Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Macbook Air M1 - Το πουλάω


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να πω την αλήθεια μου δοκίμασα Mac για μια περίοδο, αλλα επειδή α) έπρεπε να αγοράσω εφαρμογή, για να κάνω Snap to side ένα ρημάδι παράθυρο και β) οτι οταν το ποντίκι είναι πάνω απο ένα παράθυρο, το παράθυρο δεν είναι active, οπότε, πχ, αν έχει δυο παράθυρα δίπλα δίπλα, για να κάνεις scroll στο ένα πρέπει ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ, για να γίνει focus εκεί, αλλιώς δε κάνει σκρολ, απλά τα παράτησα.

Έχω μια εντύπωση οτι για την ώρα τουλάχιστον, τo MacOS δεν είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί σε μεγάλες ή πολλαπλές οθόνες. Σε ένα Macbook για χρήση laptop πιθανότατα δε θα είχα πρόβλημα, γιατι σπάνια θα άνοιγα δεύτερο παράθυρο δίπλα δίπλα, αλλα για τέτοια δουλειά που το θέλω, σε φτάνει οριακά να το ζώσεις με εκρηκτικά και να το πετάξεις στην αυλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, somt είπε

Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης

Και στο macOS γίνεται, απλά όχι στον Chrome για κάποιον λόγο. Σε Firefox (που είναι ο main browser μου), μια χαρά γίνεται το σύρσιμο. Οπότε μάλλον δεν φταίει το λειτουργικό.

12 λεπτά πριν, papp0us είπε

β) οτι οταν το ποντίκι είναι πάνω απο ένα παράθυρο, το παράθυρο δεν είναι active, οπότε, πχ, αν έχει δυο παράθυρα δίπλα δίπλα, για να κάνεις scroll στο ένα πρέπει ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ, για να γίνει focus εκεί, αλλιώς δε κάνει σκρολ, απλά τα παράτησα.

Δεν ξέρω ποια περίοδο δοκίμασες macOS, αλλά δεν ισχύει αυτό που λες. Μια χαρά κάνει scroll.

 

Το θέμα είναι να χρησιμοποιεί ο καθένας το λειτουργικό (και γενικά το hardware, κλπ) που εξυπηρετεί τις ανάγκες του. Το να ανοίγεις ένα thread και να κατηγορείς ένα λειτουργικό επειδή ΕΣΕΝΑ δεν σε βόλεψε, είναι κάπως. Είπες να δοκιμάσεις και κάτι άλλο πέρα από Windows, το έκανες, δεν σου άρεσε εν τέλει, οπότε τράβα παρακάτω. Τελικά τα Windows είναι τα καταλληλότερα για το ΔΙΚΟ σου workflow.

Προσωπικά τα σιχάθηκα τα Windows μετά από αρκετά χρόνια χρήσης. Σε Linux περιβάλλον είμαι πολύ καλύτερα και δεν γυρνάω πίσω. Πλέον στη δουλειά μου χρησιμοποιώ macOS και για work stuff, λογικά δεν θα φύγω απ' το λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Το να ανοίγεις ένα thread και να κατηγορείς ένα λειτουργικό επειδή ΕΣΕΝΑ δεν σε βόλεψε, είναι κάπως.

Αυτό είναι δική σου ερμηνεία. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι οι απλάδες γίνεστε λίγο αμυντικοί με τις επιλογές σας και πάντα φταίει κάποιος άλλος που δεν λειτουργεί σωστά, δεν το χρησιμοποιούμε όπως πρέπει κτλ.

Εγώ άνοιξα το θέμα για να καταθέσω την εμπειρία χρήσης μου ώστε να είναι διαθέσιμη για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει την αλλαγή. Δεν ήξερα ότι θα παρεξηγηθείς ή ότι έπρεπε να πάρω την άδεια σου. Τράβα παρακάτω λέει ο τυπάκος, του θίξαμε το λειτουργικό, λολ

Μια συμβουλή. Να αποφεύγεις τις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ γιατί σε βλέπω λίγο ευέξαπτο

17 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Και στο macOS γίνεται, απλά όχι στον Chrome για κάποιον λόγο. Σε Firefox (που είναι ο main browser μου), μια χαρά γίνεται το σύρσιμο. Οπότε μάλλον δεν φταίει το λειτουργικό.

