι , αλλά πρόσφατα πχ δοκίμασα ένα Mac book air με M1 και  μου φάνηκε ίδια η εμπειρία χρήσης με το MacBook Pro του 17 που φοράει 7 γενιάς intel . Δε μιλάω για εξειδικευμενα προγράμματα , για απλή χρήση μιλάω . 

επίσης τα Μακ με m2 είναι ακριβα , αλλά πλέον αν δούμε και τις τιμές σε μηχανήματα από Asus , dell , razer και λοιπές εταιρίες, έχουν ξεφύγει .

 

Επεξ/σία από Choronzoon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

τη συγκεκριμένη ''ειδηση '' την έχετε διασταυρώσει δημοσιογραφικά η απλά την αναπαράγεται ?? 

ps : στα M1 Vs x86  που λέγονται στα σχόλια , από προσωπική εμπειρία , πολύ καλά τα m chips ναι , αλλά πρόσφατα πχ δοκίμασα ένα Mac book air με M1 και  μου φάνηκε ίδια η εμπειρία χρήσης με το MacBook Pro του 17 που φοράει 7 γενιάς intel . Δε μιλάω για εξειδικευμενα προγράμματα , για απλή χρήση μιλάω . 

επίσης τα Μακ με m2 είναι ακριβα , αλλά πλέον αν δούμε και τις τιμές σε μηχανήματα από Asus , dell , razer και λοιπές εταιρίες, έχουν ξεφύγει .

 

https://www.skroutz.gr/s/41188368/Dell-Inspiron-5430-14-i7-1360P-16GB-512GB-SSD-W11-Home-GR-Keyboard.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Στην αρχή μας έλεγαν ότι ο Μ1 είναι ποιο γρήγορος από intel desktop cpu , μετά από 1 μήνα μας έλεγαν ότι εννοούσαν intel mobile cpu και μετά από 2 μήνες μας έλεγαν ότι τελικά είναι ποιο  "αποδοτικός ενεργειακά".

Με την τελευταία γενιά INTEL/AMD έχουν χάσει όλα τα πλεονεκτήματα και τα MAC μετά από τρελό hype παραπληροφόρησης "ξαναέγιναν" απλά μόδα για όποιον θέλει να πληρώσει το αντίτιμο.

Επίσης οι συνθέσεις 8GB RAM / 256GB ssd είναι αστείo ως επιλογή αγοράς για το 2023 , αν θέλαμε περιορισμένες εφαρμογές θα πέρναμε chromebook. Στo ΜΙΝ configuration για καινούριο μηχάνημα πλέον 16GB/512GB οι τιμές είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Είμαι κάτοχος air M2 και πραγματικά είναι ένα στιβαρό σύστημα που δουλεύει άψογα (κάνω επαγγελματική χρήση) + 14 ώρες μπαταρία. Τώρα το αν είναι πιο γρήγορος από Intel δεν ξέρω και δεν είμαι σίγουρος πόσο σημασία έχει. Τρέχει τα πάντα άψογα.

Επεξ/σία από invisiblesurfer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιους θα θεωρηθεί αστείο αλλα με τους Mac που είχαν intel επεξεργαστές μπορούσες μέσω boot camp να περάσει κάποιος  windows για να κάνει την δουλειά του και στα 2 περιβάλλον Τώρα με virtual machines δεν είναι το ίδιο στους M1 -M2 όποτε μπορεί να έπαιξε και ένας παραπάνω παράγοντας για τις χαμηλές πωλήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple στηρίχθηκε πάρα πολύ στον Μ2 και το Air, ότι λόγω νέου σχεδιασμού) θα έκαναν πάταγο. Επειδή βιαζόμουν να περιμένω γιατί ξέμενα από λαπτοπ, πήρα το old-fashioned MBP M2 (Base model). Όταν τα είδα δίπλα δίπλα μετά από καιρό κατέληξα ότι δεν έκανα άσχημα γιατί το MBA M2 μου φαινόταν πιο "ψεύτικο" (Αν δείτε στο ιντερνετ έχει και προβλήματα bending). Και σε συνδυασμό και με τους πιο αργούς δίσκους τελικά μάλλον δεν τους βγήκε (έφαγαν πολύ κράξιμο ήδη από τα M2 MBP)

Τιμώρησε η αγορά την αλαζονεία τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λέτε ότι το έχετε για επαγγελματική χρήση, και δεν σας κρασαρει ποτέ, τι στο καλό κάνετε;;;

Γιατί vs Code στάνταρ 1 φορά τη βδομάδα θα κολλήσει, android studio το ίδιο, docker το ίδιο... 

