Προς το περιεχόμενο

Samsung S95B 55'' - Αξιοπιστία και Σύγκριση με LG C2 (Ιούνιος 2023)


VFerF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι όσο παίρνουν τα χρόνια παίρνεις και μικρότερο ποσοστό τις αρχικής αξίας ως αποζημίωση. Το σημαντικό είναι ότι η LG κάλυψε τον άνθρωπο αποδεικνυωντας ότι είναι η μάρκα που όντως πληρώνει καμμένα πιξελ. Από σονυ ή σαμσουνγκ δεν νομίζω να υπήρχε κάλυψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα η samsung ειναι πολυ πιο δυσκολη στο θεμα εγγυησεων σε οτι εχει να κανει με αλλαγη panel... τις περισσοτερες περιπτωσεις τις απορριπτει με αιτιολογια οτι οι τεχνικες προδιαγραφες της τηλεορασης ειναι σωστες κατω απο φυσιολογικες συνθηκες.. αν εσυ εχεις προβλημα που φαινεται δυσκολα πχ σε σκοταδι - με περιορισμενο φωτισμο υπο γωνια σε συγκεκριμενα χρωματα κτλπ εχεις φαει ακυρο απο την sammy... σας το λεω και εγω που εχω κανει πρακτικη σε εξουσιοδοτημενο σερβις της sammy που εχω στην περιοχη  (ο ανθρωπος που το εχει ειναι γνωστος μου) δυστυχως η μαμα sammy ριχνει το ενα ακυρο μετα το αλλο.. η lg ειναι πολυ πιο καλη στην διαχειριση του σερβις και εννοειται στα καμμενα πιξελ

 

Update: Η αποζημιωση πλεον ειναι στο 100% της αξιας του προιοντος απο τον 3ο εως και 5ο χρονο και αυτο ισχυει για Mediamarkt και Public

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι. Πρακτικά ακόμα και το πιο σκληρό burn in φαίνεται υπό προϋποθέσεις! Υπάρχουν backgrounds που δεν φαίνεται καθόλου και φυσικά αλλά που σου βγάζει το μάτι. Με αυτή την λογική δεν στο αλλάζουν γιατί το πρόβλημα δεν είναι καθωλικο αλλά υπό συνθήκες! 

Η επέκταση πού δίνει το σκρουτζ τα +3 χρόνια ξέρουμε τι περιλαμβάνει; στις επεξηγήσεις του δεν κάνει σοβαρή αναφορά γράφει ότι είναι της αλιανζ και αυτή. Τους έκανα ερώτηση περιμένω να δω αν θα απαντησουν. 

Το βρήκα το ασφαλιστήριο δεν απαντά στα ερωτήματα που βάζουμε.... 

Επεξ/σία από tkin73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tkin73 είπε

Έτσι. Πρακτικά ακόμα και το πιο σκληρό burn in φαίνεται υπό προϋποθέσεις! Υπάρχουν backgrounds που δεν φαίνεται καθόλου και φυσικά αλλά που σου βγάζει το μάτι. Με αυτή την λογική δεν στο αλλάζουν γιατί το πρόβλημα δεν είναι καθωλικο αλλά υπό συνθήκες! 

Η επέκταση πού δίνει το σκρουτζ τα +3 χρόνια ξέρουμε τι περιλαμβάνει; στις επεξηγήσεις του δεν κάνει σοβαρή αναφορά γράφει ότι είναι της αλιανζ και αυτή. Τους έκανα ερώτηση περιμένω να δω αν θα απαντησουν. 

Το βρήκα το ασφαλιστήριο δεν απαντά στα ερωτήματα που βάζουμε.... 

Αν ειναι ασφαλιστηριο της Allianz τοτε η αποζημιωση παει με ποσοστο συμφωνα με τον καιρο που εχεις την tv οπως ειχα πει και πιο πανω δηλαδη

 

Τα ποσοστα νομιζω ειναι αυτα:

2 - 3 χρονια: 80%

3 - 4 χρονια: 75%

4 - 5 χρονια: 70%

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως εκεί είναι τα ποσοστά το θέμα είναι δεν υπάρχει απάντηση στο αν καλύπτουν καμένα πιξελ και το burn in. Άμα σου καεί πλακέτα ή το τροφοδοτικό ( και δεν είναι από κεραυνό ή πτώση τάσης) στο καλύπτουν. 

Με τα άλλα τι γίνεται όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ασφαλεια - επεκταση σου καλυπτει οτι θα καλυπτε η εργοστασιακη εγγυηση αν ηταν εντος 2 χρονων η συσκευη! 

( πτωση τασης - κεραυνο νομιζω δεν καλυπτει γιατι δεν καλυπτεται και απο την εργοστασιακη)

αν πχ σου πει καηκε η πλακετα και αυτο θα καλυπτοταν εντος εγγυησης λεει στην Allianz ποσο θα κοστισει η επισκευη και αν θελει η ασφαλιστικη στο καλυπτει αλλιως σου δινει την αναλογη αποζημιωση

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tkin73 είπε

Σορρυ για να καταλάβω πως λειτουργεί στην περίπτωση του πιστωτικού η εγγύηση; σου δίνουν λεφτά ως αποζημίωση για το πρόβλημα και μένεις με το πρόβλημα; που βέβαια στην περίπτωση αγοράζεις νέα! 

Πηγαινω πισω την τηλεωρεση στο mediamarkt και παιρνω τα 1125 για νεα αγορα. Μου δωσανε 3 μηνες περιθωριο να την παω πισω.

μεχρι να βρω καινουρια τηλεωραση κραταω την δικια μου οπως εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

Πηγαινω πισω την τηλεωρεση στο mediamarkt και παιρνω τα 1125 για νεα αγορα. Μου δωσανε 3 μηνες περιθωριο να την παω πισω.

