Προς το περιεχόμενο

Πειρατική τηλεόραση: Στο στόχαστρο πλέον και οι χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

1) Εάν μια ελεγκτική αρχή ζητήσει από τους παρόχους να βρει ποιος έχει IP TV, θα σε βρουν.

Πάμε πάλι, αυτό θα ήταν παράνομο. Άρση απορρήτου προβλέπεται μόνο για συγκεκριμένο πελάτη, δε μπορεί κανείς να ζητήσει άρση για όσους μπαίνουν στο πειρατές.com

Πρέπει δηλαδή να υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία ενοχής (κακουργηματικού χαρακτήρα μάλιστα) για κάποιον, ώστε να ζητήσει ο εισαγγελέας άρση απορρήτου ΜΟΝΟ για τον συγκεκριμένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως μιλαμε για προστιμα από 500 εως 15Κ. Δεν σημαινει οτι καθε χρηστης θα εχει τετοιο προστιμο. Προφανως οι απλοι χρηστες θα εχουν πολυ μικροτερο απο 15Κ. Επισης καποιος στα νομικα μπορει να πει πως οι απλοι χρηστες θεωρουνται "εμπορικοι σκοποι".

Αναφορά σε κείμενο

Αρθρο 4

Απαγορεύεται η άσκηση στην ελληνική επικράτεια των ακόλουθων δραστηριοτήτων:

α) η κατασκευή, εισαγωγή, διανομή, πώληση, εκμίσθωση ή κατοχή παράνομων συσκευών για εμπορικούς σκοπούς,

β) εγκατάσταση, συντήρηση ή αντικατάσταση παράνομων συσκευών για εμπορικούς σκοπούς,

γ) η χρήση μεθόδων εμπορικής επικοινωνίας (λ.χ. καταχώρηση ή μετάδοση σχετικών διαφημιστικών μηνυμάτων) για την προώθηση των παράνομων συσκευών ή των προαναφερθεισών δραστηριοτήτων.

----

Όποιος ασκεί μία ή περισσότερες από τις δραστηριότητες που αναφέρονται στο άρθρο 4, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός (1) μηνός και χρηματική ποινή από πεντακόσια (500) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.

 

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Το comote tv φίλε έχει 25 ευρώ κι άλλα τόσα το nova. Με 50 ευρώ έχεις όλα τα αθλητικά. Και για να λέμε αλήθειες το 90% των χρηστών iptv για τα αθλητικά την έχουν.

Κάποτε όντως ήθελαν παλαβά λεφτά, σήμερα όμως δεν ισχύουν τα ποσά που λες. Με 50 ευρώ έχεις όλα τα αθλητικά και τα 2 πακέτα. Πόσο χρεώνουν ο iptv servers, 20 ευρώ το μήνα; Το θέμα είναι αν μελλοντικά αξίζει για να γλυτώσεις 30 ευρώ το μήνα να μπορεί καταλήξεις στον ανακριτή. Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης. 

Αυτό λέω. 50€ το μήνα είναι τραγικά. 

IPTV με 90€/ χρόνο έχει όλα τα κανάλια, όχι μόνο της Ελλάδας (εννοείται και cosmote & nova) αλλά επίσης όλα τα premium της Ευρώπης, Αγγλία, Αλβανία, Ιταλία, Γερμανία, Κύπρος, Κροατία κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανία που είναι ο αδελφός μου, έφαγε πριν 10 χρόνια 2000 ευρώ πρόστιμο γιατί έβλεπε παράνομα σειρές στον υπολογιστή. Ούτε αστυνομία, ούτε ανακριτές. Του έδωσε ο κούριερ τον λογαριασμό και πήγε και τον πλήρωσε. Αν θέλουν σε βρισκουν. Μπορεί να είναι παράνομο να παρακολουθούν την συνδεσή σου, αλλά η παρακολούθηση γίνεται στον πάροχο του πειρατικού περιεχομένου και τα ίχνη οδηγουν στον χρήστη.

50 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Αυτό λέω. 50€ το μήνα είναι τραγικά. 

IPTV με 90€/ χρόνο έχει όλα τα κανάλια, όχι μόνο της Ελλάδας (εννοείται και cosmote & nova) αλλά επίσης όλα τα premium της Ευρώπης, Αγγλία, Αλβανία, Ιταλία, Γερμανία, Κύπρος, Κροατία κλπ.

