Προς το περιεχόμενο

Samsung S95B 55'' - Αξιοπιστία και Σύγκριση με LG C2 (Ιούνιος 2023)


VFerF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή είμαι στο ψάξιμο για OLED τηλεόραση (σκεφτόμουν και QLED αλλά με έχουν δελεάσει οι OLED 😍), θα ήθελα να γνωρίζω για το πως πάει πλέον η αξιοπιστία της Samsung S95B.
Κυρίως ρωτάω για την 55αρα. Έχει και αυτή θέματα με στραβά panel?
Επίσης όλα αυτά που λένε ότι καίγονται γρήγορα τα panel με πράσινα pixel κλπ, έχει τύχει σε κανέναν από εσάς? Επίσης τα θέματα είναι συχνότερα στο 65αρι μοντέλο?
Από burn-in έχει περισσότερα θέματα από άλλες?

Γενικά έχω ψηθεί για την S95B αλλά σε τέτοιο χρηματικό ποσό (και θέλοντας να την κρατήσω πιο μακροπρόθεσμα) με έχουν βάλει σε σκέψεις όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται σε ξένα forum 😬.
Ως αποτέλεσμα έχω βάλει στο κάδρο και την LG C2 (και ως πιο vfm).
Αλλιώς τώρα, δεν γνωρίζω αν τα θέματα της S95B λύθηκαν στην S95C, αλλά η τιμή της είναι ακόμα απαγορευτική.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη συγκρίνεις QLED με OLED. Ακόμα και η QN90b που θεωρείται κορυφαία neo-QLED, δεν αγγίζει μια OLED πόσο μαλλον μια QDOLED.

Ως κάτοχος της 95b αλλά και έχοντας δει την C2 απο κοντα, για μένα ειναι καθαρός νικητής η 95b. Ακόμα και την G3 κοντράρει όπως θα δεις εδώ.

Γενικά τη θεωρώ ως μια τηλεόραση που δε θα νιώθεις πως σου λείπει κάτι για πολλά χρόνια ακόμα.

Το δικό μου panel ήρθε ολόισιο. Είχα ακούσε για στραβά panel και με το που την άνοιξα, το τσέκαρα. Δεν ξέρω γενικά ομως αν ειναι συχνό φαινόμενο.

Αυτό με το 65αρι μοντέλο δεν το έχω ξανακούσει. Χρησιμοποιεί πάντως το ιδιο πανελ με το 55αρι. Υπάρχουν κάτοκοι π.χ. της C9 που πλησιάζει 5ετία, και λένε πως τα χρώματα ειναι οπως οταν την αγόρασαν. Οπότε η τεχνολογία των ΟΛΕΔ σήμερα ειναι σαφώς βελτιωμένη. Σε 4-5 χρόνια θα χρησιμοποιείται άλλο υλικό και θα είναι ακόμα πιο ανθεκτικές. Όμως ποιος περιμενει μεχρι τοτε.

Οσον αφορά το burn in, έχει να κανει τι χρήση της κάνεις. Αν την πάρεις να βλέπεις κανάλια με τερματισμένη τη φωτεινότητα, ίσως να έκανε σε βάθος ετών.  H C2 ισως να ειναι πιο ανθεκτική σε αυτο τον τομέα.

Και 'γώ διάβαζα για τα ξένα φόρουμ, αλλά ίσως η Ευρωπαική Samsung να τα προσέχει παραπάνω.

Υπάρχει και η s90c η οποία όμως έχει νερφαρισμένα ηχεία (απο 60w σε 40) και τα πάνελ είναι τα ίδια με της 95β! Η 95c δεν αγγίζεται απο τιμη.

Προσωπικά αναγάζομαι να τη πουλήσω την 95b λόγω οτι χρειάζομαι παραπάνω διαστάσεις σε ίντσες και σκέψου οτι πάλι σε 95b θα πάω χωρίς να το σκεφτώ καν. Νομίζω πως είναι απίστευα vfm τηλεόραση και σε HDR ταινίες θα μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

Επειδή έχω σπαταλήσει απειρο χρόνο για τις Oled αλλά συμμετέχω και σε ξένα φόρουμ για την s95b , ό,τι άλλο θες ρώτα.

