Προς το περιεχόμενο

Samsung S95B 55'' - Αξιοπιστία και Σύγκριση με LG C2 (Ιούνιος 2023)


VFerF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, domigr said:

ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω να την δω απο κοντα! σε καταστημα ειχα δει την q95b παντως και ημουν ικανοποιημενος με αυτο που εβλεπα!

Ό,τι αποφασίσεις, καλορίζικη ναναι. Και αν θες γράψει και πρώτες εντυπώσεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Ό,τι αποφασίσεις, καλορίζικη ναναι. Και αν θες γράψει και πρώτες εντυπώσεις!

Εννοειται οτι θα ενημερωσω οταν ειναι αλλα ακομα αργω λιγο για την αγορα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, στα μεγάλα μαγαζία μείωσαν λίγο την τιμή της S95B?
Στην 55αρα βλέπω 1299. Ήταν 1399 πριν λίγο ή κάνω λάθος?

Επίσης, για επέκταση εγγύησης, εν τέλει από ποιο κατάστημα αξίζει? Καλύπτει κάποιο και burn-in κλπ?
Ή καλύτερα από Samsung την ίδια μετά την αγορά?

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πέσει 5-6% τις τελευταίες μέρες και η 55 και η 65 που κοιτάζω εγώ. Είχε κατώτερη τιμη η 65 1649 και τώρα έχει πάει 1587.

Αν τελικά πάρεις από σκρουτζομαγαζα σιγουρέψου ότι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας διαφορετικά όχι επέκταση δεν κάνεις ούτε τα 2 χρόνια δεν έχεις. 

Ρώτησα στο τσατ της σαμσουνγκ τι γίνεται με το burn in ρώτησε και καλά τους αρμόδιους αλλά επειδή δεν απάντησαν είπε ότι θα μου απαντήσουν με μέιλ... Υπεκφυγές! Δεν καλύπτουν το burn in. 

Και εδώ που τα λέμε έχει μια λογική για τους γνωστές. 

Όσοι αγοράζουν συνειδητά ολεντ ξέρουν τον κίνδυνο παίρνεις το καλύτερο μαύρο και την καλύτερη κινηματογραφικη εμπειρία οι στατικές εικόνες για ώρες πολλές όμως βγάζουν burn in. 

Η σαμσουνγκ και κάθε μάρκα που δεν καλύπτει το burnin θα την δικαιολογουσαμε αν στο εγχειρίδιο έγραφαν με έντονα γράμματα ότι υπάρχει ο συγκεκριμένος κίνδυνος και προσέχετε για να έχετε. 

Δεν το κάνουν όμως κανείς πωλητής δεν ενημερώνει με συνέπεια ο άσχετος αγοραστής την τρώει και μετά ψάχνετε και διαμαρτυρεται. 

Αν το έγραφαν στο εγχειρίδιο θα μπορούσαν να πουν ότι πρόκειται για κακή χρήση της συσκευής οπότε φταίει ο χρήστης. 

Επίσης κακά τα ψέμματα το burn in είναι μεν σπαστικό και χαλάει την εμπειρία σε συγκεκριμένα background, καθώς δεν είναι εμφανές πάντα αλλά... ζεις με αυτό! Δεν έχει χαλάσει η τηλεόραση έχει ένα μόνιμο τύπωμα. Οκ ζεις, εσύ φταις σου λέει που την είχες κάθε μέρα 4-5 στην ίδια στατική εικόνα... περαστικά αλλά δεν θα σου αλλάξω την τηλεόραση για αυτό το λόγο! 

Αυτα αν ήταν τίμια η εταιρεία και προειδοποιουσε για τους κινδύνους με συνέπεια να έχανε πωλήσεις. Όμως αυτοί ούτε προειδοποιουν αλλά ούτε αλλάζουν οπότε είναι φάουλ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tkin73 είπε

Έχει πέσει 5-6% τις τελευταίες μέρες και η 55 και η 65 που κοιτάζω εγώ. Είχε κατώτερη τιμη η 65 1649 και τώρα έχει πάει 1587.

Αν τελικά πάρεις από σκρουτζομαγαζα σιγουρέψου ότι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας διαφορετικά όχι επέκταση δεν κάνεις ούτε τα 2 χρόνια δεν έχεις. 

Ρώτησα στο τσατ της σαμσουνγκ τι γίνεται με το burn in ρώτησε και καλά τους αρμόδιους αλλά επειδή δεν απάντησαν είπε ότι θα μου απαντήσουν με μέιλ... Υπεκφυγές! Δεν καλύπτουν το burn in. 

Και εδώ που τα λέμε έχει μια λογική για τους γνωστές. 

