Προς το περιεχόμενο

Silo (2023 - Apple TV)


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, DeareN είπε

Πολύ δυνατό Pilot, η σκηνοθεσία με έβαλε τελείως στο κλίμα και το concept του Silo,  ένα κάθε μέρα θα βλέπω και θα φτάσω ακριβώς τη μέρα που θα παιχτεί το τελευταίο της σεζόν 😁

Πρώτο δεύτερο και φινάλε τρίτου ήταν καλά. Μετά για πολλούς ήρθε η πτώση και η "βαρεμάρα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/6/2023 στις 9:34 ΠΜ, Dantε είπε

Συνεχίζω να επιμένω πως η πλοκη προχωρά απελπιστικά αργα.

Οτι εχουμε δει σε 7 επεισοδια, μπορούσε καλλιστα να χωρεσει και σε 2 μονόωρα.

Κανω update ,αφου έχουμε φτασει σε 9 επεισοδια. 2 μονόωρα και ένα τέταρτο 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πω με την σειρά μου ότι απέκτησε ένα ενδιαφέρον και ανέβηκε μία ταχύτητα πάνω στην ροή.

Τα πρώτα δευτερόλεπτα του κυνηγητού ήταν στα όρια του γελοίου όμως 

Spoiler

τέσσερα άτομα κυνηγούσαν ένα άτομο που θεωρείται επικίνδυνο για τους 10000 που ζουν στο σιλό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 24/6/2023 στις 11:33 ΜΜ, liakinen είπε

Άντε να πω με την σειρά μου ότι απέκτησε ένα ενδιαφέρον και ανέβηκε μία ταχύτητα πάνω στην ροή.

Τα πρώτα δευτερόλεπτα του κυνηγητού ήταν στα όρια του γελοίου όμως 

  Απόκρυψη περιεχομένων

τέσσερα άτομα κυνηγούσαν ένα άτομο που θεωρείται επικίνδυνο για τους 10000 που ζουν στο σιλό 

 

Αυτό που πάμε και κρίνουμε σενάρια ταινιών και σειρών με ...ρεαλιστικές καταστάσεις δεν το καταλαβαίνω... 

Αν όλα γινόταν όπως στην πραγματικότητα, δεν θα είχε νόημα να βλέπουμε τίποτα! Θα την πυροβολούσαν όπως έτρεχε, μετά τίτλοι τέλους και ...γεια σας! 😛 

On topic: Εξαιρετική η σειρά! :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάω όσο πιο αργά γίνεται και πάλι μόνο 2 επεισόδια μου έμειναν και ήθελα να φτάσω στο τελευταίο τη μέρα που θα παιχτεί... 

Προσωπικά πολύ μου άρεσε μέχρι στιγμής και ας έχει λίγο filler ενδιάμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Αυτό που πάμε και κρίνουμε σενάρια ταινιών και σειρών με ...ρεαλιστικές καταστάσεις δεν το καταλαβαίνω... 

Αν όλα γινόταν όπως στην πραγματικότητα, δεν θα είχε νόημα να βλέπουμε τίποτα! Θα την πυροβολούσαν όπως έτρεχε, μετά τίτλοι τέλους και ...γεια σας! 😛 

On topic: Εξαιρετική η σειρά! :) 

Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι στο ενδιάμεσο μεταξύ του μπαμ και κάτω (που δεν ισχύει ούτε στην ζωή πάντα αυτό) και του τρέχουν 4 παρτάλια πίσω από την πρωταγωνίστρια που έφαγε και σαβούρδα;

Sorry κιόλας αλλά αν είναι εξαιρετική αυτή η σειρά τότε σειρές όπως πχ Twin Peaks, Deadwood, GoT, The Wire, Band of Brothers... τι είναι;

Ρεαλισμό θέλουμε στα πάντα ή τουλάχιστον δόσεις αυτού, είτε πρόκειται για κινηματογράφο, είτε για Video Games.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
59 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι στο ενδιάμεσο μεταξύ του μπαμ και κάτω (που δεν ισχύει ούτε στην ζωή πάντα αυτό) και του τρέχουν 4 παρτάλια πίσω από την πρωταγωνίστρια που έφαγε και σαβούρδα;

Sorry κιόλας αλλά αν είναι εξαιρετική αυτή η σειρά τότε σειρές όπως πχ Twin Peaks, Deadwood, GoT, The Wire, Band of Brothers... τι είναι;

Ρεαλισμό θέλουμε στα πάντα ή τουλάχιστον δόσεις αυτού, είτε πρόκειται για κινηματογράφο, είτε για Video Games.