Επεξ/σία από lucidsteve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Ως κάτοχος της 95b αλλά και έχοντας δει την C2 απο κοντα, για μένα ειναι καθαρός νικητής η 95b. Ακόμα και την G3 κοντράρει όπως θα δεις εδώ.

Εγώ γιατί βλέπω στα reviews οτι η 95b δεν έχει τόσο καλά μαύρα σε σχέση με τις αντίστοιχες της LG ; πχ G3 , C2 κλπ.Το μαύρο της 95b το αναφέρουν ως γκρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ γιατί βλέπω στα reviews οτι η 95b δεν έχει τόσο καλά μαύρα σε σχέση με τις αντίστοιχες της LG ; πχ G3 , C2 κλπ.Το μαύρο της 95b το αναφέρουν ως γκρι.

Οι LG έχουν απο πάνω ένα φίλτρο πολικότητας, σκέψου τω σαν φιμέ τζάμι ή γυαλια ηλίου μαύρα.

Οι samsung δεν το έχουν αυτό. Οπότε βλέπεις το πάνελ απο κάτω χωρίς να έχει ενα μαύρο τζάμι απο πάνω τους.

Πρακτικά αυτό τι σημαίνει; Πως όταν ρίξεις δυνατό φώς, το φως δεν απορροφιέται τελείως, οπότε έχει μια αμιδρή ροζ απόχρωση που είναι το φώς που επιστρέφει στα μάτια σου λόγω της αντανάκλασης. Στη πράξη δεν το λες σε καμια περίπτωση "γκρι" καθώς τα πίξελ οταν δείχνουν μαύρο δεν ανάβουν και δε συγκρίνεται με το bleed/backlight των LCD .

Προσωπικά δε θα δω ταινίες με ανοιχτά φώτα ούτως ή αλλως. Αλλά ακόμα και αν το έκανα, τα μαύρα θα φαίνονται μαύρα και όχι γκρι. Αν κάνεις τέστ και το ρίξεις υπο γωνία το φως και ψάξεις το "γκρι" , τότε ναι θα το δείς.

Σε γενικές γραμμές αν σκοπεύεις να βλέπεις υλικό με ανοιχτά φώτα ή μέρα, καλύτερα να πας σε neo-QLED. Θα φαίνεται πολύ πιο εντυπωσιακό καθώς τα highlights θα φαίνονται πολύ πιο εντυπωσιακά. Οι OLED εκεί που θριαμβέβουν είναι σε σκοτεινά περιβάλλοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Μη συγκρίνεις QLED με OLED. Ακόμα και η QN90b που θεωρείται κορυφαία neo-QLED, δεν αγγίζει μια OLED πόσο μαλλον μια QDOLED.

Ως κάτοχος της 95b αλλά και έχοντας δει την C2 απο κοντα, για μένα ειναι καθαρός νικητής η 95b. Ακόμα και την G3 κοντράρει όπως θα δεις εδώ.

Γενικά τη θεωρώ ως μια τηλεόραση που δε θα νιώθεις πως σου λείπει κάτι για πολλά χρόνια ακόμα.

Το δικό μου panel ήρθε ολόισιο. Είχα ακούσε για στραβά panel και με το που την άνοιξα, το τσέκαρα. Δεν ξέρω γενικά ομως αν ειναι συχνό φαινόμενο.

Αυτό με το 65αρι μοντέλο δεν το έχω ξανακούσει. Χρησιμοποιεί πάντως το ιδιο πανελ με το 55αρι. Υπάρχουν κάτοκοι π.χ. της C9 που πλησιάζει 5ετία, και λένε πως τα χρώματα ειναι οπως οταν την αγόρασαν. Οπότε η τεχνολογία των ΟΛΕΔ σήμερα ειναι σαφώς βελτιωμένη. Σε 4-5 χρόνια θα χρησιμοποιείται άλλο υλικό και θα είναι ακόμα πιο ανθεκτικές. Όμως ποιος περιμενει μεχρι τοτε.

Οσον αφορά το burn in, έχει να κανει τι χρήση της κάνεις. Αν την πάρεις να βλέπεις κανάλια με τερματισμένη τη φωτεινότητα, ίσως να έκανε σε βάθος ετών.  H C2 ισως να ειναι πιο ανθεκτική σε αυτο τον τομέα.

