Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Innersense βγάλε τον nvme, βάλε έναν άλλον ή sata και πέρνα ξανά τα windows για να δεις σίγουρα. Ξέρω φασαρία. Αλλά πιστεύω κάποιο "σκάλωμα" με τα windows είναι.

Πριν από όλα δες κι αυτό:

 

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και μόνο που βλέπω ότι υπάρχει βίντεο που να λέει ότι υπάρχουν τέτοια networking προβλήματα στα Windows 11 μου ανέβηκε η πίεση.

Δοκίμασα το network reset, έκανα επανεκκίνηση του box αλλά δε διορθώθηκε.

Τα υπόλοιπα που βήματα είναι μανούρα οπότε θα επανέλθω εν καιρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα πάντα, καρφωτή ip κλπ τίποτα.
Τελικά δούλεψε κάνοντας uninstall τους drivers των δυο ethernet και επανεκίνηση.
Προληπτικά είχα κάνει και απεγκατάσταση του Windscribe που δουλεύει τόσο καιρό απροβλημάιστα.
Είναι λίγο περίεργο να σταματάει να λειτουργεί κάτι χωρίς να ξέρεις τι το προκάλεσε και να διορθώνεται πάλι χωρίς να ξέρεις που ακριβώς ήταν το πρόβλημα.
f Windows... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Innersense said:

Δοκίμασα τα πάντα, καρφωτή ip κλπ τίποτα.
Τελικά δούλεψε κάνοντας uninstall τους drivers των δυο ethernet και επανεκίνηση.
Προληπτικά είχα κάνει και απεγκατάσταση του Windscribe που δουλεύει τόσο καιρό απροβλημάιστα.
Είναι λίγο περίεργο να σταματάει να λειτουργεί κάτι χωρίς να ξέρεις τι το προκάλεσε και να διορθώνεται πάλι χωρίς να ξέρεις που ακριβώς ήταν το πρόβλημα.
f Windows... 

Συνήθως η "αιτία" είναι κάποιο windows update που πολύ πιθανό να μην είχε καμία σχέση με το hardware σου και τους drivers του, αλλά είναι πολύ εύκολο το σύστημα των windows να πάθει λαλά, οπότε...

Εφόσον λύθηκε το πρόβλημα σου χωρίς να χρειαστείς format, μη το πείς του παπά! (και αν κάποιος ιερέας εντελώς τυχαία διαβάζει το νήμα αυτό, ας κάνει τα στραβά μάτια) 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή παιδιά, δυο καινούργιες παρατηρήσεις.

1. Το AMR06 έχει θέμα με τα μπροστινά USB. Έχω συνδεδεμένο εξωτερικό σκληρό και αν απλά αγγίξω το καλώδιο του (ούτε καν να το κουνήσω για να το βγάλω) η οθόνη μαυρίζει. Η ίδια η AceMagician προς τιμή τους παραδέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα με στατικό ηλεκτρισμό.
https://minipcunion.com/viewtopic.php?p=9838&sid=cc908464955e29d63689fdfa723c6f78#p9838

2. Έφαγα μια φλασιά και ενώ γενικά του κάνω ελαφριά χρήση (πέραν του rendering των mkv με madvr) είπα να παίξω ένα παιχνιδάκι, το Detroit Become Human (Ενδεικτικά Requirements)

Επειδή μου έκανε κάποια κουλά (ξαφνικά κλείνει το παιχνίδι μόνο του και νε πετάει στο Desktop) δοκίμασα και να ορίσω την iGpu στα 4Gb και να την βάλω στο Game Optimized (από ότι είδα την ορίζει στα 2Gb με 7Gb Shared), αλλά τελικά επέστρεψα πάλι στο Auto που απ' ότι βλέπω τη διαχειρίζεται μια χαρά στις περισσότερες περιπτώσεις.
Ακούγεται υπερβολή αλλά δεν είναι. Λόγω shared ram με τη iGpu ίσως αξίζει τελικά να πάρει κανείς στο μέλλον κάποια έκδοση με 32Gb αν παίζει παιχνίδια. Στην περίπτωση μου δε νομίζω ότι αξίζει να προχωρήσω σε αναβάθμιση, αλλά θα το έχω υπόψιν για μελλοντική αγορά.