Ρεαλισμός, όπως στις άλλες σειρές που ανέφερες? 😛

Anyway, ισχύει πάντα το "περί ορέξεως" (σκέψου πως κι εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να δω το GoT)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ρεαλισμός, όπως στις άλλες σειρές που ανέφερες? 😛

Anyway, ισχύει πάντα το "περί ορέξεως"... 

Τις άλλες τις ανέφερα σαν πραγματικά εξαιρετικές σειρές από την συντριπτική πλειοψηφία των θεατών και δεν ήταν το άμεσο quote απάντησης μου. Αλλά ακόμα και έτσι αν αφήσουμε εκτός τις υπερφυσικού μυστηρίου (Twin Peaks), που δεν υπήρχε ρεαλισμός; στο The Wire: στο Deadwood; ή στο BoB;

Γούστα είναι αυτά στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδα όσα μου έμεναν μαζεμένα σε 1 μέρα και ο λόγος είναι ότι μετά το 5ο νομίζω κάθε επεισόδιο τελειώνει με cliffhanger...

Εξαιρετική σειρά στο σύνολο, δε θέλω να τελειώσει την Παρασκευή και να περιμένω όπως στις περισσότερες κανα 2 χρόνια για τον 2ο κύκλο.

Στα ευχάριστα υπάρχουν τα βιβλία και επειδή  είναι και καλοκαιράκι είναι ευκαιρία να διαβαστούν 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλο και το 9ο,

Spoiler

ειναι κι αυτο πως και το 8ο ενα κλικ πιο πανω σε δραση και αγωνια,τωρα που η Νικολς αρχισε να μελεταει το σκληρο.Στο τελος βλεπει κι ενα βιντεο απ'εξω ,που δειχνει πως ειναι χαρα Θεου,

και παμε για το φιναλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 0 συνδρομές, αλλα πρόσφατα πήρα 3 μήνες δωρεάν apple tv+. Έπεσα στο silo και  μου άρεσε αρκετά,  ειναι  κοντά στο σενάριο με το brand new world, αλλα εντελώς διαφορετικό ιστορία.

Μπορώ να πω οτι εχει ωραίο σενάριο που σε βάζει σε σκέψεις για το τι παίζει ! αντε με το καλό να δούμε και season 2.

Spoiler

Τα 2 τελευταία επεισόδια πιστεύω τα τράβηξαν πολύ, μας έκανε spoiler οταν βγήκε ο αλλος για καθάρισμα και άλλαξε η οθόνη για κάτι δεύτερα(διορθώστε με αν κάνω λάθος ). Επίσης απο όσα έχω δει,  κατι μου λέει οτι δεν ειναι μόνο αυτο το bunker/silo, υπάρχουν και αλλα!

 

Επεξ/σία από BlackRose56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, BlackRose56 είπε

Εχω 0 συνδρομές, αλλα πρόσφατα πήρα 3 μήνες δωρεάν apple tv+. Έπεσα στο silo και  μου άρεσε αρκετά,  ειναι  κοντά στο σενάριο με το brand new world, αλλα εντελώς διαφορετικό ιστορία.

Μπορώ να πω οτι εχει ωραίο σενάριο που σε βάζει σε σκέψεις για το τι παίζει ! αντε με το καλό να δούμε και season 2.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα 2 τελευταία επεισόδια πιστεύω τα τράβηξαν πολύ, μας έκανε spoiler οταν βγήκε ο αλλος για καθάρισμα και άλλαξε η οθόνη για κάτι δεύτερα(διορθώστε με αν κάνω λάθος ). Επίσης απο όσα έχω δει,  κατι μου λέει οτι δεν ειναι μόνο αυτο το bunker/silo, υπάρχουν και αλλα!

 

Spoiler

Η εικόνα στην οθόνη άλλαξε για λίγο όταν πέρασαν στην εφεδρική παροχή ρεύματος ώστε να συντηρήσουν την κεντρική γεννήτρια. Και μας έδειξαν πως κάποιοι το πρόσεξαν αυτό...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, DeareN said:

Απο ότι βλέπω μόνο το 1ο βιβλίο έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ή κάνω λάθος?

Λαθος κανεις , και τα 3 εχουν . Τωρα διαβαζω το δευτερο . 

Aπο οτι βλεπω το πρωτο εχει εξαντληθει οριστε τα αλλα 2 

https://www.public.gr/authors/howey-hugh/B107176

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...