Προς το περιεχόμενο

Silo (2023 - Apple TV)


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικό και το τελευταίο του 1ου κύκλου, συγχαρητήρια στον σκηνοθέτη και όλο το cast, επειδή παράλληλα διαβάζω και τα βιβλία είναι καταπληκτική μεταφορά στην οθόνη

Τη συστήνω σε όλους τους λάτρεις του Sci Fi genre...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οντως ανεβασε λιγο ρυθμο στα τελευταια 2 επεισοδια και σε συνδυασμο με τα προηγουμενα που ηταν αργα τα ζα ,ενιωσα οτι πηρε λιγο μπρος.

Μια απορια ομως:

Spoiler

Τελικα τι ειναι αυτο που σκοτωνει αυτους που βγαινουν; Απο οτι καταλαβαμε δεν βαζουν κατι στον αερα που εισπνεουν. Αρα απλα δε τους σφραγιζαν καλα τη στολη και εισεπνεαν το μολυσμενο απεξω και πεθαιναν; Και απλα τωρα βαλανε καλη ταινια που τους εδωσε η αλλη και ετσι επιβιωσε;

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dantε said:

Οντως ανεβασε λιγο ρυθμο στα τελευταια 2 επεισοδια και σε συνδυασμο με τα προηγουμενα που ηταν αργα τα ζα ,ενιωσα οτι πηρε λιγο μπρος.

Μια απορια ομως:

  Hide contents

Τελικα τι ειναι αυτο που σκοτωνει αυτους που βγαινουν; Απο οτι καταλαβαμε δεν βαζουν κατι στον αερα που εισπνεουν. Αρα απλα δε τους σφραγιζαν καλα τη στολη και εισεπνεαν το μολυσμενο απεξω και πεθαιναν; Και απλα τωρα βαλανε καλη ταινια που τους εδωσε η αλλη και ετσι επιβιωσε;

 

Ακριβως οτι λες στο spoiler. 

3 hours ago, DeareN said:

Επικό και το τελευταίο του 1ου κύκλου, συγχαρητήρια στον σκηνοθέτη και όλο το cast, επειδή παράλληλα διαβάζω και τα βιβλία είναι καταπληκτική μεταφορά στην οθόνη

Τη συστήνω σε όλους τους λάτρεις του Sci Fi genre...

Διαφωνω για την μεταφορα , η αρχη και το τελος ναι . Το ενδιαμεσο οχι και το τραβηξαν απο τα μαλλια επισης αρκετες φορες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dantε Ναι, αν πας πίσω στο πρώτο επεισόδιο, είναι διαφορετικές.

 

Πολύ καλό τέλος. Σε μεγάλο βαθμό έδωσε αξία στις ώρες που σπαταλήθηκαν για να παρακολουθήσουμε τα προηγούμενο επεισόδια. Διότι μέχρι πριν 2-3 επεισόδια εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα αν χάνω τον χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, πολύ άνετα βλέπεται η σειρά, με ωραίες αλλαγές και ανατροπές.

Μια παρατήρηση, για το τελευταίο...ρε βλήματα, ένας εκεί μέσα που να έχει ελάχιστη αντίληψη προοπτικής και σχετικών μεγεθών, δεν βρέθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Οντως ανεβασε λιγο ρυθμο στα τελευταια 2 επεισοδια και σε συνδυασμο με τα προηγουμενα που ηταν αργα τα ζα ,ενιωσα οτι πηρε λιγο μπρος.

Μια απορια ομως:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τελικα τι ειναι αυτο που σκοτωνει αυτους που βγαινουν; Απο οτι καταλαβαμε δεν βαζουν κατι στον αερα που εισπνεουν. Αρα απλα δε τους σφραγιζαν καλα τη στολη και εισεπνεαν το μολυσμενο απεξω και πεθαιναν; Και απλα τωρα βαλανε καλη ταινια που τους εδωσε η αλλη και ετσι επιβιωσε;

 

Spoiler

Είτε αυτό, είτε το spray που ρίχνουν πριν ανοίξει η πόρτα. Οπότε με την καλή ταινία κάνει σωστό sealing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετα καλο και το 10ο

Spoiler

προχωρησε αναμενομενα σε αρκετα βαθμο καθως τελικα τη μαζεψαν,την εβγαλαν εξω αλλα δεν υπολογισαν οτι αμα εχεις κονε εχεις και καλη μονωτική στη στολη για να γλυτωσεις.