Όσοι αγοράζουν συνειδητά ολεντ ξέρουν τον κίνδυνο παίρνεις το καλύτερο μαύρο και την καλύτερη κινηματογραφικη εμπειρία οι στατικές εικόνες για ώρες πολλές όμως βγάζουν burn in. 

Η σαμσουνγκ και κάθε μάρκα που δεν καλύπτει το burnin θα την δικαιολογουσαμε αν στο εγχειρίδιο έγραφαν με έντονα γράμματα ότι υπάρχει ο συγκεκριμένος κίνδυνος και προσέχετε για να έχετε. 

Δεν το κάνουν όμως κανείς πωλητής δεν ενημερώνει με συνέπεια ο άσχετος αγοραστής την τρώει και μετά ψάχνετε και διαμαρτυρεται. 

Αν το έγραφαν στο εγχειρίδιο θα μπορούσαν να πουν ότι πρόκειται για κακή χρήση της συσκευής οπότε φταίει ο χρήστης. 

Επίσης κακά τα ψέμματα το burn in είναι μεν σπαστικό και χαλάει την εμπειρία σε συγκεκριμένα background, καθώς δεν είναι εμφανές πάντα αλλά... ζεις με αυτό! Δεν έχει χαλάσει η τηλεόραση έχει ένα μόνιμο τύπωμα. Οκ ζεις, εσύ φταις σου λέει που την είχες κάθε μέρα 4-5 στην ίδια στατική εικόνα... περαστικά αλλά δεν θα σου αλλάξω την τηλεόραση για αυτό το λόγο! 

Αυτα αν ήταν τίμια η εταιρεία και προειδοποιουσε για τους κινδύνους με συνέπεια να έχανε πωλήσεις. Όμως αυτοί ούτε προειδοποιουν αλλά ούτε αλλάζουν οπότε είναι φάουλ. 

 

Άρα εν τέλει, μήπως δεν αξίζει η επέκταση εγγύησης? Επίσης, η επέκταση που δίνουν μαγαζιά του στυλ Public και MediaMarkt είναι όντως αξιόλογη ή πεταμένα λεφτά? Τις έχει χρησιμοποιήσει στην πράξη κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πέρα από το burn in που είναι αμφιλεγόμενο και σονυ σαμσουνγκ δεν βγάζεις άκρη υπάρχουν πολλές ζημιές που ελωχευουν, πλακέτες που καίγονται, τροφοδοτικα. Σε μια φθηνή τηλεόραση δεν έχει νόημα η επέκταση. Όταν όμως η τηλεόραση πάει πάνω από το 1Κ μια βλάβη μετά τους 24 μήνες μπορεί να είναι οδυνηρή. Εγώ στην επόμενη τηλεόραση που υπολογίζω να είναι περί τα 1500-1600 θα βάλω την επέκταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tkin73 είπε

Κοίτα πέρα από το burn in που είναι αμφιλεγόμενο και σονυ σαμσουνγκ δεν βγάζεις άκρη υπάρχουν πολλές ζημιές που ελωχευουν, πλακέτες που καίγονται, τροφοδοτικα. Σε μια φθηνή τηλεόραση δεν έχει νόημα η επέκταση. Όταν όμως η τηλεόραση πάει πάνω από το 1Κ μια βλάβη μετά τους 24 μήνες μπορεί να είναι οδυνηρή. Εγώ στην επόμενη τηλεόραση που υπολογίζω να είναι περί τα 1500-1600 θα βάλω την επέκταση. 

Ισχύει, έχεις δίκιο σε αυτό.
Αναφορικά με βάσεις τοίχου ξέρουμε κάποια καλή με decent τιμή για την S95B ?
Δεν έχω ξαναβάλει σε τοίχο οπότε, χρειάζεται κάτι να προσέξω κλπ?
cc: @lucidsteve

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, VFerF1 είπε

Ισχύει, έχεις δίκιο σε αυτό.
Αναφορικά με βάσεις τοίχου ξέρουμε κάποια καλή με decent τιμή για την S95B ?
Δεν έχω ξαναβάλει σε τοίχο οπότε, χρειάζεται κάτι να προσέξω κλπ?
cc: @lucidsteve

Ευχαριστώ και πάλι.

Εγώ έχω αυτή. 

https://www.skroutz.gr/s/21853231/Brateck-LPA63-466-Βάση-Τηλεόρασης-Τοίχου-με-Βραχίονα-έως-80-και-40kg.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Ωραία φαίνεται φίλε μου, σ' ευχαριστώ.

Για την S95B χρειάζεται να αγοραστεί κάτι έξτρα ή τα έχει όλα μέσα ό,τι χρειάζεται η συγκεκριμένη βάση (π.χ βίδες, ούπα κλπ)?