Και 'γώ διάβαζα για τα ξένα φόρουμ, αλλά ίσως η Ευρωπαική Samsung να τα προσέχει παραπάνω.

Υπάρχει και η s90c η οποία όμως έχει νερφαρισμένα ηχεία (απο 60w σε 40) και τα πάνελ είναι τα ίδια με της 95β! Η 95c δεν αγγίζεται απο τιμη.

Προσωπικά αναγάζομαι να τη πουλήσω την 95b λόγω οτι χρειάζομαι παραπάνω διαστάσεις σε ίντσες και σκέψου οτι πάλι σε 95b θα πάω χωρίς να το σκεφτώ καν. Νομίζω πως είναι απίστευα vfm τηλεόραση και σε HDR ταινίες θα μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

Επειδή έχω σπαταλήσει απειρο χρόνο για τις Oled αλλά συμμετέχω και σε ξένα φόρουμ για την s95b , ό,τι άλλο θες ρώτα.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Με τις λίγες γνώσεις που έχω και την δική μου πρόσφατη έρευνα γενικά και εγώ γέρνω σαφέστατα προς την S95B.
Οι μόνες μου σκέψεις είναι ξεκάθαρα για την αξιοπιστία της τηλεόρασης μιας και θα ήθελα να την κρατήσω για χρόνια. Έβλεπα στα forum πολυάριθμα post με καμμένες S95B με τα πράσινα pixel κλπ + τα στραβά panel και με φόβισαν. Σκεφτόμουν μήπως έφταιγε κιόλας που η Samsung γύρισε στις OLED μετά από χρόνια απουσίας + το ότι μπήκε και με νέα τεχνολογία (QD-OLED).
Παρ'ολα αυτά ίσως να χεις δίκιο και στην Ευρώπη να τις προσέχουν παραπάνω μιας και π.χ και σε ελληνικά reviews δεν είδα κάτι αντίστοιχο.

Εσύ δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο θέμα έτσι?
Επίσης για αυτό που αναφέρατε παραπάνω και με τα γκρί μαύρα κλπ, θα ήθελα να ρωτήσω, μέχρι πόσο φωτεινό μπορεί να είναι ένα δωμάτιο ώστε να έχεις θέμα?

Τέλος με την φωτεινότητα που την μείωσαν με firmware update, τώρα σε τι φάση είναι?

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και την πανασονικ lz 1500 λίγο ακριβότερη με πάνελ lg αλλά η μόνη με με ψήκτρα λίγο λιγότερη φωτεινότητα από την s95b αλλά με βαθύτερα μαύρα και καλύτερη διαχείριση των σκοτεινών σκηνών γενικά η καλύτερη oled πάνω και από την σονυ. 

Λίγα τα review γιατί πέφτει θάψιμο από όλους για να προωθούν της άλλες 3 μαρκες. 

Μεταξύ lg VS Samsung η ένσταση είναι αν εμπιστεύεσαι την πρώτη γενιά ολεντ σαμσουνγκ με τις παιδικές ασθένειες σε σχέση με την LG που βγάζει 10 χρόνια oled. Βέβαια με μια χρονιά η σαμσουνγκ έριξε στα σχοινιά την LG και την ανάγκασε φέτος να βγάλει την mla τεχνολογία έστω και στην g3 μόνο μια χρονιά τουλάχιστον νωρίτερα για να μην χάσει την πρωτιά. 

Επεξ/σία από tkin73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VFerF1 είπε

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Με τις λίγες γνώσεις που έχω και την δική μου πρόσφατη έρευνα γενικά και εγώ γέρνω σαφέστατα προς την S95B.
Οι μόνες μου σκέψεις είναι ξεκάθαρα για την αξιοπιστία της τηλεόρασης μιας και θα ήθελα να την κρατήσω για χρόνια. Έβλεπα στα forum πολυάριθμα post με καμμένες S95B με τα πράσινα pixel κλπ + τα στραβά panel και με φόβισαν. Σκεφτόμουν μήπως έφταιγε κιόλας που η Samsung γύρισε στις OLED μετά από χρόνια απουσίας + το ότι μπήκε και με νέα τεχνολογία (QD-OLED).
Παρ'ολα αυτά ίσως να χεις δίκιο και στην Ευρώπη να τις προσέχουν παραπάνω μιας και π.χ και σε ελληνικά reviews δεν είδα κάτι αντίστοιχο.

