Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Macbook Air M1 - Το πουλάω


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

6) Στα windows μπορείς να επιλέξεις όσα αρχεία θες και να τα κανεις MOVE σε άλλο φάκελο. Είτε με “move” απτό δεξι click, είτε με control X (δηλαδή σα να λέμε CUT στο κείμενο).

Πως ΔΙΑΟΛΟ το κάνω αυτό σε mac? 

Γιατι εδώ και 1,5 χρόνο σα χαζός κάνω πρώτα COPY τα αρχεία εκεί που θέλω, και μετά πάω και τα ΣΒΗΝΩ απτόν original φάκελο. Είμαι σίγουρος ότι φταίω εγώ, δεν γίνεται να μην υπάρχει απλή μέθοδος γι’αυτό…

cmd+c / cmd+option+v :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ολόκληρο thread για να ακούσουμε rant του OP ότι κατόπιν αλλαγής λειτουργικού δεν μπορεί να προσαρμοστεί στο καινούργιο επειδή το workflow δεν είναι ακριβώς το ίδιο με όσα είχε συνηθίσει στο παλιό λειτουργικό. legit.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, comfuzio said:

Πως μπορώ να ορίσω να αλλάζει γλώσσα ανά εφαρμογή; Στα windows μπορώ να έχω Ελληνικά στο word πχ και Αγγλικά στο putty και κάνω εναλλαγή ανάμεσα στις εφαρμογές και ξέρω ότι στο Α θα γράψω Ελληνικά και στο Β Αγγλικά. Για μένα ίσως η πιο σημαντική αλλαγή στα windows ήταν αυτή!

Ενεργοποίησε το "Automatically switch to a document’s input source"

Μπορείς επίσης να ορίσεις default language για κάθε app χωριστά.

Screenshot2023-04-30at12_35_06.png.3df0ef23b4a37111a1c3111fe3f003dd.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, macodin είπε

Comfuzio:

1) Με το fn πατημένο και backspace σβήνει προς τα δεξιά.

2) Command + Option + Delete ή πας στο μενού πάνω αριστερά και επιλέγεις file και με πατημένο το Option key επιλέγεις Delete Immediately

3) ...

4) δεξί κλικ και eject

5) Arrange by kind

.......

Polaki:

Με πατημένο το cmd κλικάρεις τα αρχεία και μετά τα σέρνεις εκεί που θέλεις πάλι με το cmd πατημένο

Θενξ! Με έσωσες! 
Τώρα μένει να τα μάθω μηχανικά :)
Απλά το 3 με καίει λίγο πιο πολύ καθώς αν μάθεις να ξέρεις τι γλώσσα έχεις ανά εφαρμογή, δεν πας πίσω 😛
Για το 4ο πάλι έλεγα ότι μάλλον δεν χρειάζεται γενικά να το κάνει mount, αν θα μπορούσε με κάποιο τρόπο ή να μην κάνει καθόλου mount ή έστω αφού το έκανε, έκανε την εγκατάσταση όλα καλά, και με ρωτάει να πάει στον κάδο, ε ας βγάλει και αυτό το mount 

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ενεργοποίησε το "Automatically switch to a document’s input source"

Μπορείς επίσης να ορίσεις default language για κάθε app χωριστά.

Screenshot2023-04-30at12_35_06.png.3df0ef23b4a37111a1c3111fe3f003dd.png

Έτσι βλέπω να το έχω αλλά δεν παίζει. Anyway!
Αρκετές πληροφορίες σήμερα και σας ευχαριστώ όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, somt είπε

Δηλαδή το delay για να σύρεις κείμενο θεωρείς ότι κάποια στιγμή θα γίνει αποδοτικότερο από το no-delay επειδή θα το συνηθίσω;

εγω δεν εχω κανενα delay οταν σέρνω κειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, comfuzio said:

Έτσι βλέπω να το έχω αλλά δεν παίζει.

Περίεργο. Δοκίμασε να το κλείσεις και να το ξανά ανοίξεις. Σε μένα δουλεύει κανονικά. Έχω ανοιχτό Pages με ελληνικά και Word με αγγλικά και εναλλάσσεται αυτόματα μόλις κάνω κλικ σε κάθε αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, somt είπε

Αυτό είναι δική σου ερμηνεία. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι οι απλάδες γίνεστε λίγο αμυντικοί με τις επιλογές σας και πάντα φταίει κάποιος άλλος που δεν λειτουργεί σωστά, δεν το χρησιμοποιούμε όπως πρέπει κτλ.

Δεν είμαι apple fanboy και θεωρώ ότι αρκετά προϊόντα της είναι (ήταν) overprised. Όσο για τις "επιλογές μας", το macbook που έχω είναι εταιρικό, οπότε δεν βγήκαν € από την τσέπη μου.

13 ώρες πριν, somt είπε

Τράβα παρακάτω λέει ο τυπάκος, του θίξαμε το λειτουργικό, λολ

Κανένα λειτουργικό δεν μου έθιξες, τυπάκο. Το ότι δεν μπορείς να προσαρμοστείς σε κάτι ή δεν σε βολεύει, δεν είναι πρόβλημα του προϊόντος. Το ότι είσαι από DOS (πολύ εντυπωσιακό, τι να σου πω) δεν λέει κάτι. Είτε γέρασες, είτε απλά έμαθες στα Windows (όταν τα πρωτο-έπιασες) και στον τρόπο που δουλεύουν.