Μπορεί το προϊόν να είναι ακριβό, δεν είναι όμως και είδος πρώτης ανάγκης που από αυτά εξαρτάται η ζωή σου. Αν δεν σου περισσεύουν 50 ευρώ, προφανώς και δεν τα δίνεις. Αλλα τα 90 ευρώ το χρόνο στην IPTV είναι κλεπταποδοχή. Δεν σου παρέχουν τιποτα δικο τους, αλλά κλοπιμαία. Από  τα 50 ευρώ τον μήνα θα πληρωθούν ομάδες, τεχνικοι, υπάλληλοι, δημοσιογράφοι, ποδοσφαιριστές, ηθοποιοί. Με τα 90 το χρόνο ποιος πληρώνεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ελληνικο δημοσιο να καταλαβει οτι δεν θα τους δινουμε λεφτα οπως "το νομιζει" σε μια χωρα που δεν βγαζει πολλα λεφτα ο κοσμος. ΑΡΑ εννοειται καλα κανουν με τα πειρατικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vali said:

Στην Γερμανία που είναι ο αδελφός μου, έφαγε πριν 10 χρόνια 2000 ευρώ πρόστιμο γιατί έβλεπε παράνομα σειρές στον υπολογιστή. Ούτε αστυνομία, ούτε ανακριτές. Του έδωσε ο κούριερ τον λογαριασμό και πήγε και τον πλήρωσε. Αν θέλουν σε βρισκουν. Μπορεί να είναι παράνομο να παρακολουθούν την συνδεσή σου, αλλά η παρακολούθηση γίνεται στον πάροχο του πειρατικού περιεχομένου και τα ίχνη οδηγουν στον χρήστη.

Υπήρχαν τρόποι να το αποφύγει, ειδικά αν ήταν η πρώτη φορά, αλλά γενικά στην Γερμανία όλο αυτό είναι αυτόματο και δεν κρύβεσαι εύκολα (μόνο με VPN, seedbox, κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Backpacker είπε

Ε αυτά όλα με μετρητά γίνονται άρα ουτε καν οικονομικη συναλλαγη μπορει να αποδειχθει. 

 

4 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δηλαδή πως θα αποδείξουν ότι αγόρασα συνδρομή, έχω πχ έχω παραγγείλει από κινεζικό site τηλεκοντρόλ... 

Το πιο απλό:

- Τσιμπάνε τον τύπο που προμηθεύει τα mag και τσεπώνει τις συνδρομές (προσποιούμενοι οι ίδιοι τους πελάτες)

- Του ανοίγουν διάπλατα τον τραπεζικό λογαριασμό και βλέπουν όλα τα δεκάρικα που έχουν στείλει οι διάφοροι πελάτες 

- Αν θέλουν τον παρακολουθούν ή τον βάζουν να κάνει τον πληροφοριοδότη με αντάλλαγμα μείωση ποινής και τσιμπάνε και όσους επέλεξαν να πληρώνουν μετρητά στο χέρι επειδή νομίζουν ότι έτσι είναι στο απυρόβλητο 

Λες και ο μέσος Έλληνας παίζει το Bitcoin και το Signal στα δάκτυλα και δεν έχουν τρόπο να τον πιάσουν αν θέλουν.

Εγώ πάντως δεν θέλω να υπάρχει αυτό το money trail που να οδηγεί πίσω στο όνομα μου, μόνο NordVPN και torrent, people are trouble που λένε και στις ταινίες.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, avgoustisp είπε

Διαβάζω κάποια σχόλια και καταλαβαίνω γιατί ειμαστε  εδώ που είμαστε. 

1.  Όταν αγοράζεις πειρατικό περιεχόμενο αυτόματος γίνεσαι κλεπταποδόχος. Είναι σαν να αγοράζεις κλεμμένα χρυσαφικά. 

2. Η απολεια εσόδων είναι  τόσο στο κράτος (φόροι) όσο και στο πάροχο. 

3. Για εσάς που γράφεται για ρουφιάνους σκεφτείτε το εξής. Εάν κάποιος δει έναν κλέφτη να κλέβει από το σπίτι σας κάποια αντικείμενα θα τον θεώρησετε ρουφιάνο εάν πάει και το καταγγείλει στην αστυνομία?

