Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/09/2023 at 20:34, Innersense said:

Μου κάνει κάτι περίεργα κολπάκια τις τελευταίες μέρες και δεν συνδέεται στο Internet.
Με Ethernet καρφωμένη στην πρώτη θύρα βλέπει ότι είναι σε δύκτιο, αλλά δεν βλέπει internet. Βασικά τώρα που το πρόσεξα δε βλέπει ούτε τις άλλες συσκευές ρούτερ κλπ. Δοκίμασα στην άλλη θύρα τα ίδια. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο Ethernet τα ίδια. Δοκιμασα με WiFi βλέπει τα δύκτια, βάζω κωδικό να συνδεθεί και πάλι μου δείχνει ότι δεν έχει Internet. Restart άπειρα εννοείται και όλλα τα ίδια
Τι στο καλό έπαθε μου κάνει φοβερή εντύπωση.

Ξεκίνησαν τα ίδια προβλήματα σε εμένα, συνεχείς διακοπές WiFi και μη αναγνώριση του Ethernet. Δοκίμασα όλα τα βίντεο στο Youtube με reinstall network drivers, CMD commands κλπ κλπ. Δεν έγινε τίποτα.

Βρήκες κάποια άκρη τελικά;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Vinsomnia said:

Ξεκίνησαν τα ίδια προβλήματα σε εμένα, συνεχείς διακοπές WiFi και μη αναγνώριση του Ethernet. Δοκίμασα όλα τα βίντεο στο Youtube με reinstall network drivers, CMD commands κλπ κλπ. Δεν έγινε τίποτα.

Βρήκες κάποια άκρη τελικά;

On 01/10/2023 at 07:02, Innersense said:

Δοκίμασα τα πάντα, καρφωτή ip κλπ τίποτα.
Τελικά δούλεψε κάνοντας uninstall τους drivers των δυο ethernet και επανεκίνηση.
Προληπτικά είχα κάνει και απεγκατάσταση του Windscribe που δουλεύει τόσο καιρό απροβλημάιστα.
Είναι λίγο περίεργο να σταματάει να λειτουργεί κάτι χωρίς να ξέρεις τι το προκάλεσε και να διορθώνεται πάλι χωρίς να ξέρεις που ακριβώς ήταν το πρόβλημα.
f Windows... 

 

Το είχα γράψει ότι με uninstall τα πάντα, reset στα network settings και επανεκκίνηση λύθηκε.
παρόλα αυτά για να μην παιδεύεσαι μπορείς να δοκιμάσεις και τη λύση με άλλη κάρτα που έγραψε ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Innersense είπε

 

Το είχα γράψει ότι με uninstall τα πάντα, reset στα network settings και επανεκκίνηση λύθηκε.
παρόλα αυτά για να μην παιδεύεσαι μπορείς να δοκιμάσεις και τη λύση με άλλη κάρτα που έγραψε ο φίλος.

Για εμένα τουλάχιστον αυτή η λύση ήταν προσωρινή. Σε 1 ώρα/μέρα πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, επιτέλους τοποθέτησα την ax210. Καμια μα καμια σχεση με τη σαπια realtek που ειχε πανω. Ταχυτητες τερμα, συνδεση αστραπιαια, το bt παιζει απροσκοπτα χωρις διακοπες κτλ και εχει και πολυ καλυτερο σημα. Αυτα. Αν αντιμετωπιζετε θεματα με το wifi αλλαξτε καρτα και θα σωθειτε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2023 at 17:07, x69pr said:

Λοιπόν, επιτέλους τοποθέτησα την ax210. Καμια μα καμια σχεση με τη σαπια realtek που ειχε πανω. Ταχυτητες τερμα, συνδεση αστραπιαια, το bt παιζει απροσκοπτα χωρις διακοπες κτλ και εχει και πολυ καλυτερο σημα. Αυτα. Αν αντιμετωπιζετε θεματα με το wifi αλλαξτε καρτα και θα σωθειτε.

Ωραίος ο φίλος μπράβο!
Καλές γιορτές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα αυτό το βιντεάκι στο youtube σχετικά με προ εγκατεστημένο mallware στα ace magic. (παρόμοια με τα ace magician)

Ενημερωτικά για να κάνατε scan όσοι από εσάς έχετε το αρχικό λειτουργικό που ήρθε μαζί με το pc.
Εγώ είχα περάσει από την αρχή τα windows μιας και δεν είχα καταφέρει να κάνω clone τον δίσκο.

 

Επεξ/σία από Maitre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως κατοχος 2 ace am6pro, ενα με τον ryzen7 και εναν με τον ryzen5, αλλαξα δισκο στο μοντελο με τον ryzen7 γιατι ηταν ενας απ τα βαθη της Κινας. Προσπαθωντας να κανω clean install η microsoft μου μπλοκαρε το key. Σε επικοινωνια με τη MS μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο ατομικο key ειχε χρησιμοποιηθει πανω απο 50φορες απ την ace και το μπλοκαραν.

