Προς το περιεχόμενο

Προτεραιότητα σε διασταύρωση - Νέος οδηγός


Πετρος1990a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Narayan είπε

Όταν πέρναγα εξετάσεις ήταν στο όχημα ο εξεταστής, ο δάσκαλός μου και μία άλλη κοπέλα που έδινε και αυτή. Όταν ήρθε η σειρά της κοπέλας, σταματάει σε στοπ και περιμένει να περάσει αυτοκίνητο που έρχοταν από δεξιά αλλά ήταν μακριά, ένα τετράγωνο μακριά. 

Την ρωτάει ο εξεταστής, -"Γιατί δεν περνάς;"

Του απαντάει αυτή, -"Περιμένω να περάσει το άλλο αυτοκίνητο που έρχεται."

-"Αν ερχόταν από Λαμία δηλαδή θα τον περίμενες να περάσει; Κόπηκες."

Βάσει της λογικής του Κώδικα είχε άδικο, αλλά βάσει του πως πρέπει να σκέφτεται ένας οδηγός είχε δίκιο. Αν έκαναν όλοι όπως η κοπέλα δεν θα περνάγαμε ποτέ τα στοπ, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. 

Ο ΚΟΚ λέει πως σταματάς στο stop και περνάς μόνο όταν βεβαιωθείς πως μπορείς να περάσεις με ασφάλεια, αν όπως λες ήταν ενα τετράγωνο μακρυά νομίζω οτι ήταν τραβηγμένο, εκτός αν ερχόταν με 100.

Ισως όμως απλά να ήθελε να κόψει κάποιον ο εξεταστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Narayan είπε

Αν έκαναν όλοι όπως η κοπέλα δεν θα περνάγαμε ποτέ τα στοπ, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. 

Ούτε και οι εξεταστές θα είχαν εξοχικό και 3ο οικογενειακό αυτοκίνητο. Λογικό το βρίσκω.

Να φανταστώ ότι ο δάσκαλος δεν αντέδρασε καν ή ψέλλισε κάτι λίγο, μέσα από τα δόντια ;

Στις 25/5/2023 στις 12:04 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Το να ξεκινήσεις σιγά σιγά να μπεις στην διασταύρωση όσο ο άλλος είναι σταματημένος, ενέχει απειροελάχιστο κίνδυνο να τρακάρεις διότι θα έχεις στο νου σου το άλλο όχημα.

Σε ποιό από τα δύο οχήματα (σε διπλής κατεύθυνσης) ; Γιατί σε όλους μας έχει συμβεί, να βγαίνει σιγά σιγά από το STOP κάποιος, κοιτώντας στην απέναντι κατεύθυνση και όχι προς αυτήν, με την οποία υπάρχει άμεσος κίνδυνος να συγκρουστεί.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sdikr είπε

Ισως όμως απλά να ήθελε να κόψει κάποιον ο εξεταστής

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια, αν δεν έχει πέσει λάδωμα ο εξεταστής σε κόβει με το παραμικρό. Θα βγει και με το μέτρο να δει σε τι απόσταση έχεις παρκάρει και αν θελει σε κόβει για μισό εκατοστό.

Συμπέρασμα, ο εξεταστής ήθελε μαρούλι και δεν πήρε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 12:31 ΜΜ, Engimek είπε

Μου έχει τύχει σε διασταυρώσεις ουκ ολίγες φορές. 'Υπερβολικά ευγενικοί' άνθρωποι κάνουν την χειρονονομία 'πέρνα' παρότι έχουν προτεραιότητα. Καταλήγουμε να παίζουμε την κολοκυθιά με νοηματική 'μα όχι πέρνα εσύ δεν θέλω χάρη!'

Συμβουλεύω σε τέτοιες περιπτώσεις να επιμένεις (γενικά μιλάμε όχι εδώ που ο άλλος έπαιζε κομπολόι) γιατί οτιδήποτε και να γίνει εσύ θα φταις.

Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, τυχαίνει να σου κάνει κάποιος νόημα να περάσεις και από αριστερά του να περνάνε άλλα αυτοκίνητα και από δεξιά του να κάνουν σφήνες μηχανάκια.. βέβαια και εγώ ενίοτε κάνω την ευγενική χειρονομία, μιας και με τους κωλόδρομους που έχουμε βλέπεις κάποιον και λες αν δεν σταματήσω εγώ για να περάσει δεν θα περάσει ποτέ.

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Όταν πέρναγα εξετάσεις ήταν στο όχημα ο εξεταστής, ο δάσκαλός μου και μία άλλη κοπέλα που έδινε και αυτή. Όταν ήρθε η σειρά της κοπέλας, σταματάει σε στοπ και περιμένει να περάσει αυτοκίνητο που έρχοταν από δεξιά αλλά ήταν μακριά, ένα τετράγωνο μακριά. 

Την ρωτάει ο εξεταστής, -"Γιατί δεν περνάς;"

Του απαντάει αυτή, -"Περιμένω να περάσει το άλλο αυτοκίνητο που έρχεται."

-"Αν ερχόταν από Λαμία δηλαδή θα τον περίμενες να περάσει; Κόπηκες."

Βάσει της λογικής του Κώδικα είχε άδικο, αλλά βάσει του πως πρέπει να σκέφτεται ένας οδηγός είχε δίκιο. Αν έκαναν όλοι όπως η κοπέλα δεν θα περνάγαμε ποτέ τα στοπ, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. 

Και με εμένα κάτι αντίστοιχο συνέβη πάντως από εξεταστή που είναι πολύ γνωστό στον κύκλο της πόλης ότι είναι αδέκαστος (μάλιστα ο δάσκαλος μας είχε πει μην πούμε ούτε για αστείο για λάδωμα γιατί θα μας κόψει). Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με αυτοκίνητο, παρά μόνο τα μαθήματα. Ε περίμενα στο στοπ να περάσουν ένας δυο τρεις, ο τελευταίος ήταν όντως λίγο μακριά αλλά κώλωσα να περάσω. Αφού πέρασε μου είπε "ξεκίνα σιγά σιγά γιατί αν περιμένεις να έρθει κι άλλος βλέπω να καθόμαστε εδώ" . Μετά έμαθα από τον δάσκαλο ότι το σημείωσε σαν παρατήρηση. Εκείνη τη μέρα δώσαμε 7 και περάσαμε 6. Η άλλη χτύπησε καθρέφτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Narayan είπε

Βάσει της λογικής του Κώδικα είχε άδικο, αλλά βάσει του πως πρέπει να σκέφτεται ένας οδηγός είχε δίκιο. Αν έκαναν όλοι όπως η κοπέλα δεν θα περνάγαμε ποτέ τα στοπ, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. 

Αν έχει κίνηση δηλαδή , επειδή δεν θα περάσω ποτέ , βγάζω την μούρη να ούμε  μαρσάρω κιόλας ,  με το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στον λεβιέ ταχυτήτων όπως ο μεξικάνος στο youtube , κάνοντας την προσευχή μου μη βρεθεί κάποιος να με στουκάρει , και αν γίνει αυτό ε θα πω στην τροχαία και στις ασφαλιστικές δεν θα πέρναγα ποτέ τι να έκανα δηλαδή.

Υπομονή ηρεμία και ο σταρχιδισμός ως τρόπος ζωής επιβάλλεται.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Αν έχει κίνηση δηλαδή , επειδή δεν θα περάσω ποτέ , βγάζω την μούρη να ούμε  μαρσάρω κιόλας ,  με το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στον λεβιέ ταχυτήτων όπως ο μεξικάνος στο youtube , κάνοντας την προσευχή μου μη βρεθεί κάποιος να με στουκάρει , και αν γίνει αυτό ε θα πω στην τροχαία και στις ασφαλιστικές δεν θα πέρναγα ποτέ τι να έκανα δηλαδή.

Υπομονή ηρεμία και ο σταρχιδισμός ως τρόπος ζωής επιβάλλεται.

Επίσης επιβάλλεται να διαβάζουμε καλύτερα τι έχει γράψει ο άλλος πριν σχολιάσουμε, λέω εγώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...