Μάλλον φταίει το λειτουργικό. Το default setting system-wide είναι να το κοιτάς και να περιμένεις, γι' αυτό εξάλλου κυκλοφορούν και tools (όταν λειτουργούσαν). Τώρα αν μια εφαρμογή έχει κάνει override το default και το υλοποιεί όπως θέλει, τρέχα γύρευε να ψάχνεις να βρεις αυτή τη 1 που το κάνει και την οποία δεν την θες έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις διαλέξει άλλη.

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Δεν ξέρω ποια περίοδο δοκίμασες macOS, αλλά δεν ισχύει αυτό που λες. Μια χαρά κάνει scroll.

Κάνοντας απλά hover πάνω από ένα μη-active παράθυρο σε αφήνει να κάνεις scroll μέσα;  Άμα το φτιαξανε να κάνω άλλη μια προσπάθεια. Λίγο που έψαξα τώρα πάλι πάντως ακόμα το autoraise προτείνουν (https://github.com/sbmpost/AutoRaise) το οποίο στη περίπτωση μου πριν κάνα χρόνο ήταν ΤΕΡΜΑ αναξιόπιστο, μπορεί να έχει διορθωθεί πλέον.

Τι αρπαζεσαι; 😆 Ότι δεν του κάνει το macos λέει και γιατί, δεν βλεπω τίποτα μεμπτό. Άμα πει κανείς δηλαδή "δε μου αρέσουν τα Windows γιατί σε κάθε update σταυροκοπιεμαι " να τον σταυρώσουμε;

Με βάση τα workflows επιλέγουμε, και εγώ απλά λέω ότι κάποιος που δουλεύει με πολλά παράθυρα, stacked , και έχει μάθει να ζει με snap to sides , auto split windows και τέτοια θα τα βρει μπαστούνια με το macos. Είναι λειτουργίες που λίγο πολύ αρκετοί της θεωρούμε αυτονόητες και λείπουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Κάνοντας απλά hover πάνω από ένα μη-active παράθυρο σε αφήνει να κάνεις scroll μέσα;  Άμα το φτιαξανε να κάνω άλλη μια προσπάθεια.

Στο Ventura κάνει, αλλά μέχρι εκεί. Αν θες να πατήσεις σε κάποιο στοιχείο του "πίσω" παραθύρου πρέπει πρώτα να του δώσεις focus και μετά να πατήσεις εκεί που θες. Στο πιο πολλά apps τουλάχιστον, γιατί κάποια κάνουν και κλικ αμέσως. Γενικά η συμπεριφορά είναι διαφορετική ανά app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, somt είπε

Καλησπέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα το Macbook Air M1 να πειραματιστώ με το macOS.
Την πρώτη μέρα ήθελα να το πετάξω απ' το μπαλκόνι γιατί με δυσκόλευε σε όλα. Τέλος πάντων λέω δώστου χρόνο, μια ζωή με Windows λογικό να σου φαίνονται όλα παράξενα στην αρχή. Ένα μήνα μετά παραδίδω τα όπλα. Είναι κάποια πράγματα που απλά μου φαίνονται λάθος επιλογές της Apple.

Εξηγώ:
1) Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

2)  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

3) Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

4) Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

5) Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

6) Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

7) Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

😎 Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

( Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

Αρίθμησα τα points σου για να μπορώ να κάνω αναφορές εύκολα.

1) Σου έχει απαντηθεί

2) Δε ξέρω σε ποια εφαρμογή αναφέρεσαι, αν λες στο Finder, προσωπικά βλέπω το πλήρες όνομα ενός αρχείου να εμφανίζεται μέσα σε 1 δευτ. Προσωπικά δε το θεωρώ καθόλου αργό. Αλλά, εδώ υπάρχει και η άλλη διαφορά, ότι προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις το MacOS όπως τα Windows. 

3) Είναι πολύ ενδιαφέρον που χρησιμοποιείς αυτή τη μέθοδο για αναζήτηση! Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ, και όπως έχει αναφερθεί, και εγώ επιλέγω τη λέξη και κάνω δεξί κλικ και search google for. Να βοηθήσω λίγο πάντως, γιατί ίσως να μη το γνωρίζεις (ισχύει για όλα τα λειτουργικά), κάνοντας διπλό κλικ σε μια λέξη επιλέγει τη λέξη, κάνοντας τριπλό κλικ επιλέγει όλη τη πρόταση. Οπότε ίσως και αυτός ο μηχανισμός να σου καθυστερεί το drag μετά την επιλογή. Όπως και να χει, εδώ θα πρέπει να προσαρμοστείς λίγο, αφού δεν δουλεύουν και οι εναλλακτικές που βρήκες.

