Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 minutes ago, tempo said:

επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει, έχεις να μας κάνεις κάποια πρόταση για κάποιο καλό m2 για να κοιτάμε αυτές τις μέρες; (για AMR5)

Σε εμένα το mouse/keyboard δεν έχει προβλήματα, είναι ασύρματο αλλά όχι bluetooth.

Επισης να αναφέρω ότι μέσω ethernet δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (έχω πάνω τα μαμά win11)

Κι εγω απο τις συζητησεις εδω μαθαινω τα περισσοτερα.

Απο δισκους δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιαιτερο, αναλογα βεβαια και τη χρηση που θελεις.

Εγω π.χ. εχω στησει Plex server και θελω χωρο να παιζουν σειρες/ταινιες, ειδικα οι 4Κ.

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις απο το δισκο, αλλωστε παιρνει gen3, οποτε θα κοιταξω κατι αξιοπιστο σε καλη τιμη.

Ελπιζω να βγουν σε προσφορα καποιοι απο του vfm δισκους π.χ. ADATA ή απλα μοντελα απο Kingston, Crucial κλπ.

Οσο για το OS, εγω καθαρα Win11 εβαλα και δεν εχω καποια networking θεματα. Αυτο με το πληκτρολογιο μαλλον ειναι δικο του θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, KoGi said:

Κι εγω απο τις συζητησεις εδω μαθαινω τα περισσοτερα.

Απο δισκους δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιαιτερο, αναλογα βεβαια και τη χρηση που θελεις.

Εγω π.χ. εχω στησει Plex server και θελω χωρο να παιζουν σειρες/ταινιες, ειδικα οι 4Κ.

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις απο το δισκο, αλλωστε παιρνει gen3, οποτε θα κοιταξω κατι αξιοπιστο σε καλη τιμη.

Ελπιζω να βγουν σε προσφορα καποιοι απο του vfm δισκους π.χ. ADATA ή απλα μοντελα απο Kingston, Crucial κλπ.

Οσο για το OS, εγω καθαρα Win11 εβαλα και δεν εχω καποια networking θεματα. Αυτο με το πληκτρολογιο μαλλον ειναι δικο του θεμα.

αυτό το gen3 πως ακριβώς το ψάχνουμε;

Πρέπει να μας απασχολεί κάτι με την θερμότητα που παράγεται; (έχω διαβάσει ότι ορισμένοι ζεσταίνονται υπερβολικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, tempo said:

αυτό το gen3 πως ακριβώς το ψάχνουμε;

Πρέπει να μας απασχολεί κάτι με την θερμότητα που παράγεται; (έχω διαβάσει ότι ορισμένοι ζεσταίνονται υπερβολικά)

Νομιζω ειναι θεμα του SoC που χρησιμοποιει το AMR5, μεχρι Gen3 παιρνει. Βαζεις νομιζω και gen4 αν θες αλλα δε παρεις παραπανω επιδοσεις.

Απο θερμοτητα δεν το εχω κοιταξει, κι ο Evo+ που εβαλα δεν ειχε heatsinks αλλα δεν κοιταω ποσο ανεβαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, tempo said:

μια ερώτηση για το AMR5: αν θέλω να κάνω μια νέα καθαρή εγκατάσταση των windows 11 ποιά διαδικασία ακολουθώ;

Εγω εφτιαξα ενα USB stick με Win11 ISO και μετα boot απο εκει κι εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, KoGi said:

Εγω εφτιαξα ενα USB stick με Win11 ISO και μετα boot απο εκει κι εγκατασταση.

ωραίος, λειτούργησε χωρίς προβλήματα φαντάζομαι και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά, έτσι;

Μήπως θυμάσαι απο που βρήκες το win11 ISO; να το έχουμε έτοιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tempo said:

ωραίος, λειτούργησε χωρίς προβλήματα φαντάζομαι και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά, έτσι;

Μήπως θυμάσαι απο που βρήκες το win11 ISO; να το έχουμε έτοιμο....

Ναι μια χαρα, κανενα προβλημα δεν ειχα. Το ISO απο την ιδια τη Microsoft το πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update για το θέμα με το ασύρματο δίκτυο. Το τσιπακι 8821ce realtek που φοράει είναι τέρμα προβληματικό, παντού σε όσα λάπτοπ το φοράνε έχουν όλοι προβλήματα. Κάθησα και ασχολήθηκα ίσα με 2 ώρες δοκιμάζοντας driver καινοτι λύση έβρισκα να προτείνουν και άκρη δε βρήκα.

