Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, specre said:

Τι να τα κάνουμε; :P Πέρα από την πλάκα, εμένα δεν μου χρειάζονται παραπάνω από 16GB.

Κι εγώ έτσι νομίζω. Για την HTPC χρήση που του κάνω είναι μια χαρά

18 hours ago, specre said:

@Innersense θερμοκρασίες ο 970 evo plus;  Έβαλες ψύκτρα; Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι ο 970 evo plus έπιασε αμέσως 60-62C.

Δεν έχω βάλει ψήκτρα και δεν έχω κοιτάξει θερμοκρασίες γιατί δεν το πολυχρησιμοποιώ ακόμα η αλήθεια είναι.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω και θα σου πω.
Btw μου έκανε εντύπωση ότι όταν έβγαλα τον "μαμά" και τον έβαλα σε laptop με τον αντάπτορα απο το Aliexpress που πήραμε και μου έκανε κάτι restart που με προβλημάτισαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος που το έχει πάρει και το έχει αφήσει με τη "μαμά" εγκατασταση;

Δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω ακόμα να κάνει bitstream pass-through τον ήχο στον AV μου.

Έριξα μια ματιά στο Device manager και μου δείχνει ότι δεν έχει αναγνωρίσει δύο συσκευές

"Multimedia Controler"

"PCI Data Aquiisition and Signal Processing Controller"

Αναρωτιέμαι αν έχουν φορτωθεί οι σωστοί Drivers σε όλες τις συσκευές.

Αν μπορεί κάποιος με εργοστασιακο setup να κάνει ένα Screenshot το Device Manager του θα είμαι ευγνώμων.

Καλά άκυρο, μη με λαμβάνετε υπόψιν, είδα ότι είχαν γραφτεί όλα στις προηγούμενες σελίδες.

Οκ, φτιάχτηκε το πρόβλημα.

Τώρα μένει απλά πως θα κάνω on the fly transcoding του AAC5.1 ήχου που έχουν πολλά mkv σε AC3 ή DTS που αναγνωρίζει ο AV.

Προς το παρόν μόνο το KODI έχω βρει να το κάνει αυτό στο Android και το εκτιμώ αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βρήκα τη λύση γι΄ αυτό που έψαχνα, το αναφέρω κι εδώ να υπάρχει αν και δεν έχει σχέση αποκλειστικά με το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Για όσους λοιπόν θέλουν να ακούσουν τα AAC 5.1 αρχεία τους σε AC3 5.1 από τον εξωτερικό AV τους υπάρχει εύκολη ρύθμιση on the fly.

Σε υπολογιστή με εγκατεστημένο το K-Lite Mega Codec Pack πάτε στις ρυθμίσεις του ffdshow audio

Στο Output τσεκάρετε το "AC3 (SPIDIF encode mode)" και "Encode 5.1 streams only"

Αυτό ήταν! Πλέον στην αναπαραγωγή των AAC 5.1 αρχείων με Media Player Classic -ή όποιου άλλου player χρησιμοποιείτε που υποστηρίζει DirectShow filters- θα έχετε απευθείας AC3 5.1 ήχο στον AV σας.

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα στην ομάδα, παρέλαβα και εγώ το amr 5 από geekbuying, έκανε 1 μήνα ακριβώς να μου έρθει. 

Το Mini pc εγώ το θέλω καθαρά για ελαφρύ Gaming (μια ωρίτσα την ημέρα και αν... ) , ταινίες σε 4k, netflix cosmote κλπ.... 

Δοκίμασα να παίξω κάποια παιχνίδια (asseto corsa, crash, forza κλπ) από εξωτερικό δίσκο που τα είχα περασμένα δεν έπαιζε τίποτα. 

Έτσι πέρασα μερικά στον δικό του δίσκο και έπαιξαν, βέβαια σε κάποια μου έριξε πάρα  πολύ την ανάλυση, ενώ άλλα κολλούσαν (forza).

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να έχω καλύτερο Gaming?

Να πάρω και άλλον ssd μήπως; 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι; 

Το έχω στο auto οταν παίζω τα παιχνίδια. 

Δεν έχω πειράξει τίποτα από όταν το πήρα. 