Επικοινωνω με την ace και μου προτειναν να κανω format με δικο τους image το οποιο ειχε ολο spyware.

Με τα πολλα μου εδωσαν νεο key που δουλεψε στο δικο μου clesn install. Ελα ομως που δε δουλευαν και οι drivers του hardware. Επρεπε να ψαχνω στο forum τους.

Γενικα θελω να πω να μην το θεωρειτε δεδομενο οτι ολα θα δουλεψουν ρολοι σε αδειο δισκο.

Αναπολω το παλιο μου nuc6 10ετιας της intel που ακομα παιρνει αυτοματα  updates στο hardware.

Μηδενικη υποστηριξη τα κινεζικα...

O νεος δισκος εννοειται δουλευει σε χαμηλοτερες ταχυτητες nvme3 αφου δεν υποστηριζει 4.

επισης το am06pro δε δεχεται nvme με ψυκτρα αν δεν το αφησεις ξεβιδωτο απο κατω ή δε σπασεις το δοντακι  στο καπακι. Πας να κανεις μια απλη αναβαθμιση και δε φανταζεσαι τι προβληματα προκυπτουν με τους κινεζους

Επεξ/σία από Feigen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/2/2024 στις 7:46 ΜΜ, Feigen είπε

ως κατοχος 2 ace am6pro, ενα με τον ryzen7 και εναν με τον ryzen5, αλλαξα δισκο στο μοντελο με τον ryzen7 γιατι ηταν ενας απ τα βαθη της Κινας. Προσπαθωντας να κανω clean install η microsoft μου μπλοκαρε το key. Σε επικοινωνια με τη MS μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο ατομικο key ειχε χρησιμοποιηθει πανω απο 50φορες απ την ace και το μπλοκαραν.

Επικοινωνω με την ace και μου προτειναν να κανω format με δικο τους image το οποιο ειχε ολο spyware.

Με τα πολλα μου εδωσαν νεο key που δουλεψε στο δικο μου clesn install. Ελα ομως που δε δουλευαν και οι drivers του hardware. Επρεπε να ψαχνω στο forum τους.

Γενικα θελω να πω να μην το θεωρειτε δεδομενο οτι ολα θα δουλεψουν ρολοι σε αδειο δισκο.

Αναπολω το παλιο μου nuc6 10ετιας της intel που ακομα παιρνει αυτοματα  updates στο hardware.

Μηδενικη υποστηριξη τα κινεζικα...

O νεος δισκος εννοειται δουλευει σε χαμηλοτερες ταχυτητες nvme3 αφου δεν υποστηριζει 4.

επισης το am06pro δε δεχεται nvme με ψυκτρα αν δεν το αφησεις ξεβιδωτο απο κατω ή δε σπασεις το δοντακι  στο καπακι. Πας να κανεις μια απλη αναβαθμιση και δε φανταζεσαι τι προβληματα προκυπτουν με τους κινεζους

Θα ήθελα να μου προτείνεις ένα app για να μπορέσω να ελλενξω το δικό μου για spyware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Fasirelas said:

Θα ήθελα να μου προτείνεις ένα app για να μπορέσω να ελλενξω το δικό μου για spyware.

Αν και αναμένω απάντηση στο αν υπάρχει δοκιμασμένο κάτι τέτοιο, η προσωπική μου άποψη την οποία και φυσικά έπραξα, είναι ότι είναι πάντα καλύτερα clean install με την έκδοση Windows που προτιμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη προσοχή guys, φρέσκο άρθρο με πρόσφατη ημερομηνία.

https://www.theregister.com/2024/02/29/acemagic_chinese_pc_malware_infection/

Τα έχουμε πει εδώ και καιρό, αλλά είναι εντυπωσιακό ότι συνεχίζουν αυτή την τακτική.

Μελανό σημείο για μια εταιρία που κατά τη γνώμη μου βγάζει εξαιρετικά ενδιαφέροντα μηχανήματα σε πολύ καλές τιμές.

Απορώ πως δεν έχει προκαλέσει αυτή η νοοτροπία ήδη την καταστροφή της, αλλά προφανώς μια μεγάλη μερίδα του αγοραστικού κοινού ίσως να μην το γνωρίζει όπως επίσης και κάποιους δεν τους νοιάζει γιατί με το που θα το πάρουν θα κάνουν format και clean install. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2024 at 13:48, Maitre said:

Είδα αυτό το βιντεάκι στο youtube σχετικά με προ εγκατεστημένο mallware στα ace magic. (παρόμοια με τα ace magician)

Ενημερωτικά για να κάνατε scan όσοι από εσάς έχετε το αρχικό λειτουργικό που ήρθε μαζί με το pc.
Εγώ είχα περάσει από την αρχή τα windows μιας και δεν είχα καταφέρει να κάνω clone τον δίσκο.

