Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο εισαγωγής ή ελληνικό ;


Asure1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Asure1999 είπε

Καινούργιο θα πήγαινε σε hyundai i10, mazda 2 ή suzuki swift.Αν είχες τα λεφτά στην άκρη για καινούργιο θα επέλεγες ένα εισαγώμενο μεταχειρισμένο ακόμα και με πλήρες ιστορικό ,το ελλήνικο ή  θα προτιμούσες ένα από τα παραπάνω ;

Δεν θα έδινα ποτε 15 χιλιάρικα για να πάρω καινούριο  i10,Swift,Mazda 2.Αν είχα τόσα χρήματα θα έπαιρνα ένα ανώτερης κατηγοριας μτχ 3-5 ετών,είτε από ελληνική είτε από γερμανική αντιπροσωπεία,ανάλογα το τελωνείο.Πρώτα θα κοιτούσα Γερμανία,επειδή την ξέρω και έχω άκρες εκεί.

Ή θα μάζευα και αλλα και θα το επαιρνα καινούριο.

Δεν θα έπαιρνα ποτε Yaris.

Αυτή είναι καθαρά υποκειμενική άποψη,μια χαρά αμάξια είναι αυτά,εμένα απλά δεν μου αρέσουν.

Αναμεσα σε « εισαγωγής» με πλήρες ιστορικό ή «ελληνικό» ίδια κατηγορίας,έτσι γενικά και αόριστα, θα έπαιρνα αυτό που θα μου άρεζε εμφανισιακά πιο πολύ και ήταν στην καλύτερη κατάσταση.

37 λεπτά πριν, andreas-d είπε

 

Τη ποσοστό έχει κάποιος να βρει γερμανικο αυτοκίνητο με κάτω από 20κ και να είναι καλό?

 

Μεγάλο ποσοστό.Πολλαπλάσιο από ότι Ελλάδα.
Και ανάλογα τι αμάξι ψάχνει.Τι κατηγορία,τι χρονολογία,τι κυβισμό,τι ιπποδύναμη.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Δεν θα έδινα ποτε 15 χιλιάρικα για να πάρω καινούριο  i10,Swift,Mazda 2.Αν είχα τόσα χρήματα θα έπαιρνα ένα ανώτερης κατηγοριας μτχ 3-5 ετών,είτε από ελληνική είτε από γερμανική αντιπροσωπεία,ανάλογα το τελωνείο.Πρώτα θα κοιτούσα Γερμανία,επειδή την ξέρω και έχω άκρες εκεί.

Ή θα μάζευα και αλλα και θα το επαιρνα καινούριο.

Δεν θα έπαιρνα ποτε Yaris.

Αναμεσα σε « εισαγωγής» με πλήρες ιστορικό ή «ελληνικό» ίδια κατηγορίας,έτσι γενικά και αόριστα, θα έπαιρνα αυτό που θα μου άρεζε εμφανισιακά πιο πολύ και ήταν στην καλύτερη κατάσταση.

Μεγάλο ποσοστό.Πολλαπλάσιο από ότι Ελλάδα.
Και ανάλογα τι αμάξι ψάχνει.Τι κατηγορία,τι χρονολογία,τι κυβισμό,τι ιπποδύναμη.

Έχεις την εντύπωση ότι οι αντιπροσωπεία  εδώ Γερμανία δεν κάνουν πουστιες αμάξι leasing θα είναι το 2-3 χρονων που αφησαν και πηραν αλλο.ξέρουν ότι θα πάει η Βαλκάνια η Ελλάδα ή Τουρκία. Άμα βρεις από χέρι και το ξέρεις τότε ναι το τσιμπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Έχεις την εντύπωση ότι οι αντιπροσωπεία  εδώ Γερμανία δεν κάνουν πουστιες αμάξι leasing θα είναι το 2-3 χρονων που αφησαν και πηραν αλλο.ξέρουν ότι θα πάει η Βαλκάνια η Ελλάδα ή Τουρκία. Άμα βρεις από χέρι και το ξέρεις τότε ναι το τσιμπάς.

Δεν είπα αυτό,φυσικά και λαμόγια υπάρχουν παντού.

