Προς το περιεχόμενο

Total War: PHARAOH [Οκτ 2023]


comfuzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος τίτλος στη σειρά Total War, θα ονομάζεται Total War: PHARAOH, και αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο του 2023, σε Steam και Epic Games Store. 

Στο βασικό παιχνίδι θα είναι διαθέσιμες για επιλογή 8 φατρίες από 3 διαφορετικές κουλτούρες (Αιγύπτιοι, Χαναναίοι, Χετταίοι), ενώ είναι σχεδιασμένα να κυκλοφορήσουν και τουλάχιστον 3 DLC που θα προσθέτουν φατρίες.

Στην Αίγυπτο, πλησιάζοντας στη κατάρρευση της Εποχής του Χαλκού, ο παλιός Φαραώ πέθανε και ο κόσμος ζητάει έναν νέο ηγέτη. Οργανώστε μάχες που διεξάγονται δυναμικά σε πραγματικό χρόνο και διαχειριστείτε την αυτοκρατορία σας (με turn based σύστημα), ώστε να επικρατήσετε στους αντιπάλους σας και να γίνεται ο τελευταίος μεγάλος Φαραώ της Αιγύπτου.

Επίσημο site: https://pharaoh.totalwar.com

Συχνές Ερωτήσεις: https://pharaoh.totalwar.com/news/announce-faq/

Προ-παραγγελίες: https://store.totalwar.com/en/total-war/total-war-pharaoh

Trailer:  

Αναφορά σε κείμενο

TWP_steam-header_main-600x330-EN.png?t=1684855238
TWP_steam-header_02-as_the_great_rise-616x83-EN.png?t=1684855238

In Total War: PHARAOH, the newest entry in the award-winning grand strategy series, immerse yourself in ancient Egypt at the zenith of its power and experience the dramatic events that threaten its destruction. With dynamic real-time battles and incredible turn-based empire management, can you rise above your adversaries to become Egypt’s last great Pharaoh and stand against the collapse of an iconic civilisation?

With the end looming for the great Pharaoh Merneptah, the people of Egypt cry out for a new leader. Many desire the power of the throne, but the path to becoming Pharaoh is a perilous one. Unearth a breathtakingly vibrant recreation of the Bronze Age Collapse as you battle societal disarray, face natural disasters and fight to protect your people against waves of invaders.

AS_THE_GREAT_RISE.gif?t=1684855238
TWP_steam-header_03-experience_dynamic_battles-616x83-EN.png?t=1684855238

Enemy armies aren’t the only challenges to overcome on the battlefield. Lead your soldiers through sudden and dramatic shifts in weather, such as torrential rain and sandstorms, and witness the tides of battle turn as it directly impacts the surrounding terrain. Beware the threat of fire too, as battles can become engulfed in flames, striking and spreading across the battlefield as it burns forests and damages the foundations of enemy settlements.

DYNAMIC_BATTLES.gif?t=1684855238
TWP_steam-header_04-choose_your_leader-616x83-EN.png?t=1684855238

Prove your legitimacy to become Pharaoh, or Great King of the Hittites, and expand your growing empire on a campaign map that spans the rich cultural hubs of Egypt, Canaan and Anatolia. With a choice of eight Faction Leaders, step into their unique playstyles and take charge of diverse unit rosters. Whether you’re charming the courts as a peerless diplomat, charging into battle as an unwavering commander or causing chaos as a fearless warlord, become a leader that history will remember.

CHOOSE_YOUR_LEADER.gif?t=1684855238
TWP_steam-header_05-unearth_ancient_egypt-616x83-EN.png?t=1684855238

On your journey to becoming Pharaoh, uncover a beautifully lush and vibrant recreation of ancient Egypt at the height of its power. From the fertile banks of the river Nile to the windswept, arid deserts of the Sinai Peninsula and the mountainous crags of ancient Anatolia, this magnificent visual reimagining brings the beauty and brutality of Egypt’s most tumultuous era to life.

UNEARTH_ANCIENT_EGYPT.gif?t=1684855238
TWP_steam-header_06-customise_your_campaign-616x83-EN.png?t=1684855238

With a brand-new Campaign Customisation feature, no two campaigns will ever feel the same. Determine how you play with an extended range of campaign customisation options, such as random starting positions for all factions, detailed resource settings, the ability to toy with natural disasters and much more. With an abundance of options, stack the odds against yourself for an added challenge or become an unmatched power to breeze your way to victory.