Σας ευχαριστώ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Galteo67 καλώς σου ήρθε το μηχάνημα.
Δεν ασχολούμαι με gaming οπότε καλό θα είναι να απαντήσουν άλλοι.
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι όποιον γνωρίζει. Οι nvme ανεβάζουν θερμοκρασία κυρίως όταν διαβάζουν γράφουν ή και σε απλά όταν είναι σε idle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία μπας και μαζέψουμε κανένα φίλο ακόμα που ενδιαφέρεται το AMR5 Mini PC σε προσφορά από το Geekbuying στα 261,81€ τελική με χρήση του κωδικού NNNAMR5
Δε σας κρύβω ότι για μια στιγμή σκέφτηκα να το πάρω καβάντζα για το AM06 Pro να υπάρχει, αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα. Αν φόραγε πάντως τον 5625U ίσως να μου ήταν πιο δελεαστικό.

https://www.geekbuying.com/item/AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-5-5600U-16GB-512GB-EU-520509.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο @Galteo67. Ούτε κι εγώ έχω ασχοληθεί με gaming, αλλά σκοπεύω κάποια στιγμή να δοκιμάσω.

@Innersense με τον δικό του ssd δεν ανέβαζε θερμοκρασίες. Φυσικά δεν είχε και τίποτα τρελές ταχύτητες. Με τον 970 evo plus (1TB phoenix controller), χωρίς ψύκτρα σε idle είχε 62°C. Έβαλα αυτή την ψύκτρα https://www.aliexpress.com/item/1005005904566467.html (2,77€ aliexpress choise). Τώρα ξεκινάει 35-40°C και φτάνει max 62-63°C. Αν θυμάμαι καλά ο συγκεκριμένος ssd πάει έως και 70°C πριν κάνει throttling. Χρήση κυρίως σε streaming. Σκέφτομαι να του βάλω και κανένα extra usb fan, σαν αυτό https://www.aliexpress.com/i/33002226852.html

Στις 7/7/2023 στις 2:57 ΜΜ, Innersense είπε

Btw μου έκανε εντύπωση ότι όταν έβγαλα τον "μαμά" και τον έβαλα σε laptop με τον αντάπτορα απο το Aliexpress που πήραμε και μου έκανε κάτι restart που με προβλημάτισαν.

Εγώ τον έβαλα με τον αντάπτορα, σε αντάπτορα Sata to usb, format.... και είναι μια χαρά B)

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Innersense said:

Για την ιστορία μπας και μαζέψουμε κανένα φίλο ακόμα που ενδιαφέρεται το AMR5 Mini PC σε προσφορά από το Geekbuying στα 261,81€ τελική με χρήση του κωδικού NNNAMR5
Δε σας κρύβω ότι για μια στιγμή σκέφτηκα να το πάρω καβάντζα για το AM06 Pro να υπάρχει, αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα. Αν φόραγε πάντως τον 5625U ίσως να μου ήταν πιο δελεαστικό.

https://www.geekbuying.com/item/AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-5-5600U-16GB-512GB-EU-520509.html

Ενας ακομα ηρθε λοιπον, σε αναμονη βεβαια μεχρι να ερθει το AMR5.

Απ'όσα διαβασα μαλλον θα παω για καθαρη εγκατασταση των 11, μιας κι εχω εναν 970Evo 1TB να καθεται.

Θα πρεπει να τον βαλω στο slot του παλιου ή δεν παιζει ρολο? Τον κραταμε τον παλιο που εχει, ειναι αξιοπιστος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς να σου έρθει το τούμπανο φίλε @KoGi είναι σίγουρο ότι θα το ευχαριστηθεις!

Λογικά αφού θα το ανοίξεις έτσι κι αλλιώς να του βάλεις τον Evo μπορείς να τους αλλάξεις και θέση.

Έτσι κι αλλιώς όπως θα διάβασες διαφορά δε θα καταλάβεις στη χρήση, είναι απλά αυτό το ψυχολογικό το 3500+ read που θα δεις με το Crystal Disk.

Αναλόγως και της χρήσης που σκοπεύεις να του κάνεις βέβαια 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Innersense said:

Καλώς να σου έρθει το τούμπανο φίλε @KoGi είναι σίγουρο ότι θα το ευχαριστηθεις!