Απάντησα σε αυτό που ειπες,

ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό να βρεις αμάξι στη Γερμανία μέχρι 20 χιλιάρικα και να είναι καλό.Είτε σε επίσημες αντιπροσωπείες είτε από ιδιώτη.Υπάρχουν χιλιάδες επιλογές για σχεδόν κάθε μοντέλο,και δεν είναι όλα leasing που ακόμα και σε αυτά υπάρχουν πολλά καλά οχήματα.

Ελλαδα είναι πολύ πιο δύσκολο,το κυριότερο πολύ λιγότερες επιλογές,

πολύ χειρότεροι δρόμοι,ΚΤΕΟ ότι να’ναι,λιγότερα διαθέσιμα χρήματα από τον μέσο Έλληνα για σωστή συντήρηση,λιγότερες κυρώσεις για λαμόγια.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνώ ότι στα μεταχειρισμένα στην Γερμανία είναι χειρότερα από ότι στην Ελλάδα....  επίσης στην Γερμανία από ότι θυμάμαι έχουν σοβαρές κυρώσεις εδώ ακομη και τα τελευταία χρόνια με το κτεο κανουν ότι θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Δεν είπα αυτό,φυσικά και λαμόγια υπάρχουν παντού.

Απάντησα σε αυτό που ειπες,

ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό να βρεις αμάξι στη Γερμανία μέχρι 20 χιλιάρικα και να είναι καλό.Είτε σε επίσημες αντιπροσωπείες είτε από ιδιώτη.Υπάρχουν χιλιάδες επιλογές για σχεδόν κάθε μοντέλο,και δεν είναι όλα leasing που ακόμα και σε αυτά υπάρχουν πολλά καλά οχήματα.

Φίλε μου το leasing στη Γερμανία δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια το 90% σε bmw Mercedes ακόμα και Tesla είναι leasing άμα θες έχω γείτονα έμπορο αυτοκινήτων πες μου μοντέλο χρονολογία χιλιόμετρα αξεσουάρ και θα το έχεις αλλά μετά από κάνα 6-12μηνες μη με βρίζεις δε θα φταίω, δε μπορείς να φανταστείς τη παίζει να φανταστείς φέρνει αμάξια εδώ έξω από το σπίτι και τα βάζει αγγελίες ότι είναι της γυναίκας του και της κόρης του και τα πουλάει για privat.

7 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Εγω διαφωνώ ότι στα μεταχειρισμένα στην Γερμανία είναι χειρότερα από ότι στην Ελλάδα....  επίσης στην Γερμανία από ότι θυμάμαι έχουν σοβαρές κυρώσεις εδώ ακομη και τα τελευταία χρόνια με το κτεο κανουν ότι θελουν

Ποιο κτεο ρε φίλε εγώ περνάω κτεο το e90 χωρίς φώτα όπισθεν και κατέβηκα και Ελλάδα έτσι πέρσι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος των φώτων.

Στα μεταχειρισμένα ο νόμος λέει Max. 6μηνες εγγύηση παρτ'αυγο και κουρεφτο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Φίλε μου το leasing στη Γερμανία δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια το 90% σε bmw Mercedes ακόμα και Tesla είναι leasing άμα θες έχω γείτονα έμπορο αυτοκινήτων πες μου μοντέλο χρονολογία χιλιόμετρα αξεσουάρ και θα το έχεις αλλά μετά από κάνα 6-12μηνες μη με βρίζεις δε θα φταίω, δε μπορείς να φανταστείς τη παίζει να φανταστείς φέρνει αμάξια εδώ έξω από το σπίτι και τα βάζει αγγελίες ότι είναι της γυναίκας του και της κόρης του και τα πουλάει για privat.

Ποιο κτεο ρε φίλε εγώ περνάω κτεο το e90 χωρίς φώτα όπισθεν και κατέβηκα και Ελλάδα έτσι πέρσι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος των φώτων.

Στα μεταχειρισμένα ο νόμος λέει Max. 6μηνες εγγύηση παρτ'αυγο και κουρεφτο δηλαδή.