Εσύ δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο θέμα έτσι?
Επίσης για αυτό που αναφέρατε παραπάνω και με τα γκρί μαύρα κλπ, θα ήθελα να ρωτήσω, μέχρι πόσο φωτεινό μπορεί να είναι ένα δωμάτιο ώστε να έχεις θέμα?

Τέλος με την φωτεινότητα που την μείωσαν με firmware update, τώρα σε τι φάση είναι?

Ευχαριστώ και πάλι!

Ο φόβος σου για τα πίξελ ειναι κάπως υπερβολικός. Πράγματι τα μπλε και τα πράσινα πεθαινουν πιο γρήγορα απο τα κόκκινα. Για την ακριβεια αδυνατίζουν, αλλά αυτο αφορά καθημερινη χρήση για πανω απο 5 έτη τουλαχιστον για τις lg αλλά φαντάζομαι το ίδιο και με τη samsung. Γενικοτερα έχουμε εμπειρια με την 95b πάνω απο έτος πλέον και άτομα με δεκάδες χιλιάδες ώρες, αναφέρουν 0 προβλήματα.

Με όσο φωτισμό και να βάλεις, δεν έχει θέμα. Τώρα αν βάλεις φως να χτυπάει πλάγια στην τηλεόραση επιτηδες για να δεις, θα το δεις το "γκρι". 

Ακομα και με το firmware το Dynamic mode δεν επηρεάστηκε και με κατάλληλες ρυθμίσεις μπορει να φτάσει 90-95% μια 90c. Πέρα απο αυτά δεν έχω ζήσει το παλιο firmware να σου πω σίγουρα.

Επεξ/σία από lucidsteve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2023 στις 11:28 ΜΜ, lucidsteve είπε

Ο φόβος σου για τα πίξελ ειναι κάπως υπερβολικός. Πράγματι τα μπλε και τα πράσινα πεθαινουν πιο γρήγορα απο τα κόκκινα. Για την ακριβεια αδυνατίζουν, αλλά αυτο αφορά καθημερινη χρήση για πανω απο 5 έτη τουλαχιστον για τις lg αλλά φαντάζομαι το ίδιο και με τη samsung. Γενικοτερα έχουμε εμπειρια με την 95b πάνω απο έτος πλέον και άτομα με δεκάδες χιλιάδες ώρες, αναφέρουν 0 προβλήματα.

Με όσο φωτισμό και να βάλεις, δεν έχει θέμα. Τώρα αν βάλεις φως να χτυπάει πλάγια στην τηλεόραση επιτηδες για να δεις, θα το δεις το "γκρι". 

Ακομα και με το firmware το Dynamic mode δεν επηρεάστηκε και με κατάλληλες ρυθμίσεις μπορει να φτάσει 90-95% μια 90c. Πέρα απο αυτά δεν έχω ζήσει το παλιο firmware να σου πω σίγουρα.

Σχετικά με τα pixel, δεν αναφερόμουν τόσο για την φυσική φθορά, αλλά τα αμέτρητα post σαν τις παρακάτω φωτογραφίες. Αυτός ήταν/είναι ο κύριος φόβος μου. Ξέρουμε αν έχει λυθεί αυτό ή αν στην δική μας αγορά είναι καλύτερα τα πράματα?

image.png.3842e86dd53d153d9d64b4a150837f6a.pngimage.png.0f54d159db51d5506f0fc426d35be906.pngimage.png.ed047a217f031c77c2e7e3f3d9ed552e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, VFerF1 είπε

Σχετικά με τα pixel, δεν αναφερόμουν τόσο για την φυσική φθορά, αλλά τα αμέτρητα post σαν τις παρακάτω φωτογραφίες. Αυτός ήταν/είναι ο κύριος φόβος μου. Ξέρουμε αν έχει λυθεί αυτό ή αν στην δική μας αγορά είναι καλύτερα τα πράματα?

image.png.3842e86dd53d153d9d64b4a150837f6a.pngimage.png.0f54d159db51d5506f0fc426d35be906.pngimage.png.ed047a217f031c77c2e7e3f3d9ed552e.png

Οπως σου άπαντησε παραπάνω, την πας για εγγύηση.