Εκτός εάν "επαγγελματική χρήση" εννοείτε την επεξεργασία κειμένου (που οκ, για κάποιους όντως μπορεί να είναι).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Το ίδιο και για την σειρά iPad pro…. Αυτοί με τον Μ1 δεν έχουν λόγο να πάνε στο Μ2… Ένα cinematic mode μπήκε στην κάμερα όλο κι όλο Όλα τα άλλα είναι να χαμέ να λέγαμε… Η αλήθεια είναι ότι μας γλιτώσε από αναβάθμιση 😅

Είμαι κάτοχος iPad Pro 11 m1. Φυσικά και δεν θα πάρω με m2 ούτε πιστεύω να το αλλάξω στα επόμενα 5 χρόνια. Αν όμως αγόραζα σήμερα εφόσον το m2 είναι καλύτερο θα επέλεγα αυτό. 

Κάποτε άλλαζα συσκευές κάθε 2ο χρόνο. Παρότι τότε είχε νόημα (για Android λέω που ξέρω) γιατί όντως αυτό που κέρδιζες ήταν αρκετό-χρήσιμο και πάλι θεωρώ ότι έκανα λάθος να παρασύρομαι σε ηλίθιο καταναλωτισμό. 
Πλέον μετά από 5-5,5 χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω το Galaxy S9 σε Galaxy S23 ή iPhone 15. Νομίζω ότι θα δω διαφορά που αξίζει και έχω σκοπό να το κρατήσω αντίστοιχα αρκετά χρόνια.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι επειδή βγαίνουν updated συσκευές δεν πάει να πει ότι πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια αλλά όταν αξίζει κατά την γνώμη και τις ανάγκες μας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Από οοοοοολα αυτά που γράφτηκαν, αυτός κατάλαβες πως είναι ο λόγος που έπεσαν οι πωλήσεις των Μ2? 😛 

Όχι,απλά αναφέρω ακόμα έναν λόγο που δεν πουλάνε. Δεν λέω απο design η apple σκίζει και τα συγκεκριμένα λάπτοπ είναι πανάλαφρα αλλά παίρνεις ένα μηχάνημα με 8 gb σήμερα όταν μνήμη-ssd είναι soldered και δέν αναβαθμίζεται?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

1) τον συγκρίνεις με τον ποιο αργό 6πυρηνο intel  , οπότε έχω δίκιο

2) σταματάω να τον συγκρίνω με desktop γιατί είναι άδικο , κυκλοφόρησε σχεδόν ταυτόχρονα με τον AMD 4800U που μια χαρά τον κόντραρε και σαν cpu και σαν gpu

3) Πράγματι perf/watt έχει κορυφαίο , αυτή ήταν η πραγματική καινοτομία αλλά όχι πλέον με 13η γενια Intel & 7XXX AMD mobile

4) FANLESS    δεν είναι αυτοσκοπός , μέχρι και η APPLe το κατήργησε με τον Μ2

1) Τον συγκρίνεις πχ με 1235U, 1165G7 κτλ και όλους τους επεξεργαστές που βρίσκονται ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ κατηγορία τιμής και σε ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ μηχάνημα (ultrabooks) και ενώ έχει βγει πριν από αυτούς έχει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ, καλύτερη gpu και χαμηλότερη κατανάλωση, ακόμα και με μικρότερο αριθμό πυρήνων. πχ

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1235u-vs-apple-m1

εκτός και αν τον συγκρίνεις με επεξεργαστές με διπλάσια κατανάλωση πχ

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1240p-vs-apple-m1

όπου και πάλι χάνουν σε gpu.