Ε ναι αφού δεν είναι λόγος για να σε κόψουν αλλά τα φώτα κλπ δεν είναι κάτι σε σχέση με τα γυρισμένα χλμτρα η αλλαγμένα μοτερ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Φίλε μου το leasing στη Γερμανία δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια το 90% σε bmw Mercedes ακόμα και Tesla είναι leasing άμα θες έχω γείτονα έμπορο αυτοκινήτων πες μου μοντέλο χρονολογία χιλιόμετρα αξεσουάρ και θα το έχεις αλλά μετά από κάνα 6-12μηνες μη με βρίζεις δε θα φταίω, δε μπορείς να φανταστείς τη παίζει να φανταστείς φέρνει αμάξια εδώ έξω από το σπίτι και τα βάζει αγγελίες ότι είναι της γυναίκας του και της κόρης του και τα πουλάει για privat.

Ε τότε όταν είναι να αγοράσεις αμάξι,ελα πάρτο από Ελλάδα,αφού εκεί σχεδόν όλα τα οχήματα από τα εκατομμύρια που είναι προς πώληση είναι leasing και σκάρτα οχήματα,σχεδόν όλοι είναι σαν τον μαντρά γείτονα σου,

ενώ εδώ οι επιλογές για καλό αμάξι με αντικειμενικό ΚΤΕΟ και από τίμιο έμπορο ή ιδιώτη είναι περισσότερες.

Ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως νομίζει.

Πες σε έναν Γερμανό ή οποιονδήποτε ζει εκεί,να προτιμήσει την Ελλάδα για αγορά «ελληνικού» αυτοκινήτου από ότι «γερμανικού» στη Γερμανία,να πεθάνει στα γέλια.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ducatista είπε

Ε ναι αφού δεν είναι λόγος για να σε κόψουν αλλά τα φώτα κλπ δεν είναι κάτι σε σχέση με τα γυρισμένα χλμτρα η αλλαγμένα μοτερ κλπ

Φυσικά και απαγορεύεται αλλά εδω το κτεο έρχεται στο συνεργείο και Φυσικά οπως και στη Ελλάδα με λίγο μαρούλι γινεται η δουλειά Η αλλαγή μοτέρ γίνεται χωρίς δήλωση 

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Ε τότε όταν είναι να αγοράσεις αμάξι,ελα πάρτο από Ελλάδα,αφού εκεί σχεδόν όλα τα οχήματα από τα εκατομμύρια που είναι προς πώληση είναι leasing και σκάρτα οχήματα,σχεδόν όλοι είναι σαν τον μαντρά γείτονα σου,

ενώ εδώ οι επιλογές για καλό αμάξι με αντικειμενικό ΚΤΕΟ και από τίμιο έμπορο ή ιδιώτη είναι περισσότερες.

Ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως νομίζει.

Αγορασα καινούργιο αγορίνα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas-d είπε

Φυσικά και απαγορεύεται αλλά εδω το κτεο έρχεται στο συνεργείο και Φυσικά οπως και στη Ελλάδα με λίγο μαρούλι γινεται η δουλειά Η αλλαγή μοτέρ γίνεται χωρίς δήλωση 

Εγω όσες φορές είδα αμαξι από Γερμανία που το έχει φέρει φίλος είναι άψογα τωρα παραπάνω δεν μπορώ να πω... από την άλλη μαντραδες που έχουν φέρει από Γερμανία σχεδόν όλα ειναι η με γυρισμένα χλμτρα η σάπια μπορώ να γράφω περιπτώσεις μέχρι αύριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Αγορασα καινούργιο αγορίνα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Για μεταχειρισμένα μιλούσες,κάτι μέχρι 20 χιλιάρικα.Όχι για καινούριο.

Ξανά,πες σε κάποιον που ζει εκεί να προτιμήσει μτχ αμάξι από εδώ Ελλάδα,και όχι από εκεί.Θα είχε ενδιαφέρον η έκφραση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Εγω όσες φορές είδα αμαξι από Γερμανία που το έχει φέρει φίλος είναι άψογα τωρα παραπάνω δεν μπορώ να πω... από την άλλη μαντραδες που έχουν φέρει από Γερμανία σχεδόν όλα ειναι η με γυρισμένα χλμτρα η σάπια μπορώ να γράφω περιπτώσεις μέχρι αύριο...