μεχρι να βρω καινουρια τηλεωραση κραταω την δικια μου οπως εχει!

ναι αν δεν θες να παρεις απευθειας την αποζημιωση μπορεις να παρεις την τηλεοραση σου πισω μεχρι να αποφασισεις οτι θα  παρεις την αποζημιωση αλλα αμα εχει προβλημα η τηλεοραση δεν υπαρχει λογως να την κρατας εκτος αν θες να περιμενεις μπας και πεσουν οι τιμες.. διαφορετικα αν δεν θες να αγορασεις κατι εκεινη την στιγμη σου βαζουν την πιστωση στο λογαριασμο σου και πας και αγοραζεις οποτε θες και δεν εχεις και την τηλεοραση τσαμπα σπιτι σου

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, domigr είπε

η ασφαλεια - επεκταση σου καλυπτει οτι θα καλυπτε η εργοστασιακη εγγυηση αν ηταν εντος 2 χρονων η συσκευη! 

( πτωση τασης - κεραυνο νομιζω δεν καλυπτει γιατι δεν καλυπτεται και απο την εργοστασιακη)

αν πχ σου πει καηκε η πλακετα και αυτο θα καλυπτοταν εντος εγγυησης λεει στην Allianz ποσο θα κοστισει η επισκευη και αν θελει η ασφαλιστικη στο καλυπτει αλλιως σου δινει την αναλογη αποζημιωση

Καλά με πλακέτες και τροφοδοτικό. Με καμένα πιξελ και burn in τι κάνει η σαμσουνγκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι ειπα πιο πανω.. οτι θεωρει οτι ειναι "φυσιολογικο" για αυτην δηλαδη δεν παρουσιαζεται κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες δεν το βλεπει σαν ελαττωμα

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για αυτό, το MediaMarkt βλέπω έχει φάει πολύ κράξιμο σε κριτικές, παρ' όλα αυτά, από τις μεγάλες αλυσίδες είναι το μόνο που κάνει αποστολή την 55αρα S95B πλέον. Κωτσόβολος και Πλαίσιο (Public δεν την έχει καν πλέον) μόνο για παραλαβή από το κατάστημα λένε και δεν μπορώ να την κουβαλίσω μιας και δεν χωράει στο αυτοκίνητο.

Οπότε τι λέτε, αξίζει από MediaMarkt? Στην μεταφορά είναι οκ?
Επίσης είναι καλύτερα online η αγορά ή από κατάστημα? Π.χ κάνουν καλύτερες τιμές στην επέκταση εγγύησης?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, domigr είπε

ναι αν δεν θες να παρεις απευθειας την αποζημιωση μπορεις να παρεις την τηλεοραση σου πισω μεχρι να αποφασισεις οτι θα  παρεις την αποζημιωση αλλα αμα εχει προβλημα η τηλεοραση δεν υπαρχει λογως να την κρατας εκτος αν θες να περιμενεις μπας και πεσουν οι τιμες.. διαφορετικα αν δεν θες να αγορασεις κατι εκεινη την στιγμη σου βαζουν την πιστωση στο λογαριασμο σου και πας και αγοραζεις οποτε θες και δεν εχεις και την τηλεοραση τσαμπα σπιτι σου

10 πιξελ στην αριστερα πλευρα ειναι αν δεν το εψαχνα δεν το καταλαβαινεις σε απλη χρηση.

απλα περιμενω μηπως μπει καμια εκπτωση να βαλω και λιγα λεφτα να παω σε 65αρα

 

39 λεπτά πριν, tkin73 είπε

Τα καμμένα πιξελ παρουσιάζονται σε όλα τα πλάνα εκτός από την φουλ μαύρη σκηνή. Αλλάζονται ή όχι; 

μενουνε μαυρα σε ολα τα χρωματα που εχω δοκιμασει,   θα ανεβασω φωτοφραφια μετα που θα παω σπιτι.

30 λεπτά πριν, VFerF1 είπε

Μιας και μιλάμε για αυτό, το MediaMarkt βλέπω έχει φάει πολύ κράξιμο σε κριτικές, παρ' όλα αυτά, από τις μεγάλες αλυσίδες είναι το μόνο που κάνει αποστολή την 55αρα S95B πλέον. Κωτσόβολος και Πλαίσιο (Public δεν την έχει καν πλέον) μόνο για παραλαβή από το κατάστημα λένε και δεν μπορώ να την κουβαλίσω μιας και δεν χωράει στο αυτοκίνητο.

Οπότε τι λέτε, αξίζει από MediaMarkt? Στην μεταφορά είναι οκ?
Επίσης είναι καλύτερα online η αγορά ή από κατάστημα? Π.χ κάνουν καλύτερες τιμές στην επέκταση εγγύησης?

Ευχαριστώ

Κανουν μια καλυτερη τιμη στην επεκταση 2 φορες που εχω κανει εγω απο φυσικο καταστημα (οχι κατι τρελο αντε κανα 20-30 ευρο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν το προβλημα φαινεται σε κανονικες συνθηκες και μπορει να διακριθει απο τον καθενα σε οποιοδηποτε χρωμα της οθονης τοτε ναι το περνανε εντος εγγυησης. εφοσον πας στο καταστημα και βαλει επεκταση εγγυησης αναλογως το προιον και την τιμη του μπορεις να γλιτωσεις 20 - 50 ευρω. τα mediamarkt εδω και 3 χρονια ειναι public στην ουσια.. ιδιοι κωδικοι προιοντων ιδια συστηματα για παραγγελειες και ταμειακης, κοινη βαση πελατων και ιδιες επεκτασεις εγγυησης.. μονο η ονομασια αλλαζει και το site

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...