Να σημειώσω επίσης, ότι δεν βλέπει τη μπάντα των 5ghz και η σύνδεση Bluetooth χάνεται και κάνει διακοπές στην αναπαραγωγή.

Θα αλλάξω την κάρτα με μια Intel ax200 να βρω την ησυχία μου, καθώς η γενική συναίνεση είναι ότι είναι από τις πλέον συμβατές και απροβληματιστες λύσεις.

Επεξ/σία από x69pr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 12:36 ΜΜ, x69pr είπε

Θα αλλάξω την κάρτα με μια Intel ax200 να βρω την ησυχία μου, καθώς η γενική συναίνεση είναι ότι είναι από τις πλέον συμβατές και απροβληματιστες λύσεις.

Εγώ έχω αλλάξει σε μια AX210NGW και δεν έχω κανένα θέμα. Μόνο με wireless δουλεύει κοντά 10 ώρες την ημέρα. 
Βέβαια έχω Ubuntu 22.04.

Αν αλλάξεις θέλει πολύ προσοχή πώς θα βγάλεις τα φις με τις κεραίες. Είναι πολύ ευαίσθητα τα καλώδια. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosss_ είπε

Εγώ έχω αλλάξει σε μια AX210NGW και δεν έχω κανένα θέμα. Μόνο με wireless δουλεύει κοντά 10 ώρες την ημέρα. 
Βέβαια έχω Ubuntu 22.04.

Αν αλλάξεις θέλει πολύ προσοχή πώς θα βγάλεις τα φις με τις κεραίες. Είναι πολύ ευαίσθητα τα καλώδια. 
 

Δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Δεν μπορείς να βγάλεις τα καλώδια χωρίς να σηκώσεις την πλακέτα από το cooler? Ούτως ή άλλως η νέα κάρτα δεν έχει τις δικές της κεραίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ διαβάζοντας όλα αυτά που λέτε εδώ για το wifi του επίτηδες ένα ολόκληρο απόγευμα δούλεψα με το ασύρματο (είχα βγάλει εντελώς το καλώδιο δικτύου) και ενεργοποίησα το wifi.

Δούλεψε χωρίς πρόβλημα με windows11. Το δίκτυο μου δεν ήταν 5GHz και δεν έκανα οποιαδήποτε επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 11:45 ΠΜ, x69pr είπε

Δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Δεν μπορείς να βγάλεις τα καλώδια χωρίς να σηκώσεις την πλακέτα από το cooler? Ούτως ή άλλως η νέα κάρτα δεν έχει τις δικές της κεραίες;

Η νέα κάρτα έρχεται χωρίς κεραίες αλλά μπαίνουν αυτές που έχει η παλιά. 
Εγώ είχα πάρει και άλλες κεραίες. (ευτυχώς γιατί χάλασα αυτές που είχε μέσα) 
η πλακέτα μαζί με το cooler βγαίνει όλο μαζί και αν θυμάμαι καλά δεν έχει ούτε βίδες ούτε τπτ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θελει την ψυκτρα του ο Evo+ που εχω βαλει γιατι ανεβαζει αρκετα θερμοκρασια οταν κανει δουλεια.

Επιασε κοντα 63-64 οταν επαιζε μια 1080p ταινια, ενω οταν εβαλα 2-3 να παιζουν πηγε και 70!!!

Κι επειδη θα βαλω κι εναν Crucial 2TB στη θεση του 512 που ειχε, μαλλον θα θελει κι εκεινος ψυξη.

Εχετε να προτεινετε καποια που κανει καλη δουλεια? Ειδα καποιες BeQuiet και RaidSonic στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το δικό μου μάλλον τα τίναξε. Ενώ λειτουργούσε κανονικά τους 3 μήνες που το εχω με ευκαιριακή χρήση, δηλαδή άνοιξε 3-4 φορές την εβδομάδα για μερικές ώρες σήμερα κάτι το έπιασε και δεν ανάβει καν. Φαίνεται power το θέμα δεν όταν πατάω το power on μένει εντελώς σβηστό. Μέτρησα το supply και φαίνεται να δίνει 19+ v όπως αναμένεται. 
Θα προσπαθήσω για επιστροφή 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...