 

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, 
Για όποιον ενδεχομένως ενδιαφέρετε ή θέλει να το μοιραστεί 

 image.png.710d014e3274fee31b572e44ea67340d.png

Απο το επίσημο site https://acemagic.de/en/products/ace-am06-pro-amd-ryzen-mini-pc?variant=46767534276920
αποστολή από Ευρώπη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να γράψω και εγώ την εμπειρία χρήσης μου από αυτό το μηχανακι. Το πήρα και το σεταρα για να χρησιμοποιηθεί ως μηχανάκι γραφείου για το εξοχικό. Είναι σβέλτο, αθόρυβο κτλ και όλα που έχουν αναφερθεί. Το μόνο πρόβλημα που μου έχει σπάσει τελείως τα νεύρα είναι αυτό με το wifi. Το συνδέω σε hotspot από κινητό. Μία στις δέκα συνδέεται και παίζει σωστά. Τις άλλες φορές συνδέεται και δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ η τα windows βγάζουν μήνυμα cannot connection to this network. Μιλάμε μπορεί να κάνει και παραπάνω από δέκα λεπτά να συνδεθεί και όταν θέλεις να δουλέψεις αυτό αρκεί για να θες να το πετάξεις από το παράθυρο.

Ψάχνοντας βρήκα ότι το τσιπακι realtek που φοράει είναι επιεικως για πέταμα. Σε κάποιο φόρουμ για λάπτοπ άσους που φοράμε το ίδιο έγραψε ένας τσακαλος για μια έκδοση των driver που παίζει σωστά, και όντως αυτό έλυσε το πρόβλημα στο 98% των περιπτώσεων.

 

Εχθές είπα να κάνω update τους driver με το snappy driver, όπως και έγινε και για τα network interface. Ο νέος driver για το wlan αν και νεότερος από αυτόν που είχε αρχικά πάλι έχει το ίδιο θέμα.

Εχει βρει κάποιος που οφείλεται όντως το πρόβλημα αυτό; είναι θέμα των windows, driver, chipset; αν δεν υπάρχει αξιόπιστη λύση, μου φαίνεται θα αγοράσω κάποιο σωστό interface na ησυχάσω γιατί το μηχανάκι γενικά για τη χρήση που το θέλω είναι σχεδόν αριστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Tzimmys said:

2,5άρης ssd μπορεί να μπει στο κουτάκι? Έβαλε κανείς?

 

Ναι, μπαίνει κανονικά, έχω βάλει. (Για δεύτερο δίσκο σε AMR06)

59 minutes ago, x69pr said:

Εχει βρει κάποιος που οφείλεται όντως το πρόβλημα αυτό; είναι θέμα των windows, driver, chipset; αν δεν υπάρχει αξιόπιστη λύση, μου φαίνεται θα αγοράσω κάποιο σωστό interface na ησυχάσω γιατί το μηχανάκι γενικά για τη χρήση που το θέλω είναι σχεδόν αριστο!

Φίλε μου όπως έχω γράψει, είχα αντίστοιχο πρόβλημα με τη σύνδεση του μέσω Ethernet (νομίζω ότι σε εκείνη τη φάση το έκανε και με το WiFi όταν είχα δοκιμάσει ψάχνοντας να δω τι συμβαίνει).
Λίγο έλειψε να φτάσω σε Format ξανά, παρόλα αυτά μετά από κάποιο σβήσιμο στα Network services δουλεύει σταθερά προς το παρών.

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Tzimmys said:

2,5άρης ssd μπορεί να μπει στο κουτάκι? Έβαλε κανείς?