Τωρα πρεπει να σημειωσω δυο πραγματα.

Spoiler

Πρωτον οτι η εικονα που εβλεπε απ'τη στολη οτι ειναι ολα καλα αλλαξε ξαφνικα και ειδε ενα κατεστραμενο περιβαλλον οπως και στην οθονη,οταν πηγε ο Δημαρχος στην αιθουσα των διακομιστων, και οτι σε γενικο πλανο στο τελος βλεπουμε πολλους κυκλους με διαφορα Σιλο και στο βαθος μια πολη.

 

Επεξ/σία από johny f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω το ειδατε ολοι το 10ο. Το εχω απο το πρωι στο pc δεν θελω να το βαλω γιατι ξερω οτι θα παει μακρια η δευτερη σεζον μετα. Ειχε ναι αρκετα αργα επεισοδια η σεζον αλλα δεν ξερω με στεναχωρει που τελειωνει η σεζον. Αυριο θα παει για θεαση κραταω ακομα λιγο την αγωνια κλασικος arkin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johny f είπε

Τωρα πρεπει να σημειωσω δυο πραγματα.

Spoiler

Εξαιρετικό plot twist. Εκεί που εγώ τουλάχιστον είχα πειστεί ότι ο έξω κόσμος ήταν παραδεισένιος και απλά η ολιγαρχία του silo δεν ήθελε να χάσει την εξουσία και για αυτό κράταγε τον κόσμο μέσα, τελικά η κάσκα ήταν και αυτή μια κάσκα virtual reality. Ο δήμαρχος απλά έκοψε την σύνδεση με την κάσκα ώστε η Νίκολς να δει πραγματικά τον κόσμο όπως αυτός είναι. Τα πολλαπλά silo προσθέτουν ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον. Να δούμε είναι κατοικήσιμα; Θα της ανοίξει κανένας την πόρτα; λέω εγώ τώρα υποθέσεις (που συνήθως πέφτω έξω και ευτυχώς, διότι θα ήταν πολύ βαρετές οι ταινίες και οι σειρές αν έπεφτα μέσα)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελείωσα και εγώ. Πολύ καλή σειρά. Ωραίο τέλος. Καθόλου αργή, όπως είπαν μερικοί. Το πήγε αρκετά καλά. 

Και ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε τα βιβλία, γιατί μέχρι να βγει η επόμενη σεζόν θα μας έχει φάει η αγωνία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έτσι νόμιζα!

3 ώρες πριν, john_dr είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εξαιρετικό plot twist. Εκεί που εγώ τουλάχιστον είχα πειστεί ότι ο έξω κόσμος ήταν παραδεισένιος και απλά η ολιγαρχία του silo δεν ήθελε να χάσει την εξουσία και για αυτό κράταγε τον κόσμο μέσα, τελικά η κάσκα ήταν και αυτή μια κάσκα virtual reality.

 

Είδα και εγω το επεισόδιο, ενδιαφέρων γιατί οπως είπαν και η άλλοι  προχώρησε αρκετά.
 

Spoiler

Οπως και ο john_dr, έτσι και εγώ περίμενα παραδεισένιο κόσμο εξω, αυτo το bait στην κεφετερια και το βίντεο που βρήκε η νικολς ηταν καλό,  περίμενα να βγει εξω και να βγάλει την στολή.

Άντε να δουμε season 2, τι θα κανει? θα παει σε αλλο silo ? είδα κάτι σαν  πόλη εκεί στο τελος της εικόνας, καθώς το έδειχνε απο ψηλά, λέτε να εχει  κανέναν   εκεί ? πολλές ερωτήσεις γενικά. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό το τελευταίο άντε να βγει η 2η season τώρα....

 

Spoiler

Πόσοι από εσάς είπατε WTF όταν είδατε τα πουλιά στον ουρανό;  λέω Déjà vu και λίγο μετά η αποκάλυψη 🤯

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...