2) O 4800U τον κοντράρει στα διπλάσια Watts ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΡΙΖΑ, αλλιώς ξέχνα το.

3) Μετά από σχεδόν 3 χρόνια η τελευταίες γενιές τον πλησιάζουν σε απόδοση/watt. Όχι γιατί η Apple έκανε κάποιο θαύμα. Λόγω αρχιτεκτονικής.

4) Να με συγχωρείς, αλλά μιλάμε για ultrabooks. Οπότε ο θόρυβος, η κατανάλωση, η απόδοση (με μπαταρία)  και το μέγεθος και βάρος παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο. 

Σε προκαλώ να μου δείξεις ένα λαπτοπ που να έχει τις επιδόσεις (με μπαταρία, όχι σε πρίζα), το βάρος, τη διάρκεια μπαταρίας, στο μέγεθος του Macbook Air Μ1 ακόμα και σήμερα. Τρία χρόνια μετά...

Η Apple δεν κατήργησε το fanless. Τα Macbook Air M2 είναι fanless.

8 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Όχι,απλά αναφέρω ακόμα έναν λόγο που δεν πουλάνε. Δεν λέω απο design η apple σκίζει και τα συγκεκριμένα λάπτοπ είναι πανάλαφρα αλλά παίρνεις ένα μηχάνημα με 8 gb σήμερα όταν μνήμη-ssd είναι soldered και δέν αναβαθμίζεται?.

Η αλήθεια είναι ότι το MacOS δουλεύει διαφορετικά από τα Windows και τα 8Gb είναι σαν να έχεις ένα μηχανημα Windows με περισσότερα.

Προφανώς και η έκδοση αυτή απευθύνεται σε χρήστες που κάνουν σχετικά απλή χρήση και θα συνεχίσουν να κάνουν και σε βάθος χρόνου. Σε αντίθεση με τα Windows λαπτοπ, στα Macbook/mac πρέπει από την αρχή να έχεις αποφασίσει για ποιο σκοπό αγοράζεις το μηχάνημα και αυτό να μην αλλάξει στη πορεία.

Δεν ξέρω αν πουλάνε ή όχι. Πάντως δεν είναι για όλους. Είναι για όσους ζητάνε φορητά μηχανήματα επιδόσεων, αθόρυβα, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και κάνουν δουλειά. Δεν κάνoυν για gaming. 

Κάποιοι τα αγοράζουν γι αυτούς τους λόγους και κάποιοι άλλοι για λάθος λόγους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

εκτός και αν τον συγκρίνεις με επεξεργαστές με διπλάσια κατανάλωση πχ

1) Ο 4800U έχει αντίστοιχους πυρήνες και βγήκε περίπου ίδια εποχή οπότε είναι η λογική σύγκριση , ο intel που αναφέρεις είχε τους μισούς πυρήνες.

2) πράγματι ο 4800U έχει 50% μεγαλύτερο TDP γιάυτό και είπα ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ καινοτομία ήταν το perf/watt

3) Μπορεί το MACOS να έχει ανάγκη από την μισή μνήμη σε σχέση με WINDOWS αλλά όταν τρέχεις μια εφαρμογή που χειρίζεται ένα αρχείο τότε οι ανάγκες είναι ΙΔΙΕΣ. Με λίγα λόγια να συζητάμε για 8GB/256GB (ΜΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΑ) και να έχουμε Απρίλιο/2023 είναι λίγο "αστείο" εκτός αν η χρήση είναι στυλ chromebook των 300ευρώ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, belkin είπε

Με τα ιδια χρηματα αγορασα ενα laptop με i7 13700 και rtx 4070 και πεταει στα παντα

... στις 15,6", με μπαταρία 1.5 ώρα (με πεσμένες επιδόσεις cpu και χρήση μόνο της ενσωματωμένης gpu εκτός πρίζας), υψηλό φορτίο κάνει σαν αεροπλάνο το σύστημα ψύξης και κατανάλωση 300W σε πρίζα...

