Προς το περιεχόμενο

Προτεραιότητα σε διασταύρωση - Νέος οδηγός


Πετρος1990a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Ήμουν σε διασταύρωση με STOP και χωρίς φανάρι και υπήρχε αμάξι σταματημένο δεξιά.

Ακινητοποιώ το αυτοκίνητό μου λοιπόν και κορνάρω. Καμία ανταπόκριση από το άλλο αυτοκίνητο. Ο οδηγός κοιτούσε προς τα κάτω, κατά πάσαν πιθανότατα το κινητό του. Περιμένω τουλάχιστον 30 δεύτερα έτσι και μετά περνάω την διασταύρωση.

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

Τί έπρεπε να είχα κάνει για να ήμουν ΕΓΩ σωστός; Να το κατέγγελα στην τροχαία και να περίμενα;

Επεξ/σία από Πετρος1990a
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Πετρος1990a είπε

Τί έπρεπε να κάνω για να είμαι ΕΓΩ σωστός;

Έπρεπε να περιμένεις να στείλει το μήνυμα στο κομενάκι στο ίνστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πετρος1990a είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Ήμουν σε διασταύρωση με STOP και χωρίς φανάρι και υπήρχε αμάξι σταματημένο δεξιά.

Ακινητοποιώ το αυτοκίνητό μου λοιπόν και κορνάρω. Καμία ανταπόκριση από το άλλο αυτοκίνητο. Ο οδηγός κοιτούσε προς τα κάτω, κατά πάσαν πιθανότατα το κινητό του. Περιμένω τουλάχιστον τριάντα δεύτερα έτσι και μετά περνάω την διασταύρωση.

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

Τί έπρεπε να κάνω για να είμαι ΕΓΩ σωστός; Να το κατήγγειλα στην τροχαία και να περίμενα;

Καλώς ήρθες στους ελληνικούς δρόμους .. Θα συναντήσεις πολλούς τέτοιους και άλλους πόσους χειρότερους... Μην προκαλείς, μην ασχολείσαι, μην τους αφήνεις να σε αγγίξει η χαζομάρα τους 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Πετρος1990a είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Ήμουν σε διασταύρωση με STOP και χωρίς φανάρι και υπήρχε αμάξι σταματημένο δεξιά.

Ακινητοποιώ το αυτοκίνητό μου λοιπόν και κορνάρω. Καμία ανταπόκριση από το άλλο αυτοκίνητο. Ο οδηγός κοιτούσε προς τα κάτω, κατά πάσαν πιθανότατα το κινητό του. Περιμένω τουλάχιστον τριάντα δεύτερα έτσι και μετά περνάω την διασταύρωση.

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

Τί έπρεπε να κάνω για να είμαι ΕΓΩ σωστός; Να το κατήγγειλα στην τροχαία και να περίμενα;

Εκανες ήδη το καλύτερο - υπέθεσες ότι ο άλλος είναι ούγκανος και μπορεί να αποφασίσει να ξεκινήσει ανα πάσα στιγμή, ακόμα και αν προφανώς σε έχει δει/αντιληφθεί.

Αν υποθέτεις πάντα ότι οι άλλοι είναι ούγκανοι, δε θα χάσεις ποτέ, συνέχισε έτσι.

Edit: και εννοείται μην μπαίνεις σε διαδικασία να τσακωθείς, δεν έχει νόημα. Ο καθένας έχει τον δικο του ΚΟΚ στο κεφάλι του, στον οποίο γίνονται θαυμαστά πράγματα (π.χ. δρόμος που καταλήγει σε Τ δεν έχει προτεραιότητα, το ΣΤΟΠ ισχύει για όσους έρχονται έτσι αλλα όχι για τους άλλους απο κει, οι πεζόδρομοι είναι για να παρκάρουν οι κάτοικοι, οι πεζοί πρέπει να σε περιμένουν όταν στρίβεις και άλλα τέτοια). Απλά μην ασχολείσαι.