Σκέψου πως οι LG έχουν θέμα με vertical banding και μάλιστα αν θυμάμαι καλά κυκλοφορεί ένα review οπου το vertical banding σε ένα σημείο ήταν πολύ έντονο που να ενοχλεί αλλά το σέρβις Ελλάδας δεν το αντικατέστησε λέγοντας οτι ειναι στοιχειο του πάνελ.

Γενικότερα δε θα είχα τέτοιο γνώμονα. Π.χ. Μπορεί στα 2 έτη και 1 μέρα να καεί το τροφοδοτικό της τηλεόραση και να τρέχεις...

Καταλαβαίνω οτι είναι σημαντικές επενδύσεις, και γιαυτό και γω ζήτησα για επέκταση εγγύησης στα 5 έτη απο το να κάθομαι να μετράω τι προβλήματα έχει η καθεμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις την εγγύηση από τις εταιρείες και όχι από το κατάστημα που αγόρασες την τηλεόραση γιατί αυτοί βάζουν καπέλο 20-30% στο κόστος επέκτασης εγγύησης και ξενοιάζεις για 5 χρόνια. Με λογική πάντα ότι το κόστος δεν περνά τα 1600 ευρώ για εμένα. Γιατί αν πληρώσεις πχ 3000-3500 και μετά την 5ετια να καεί πάλι  ζημιά θα έχεις. 

Γενικά αγοράζουμε το μοντέλο της προηγούμενης χρονιάς όταν κυκλορησει το επόμενο ώστε να το πάρουμε στην μισή τιμή του λανσάρισματος. 

Αυτή την εποχή είναι ιδανική για την s95b. Αντίθετα η αγορά της 90c 95c ειδικά της πρώτης είναι πολύ κακή αγορά αυτή την στιγμή. Η 90 έχει ακόμα το ίδιο πάνελ με την 95b αλλά κοστίζει στην καλύτερη 600 παραπάνω και η 95c κοστίζει τα διπλά από ότι θα την βρεις στο Black Friday ή του χρόνου τέτοια εποχή. 

Επεξ/σία από tkin73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Οπως σου άπαντησε παραπάνω, την πας για εγγύηση.

Σκέψου πως οι LG έχουν θέμα με vertical banding και μάλιστα αν θυμάμαι καλά κυκλοφορεί ένα review οπου το vertical banding σε ένα σημείο ήταν πολύ έντονο που να ενοχλεί αλλά το σέρβις Ελλάδας δεν το αντικατέστησε λέγοντας οτι ειναι στοιχειο του πάνελ.

Γενικότερα δε θα είχα τέτοιο γνώμονα. Π.χ. Μπορεί στα 2 έτη και 1 μέρα να καεί το τροφοδοτικό της τηλεόραση και να τρέχεις...

Καταλαβαίνω οτι είναι σημαντικές επενδύσεις, και γιαυτό και γω ζήτησα για επέκταση εγγύησης στα 5 έτη απο το να κάθομαι να μετράω τι προβλήματα έχει η καθεμία.

 

11 ώρες πριν, tkin73 είπε

Παίρνεις την εγγύηση από τις εταιρείες και όχι από το κατάστημα που αγόρασες την τηλεόραση γιατί αυτοί βάζουν καπέλο 20-30% στο κόστος επέκτασης εγγύησης και ξενοιάζεις για 5 χρόνια. Με λογική πάντα ότι το κόστος δεν περνά τα 1600 ευρώ για εμένα. Γιατί αν πληρώσεις πχ 3000-3500 και μετά την 5ετια να καεί πάλι  ζημιά θα έχεις. 

Γενικά αγοράζουμε το μοντέλο της προηγούμενης χρονιάς όταν κυκλορησει το επόμενο ώστε να το πάρουμε στην μισή τιμή του λανσάρισματος. 

Αυτή την εποχή είναι ιδανική για την s95b. Αντίθετα η αγορά της 90c 95c ειδικά της πρώτης είναι πολύ κακή αγορά αυτή την στιγμή. Η 90 έχει ακόμα το ίδιο πάνελ με την 95b αλλά κοστίζει στην καλύτερη 600 παραπάνω και η 95c κοστίζει τα διπλά από ότι θα την βρεις στο Black Friday ή του χρόνου τέτοια εποχή. 

Παιδιά σας ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες.