Επίσης μέχρι πόσο κοντά στον τοίχο πάει (πόσο κενό αφήνει δηλαδή)? Δεν με πειράζει βέβαια να αφήνει λίγο κενό γιατί φαντάζομαι θα'ναι καλύτερα για την ψύξη της.
Αν έχεις και κανα βιντεάκι που να δείχνει μία όλη τη διαδικασία εγκατάστασης, θα βοήθαγε ιδιαίτερα!
UPDATE: Αυτή εδώ είναι?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που σου έδειξα είναι η LPA63, ενώ στο βίντεο είναι η LPA36.  Παρόμοιες είναι, πάντως. Κι η διαδικασία εγκατάστασης η ίδια. 

Το κενό δεν είναι μεγάλο. Είναι μια χαρά. Δες εδώ και φωτογραφίες που έχουν ανεβάσει. 

https://www.skroutz.gr/s/21853231/Brateck-LPA63-466-Βάση-Τηλεόρασης-Τοίχου-με-Βραχίονα-έως-80-και-40kg.html#reviews

Έχει μέσα βίδες, ούπα κλπ. Εγώ αγόρασα τέσσερις εξτρά, για περισσότερη ασφάλεια. Περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους, όχι ότι δεν είναι σταθερή με όσα έχει μέσα. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 3:57 ΜΜ, VFerF1 είπε

Άρα εν τέλει, μήπως δεν αξίζει η επέκταση εγγύησης? Επίσης, η επέκταση που δίνουν μαγαζιά του στυλ Public και MediaMarkt είναι όντως αξιόλογη ή πεταμένα λεφτά? Τις έχει χρησιμοποιήσει στην πράξη κανείς?

Καλησπερα, ειχα κανει επεκταση εγγυσης απο μιντιαμαρκτ σε lg 55oledb9 της alliance την ιδια κανει και τωρα.

πριν απο καποιες μερες παρατηρησα οτι ειχα καμμενα πιξελ πανω απο 10 σιγουρα και καλεσα στην ασφαληστικη, ηρθαν απο την lg την ειδα και μου δωσανε πιστωτικο 1125 ευρο.

Οποτε η εγγυση αξιζει 100% εκτος και αλλαζεις τηλεωραση καθε 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κόστισε η τηλεόραση και σε ποιο έτος της εγγύησης ήσουν; 

Έχω γράψει ότι η LG διαφέρει από τις άλλες στις καλύψεις. Αν είχες σαμσουνγκ δεν θα σε κάλυπταν κατά πάσα πιθανότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tkin73 είπε

Πόσο κόστισε η τηλεόραση και σε ποιο έτος της εγγύησης ήσουν; 

Έχω γράψει ότι η LG διαφέρει από τις άλλες στις καλύψεις. Αν είχες σαμσουνγκ δεν θα σε κάλυπταν κατά πάσα πιθανότητα 

Την ειχα αγορασει 1500 +150 την ασφαλεια(με 20% επιστροφη) αλλα η αποδηξη 1500 ευρο γραφει.

3.5 χρονια την ειχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για να καταλάβω πως λειτουργεί στην περίπτωση του πιστωτικού η εγγύηση; σου δίνουν λεφτά ως αποζημίωση για το πρόβλημα και μένεις με το πρόβλημα; που βέβαια στην περίπτωση αγοράζεις νέα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η extra εγγυηση χρησιμοποιειται εφοσον εχουν περασει τα 2 χρονια εγγυησης της αντιπροσωπειας δηλαδη ειναι απο τον 3ο εως και 5ο χρονο. η διαδικασια ειναι παει στην αντιπροσωπεια  για διαγνωση και συμφωνα με το κοστος της ζημιας ενημερωνεται η ασφαλιστικη για το κοστος και αν το αποδεχτει η ασφαλιστικη στην επισκευαζει. σε περιπτωση που το κοστος πχ ειναι πολυ υψηλο και δεν δεχτει η ασφαλιστικη να στην επισκευασει παιρνεις αποζημιωση συμφωνα με το ποσο καιρο εχεις την τηλεοραση ( τα ποσοστα αποζημιωσης αναγραφονται στο συμβολαιο και βγαινουν συμφωνα με την τιμη που πηρες την τηλεοραση δεν υπολογιζεται σε αυτη και το κοστος του συμβολαιου που εκανες για αυτο το παιδι πιο πανω λεει οτι η αποδειξη του λεει 1500 γιατι τοσο εκανε η τηλεοραση τα 150 εξτρα ηταν του συμβολαιου - ασφαλιστηριου) και με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις πχ νεα τηλεοραση ή οτιδηποτε αλλο θες. στην περιπτωση της αποζημιωσης εννοειται δεν παιρνεις την παλια τηλεοραση πισω

ps: αν σου βγει αποζημιωση στον 3ο χρονο πχ εννοειται θα ειναι καλυτερη απο το να σου εβγαινε αποζημιωση τον 5ο χρονο

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...