Κι εγώ ελπίζω να μην γράφεις κριτικές στο skroutz. Αν κρίνω από το τωρινό thread, πρέπει να βγάζεις τα μισά προϊόντα άχρηστα επειδή δεν σε βόλεψαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Πάρει και εγώ Mac book pro πριν 4 5 χρόνια το είχα στο μαγαζί... νταξει δεν αντεξα πάνω από μήνα... για μένα δεν κάνει με τίποτα όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοί θα πάρουν αυτοκίνητο της Apple με το γκάζι στο ταβάνι να το πατάς με το χέρι και θα λένε πρέπει να το συνηθίσεις πρώτα, δικό σου είναι το πρόβλημα, δεν μπορείς να προσαρμοστείς 😁

Πως εκνευρίζονται μερικοί αν δεν έχεις την ίδια άποψη με τη δική τους, φοβερό 😁

3 ώρες πριν, lasithi12 είπε

εγω δεν εχω κανενα delay οταν σέρνω κειμενο

στο chrome μπορείς να κάνεις δυο κλικ σε μια λέξη, να επιλεγεί και να την σύρεις επιτόπου κάπου αλλού; ή στα Notes

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, somt είπε

Μερικοί θα πάρουν αυτοκίνητο της Apple με το γκάζι στο ταβάνι να το πατάς με το χέρι και θα λένε πρέπει να το συνηθίσεις πρώτα, δικό σου είναι το πρόβλημα, δεν μπορείς να προσαρμοστείς 😁

Πως εκνευρίζονται έτσι μερικοί αν δεν έχεις την ίδια απόψη με τη δική τους, φοβερό 😊

Εύστοχος ο παραλληλισμός σου με το αυτοκίνητο και τις απόψεις. Θύμισες άθελα σου λίγο τον τύπο από το ανέκδοτο που πήγαινε ανάποδα στην εθνική , άκουγε στις ειδήσεις στο ραδιόφωνο ότι υπάρχει ένας που πάει ανάποδα στην εθνική και έλεγε... "μόνο ένας? όλοι!"

3 ώρες πριν, iwnas28 είπε

κ συ τι ζορι τραβας ρε φιλε?

μηπως επρεπε να παρει αδεια απο σενα πριν ποσταρει?

απο την στιγμή που επέλεξε να δώσει έναν προσωπικό τόνο χωρίς ουσιαστικά να ζητάει βοήθεια κάπου ανακοινώνοντας κ όλας ότι θα το πουλήσει, θα μπορούσε να το έχει ποστάρει στο μπλα μπλα όπου και ανήκει ένα τέτοιου είδους "ζήτημα". εκτός αν προσπαθεί να κάνει justify κάπως το ότι αγόρασε μηχάνημα χωρίς να έχει κάνει σωστή έρευνα πριν για τις ανάγκες του. simple as.

Επεξ/σία από stial
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stial είπε

ολόκληρο thread για να ακούσουμε rant του OP ότι κατόπιν αλλαγής λειτουργικού δεν μπορεί να προσαρμοστεί στο καινούργιο επειδή το workflow δεν είναι ακριβώς το ίδιο με όσα είχε συνηθίσει στο παλιό λειτουργικό. legit.

Όχι, έχεις καταλάβει λάθος. Το workflow σε κάποιες περιπτώσεις δεν σου δίνει τις επιλογές να γίνεις το ίδιο ή περισσότερο αποδοτικός.

Θέλεις να μου εξηγήσεις γιατί δεν μπορώ να διαλέξω SIM για κλήση; Ή να σύρω κείμενο χωρίς χρονοτριβή;

3 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Το ότι δεν μπορείς να προσαρμοστείς σε κάτι ή δεν σε βολεύει, δεν είναι πρόβλημα του προϊόντος.

Λέγεται bad design και πολλές φορές είναι πρόβλημα του προϊόντος. Κάποια στιγμή θα τα φτιάξουν, αλλά μερικοί είστε πεπεισμένοι ότι το σωστό είναι αυτό που μας δίνει η Εταιρεία.

Επεξ/σία από somt
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, somt είπε

Όχι, έχεις καταλάβει λάθος. Το workflow σε κάποιες περιπτώσεις δεν σου δίνει τις επιλογές να γίνεις το ίδιο ή περισσότερο αποδοτικός.

Θέλεις να μου εξηγήσεις γιατί δεν μπορώ να διαλέξω SIM για κλήση; Ή να σύρω κείμενο χωρίς χρονοτριβή;

Ποσό το πουλάς το MacBook? Έστειλες τα ερωτήματα σου εδω:https://getsupport.apple.com/topics?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/04/2023 at 10:06, panostx said:

Κι εγώ από εποχή Windows 3.1, σχεδόν 30 χρόνια μετά, άλλαξα σε Mac και μετά από λίγες μόνο μέρες αμφιβολίας και εκνευρισμού κατάλαβα το λάθος που έκανα τόσα χρόνια. Μου έχει σώσει άπειρες ώρες γτ κάνω τα πάντα σχεδόν απλά πιο γρήγορα..

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα πως λύνεται, είναι ότι απενεργοποιεί το Caps Lock κάθε φορά που αλλάζω γλώσσα...

Κατάφερες να το λύσεις ρε φίλε; Με έχει τρελάνει αυτό με το caps lock που σβήνει με την αλλαγή γλώσσας...

Επεξ/σία από DimVavas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...