4,  όποιος δεν θέλει την υπηρεσία δεν την αγοράζει. Δεν ψάχνει να την βρει στο τζάμπα.

5. Όσο χάνει συνδρομες ένας πάροχος τόσο λιγότερο ανταγωνιστικός μπορεί να είναι. Από τις συνδρομές πληρώνει υπαλλήλους δικαιώματα κλπ

Προσωπικά  πληρώνω Netflix Disney+ Cosmote Nova και Apple Tv. Όλα νόμιμα 

Ήρθα να φλεξάρω τα φράγκα μου, κάντε χώρο να πω κι άλλα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, james01gr είπε

Και τα περισσότερα είναι πως πιστεύουν οι άνθρωποι αυτοί θα ήταν κανονικοί χρήστες εάν δεν ήταν πειρατικές διανομές, όλοι αυτοί θα ήταν συνδρομητές.

Ακριβως αυτο που νομιζουν στο netflix,με το οικογενειακο πακετο.

 

7 ώρες πριν, kaliakman είπε

800k? 1 στους 10 στην Ελλάδα έχει πειρατική TV? Ενδιαφέρον στατιστικό.

Μ*****ες. Εγω που  γνωριζω τι ειναι το iptv,ζητημα να εχω πετυχει 10 που να ξερουν τι ειναι.

 

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Νουμερα που βγάζουν απο το κεφάλι τους οι παροχοι.  

Ετσι ακριβως.

26 λεπτά πριν, mimis13 είπε

Ήρθα να φλεξάρω τα φράγκα μου, κάντε χώρο να πω κι άλλα.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρος ηταν

καποια στιγμη θα ερθει και στο ελλαδα πολιτικη 3 χτυπηματων και θα τελειωσει το παραμυθι του τσαμπα

καποιοι το θεωρουν ιδεολογικο ζητημα να μην πληρωνουν και καλα τα κακα στουντιου που σου πινουν το αιμα με καλαμακι και αλλες μπουρδες

πες ρε φιλε οτι εισαι τσαμπατζης να τελειωνουμε

ειδικα με πλατφορμες των 5-10 ευρω το μηνα πραγματι ειναι για λυπηση καποιοι να δινουν ολοκληρο πολιτικο αγωνα...

ειχα συμφοιτητη στους πειρατες παρεπιπτωντως με ολοκληρο μανιφεστο για το οτι η ιδιοκτησια ειναι κλοπη!

τεσπα καιρος ηταν

και το λεει αυτο ενας ανθρωπος με 100αδες τερα ταινιες που βλεπω μονο torrents..

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evansicaria είπε

Λίγο άσχετο. Σήμερα έπεσε για πάντα το rarbg το καλύτερο πειρατικό σάιτ κατά τη γνώμη μου. Λέτε να συνδέεται η κατάσταση κάπως;

Αυτό έχει να κάνει με το νόμο που ψήφισε η Βουλγαρία πριν 5 μέρες.

Bulgaria Approves Draft Law That Turns Pirate Site Operators Into Criminals * TorrentFreak

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ακρίβεια που υπάρχει 50 € το μήνα για νόβα ΟΤΕ και άλλα 50 για netflix disney Spotify κλπ είναι απαγορευτικό κόστος για πολλούς που η μόνη διασκέδαση που μένει είναι αυτά. Έτσι καταφεύγουν στην πειρατεία. 

Ας ενσωματωσουν στο ποσό που πληρώνουμε στους παροχους ένα ποσό το μήνα για να έχεις πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες ή σε κατηγορίες πχ άλλα 10€ για ταινίες ή άλλα 10 € για αθλητικα κλπ. Επίσης ας βάλουν πακέτα ομάδων. Πχ εγώ θέλω να βλέπω μόνο τα παιχνίδια της ομάδας μου σε όλα τα σπορ με 10€ το μήνα και δε θέλω να βλέπω κρίκετ ή ελέφαντες και φίδια. Για ποιο λόγο να πληρώσω 50€ για κάτι που δεν βλέπω καθόλου? Τα 10€ θα τα έδιναν όλοι για πλάκα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...