 

Αν εχεις το ΑΜ06 ναι μπαινει 2.5'' ssd, αν εχεις το AMR5 τοτε μπαινει αλλος ενας m2 ssd.

Εγω στο AMR5 εβαλα ενα Evo+ 1ΤΒ και τωρα σκεφτoμαι αν σκασει κατι καλο σε m2 2TB στην BF να παρω εναν.

Το εχω συνδεδεμενο με καλωδιο LAN οποτε δεν ξερω το wifi πως παει.

 

Χρησιμοποιει κανεις καποιο Bluetooth/wifi keyboard/mouse χωρις προβληματα?

Ενα παλιο της Natec που εχω, με ενσωματωμενο trackpad, εχει συχνα lag.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακούω διάφορα προβλήματα / παράπονα που παρουσιάστηκαν σε αρκετούς από αυτούς που το αγόρασαν και είναι σα να έχω άλλο μηχάνημα! Εμένα δε μου έχει κάνει το παραμικρό, όλα δουλεύουν άψογα, το χρησιμοποιώ ως βασικό μου PC στο σπίτι, ανοιχτό κανα 10-12 ώρες κάθε μέρα, το έχω λιώσει στο gaming και αυτό δεν κάνει ούτε κίχ! Ή που θα μου μείνει μια και καλή στα χέρια μια μέρα δλδ, ή που απλά έτυχε και ήμουν τυχερός στο κομμάτι :D

Σε κάθε περίπτωση πάντως, να αναφέρω πως εγώ έκανα καθαρή εγκατάσταση W10, δεν έβαλα τα W11, δε ξέρω μήπως παίζει ρόλο και αυτό. Επίσης, έχω άλλαξει τους δίσκους σε 1TB SSD M2 για boot και 2ο δίσκο έχω βάλει έναν 1TB 2.5 SSD για data (δε χρησιμοποιώ δλδ τον μανίσιο - τον οποίον βέβαια τον μετέτρεψα με μια θηκούλα σε εξωτερικό και τον δουλεύω ως flash disk).

Με τα δεδομένα που έχω τώρα πάντως, άμα έπρεπε να αγοράσω πάλι PC, αυτό θα αγόραζα ξανά με κλειστά μάτια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, anashario said:

Με τα δεδομένα που έχω τώρα πάντως, άμα έπρεπε να αγοράσω πάλι PC, αυτό θα αγόραζα ξανά με κλειστά μάτια!

Πάντα καλοδούλευτο απροβλημάτιστα εύχομαι.

Εγκυκλοπαιδικά, στα θέματα του networking που δεν βλέπει το δίκτυο, απ' ότι γράφουν οι χρήστες παρουσιάζονται στα Win 11 οπότε το ότι πέρασες Win 10 ήταν σίγουρα καλή κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KoGi said:

Αν εχεις το ΑΜ06 ναι μπαινει 2.5'' ssd, αν εχεις το AMR5 τοτε μπαινει αλλος ενας m2 ssd.

Εγω στο AMR5 εβαλα ενα Evo+ 1ΤΒ και τωρα σκεφτoμαι αν σκασει κατι καλο σε m2 2TB στην BF να παρω εναν.

Το εχω συνδεδεμενο με καλωδιο LAN οποτε δεν ξερω το wifi πως παει.

 

Χρησιμοποιει κανεις καποιο Bluetooth/wifi keyboard/mouse χωρις προβληματα?

Ενα παλιο της Natec που εχω, με ενσωματωμενο trackpad, εχει συχνα lag.

 

 

επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει, έχεις να μας κάνεις κάποια πρόταση για κάποιο καλό m2 για να κοιτάμε αυτές τις μέρες; (για AMR5)

Σε εμένα το mouse/keyboard δεν έχει προβλήματα, είναι ασύρματο αλλά όχι bluetooth.

Επισης να αναφέρω ότι μέσω ethernet δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (έχω πάνω τα μαμά win11)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...