Επιτέλους επιστροφή στα ιστορικά παιχνίδια για την σειρά!
Χαίρομαι για όσους τους αρέσουν τα warhammer αλλά εμένα δεν, τα έχω και τα 3 warhammer αλλά ποτέ δεν με κράτησαν να παίξω πάνω από μια ώρα.

image.png.2757e77e85e4db225b3888250b123156.png
Ενώ τα ιστορικά τους για μένα είναι παιχνίδια που με κρατάνε όπως φαίνεται και από την φωτογραφία.

Ελπίζω για ένα δυνατό co-op με άνω των 2 παικτών.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγο αδιάφορα ιστορικά γεγονότα νομίζω. 

Τα κορυφαία ιστορικά γεγονότα συμφωνα με την άποψη μου ηταν στα Rome,Rome 2 και Medieval,Medieval 2.

Για εμάς τους Έλληνες ήταν και το Troy. 

Βέβαια και το Shogun που μου ήταν αδιάφορο ιστορικά το έλιωσα μία περιοδο. 

Τα Warhammer δεν τα ακουμπησα ποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος ήθελε Total War: Medieval III και αυτοί έφτιαξαν το Pharao. Ό,τι να 'ναι! Όσο πάει και χειροτερεύει αυτή η εταιρεία!

Φαίνεται σαν DLC του Total War: Troy με ήρωες και τέτοιες βλακείες. Αν δεν περιλαμβάνει και την Ελλάδα με τους Μινωιτες και τους Μυκηναίους έστω, από εμένα θα φάει άκυρο.

Κρίμα γιατί εδώ και καιρό ο κόσμος φωνάζει για ένα μεσαιωνικό theme.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι σίγουρη αγορά το παιχνίδι αλλά όχι pre-order.
Θα το περιμένω για να μπει σε έκπτωση καθώς την έπαθα από το Rome II που το είχα pre-order από την μέρα που άνοιξαν τα pre-order και ήταν unplayable για αρκετό καιρό -αν και δεν είχα τα προβλήματα που είχε ο κόσμος στο video του AngryJoe-.
Συμφωνώ ότι ήθελα ένα Medieval 3 ή Rome 3, να βάζαν επιτέλους 64bit engine και ένα co-op campaign να μπορούμε να παίξουμε 4 άτομα επιτέλους (ή και παραπάνω) αλλά να μπορεί να κάνουν διπλωματία πχ οι υπόλοιποι ενώ παίζω την σειρά μου εγώ και να εμβαθύνουν λίγο την διπλωματία και τις οικογένειες, οκ να μην το πάνε σε επίπεδα CK αλλά να μην είναι και αυτό το χάλι που είναι τώρα εδώ και χρόνια.
60€ που ζητάνε για παιχνίδι τύπου Troy -που έτσι φαίνεται- είναι πολλά. Στο 30άρι θα ήταν οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το main series με ενδιαφέρει προσωπικά, όλα τα υπόλοιπα που έβγαλαν τα βρήκα αδιάφορα.

Btw βάλε και ελληνική περιγραφή γιατί θα σβηστεί το thread dude. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, wargasm είπε

Ποιο απο όλα θα προτείνατε σε κάποιον που δεν έχει επαφή με strategy? 
 

Ξεκίνα ένα medieval 2.

Εγώ από εκεί ερωτευτηκα τα total war. 

Αν δεν θες κάτι τόσο παλιό θα σου πρότεινα το Rome 2.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bonorov είπε

Ξεκίνα ένα medieval 2.

Εγώ από εκεί ερωτευτηκα τα total war. 

Αν δεν θες κάτι τόσο παλιό θα σου πρότεινα το Rome 2.

 

+1 αν και ίσως να είναι δύσκολο να πας από Rome 1 ή med 2 σε Rome 2 ή Attila.
Ή και το ανάποδο, αν αρχίσεις με τα νεότερα, δύσκολα πας στα παλιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wargasm είπε

Attila ή Troy όχι ε;

Καλυτερα όχι. 

Για εμενα το κορυφαίο της σειράς είναι το medieval 2 και μετά το Rome 2.

Αν παιξεις το rome 2 ομως,όπως λέει και ο φίλος πιο πανω,δυσκολα θα πας στα πιο παλιά. 

Το troy το παιζεις μετά από αυτά. 

Για εμάς τους Έλληνες που είναι η ιστορία μας έχει ενδιαφέρον. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Medieval 2, αξεπέραστο, πολύ κάψιμο . Καλό ήταν και το napoleon, είχα περάσει κι ένα mod για www1 θυμάμαι, εξαιρετικό. Τα επόμενα, κατι Rome 2, Attila, shogun 2, κλπ, πολύ μπερδεμένα μου φάνηκαν και δεν τα συνέχισα. Την απλότητα, το ρεαλισμό, το user-friendly mode του medieval 2 δεν τα εχει πλησιάσει κανένα άλλο, ούτε εκτός total war, κατα τη γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, wargasm είπε

Ποιο απο όλα θα προτείνατε σε κάποιον που δεν έχει επαφή με strategy? 
 