Εντελώς άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

ωραίο αλλά δε μπορώ να βρω review ,  specs οθόνης , τι πάνελ είναι , τι φωτεινότητα έχει κλπ επίσης τι ποιότητα είναι τα ηχεία , από τη υλικό είναι το σασί , τι ταχύτητες έχει ο SSD και η μνημη  πάντως για δεκατεσαρι κάπως ακριβώς είναι , πριν πέντε μήνες πήρα ένα envy με 14  IPS panels 400 nits , και αλουμινένιο σασί ( όχι ίδια ςποιοτητας με το Μακ όμως ) και έναν tiger lake στα 750 . Αυτό θεωρώ καλη τιμή για ultrabook και ανταγωνιστική για ένα MacBook air . 

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Σε κάποιους θα θεωρηθεί αστείο αλλα με τους Mac που είχαν intel επεξεργαστές μπορούσες μέσω boot camp να περάσει κάποιος  windows για να κάνει την δουλειά του και στα 2 περιβάλλον Τώρα με virtual machines δεν είναι το ίδιο στους M1 -M2 όποτε μπορεί να έπαιξε και ένας παραπάνω παράγοντας για τις χαμηλές πωλήσεις 

αυτό είναι ένα ένα πρόβλημα , το καλό είναι ότι το τελευταίο 16. pro με ιντελ και 5300m πάνω μπορεί να βρεθεί στα 1500-1700 τιμή σχετικά καλή γι'αυτό που περνεις .

2 ώρες πριν, dream21 είπε

 

 

2 ώρες πριν, dream21 είπε

 

 

Επεξ/σία από Choronzoon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Ο 4800U έχει αντίστοιχους πυρήνες και βγήκε περίπου ίδια εποχή οπότε είναι η λογική σύγκριση

2) πράγματι ο 4800U έχει 50% μεγαλύτερο TDP γιάυτό και είπα ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ καινοτομία ήταν το perf/watt

1) Την ίδια επόχή βγήκαν πολλοί επεξεργαστές. Δεν ανήκουν όλοι στην ίδια κατηγορία. Η κατανάλωση του 4800U δεν του επιτρέπει να μπει πχ σε μηχάνημα που θα έχει μπαταρία 12-14 ώρες, όπως ο M1 και μάλιστα σε 13.3" λάπτοπ. Παρόλα αυτά σου ξαναγράφω: οι επιδόσεις που βλέπεις με 4800U είναι όταν είναι στη πρίζα. Εκτός αυτής μπορεί να πέφτουν και στο 60-70%. Τα ultrabooks δεν τα αγοράζουμε για να δουλεύουν κυρίως στη πρίζα, αλλά για να δουλεύουμε, κυρίως, εν κινήσει. Έχω macbook Air Μ1 και αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/37413283/Acer-Nitro-5-AN515-57-72CC-15-6-IPS-FHD-144Hz-i7-11800H-16GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-3070-W11-Home-Black-US-Keyboard.html

Στη πρίζα ο Acer είναι πολύ δυνατότερος. Εκτός πρίζας το Macbook κερδίζει στα πάντα. Πχ περίπου 9000 στο Geekbench 5 multithread o Acer, 7700, περίπου, ο Mac. Εκτος πρίζας, λίγο κάτω από 6000 ο Acer και 7700 περίπου ο Mac. Επιπλέον, εκτός πρίζας δουλεύει μόνο με την ενσωματωμένη gpu του 11800Η, η οποία είναι πολύ χειρότερη από αυτή του Mac. Για μπαταρία, θόρυβο κτλ ας μη μιλήσουμε...

2) Δεν είμαι fan καμίας εταιρείας, οπότε δε θα σου πω ότι είναι καινοτομία της Apple. Είναι θέμα αρχιτεκτονικής. Οι ARM καταναλώνουν λιγότερο. η μαγκιά εδώ είναι ότι η Apple κατάφερε να παρουσιάσει ένα πολύ καλό συνδυασμό hardware/software, ώστε το λειτουργικό της και οι εφαρμογές σε αυτό, να τρέχουν σωστά σε μηχανήματα ARM. Η MS έκανε κάποια βήματα προς τα εκεί, αλλά έχει ακόμα δρόμο. Μέχρι να το κάνει, λοιπόν, η Apple θα έχει προβάδισμα σε perf/watt.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...