Απλά ο φίλος σου βρίσκει λιγοοο καλύτερα ώστε να τα σπρώχνει γρήγορα μιας και δεν έχει την πολυτέλεια να τα κρατήσει 

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Για μεταχειρισμένα μιλούσες,κάτι μέχρι 20 χιλιάρικα.Όχι για καινούριο.

Ξανά,πες σε κάποιον που ζει εκεί να προτιμήσει μτχ αμάξι από εδώ Ελλάδα,και όχι από εκεί.Θα είχε ενδιαφέρον η έκφραση του.

Δεν έχετε τους ίδιους μισθούς φίλε μου εδώ 15κ δε θα τον πονέσουν να τη βγάλει 2-3 χρονάκια και μετά σουτ. Μπορεί να προκύψει και καμιά τράκα και να τσιμπήσει από ασφάλεια καλά λεφτά εγώ για μια γρατζουνιά στο παλιό e46 πήρα 2300€ και το είχα πάρει για τη γυναίκα μου 2000€ το πούλησα μετά 2000€ ποιος κέρδισε στα 5 χρονάκια που το κράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τον bitro που κατά κύριο λόγο έχει αμάξια leasing 4-5 ετών σε σχετικά νορμάλ τιμές. Εγώ πήρα 3ετιας αμάξι από φίλο που το είχε leasing στην πένα και όταν το έδωσε πίσω στην lease plan έμαθα ότι πήγε bitro και πήγα και το πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα ένα αμαξι με παραπάνω χλμ (αρκεί να ξέρω πόσα πραγματικά είναι για να γίνουν τα προβλεπόμενα για τα χλμ του)  το οποίο θα έχει κινηθεί  σε καλύτερους απ τους ελληνικούς  δρόμους και δεν θα το έχει κάψει ο ήλιος μας το καλοκαίρι και ας έχει παραπάνω χλμ αρκεί από κάτω να μην έχει σαπισματα και σκουρίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DjTony είπε

Δες τον bitro που κατά κύριο λόγο έχει αμάξια leasing 4-5 ετών σε σχετικά νορμάλ τιμές. Εγώ πήρα 3ετιας αμάξι από φίλο που το είχε leasing στην πένα και όταν το έδωσε πίσω στην lease plan έμαθα ότι πήγε bitro και πήγα και το πήρα. 

Αν ξέρεις την κατάσταση και τα χιλιόμετρα είσαι safe.

Πάντως αν είναι σε καλή κατάσταση και με λίγα χιλιόμετρα βαράνε και οι εταιρείες leasing τις τιμές.

Έτσι την πάτησε φίλος που είχε αμάξι leasing από την εταιρεία του και το διατηρούσε στην πένα και όταν ήρθε η ώρα να το αλλάξει ζήτησε να το αγοράσει και του είπαν τιμή σχεδόν 20% πάνω από αντίστοιχης χρονολογίας στο car...

Τώρα αν στις μάντρες τα δίνουν κοψοχρονία δεν το ξέρω (αλλά δεν το πιστεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τις σκέψεις μου μιας και αγόρασα πρόσφατα από εξωτερικό. Πρώτων δεν θα εμπιστεύομουν ποτέ έμπορο να μου βρει και να κάνει την διαδικασία για αγοράς αυτοκινήτου από εξωτερικό. Όποιος έχει διάθεση να το ψάξει, βρει, μεταφέρει και γενικά να κάνει όλη την διαδικασία μόνος του νομίζω θα βγει κερδισμένος. Εξωτερικό έχει πολύ περισσότερες επιλογές. Υπάρχουν αμάξια που είναι για πέταμα αλλά υπάρχουν και ευκαιρίες που που πρέπει να είσαι με το χέρι στη σκανδάλη για να τα προλάβεις γιατί φεύγουν αμέσως. 

Οι αντιπροσωπείες στο εξωτερικό είναι δεσμευμένες βάση νόμου να σου δώσουν εγγύηση όπως επίσης να σου αναφέρουν γραπτός κάθε πρόβλημα που ίσως έχει το αμάξι. Με ιδιώτες πωλητές δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Προσωπικά αν είχα ένα στάνταρ κεφάλαιο θα διάλεγα αγορά από εξωτερικό λόγο ποικιλίας αλλά με την προϋπόθεση ότι θα έτρεχα εγώ όλη την διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...