Για νέο παίχτη στρατηγικής μπορώ να πω το Medieval 2 ίσως είναι το χειρότερο σαν επιλογή.

Spoiler

Ψέμα το Empire είναι και εσείς που το ψηφίσατε παιχνίδι της χρονιάς εδώ στο φόρουμ, θα σας βρούμε

. Σκεφτείτε να δει ξαφνικά τους 8 στρατούς Μογγόλων, θα παρατήσει το είδος για πάντα. 

Αν και δεν είναι το καλύτερο από ολα, Napoleon. 
Χαμηλότερη τιμή.
Πολύ καλοί χάρτες, ίσως οι καλύτεροι, με λογικούς όρους νίκης.
Η διαχείριση και οι μηχανισμοί της δεν είναι περίπλοκα για να τους αντιληφθείς.
Ακολουθεί συγκεκριμένη, γνωστή, ιστορία, επιδράς πάνω σε αυτή, οπότε δεν θα δεις πολλά παράλογα σε σχέση με την πραγματικότητα. Ούτε φαντασιακές μονάδες, ούτε πόλεις χωρις τείχη, ούτε ανύπαρκτα κράτη, ούτε κηρύξεις πολέμων μεταξύ φυσικών συμμάχων.
Η ΑΙ έχει αξιοπρεπή συμπεριφορά σε γενικές γραμμές.
Στα πλην, από ένα σημείο και μετά γίνεται εύκολο και είναι μικρότερο σε μέγεθος από τα υπόλοιπα, χωρίς επαναληψιμότητα.


Τώρα για το Φαραώ, δεν θέλω να πω πριν δω τα στημένα πλάνα τους από το παιχνίδι, αλλά αυτό το «customise your campaign» μου φαίνεται γαρνιτούρα στα ξερατά του troy

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Total War: PHARAOH [Οκτ 2023]
  • Super Moderators

Γενικά, δεν είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένος με τα όσα είδαμε.

Περίεργη εποχή, ελάχιστα factions σε πρώτη φάση, λιγοστή (ιστορική) ποικιλία. Ή θα το κάνουν Egypt: Fantasy War ή δεν βλέπω πώς μπορούν να δώσουν κάτι που θα ξεχωρίσει.

Αυτό το "customize your own campaign"...

Προφανώς είναι νωρίς ακόμη, αλλά πάλι ήρωες και κουραφέξαλα βλέπω, που στο ημι-μυθιλογικό Troy θα μπορούσε να λειτουργήσει, αλλά σε ιστορικό πλαίσιο...Δεν ξέρω, κρατάω καλάθι μεγέθους δαχτυλήθρας.

Τώρα, να ελπίσουμε ότι σε κάποιο DLC θα σκάσουν μύτη οι Μυκηναίοι...οκ, ενδιαφέρον θα είχε, αλλά και πάλι είναι κάτι τελείως θεωρητικό αυτή τη στιγμή.

Ακολουθεί ένα μικρό highjack, για όσους δεν πέταξαν τη σκούφια τους με τη νέα ανακοίνωση και γενικότερα με την πορεία της σειράς τα τελευταία χρόνια ή/και με το clickefest των μαχών:

Spoiler

Για μένα, το παιχνίδι που άξιζε καλύτερης τύχης αλλά δεν ήταν από ιδιαίτερα γνωστό studio/devs ήταν το Field of Glory: Empires, που σε συνδυασμό με το Field of Glory II έπαιζες όλες τις μάχες σε turn-based mode, με αισθητική tabletop με μινιατούρες (ή χρησιμοποιούσες την απλούστερη αλλά με αξιοπρεπή ΑΙ in-game battle engine του FoG: Empires), δηλαδή είχες ένα Rome: Total War αλλά με περισσότερα factions, καλύτερη ΑΙ, πολύ πιο ενδιαφέρουσα διαχείριση πόλεων.

Τώρα, οι ίδιοι devs και παραγωγοί (AGEOD και Slitherine, αντίστοιχα) ετοιμάζουν το Field of Glory: Kingdoms, που μεταφέρει τη δράση στο μεσαίωνα και θα συνδυάζεται, αντίστοιχα, για τις turn-based μάχες, με το Field of Glory II: Medieval

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...