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πετρος1990a είπε

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

 

Πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος...

Τίποτα δεν έπρεπε να κάνεις, ρίχτου και ένα φάσκελο και συνέχισε το δρόμο.

Επίσης, δεν χρειάζεται να το υπερ αναλύεις τόσο. Βλέπεις τον άλλον σταματημένο και δεν περνάει, το θεωρείς αυτόματα ότι σου παραχωρεί την προτεραιότητα και προχωράς. 

Αυτό έλειπε, να σβήνουμε μηχανές και να περιμένουμε τον κάθε ηλίθιο που έχει προτεραιότητα και έχει ακινητοποιηθεί πότε θα αποφασίσει να περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προτεραιότητα σε διασταύρωση - Νέος οδηγός
30 λεπτά πριν, Πετρος1990a είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Ήμουν σε διασταύρωση με STOP και χωρίς φανάρι και υπήρχε αμάξι σταματημένο δεξιά.

Ακινητοποιώ το αυτοκίνητό μου λοιπόν και κορνάρω. Καμία ανταπόκριση από το άλλο αυτοκίνητο. Ο οδηγός κοιτούσε προς τα κάτω, κατά πάσαν πιθανότατα το κινητό του. Περιμένω τουλάχιστον 30 δεύτερα έτσι και μετά περνάω την διασταύρωση.

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

Τί έπρεπε να είχα κάνει για να ήμουν ΕΓΩ σωστός; Να το κατέγγελα στην τροχαία και να περίμενα;

Επρεπε να του πεις " α πάγαινε ίσα πέρα ρε".

 

Πρώτη φορά στον πλανήτη γη;Μην ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stef157 είπε

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Είσαι του 1990 και είσαι νέος οδηγός;

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Έχω γνωστό που έπιασε επίσημα τιμόνι 37 ετών και τώρα είναι 42. Για το αυτοκίνητο ξέρει μόνο από που μπαίνει η βενζίνη. Ακόμα έχει απορίες που οι περισσότεροι τις έχουμε λύσει πριν φτάσουμε 20 (και πολύ λέω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Έχω γνωστό που έπιασε επίσημα τιμόνι 37 ετών και τώρα είναι 42. Για το αυτοκίνητο ξέρει μόνο από που μπαίνει η βενζίνη. Ακόμα έχει απορίες που οι περισσότεροι τις έχουμε λύσει πριν φτάσουμε 20 (και πολύ λέω).

Δηλαδή μέχρι τα 37 με τι στο διάολο μετακινόντουσαν? Παντου με λεωφορείο; Την κοπέλα του την έβγαζε με πατίνι έξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πετρος1990a είπε

Με βρίσκει ύστερα ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου και μου λέει ότι δεν είχα δικαίωμα να περάσω και ότι εκείνος είχε προτεραιότητα.

Πού σε βρήκε μετά; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stef157 είπε

Δηλαδή μέχρι τα 37 με τι στο διάολο μετακινόντουσαν? Παντου με λεωφορείο; Την κοπέλα του την έβγαζε με πατίνι έξω;

Επαρχία είναι. Όταν ήταν να πάει πχ Θεσσαλονίκη με λεωφορείο ή με κάποιον φίλο αν τύχαινε. Μέσα στην πόλη μας (Πτολεμαΐδα) με ποδήλατο και ένα παλιό παπάκι. Αυτοκίνητο έμαθε και αγόρασε όταν παντρεύτηκε και έκανε παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stef157 είπε

Δηλαδή μέχρι τα 37 με τι στο διάολο μετακινόντουσαν? Παντου με λεωφορείο; Την κοπέλα του την έβγαζε με πατίνι έξω;

Μπορεί να τον έβγαζαν οι κοπέλες, ποιο το πρόβλημα; 

Μόνο έτσι μπορείς να βγάλεις εσύ κοπέλα; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...