4) Μπορείς να κάνεις τον chrome full screen (πάτα το πράσινο κουμπί που το κάνει maximize). Έτσι, κρύβεται η πάνω μπάρα, και δουλεύει αυτό το drag και αναζήτηση σε νέα καρτέλα.

5) Όπως έχουν πει και άλλοι, πιο γρήγορο και χωρίς να στοχεύεις από το CMD+Q δεν έχει.

6) Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι δε χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερα θα προσαρμοστείς στο MacOS. Κατά 99,9% των περιπτώσεων, δε χρειάζεται να κλείσεις/ελαχιστοποιήσεις μια εφαρμογή, απλά άστη να μένει στο παρασκήνιο.

7) Το ίδιο με πάνω, ποιος είναι ο στόχος του να ελαχιστοποιήσεις μια εφαρμογή; Αν θες για κάποιο λόγο να δεις την επιφάνεια εργασίας, απλά κάνε swipe σε νέο desktop, και βλέπεις την επιφάνεια εργασίας.

8 ) To MacOS έχει μια λειτουργία που λέγεται Expose, που μπορείς να κάνεις swipe προς τα κάτω με 3 δάχτυλα και να σου εμφανίσει όλα τα ανοιχτά παράθυρα μιας εφαρμογής σε grid, και να διαλέξεις ποιο θες (θέλει ενεργοποίηση από τα settings). Αλλιώς μπορείς να πατήσεις CMD + ` (backtick), και θα σου κάνει swap όλα τα ανοιχτά παράθυρα της εφαρμογής.

 

Αυτό που βλέπω πάντως, είναι ότι για κάποιους ανθρώπους είναι πιο δύσκολο να αποδεχτούν ή να προσαρμοστούν σε νέες μεθόδους και τρόπους λειτουργίας. Κατανοώ ότι όταν έχεις συνηθίσει να κάνεις κάτι με συγκεκριμένο τρόπο, δε θες να τον αλλάξεις. Αλλά όταν μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό, εννοείται ότι θα βρεθούν μερικές διαδικασίες που είναι διαφορετικές απ' ότι σε άλλο λειτουργικό. Το όλο ζήτημα είναι πόσο είναι διατεθειμένος ο καθένας να εξερευνήσει νέους τρόπους, να ψάξει και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Για παράδειγμα, Macbook χωρίς να χρησιμοποιείς τα swipes, μου φαίνεται ότι χάνεις τη μισή εμπειρία χρήσης. Αντίστοιχα, όταν μιλάμε για ταχύτητα και productivity, δε μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος χρησιμοποιεί ποντίκι μόνο για να εκτελέσει εργασίες όπως αναζήτηση, κλείσιμο εφαρμογών, εναλλαγή παραθύρων κλπ. Δεν υπάρχει κάτι πιο άμεσο από shortcuts, και συνήθως δε χρειάζεται να στοχεύεις κιόλας για να επιλέξεις μια ενέργεια. Βέβαια η δύναμη της συνήθειας κάνει πολλές φορές να παραβλέπουμε ότι κάτι είναι πιο άμεσο, απλά και μόνο επειδή έχουμε συνηθίσει να το κάνουμε με τον δικό μας τρόπο. 

Τροφή για σκέψη κυρίως η παραπάνω παράγραφος, αλλά όταν ψάχνεις να βρεις κάτι σε ένα λειτουργικό και δε μπορείς να το κάνεις να ταιριάξει με το δικό σου workflow, χωρίς να θες να κάνεις υποχώρηση από τη πλευρά σου για να το καλύψεις διαφορετικά, είναι λογικό να μη το θες και να θες να επανέλθεις στο λειτουργικό που ξέρεις και νιώθεις οικεία.

Εγώ πάντως προσωπικά, λειτουργώ και τα 3 κύρια λειτουργικά (windows για gaming, MacOS για καθημερινά και δουλειά, Linux για server operations), για 3 διαφορετικούς σκοπούς, και μπορώ πολύ εύκολα και άνετα να προσαρμοστώ στο κάθε περιβάλλον και να εκτελώ τις διαδικασίες του καθενός με τον δικό τους τρόπο, οπότε εν τέλει είναι θέμα όρεξης, εξοικείωσης και διάθεσης να μάθεις νέα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Αυτό που βλέπω πάντως, είναι ότι για κάποιους ανθρώπους είναι πιο δύσκολο να αποδεχτούν ή να προσαρμοστούν σε νέες μεθόδους και τρόπους λειτουργίας.