Λογικά αφού θα το ανοίξεις έτσι κι αλλιώς να του βάλεις τον Evo μπορείς να τους αλλάξεις και θέση.

Έτσι κι αλλιώς όπως θα διάβασες διαφορά δε θα καταλάβεις στη χρήση, είναι απλά αυτό το ψυχολογικό το 3500+ read που θα δεις με το Crystal Disk.

Αναλόγως και της χρήσης που σκοπεύεις να του κάνεις βέβαια 👍

Θα στήσω Plex server να παίζει ταινίες &  σειρές, κάποιες σε 4Κ.

Τα τρέχοντα που βλέπω θα τα βάζω στον ssd και το αρχείο σε εξωτερικό δίσκο.

Έχω σκοπό να στήσω κι άλλα εκεί, αλλά όχι άμεσα.

Ίσως μελλοντικά να βάλω κι άλλο μεγαλύτερο ssd. Αλλά κι έτσι δε νομίζω να έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω έναν ssd για το amr 5 από ότι κατάλαβα ο Samsung https://www.amazon.fr/gp/product/B07MBQPQ62/?smid=A1X6FK5RDHNB96

είναι ο καλύτερος. Ερώτηση καθ ότι είμαι λίγο άσχετος... Τον κουμπώνω απλά ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; 

Υπάρχει κάποιο βιντεάκι σε YouTube?

Μήπως με συμφέρει να πάρω εξωτερικό ssd? 

Και πάλι ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχουμε ξανά εξαιρετική προσφορά:

AMR5 με 5700U με το κουπόνι NNNAMR5 παει στα €250.77
https://www.geekbuying.com/item/OUVIS-AMR5-Mini-PC-AMD-Ryzen-7-5700U-EU-522158.html

Είναι λίγο no brainer...

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου κάνει κάτι περίεργα κολπάκια τις τελευταίες μέρες και δεν συνδέεται στο Internet.
Με Ethernet καρφωμένη στην πρώτη θύρα βλέπει ότι είναι σε δύκτιο, αλλά δεν βλέπει internet. Βασικά τώρα που το πρόσεξα δε βλέπει ούτε τις άλλες συσκευές ρούτερ κλπ. Δοκίμασα στην άλλη θύρα τα ίδια. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο Ethernet τα ίδια. Δοκιμασα με WiFi βλέπει τα δύκτια, βάζω κωδικό να συνδεθεί και πάλι μου δείχνει ότι δεν έχει Internet. Restart άπειρα εννοείται και όλλα τα ίδια
Τι στο καλό έπαθε μου κάνει φοβερή εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Innersense είπε

Μου κάνει κάτι περίεργα κολπάκια τις τελευταίες μέρες και δεν συνδέεται στο Internet.
Με Ethernet καρφωμένη στην πρώτη θύρα βλέπει ότι είναι σε δύκτιο, αλλά δεν βλέπει internet. Βασικά τώρα που το πρόσεξα δε βλέπει ούτε τις άλλες συσκευές ρούτερ κλπ. Δοκίμασα στην άλλη θύρα τα ίδια. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο Ethernet τα ίδια. Δοκιμασα με WiFi βλέπει τα δύκτια, βάζω κωδικό να συνδεθεί και πάλι μου δείχνει ότι δεν έχει Internet. Restart άπειρα εννοείται και όλλα τα ίδια
Τι στο καλό έπαθε μου κάνει φοβερή εντύπωση.

restart εκανες μόνο στο pc ή και στο router; όταν ειχα παρόμοιο θέμα, το πρόβλημα ηταν απο την πλευρά του router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο pc και στο router.

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές έχουν κανονικά internet και μέσω eternity ή wifi αντίστοιχα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό συμβαίνει το εξης αδιανόητο.

Έβαλα πάνω στο Ace Magician USB από αυτά που είναι hub και ethernet και κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα, δεν βλέπει ότι η σύνδεση έχει internet.

Δεν είναι θέμα να έχουν καεί η θύρες των ενσωματομένων καρτών δηλαδή ή η κάρτα wifi.

Κατι άλλο του φταίει, τι διαολο...

Εντωμεταξύ το έχω σταλεί τέλεια και με πιάνει πονοκέφαλος στην ιδέα να του κάνω format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...