 

 

On 11/02/2024 at 19:46, Feigen said:

ως κατοχος 2 ace am6pro, ενα με τον ryzen7 και εναν με τον ryzen5, αλλαξα δισκο στο μοντελο με τον ryzen7 γιατι ηταν ενας απ τα βαθη της Κινας. Προσπαθωντας να κανω clean install η microsoft μου μπλοκαρε το key. Σε επικοινωνια με τη MS μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο ατομικο key ειχε χρησιμοποιηθει πανω απο 50φορες απ την ace και το μπλοκαραν.

Επικοινωνω με την ace και μου προτειναν να κανω format με δικο τους image το οποιο ειχε ολο spyware.

Με τα πολλα μου εδωσαν νεο key που δουλεψε στο δικο μου clesn install. Ελα ομως που δε δουλευαν και οι drivers του hardware. Επρεπε να ψαχνω στο forum τους.

Γενικα θελω να πω να μην το θεωρειτε δεδομενο οτι ολα θα δουλεψουν ρολοι σε αδειο δισκο.

Αναπολω το παλιο μου nuc6 10ετιας της intel που ακομα παιρνει αυτοματα  updates στο hardware.

Μηδενικη υποστηριξη τα κινεζικα...

O νεος δισκος εννοειται δουλευει σε χαμηλοτερες ταχυτητες nvme3 αφου δεν υποστηριζει 4.

επισης το am06pro δε δεχεται nvme με ψυκτρα αν δεν το αφησεις ξεβιδωτο απο κατω ή δε σπασεις το δοντακι  στο καπακι. Πας να κανεις μια απλη αναβαθμιση και δε φανταζεσαι τι προβληματα προκυπτουν με τους κινεζους

 

1 hour ago, Innersense said:

Μεγάλη προσοχή guys, φρέσκο άρθρο με πρόσφατη ημερομηνία.

https://www.theregister.com/2024/02/29/acemagic_chinese_pc_malware_infection/

Τα έχουμε πει εδώ και καιρό, αλλά είναι εντυπωσιακό ότι συνεχίζουν αυτή την τακτική.

Μελανό σημείο για μια εταιρία που κατά τη γνώμη μου βγάζει εξαιρετικά ενδιαφέροντα μηχανήματα σε πολύ καλές τιμές.

Απορώ πως δεν έχει προκαλέσει αυτή η νοοτροπία ήδη την καταστροφή της, αλλά προφανώς μια μεγάλη μερίδα του αγοραστικού κοινού ίσως να μην το γνωρίζει όπως επίσης και κάποιους δεν τους νοιάζει γιατί με το που θα το πάρουν θα κάνουν format και clean install. 

όλα αυτά ισχύουν και για τα ouvis;

Τα ouvis όπως έχει αναφερθεί είναι πανομοιότυπα με τα acemagic απλά δεν έχουν πάνω την φίρμα. Δεν ξέρω που και πως κατεσκευάζονται και έχουν άλλη ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

 

 

όλα αυτά ισχύουν και για τα ouvis;

Τα ouvis όπως έχει αναφερθεί είναι πανομοιότυπα με τα acemagic απλά δεν έχουν πάνω την φίρμα. Δεν ξέρω που και πως κατεσκευάζονται και έχουν άλλη ονομασία.

είχα πάρει acemagic και όταν κάηκε μου έστειλαν σε αντικατάσταση ouvis. δε βλέπω καμία διαφορά εκτός από το λογότυπο όταν κάνω power-on.

το ενδιαφέρον είναι ότι δε το ξεκίνησα ποτέ με το δίσκο του ouvis μια και τον έβαλα στο 2o slot, αλλά τον σκάναρα με defender και βρήκε αυτούς τους ιούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, caasi70 said:

είχα πάρει acemagic και όταν κάηκε μου έστειλαν σε αντικατάσταση ouvis. δε βλέπω καμία διαφορά εκτός από το λογότυπο όταν κάνω power-on.

το ενδιαφέρον είναι ότι δε το ξεκίνησα ποτέ με το δίσκο του ouvis μια και τον έβαλα στο 2o slot, αλλά τον σκάναρα με defender και βρήκε αυτούς τους ιούς

ενδιαφέρον.......με ποιά προγράμματα σκάναρες και τι ακριβώς σου βρήκε; Ρωτάω για να κάνουμε το ίδιο και να συγκρίνουμε/μαζέψουμε αποτελέσματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...