Είμαι εποχής DOS. Έχω προσαρμοστεί σε ό,τι μου δίνει η εποχή. Win3.1, OS/2Warp, BeOS, Windows, Linux, Symbian, Windows mobile, Android, iOS, iPad OS. Τι νέες μεθόδους έχει φέρει το mac που δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε; Είναι πάντα το alternative και αυτό τον ρόλο έχει κάθε εποχή.

Αν βάλουμε κάτω και απαριθμήσουμε τα GUI features που έχουν windows/mac στα Windows βγαίνουν περισσότερα. Μιλάω για μετρήσιμα πράγματα, δεν μιλάω για "εμπειρία χρήσης". Το snap των Windows είναι εξαιρετικό. Στο mac θέλει app. Συγχωρείτε πολύ εύκολα όλα τα άκυρα της Apple. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν μπορώ να καλέσω με την SIM που θέλω από mac;

Αναφορά σε κείμενο

δε μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος χρησιμοποιεί ποντίκι μόνο για να εκτελέσει εργασίες όπως αναζήτηση, κλείσιμο εφαρμογών, εναλλαγή παραθύρων κλπ

Να φανταστώ στο linux δουλεύεις με tmux. Κάποιοι ορκίζονται ότι το ποντίκι και το gui είναι άχρηστα.

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, somt είπε

Να φανταστώ στο linux δουλεύεις με tmux. Κάποιοι ορκίζονται ότι το ποντίκι και το gui είναι άχρηστα.

Κανείς δεν είπε ότι το ποντίκι και το GUI είναι άχρηστα. Μια χαρά ανέφερα παραπάνω και swipes στο trackpad, αλλά και χρήση των features τοu MacOS GUI για να εκτελέσεις ενέργειες. Το θέμα δεν είναι αυτοί που προτιμούν το keyboard εν τέλει, αλλά αυτοί που είναι ορκισμένοι χρήστες ποντικιού, λες και το πληκτρολόγιο είναι μόνο για να γράφεις γράμματα, δεν έχει άλλα κουμπιά... Επίσης αν και tmux έχω να ανοίξω πολύ καιρό, δεν χρειάζομαι ειδικό πρόγραμμα για να μπορώ να χρησιμοποιώ shortcuts του πληκτρολογίου... Παντού δουλεύουν αυτά σε όλες τις εφαρμογές. 

6 λεπτά πριν, somt είπε

Αν βάλουμε κάτω και απαριθμήσουμε τα GUI features που έχουν windows/mac στα Windows βγαίνουν περισσότερα. Μιλάω για μετρήσιμα πράγματα, δεν μιλάω για "εμπειρία χρήσης". Το snap των Windows είναι εξαιρετικό. Στο mac θέλει app. Συγχωρείτε πολύ εύκολα όλα τα άκυρα της Apple. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν μπορώ να καλέσω με την SIM που θέλω από mac;

Από περιέργεια, αυτό σου δουλεύει σωστά από το windows pc? Γενικά δεν έχω εμπειρία χρήσης κλήσεων iPhone από mac/pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από εποχή Windows 3.1, σχεδόν 30 χρόνια μετά, άλλαξα σε Mac και μετά από λίγες μόνο μέρες αμφιβολίας και εκνευρισμού κατάλαβα το λάθος που έκανα τόσα χρόνια. Μου έχει σώσει άπειρες ώρες γτ κάνω τα πάντα σχεδόν απλά πιο γρήγορα..

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα πως λύνεται, είναι ότι απενεργοποιεί το Caps Lock κάθε φορά που αλλάζω γλώσσα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέος και εγώ στο mac os, να πω και γω 2-3 πράγματα που δεν βρήκα για να φτιάξω το workflow μου λίγο πιο καλά αν ξέρετε να απαντήσετε:

1) πως κάνω delete κείμενο; Στα windows έχω backspace για να σβήσει από τον κέρσορα και αριστερά και del(ete) για να σβήσει από τον κέρσορα και δεξιά. Στο mac πως κάνω το 2ο; Τώρα πάω με το trackpad τέρμα πίσω και σβήνω με το backspace αλλά δεν βολεύει!
2)Πως κάνω delete αρχείο/φάκελο κατευθείαν; Στα windows με το shift + del το αρχείο/φάκελος πάνε οριστική διαγραφή. Στο mac έχω βρει το cmd + backspace που το στέλνει στον κάδο και μετά πρέπει να πάω στον κάδο να τον αδειάσω.
3)Πως μπορώ να ορίσω να αλλάζει γλώσσα ανά εφαρμογή; Στα windows μπορώ να έχω Ελληνικά στο word πχ και Αγγλικά στο putty και κάνω εναλλαγή ανάμεσα στις εφαρμογές και ξέρω ότι στο Α θα γράψω Ελληνικά και στο Β Αγγλικά. Για μένα ίσως η πιο σημαντική αλλαγή στα windows ήταν αυτή!
4) Αν και είπα 2-3 μου βγήκε και 4ο! Κατεβάζω πχ ένα .dmg ας πούμε το voicemod, το τρέχω, κάνω εγκατάσταση αλλά στο desktop βλέπω ένα mount με το όνομα του dmg, πχ voicemod. Μπαίνω finder και το κάνω unmount. Για κάποιο λόγο δεν μου το κάνει από το desktop unmount. Η ερώτηση σχετικά με αυτό; Τι το χρειάζομαι αυτό το mount; Από ότι κατάλαβα τίποτα. Γιατί δεν κάνει μόνο του unmount; ή πως το σταματάω από το να κάνει συνέχεια mount τα dmg?
5)Και μπόνους 5ο: Μπορώ να βάλω στο finder να βγάζει πρώτα φακέλους και μετά αρχεία; Από default παντού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Ως νέος και εγώ στο mac os, να πω και γω 2-3 πράγματα που δεν βρήκα για να φτιάξω το workflow μου λίγο πιο καλά αν ξέρετε να απαντήσετε:

1) πως κάνω delete κείμενο; Στα windows έχω backspace για να σβήσει από τον κέρσορα και αριστερά και del(ete) για να σβήσει από τον κέρσορα και δεξιά. Στο mac πως κάνω το 2ο; Τώρα πάω με το trackpad τέρμα πίσω και σβήνω με το backspace αλλά δεν βολεύει!
2)Πως κάνω delete αρχείο/φάκελο κατευθείαν; Στα windows με το shift + del το αρχείο/φάκελος πάνε οριστική διαγραφή. Στο mac έχω βρει το cmd + backspace που το στέλνει στον κάδο και μετά πρέπει να πάω στον κάδο να τον αδειάσω.
3)Πως μπορώ να ορίσω να αλλάζει γλώσσα ανά εφαρμογή; Στα windows μπορώ να έχω Ελληνικά στο word πχ και Αγγλικά στο putty και κάνω εναλλαγή ανάμεσα στις εφαρμογές και ξέρω ότι στο Α θα γράψω Ελληνικά και στο Β Αγγλικά. Για μένα ίσως η πιο σημαντική αλλαγή στα windows ήταν αυτή!
4) Αν και είπα 2-3 μου βγήκε και 4ο! Κατεβάζω πχ ένα .dmg ας πούμε το voicemod, το τρέχω, κάνω εγκατάσταση αλλά στο desktop βλέπω ένα mount με το όνομα του dmg, πχ voicemod. Μπαίνω finder και το κάνω unmount. Για κάποιο λόγο δεν μου το κάνει από το desktop unmount. Η ερώτηση σχετικά με αυτό; Τι το χρειάζομαι αυτό το mount; Από ότι κατάλαβα τίποτα. Γιατί δεν κάνει μόνο του unmount; ή πως το σταματάω από το να κάνει συνέχεια mount τα dmg?
5)Και μπόνους 5ο: Μπορώ να βάλω στο finder να βγάζει πρώτα φακέλους και μετά αρχεία; Από default παντού;

Χρησιμοποιώ iPhone απτό 2008 απτό πρώτο iPhone που έφερα από Αμερική, με το MacOS τα έβρισκα σκούρα γι’αυτό και μέχρι πρόσφατα είχα bootcamp να κάνω τη δουλειά μου σε Windows όταν καιγόμουν από χρόνο, ήμουν πιο παραγωγικός όπως λέτε. 

Πέταξα τελείως τα Windows πριν 1,5 χρόνο όταν έκανε update και δεν ξανα σηκώθηκε ποτέ. Ενώ έπαιρνε backups, ούτε σε παλιότερο restore δεν μπορούσε να γυρίσει μέσω Safe boot, το κλασικό F5 δηλαδή κατά το μπουτάρισμα.

