Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο εισαγωγής ή ελληνικό ;


Asure1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

carvertical  εχω χρησιμοποιήσει και εγώ ,δεν έδειξε απολύτως τίποτα ,οπότε ζήτησα τα λεφτά μου πίσω και τα επέστρεψαν μεσα σε 3 μέρες.

Οποιος θελει να το χρησιμοποιήσει κυκλοφορουν κουπονια για έκπτωση ,ψάξτε για "carvertical voucher code" 

Περισσότερο για τυχών ατυχήματα και επισκευές είναι αυτά. Το full ιστορικό από το carpass το βρήκα με λεπτομέρειες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αντιπροσωπείες δεν δίνουν στοιχεία από την συντήρηση του προηγούμενου κατόχου λόγω προσωπικών δεδομένων. Δύο αντιπροσωπείες Opel αυτό είπαν. 

Το μόνο που κατάφερα είναι να πάω με τον πωλητή και να κάνουν τα στραβά μάτια και να μου διαβάσουν κάποια πράγματα από την συντήρηση, που δεν φαίνονταν στο βιβλίο σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που από τη μία το όχημα έχει βιβλίο service και απο την άλλη η συντήρηση του οχήματος θεωρείται για ορισμένες αντιπροσωπείες προσωπικό δεδομένο, καταντάει ανέκδοτο...

Και θα ήταν για γέλια αν δεν δημιουργούσε προβλήματα στον έλεγχο κατά τη μεταπώληση.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικοτερα δεν παιρνουμε αυτοκ.χωρις την αδεια εισαγωγης ωστε να την ελεγξεις στα εκει κτεο(απο κρατικα σιτε γερμανια) και τα χαρτια εκτελωνισμου(αν πληρωθηκαν οι φοροι)

το ΜΕΜΟ αλλαξε πολλα

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 23/05/2023 at 17:04, terry308 said:

Πέρυσι έφερα από Γερμανία ένα όχημα με 102.000χλμ, για τόν αδερφό μου, πραγματικά χλμ  με κάθε ένα έγγραφο σέρβις κτλ με σφραγίδες όχι φωτοτυπία .

Έκτοτε πήγαινω με φίλο πού κάνει εμπορία και τον βοηθάω # η Γερμανία έχει πολλές ευκαιρίες και καλύτερους εξοπλισμούς # τα χλμ είναι ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας #εμενα ήταν 4 ετίας αλλά με φυσικό αέριο..  οπότε τα  δικαιολογω,μιας και είχα ήδη,ίδιο ακριβώς μοντέλο με φτωχότερο εξοπλισμό και είχα διανυσει 120.000χλμ έχω Ελλάδα.

Οπότε θα απαντήσω καλύτερα εισαγωγής 

 

 

Τουλάχιστον Πηγές με κάποιον που είναι η δουλειά του κ όχι μόνος. 

On 23/05/2023 at 21:41, doctorkostis said:

Μεταχειρισμενο εισαγωγης που θα το φερεις ο ιδιος και θα το δωσεις σε εκτελωνιστη να σου κανει τη διαδικασια εκτελωνισμου. Γερμανια-Αθηνα ειναι 3 μερες οδηγηση, 2 διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο. Αν εχεις και παρεα να μοιραστεις την οδηγηση και να το κανεις σαν road trip ακομα καλυτερα.

Το εχω κανει 2 φορες απο Σουηδια εκτελωνιζοντας αυτοκινητο, για αυτο το αναφερω.

Ιδιώτης στη Ευρώπη για αγορά αυτοκινήτου? Θα τρίβουν τα χέρια τους οι μαντράδες. Προσέχτε παιδιά δεν λέω ότι είναι  Απαγορευτικό απλά είναι αρκετά risky 

On 23/05/2023 at 22:52, andreas-d said:

Τη ποσοστό έχει κάποιος να βρει γερμανικο αυτοκίνητο με κάτω από 20κ και να είναι καλό? Δε μιλάω για χιλιόμετρα και σέρβις αυτά είναι αστεία, δεν θα βρεις αμάξι που στρωθηκε σωστά που δεν έφευγε το πρωί με μείον μαλλιοκουβαρα χωρίς καν να ζεσταθεί 1 λεπτό. Όταν το τούρμπο και το μοτέρ γενικά θα σου σφυρίζει κλέφτικα τότε θα θυμηθείς τα λόγια μου, γερμανια ζω και τα βλέπω κάθε μέρα δεν έχει μόνο η Ελλάδα λαμογια υπάρχουν και εδώ χιλιάδες και συνεργάζονται με τους δικούς μας.

Το ποσοστό του να βρεις είναι μεγάλο γιατί έχουν αρκετά αμάξια εκεί πέρα. Ισχύει λαμόγια στη Γερμανία υπάρχουν Φουλ και λόγω ότι ξέρουν την διαδικασία καλά μπορούν να στη φέρουν άνετα οσον αφορά τη διαδικασία η τα χαρτιά.  Γι’ αυτό δεν αξίζει να πηγαίνεις σε «μαντραδες» παρά μόνο στο συνεργάτη κάποιου.

On 28/05/2023 at 23:22, agnostos13 said:

Αυτό που από τη μία το όχημα έχει βιβλίο service και απο την άλλη η συντήρηση του οχήματος θεωρείται για ορισμένες αντιπροσωπείες προσωπικό δεδομένο, καταντάει ανέκδοτο...

Και θα ήταν για γέλια αν δεν δημιουργούσε προβλήματα στον έλεγχο κατά τη μεταπώληση.