Τα θέματα αυτά που ανέφερα παραπάνω, εννοείται αν γίνουν εντός εγγύησης δεν υπάρχει θέμα (οκ σίγουρα είναι 1 ξενέρα να μπεις στην φασαρία αυτή βέβαια από νωρίς για flaghship μοντέλο). Απλώς με προβλημάτιζε το γεγονός που τόσοι πολλοί αναφέρουν τέτοια "χοντρά" θέματα από τις πρώτες εβδομάδες/μήνες, σε επίπεδο που φαινόνταν σαν να έχει κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα το μοντέλο. Οπότε λες, αν βγάζει τέτοια θέματα σε βδομάδες/μήνες, τι θα κάνει σε παραπάνω διάστημα.

Αν αυτά έχουν βελτιωθεί πλέον, μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρές συζητήσεις θα βρεις στο avsforum και αντίστοιχα. Όχι σε πλατφόρμες τύπου π.χ. reddit που το fanboyism πάει σύννεφο.

Επίσης είναι πιο συχνό να συναντάς στο ιντερνετ αυτους που έχουν παράπονα.

Αν ψάξεις και για τη C2 θα δεις παράπονα για vertical banding, θέματα με το uniformity, σειρές πρασινων subpixel να σβήνουν κτλ.

Και οι 2 τηλεοράσεις δε θα σε απογοητεύσουν. Εγώ επέλεξα την s95b γιατί έχει το πάνω χέρι στη ποιότητα εικόνας και μια τηλεόραση τη θέλω να προσφέρει το wow-factor κάτι που η C2 με το white subpixel δεν το είχε - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Όποια και να πάρεις βάλε και μια επέκταση εγγύησης να νιώθεις και πιο άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Σοβαρές συζητήσεις θα βρεις στο avsforum και αντίστοιχα. Όχι σε πλατφόρμες τύπου π.χ. reddit που το fanboyism πάει σύννεφο.

Επίσης είναι πιο συχνό να συναντάς στο ιντερνετ αυτους που έχουν παράπονα.

Αν ψάξεις και για τη C2 θα δεις παράπονα για vertical banding, θέματα με το uniformity, σειρές πρασινων subpixel να σβήνουν κτλ.

Και οι 2 τηλεοράσεις δε θα σε απογοητεύσουν. Εγώ επέλεξα την s95b γιατί έχει το πάνω χέρι στη ποιότητα εικόνας και μια τηλεόραση τη θέλω να προσφέρει το wow-factor κάτι που η C2 με το white subpixel δεν το είχε - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Όποια και να πάρεις βάλε και μια επέκταση εγγύησης να νιώθεις και πιο άνετα.

Φίλε μου σ' ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Εν τέλει και γω προς S95B γέρνω τέρμα.
Μια τελευταία ερώτηση, χρονικά από άποψη τιμών, θεωρείς ότι αυτή η περιόδος είναι καλή για την S95B ή αργότερα θα πέσει κ άλλο?

Επίσης για την επέκταση εγγύησης της Samsung της ίδιας, χρειάζεται να την έχεις πάρει από γνωστό μαγαζί π.χ ή και από skroutzομάγαζα είναι οκ?
Αν επιτρέπετε, από skroutzομάγαζα για Αθήνα, ξέρεις κάποια καλά να προτείνεις για τέτοιες περιπτώσεις?

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίοδος για να την πάρεις είναι η κατάλληλη. Αν περιμένεις πχ μέχρι Σεπτέμβρη ή bf θα συμβούν τα εξής. 

Υπάρχει ενδεχόμενο να αρχίσει να είναι σε έλλειψη. 

Αν δεν είναι θα πέσει κάνα 100 ευρώ ακόμα η 55αρα. 

Όταν θα έχει πέσει τόσο η b η 95c θα έχει πέσει στα 2Κ και θα αρχίσουν ο σκέψεις να πας σε αυτή! 

Την εγγύηση μπορείς να την πάρεις είτε από την σαμσουνγκ αφού αγοράσεις την τηλεόραση. Είτε από μαγαζί. 

Το mm έχει την ακριβή εγγυηση που καλύπτει και τα καμμένα πιξελ. 

Λίγα ιντερνομαγαζα δίνουν επέκταση εγγύησης. Το ίδιο το σκρουτζ όμως δίνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...