Εκεί είναι που είπα τέλος για πάντα τα Windows, ξήλωσα το bootcamp απτό macmini 2018 (τώρα έχει αντικατασταθεί απτό Mac mini M2), και επιτειδες έσβησα και το Parallels που είχα στο MacBook Air M1. 

Για να μην έχω απολύτως ΚΑΜΙΑ επαφή με Windows μπας και συνηθίσω. 

1,5 χρόνο μετά δεν ε ω συνηθίσει ακόμα και με δυσκολεύει σε αρκετές φάσεις. 

Σε όλα όσα έχεις απαριθμήσει περιμένω και εγώ την απάντηση από κάποιον γάτο. Να προσθέσω και ένα 6;

6) Στα windows μπορείς να επιλέξεις όσα αρχεία θες και να τα κανεις MOVE σε άλλο φάκελο. Είτε με “move” απτό δεξι click, είτε με control X (δηλαδή σα να λέμε CUT στο κείμενο).

Πως ΔΙΑΟΛΟ το κάνω αυτό σε mac? 

Γιατι εδώ και 1,5 χρόνο σα χαζός κάνω πρώτα COPY τα αρχεία εκεί που θέλω, και μετά πάω και τα ΣΒΗΝΩ απτόν original φάκελο. Είμαι σίγουρος ότι φταίω εγώ, δεν γίνεται να μην υπάρχει απλή μέθοδος γι’αυτό…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, polaki said:

Χρησιμοποιώ iPhone απτό 2008 απτό πρώτο iPhone που έφερα από Αμερική, με το MacOS τα έβρισκα σκούρα γι’αυτό και μέχρι πρόσφατα είχα bootcamp να κάνω τη δουλειά μου σε Windows όταν καιγόμουν από χρόνο, ήμουν πιο παραγωγικός όπως λέτε. 

Πέταξα τελείως τα Windows πριν 1,5 χρόνο όταν έκανε update και δεν ξανα σηκώθηκε ποτέ. Ενώ έπαιρνε backups, ούτε σε παλιότερο restore δεν μπορούσε να γυρίσει μέσω Safe boot, το κλασικό F5 δηλαδή κατά το μπουτάρισμα.

Εκεί είναι που είπα τέλος για πάντα τα Windows, ξήλωσα το bootcamp απτό macmini 2018 (τώρα έχει αντικατασταθεί απτό Mac mini M2), και επιτειδες έσβησα και το Parallels που είχα στο MacBook Air M1. 

Για να μην έχω απολύτως ΚΑΜΙΑ επαφή με Windows μπας και συνηθίσω. 

1,5 χρόνο μετά δεν ε ω συνηθίσει ακόμα και με δυσκολεύει σε αρκετές φάσεις. 

Σε όλα όσα έχεις απαριθμήσει περιμένω και εγώ την απάντηση από κάποιον γάτο. Να προσθέσω και ένα 6;

6) Στα windows μπορείς να επιλέξεις όσα αρχεία θες και να τα κανεις MOVE σε άλλο φάκελο. Είτε με “move” απτό δεξι click, είτε με control X (δηλαδή σα να λέμε CUT στο κείμενο).

Πως ΔΙΑΟΛΟ το κάνω αυτό σε mac? 

Γιατι εδώ και 1,5 χρόνο σα χαζός κάνω πρώτα COPY τα αρχεία εκεί που θέλω, και μετά πάω και τα ΣΒΗΝΩ απτόν original φάκελο. Είμαι σίγουρος ότι φταίω εγώ, δεν γίνεται να μην υπάρχει απλή μέθοδος γι’αυτό…

Press Command + Option + V. This will move the file or folder you copied from the old location to a new one.

Ή στο δεξί κλικ πατάς option και εμφανίζεται το Move στο menu. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Comfuzio:

1) Με το fn πατημένο και backspace σβήνει προς τα δεξιά.

2) Command + Option + Delete ή πας στο μενού πάνω αριστερά και επιλέγεις file και με πατημένο το Option key επιλέγεις Delete Immediately

3) ...

4) δεξί κλικ και eject

5) Arrange by kind

.......

Polaki:

Με πατημένο το cmd κλικάρεις τα αρχεία και μετά τα σέρνεις εκεί που θέλεις πάλι με το cmd πατημένο

Επεξ/σία από macodin
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...