 

το gdpr όντως δημιουργεί προβλήματα στον έλεγχο στοιχείων από το εξωτερικό αν προσπαθείς να λάβεις κάποιο έγγραφο ηλεκτρονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/05/2023 at 11:46, btsaroux said:

Δεν έχει κόστος το Μ. Ε. Μ. Ο δωρεάν είναι, απλώς πρέπει να έχεις προσέξει να έχεις τα χαρτιά που χρειάζεσαι, δηλαδή ότι χαρτί έχεις να το σκαναρεις πριν για να έχεις αντίγραφα. 

Γνωριζεις αν πρεπει να ειναι και πρωτοτυπα?

 

Επισης, αρκει η πρωτη σελιδα? Διοτι σε αφηνει  να ανεβασεις μονο 1 αρχειο για καθε εγγραφο που χρειαζεται

 

Γενικα, παιζει να φας προστιμο επειδη τα εγγραφα δεν ηταν τελικα ακριβως οπως πρεπει παρολο που τα ανεβασες?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρωτότυπα θα τα κρατήσουν στο υπουργείο, απλώς τα σκαναρεις από πριν για να τα εχεις, τώρα εάν κάτι είναι 2 σελίδες τα κανεις pdf και τα ενώνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/12/2023 στις 8:40 ΜΜ, btsaroux είπε

Τα πρωτότυπα θα τα κρατήσουν στο υπουργείο, απλώς τα σκαναρεις από πριν για να τα εχεις, τώρα εάν κάτι είναι 2 σελίδες τα κανεις pdf και τα ενώνεις. 

Μπορείς να μου στείλεις ένα πμ με το λινκ από Ολλανδία να ψάξω και εγώ τπτ; ψάχνω για μεταχειρισμένο i10,i20 corsa, yaris μέχρι 10κ και εδώ οι τιμές που ζητάνε είναι εξωφρενικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

παρε ενα απο εμενα αλλα για εισαγωγης βαλε φιλτρο για μαντρες https://www.autoscout24.nl/

Να ψαχνω μόνο από μάντρες εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα ! Είμαι σε αναζητηση αυτοκινήτου , SUV , Diesel , αυτόματο , χρονολογίας από 2018 και εξής και τιμή έως 15-16.500 (συνολικό κόστος με ενδεχόμενο εκτελωνισμό κλπ έξοδα ). Από Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο , ενώ αντίθετα από mobile.de πολλές προτάσεις . Δεν έχω κάνει αγορά ξανά από εξωτερικό και δεν έχω την αντίστοιχη γνώση . Έχω όλη τη διάθεση να ασχοληθώ και να ταξιδέψω απλά ούτε γνωστός μηχανικός υπάρχει ούτε εκτελωνιστής . Πως θα προτείνατε να κινηθώ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Παιδιά καλησπέρα ! Είμαι σε αναζητηση αυτοκινήτου , SUV , Diesel , αυτόματο , χρονολογίας από 2018 και εξής και τιμή έως 15-16.500 (συνολικό κόστος με ενδεχόμενο εκτελωνισμό κλπ έξοδα ). Από Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο , ενώ αντίθετα από mobile.de πολλές προτάσεις . Δεν έχω κάνει αγορά ξανά από εξωτερικό και δεν έχω την αντίστοιχη γνώση . Έχω όλη τη διάθεση να ασχοληθώ και να ταξιδέψω απλά ούτε γνωστός μηχανικός υπάρχει ούτε εκτελωνιστής . Πως θα προτείνατε να κινηθώ ; 

Σε αυτήν την περίπτωση θα κοιτούσα σε επίσημες αντιπροσωπείες.Ετσι είχα πάρει εγώ πριν 20+ χρόνια.Το αμάξι το είχε πάρει ιδιωτης από την επίσημη του Μονάχου,έκανε όλα τα σέρβις εκεί,2 συνολικά ήταν,γραμμένα στο βιβλίο σερβισ και το έδωσε εκεί για πώληση.Θα είναι λίγο πιο ακριβό σε σχέση με μάντρες ή ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, jmmys said:

Σε αυτήν την περίπτωση θα κοιτούσα σε επίσημες αντιπροσωπείες.Ετσι είχα πάρει εγώ πριν 20+ χρόνια.Το αμάξι το είχε πάρει ιδιωτης από την επίσημη του Μονάχου,έκανε όλα τα σέρβις εκεί,2 συνολικά ήταν,γραμμένα στο βιβλίο σερβισ και το έδωσε εκεί για πώληση.Θα είναι λίγο πιο ακριβό σε σχέση με μάντρες ή ιδιώτες.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Και μετά απλά το έφερες οδικώς Ελλάδα ; Με τα διαδικαστικά , τελωνεία κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Και μετά απλά το έφερες οδικώς Ελλάδα ; Με τα διαδικαστικά , τελωνεία κλπ; 

Τότε ημουν πολλούς μήνες το χρόνο Γερμανία,είχε γερμανικές πινακίδες.Ερχομουν 2-3 φορές το χρόνο οδικώς Ελλάδα.Το 2017 το εκτελώνισα.
Για το κόστος του τέλους ταξινόμησης,κοινώς τελωνείο,θα ρωτήσεις εκτελωνιστή.

Με το μοντέλο,τα.κυβικα,τη χρονολογία,τα χλμ,τους ρύπους,κάποια έξτρα που ξέρεις ότι έχει θα σου πει στο περίπου. το κοστος.Αν είναι ηλεκτρικό ή υβριδικό παίζει επίσης ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...