Προς το περιεχόμενο

Samsung S95B 55'' - Αξιοπιστία και Σύγκριση με LG C2 (Ιούνιος 2023)


VFerF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

H Samsung έχει εμπειρία στις OLED οθόνες απο τα κινητά της. Τώρα οσον αφορά το burn-in θεωρείται πιο ευαίσθητο απο τις WOLED. Παρόλαυτα, και οι WOLED έχουν κανει burn in  στο stress test του rtings. Επίσης έχουμε δεδομένα απο την Dell Alienware AW3423DW η οποία φέρει qd-oled και προορίζεται για χρήση PC. Eκεί έχεις στατικά αντικείμενα που προβαλλονται για ώρες, και όμως υπάρχουν χρήστες που τις έχουν με χιλιάδες ώρες και δεν έχουν εμφανισει burn-in. Γενικός κανόνας για μένα: αν εισαι απο αυτους που αφήνουν την τηλεόραση να παίζει με τις ώρες στο background καναλια , μην πας σε oled. Αν τη τηλεόραση τη θες για συγκεκριμένες εμπειρίες - οι oled θα σου δόσουν τη καλύτερη εμπειρία. Αν είσαι απο αυτούς που φοβούνται υπερβολικά μη πάθει burn-in και σε αγχώνει συνεχώς η ιδέα, μην πάρεις.

Με τη τιμή που έχει η G3 παίρνεις 2 s95b.

και παλι σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!  Γενικα ειμαι fanboy της sammy και δεν κοιταζω ευκολα αλλου αλλα ειμαι και αντικειμενικος και σεβομαι ολες τις εταιριες ;) Εχω και ειχα ολα τα galaxy s της sammy οποτε ξερω απο amoled οθονες πολυ καλα!! Απλα δεν εχω καταλαβει κατι.. το φαινομενο του burn in εμφανιζεται οταν παιζει κατι στην τηλεοραση με τις ωρες χωρις να την κλεισω ή αλλαξω καποιο κανάλι ή κάποια πηγη?? πχ αν εγω παιζω με τις ωρες playstation και δεν κλεισω ποτε την τηλεοραση ή αν βλεπω με τις ωρες netflix και δεν κλεισω ποτε την τηλεοραση ή δεν αλλαξω πχ σε playstation τοτε υπαρχει το ενδεχομενο να εμφανισει burn in?

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, domigr said:

και παλι σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!  Γενικα ειμαι fanboy της sammy και δεν κοιταζω ευκολα αλλου αλλα ειμαι και αντικειμενικος και σεβομαι ολες τις εταιριες ;) Εχω και ειχα ολα τα galaxy s της sammy οποτε ξερω απο amoled οθονες πολυ καλα!! Απλα δεν εχω καταλαβει κατι.. το φαινομενο του burn in εμφανιζεται οταν παιζει κατι στην τηλεοραση με τις ωρες χωρις να την κλεισω ή αλλαξω καποιο κανάλι ή κάποια πηγη?? πχ αν εγω παιζω με τις ωρες playstation και δεν κλεισω ποτε την τηλεοραση ή αν βλεπω με τις ωρες netflix και δεν κλεισω ποτε την τηλεοραση ή δεν αλλαξω πχ σε playstation τοτε υπαρχει το ενδεχομενο να εμφανισει burn in?

Παρακαλώ πολύ! Χαρά μου. 

Υπάρχει το image retention στο οποίο μένει λίγο η εικόνα και στη πορεία φεύγει. Το burn-in είναι κάτι σαν εκφύλιση των pixel καθώς ειναι self-lit και δεν έχεις το backlight των led. Οπότε ουσιαστικά αρχίζουν να διαφέρουν απο τα άλλα και εσύ το βλέπεις σαν burnin. Συγκεκριμένη επιρρέπεια ειναι τα στατικά (δλδ για πολλή ώρα το ιδιο πίξελ με την ιδια ένταση φωτεισμένο) και συγκεκριμένα για τις qd-oled το λευκό , καθώς για να παράξουν λευκό αναγκάζονται να κάνουν το mix RGB, ενω οι WOLED εχουν λευκό subpixel (με αντάλλαγμα χειρότερα πιο άτονα χρώματα). Σε αυτο επιστρατεύουν μηχανισμούς όπως pixel shift, logo dimming αλλά και τα ίδια τα πανελ εχουν βελτιωθεί. Αναμένουμε πως σε 4-5 χρόνια θα έχουμε ακομα πιο ανθεκτικά πάνελ. Τυπικά θεώρεισαι πως τις χιλιάδες ώρες στο πάνελ, τα πιξελ εκφυλίζονται, και κυρίως τα μπλέ. Συνεπώς μετά απο κάποια χρόνια, άγνωστο πόσα ίσως 5-10 ; το πάνελ δε θα ειναι ακριβώς το ιδιο όπως οταν το αγόρασες. Εχουμε δεδομένα μονο απο τις lg ομως, συνεπώς για τις qdoled εχουμε υποθέσεις.

Αν δεν κλείσεις ποτέ την τηλεόραση θα έχεις θεμα γιατι οι oled οταν εσύ τις κλείνεις, αυτές κανουν pixel refresh ορισμένες φορές. 

Αν παίζεις συνεχώς ένα παιχνίδι σε τερματισμένη φωτεινότητα, το οποιο εχει τα ιδια στατικά στοιχεια π.χ. παίζεις Lol χιλιαδες ώρες, τότε μάλλον καποια στιγμή θα βγάλει burnin π.χ. το healthbar ή τον χάρτη. Πότε θαναι αυτό; Τι να σου πω, δεν εχω τοση εμπειρια, πιθανά μετά απο πολύ καιρό. Αν αλλάζεις το παιχνιδι μια στο τόσο και δεν παιζεις μονιμα αυτό, τότε δε θα έχεις θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ και παλι για ολες τις πληροφοριες!! Το gaming που κανω ειναι απο 2-6 ωρες (και οχι δεν παιζω lol 😆) και αυτο οχι καθε μερα... και αλλες τοσες αντιστοιχες ειναι και οι ωρες βλεποντας ταινιες - σειρες και αυτο παλι καθε μερα μπορει να διαφερει απλα εδωσα το ελαχιστο και το μεγιστο σε ωρες... δεν θα σε κουρασω αλλο πιστευω με βοηθησες υπερβολικα πολυ ;)

επισης την φωτεινοτητα συνηθως την βαζω γυρω στο 60-70% οποτε δεν ειναι τερμα!

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, domigr said:

Ευχαριστω πολυ και παλι για ολες τις πληροφοριες!! Το gaming που κανω ειναι απο 2-6 ωρες (και οχι δεν παιζω lol 😆) και αυτο οχι καθε μερα... και αλλες τοσες αντιστοιχες ειναι και οι ωρες βλεποντας ταινιες - σειρες και αυτο παλι καθε μερα μπορει να διαφερει απλα εδωσα το ελαχιστο και το μεγιστο σε ωρες... δεν θα σε κουρασω αλλο πιστευω με βοηθησες υπερβολικα πολυ ;)

επισης την φωτεινοτητα συνηθως την βαζω γυρω στο 60-70% οποτε δεν ειναι τερμα!

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:

1. Πήγαινε σε πολυκατάστημα να δεις απο κοντά neo-qled και oled

2. Δες βιντεακια συγκριτικά

3. Διαβασε reviews όπως αυτό του rtings

4. Μην ακουσεις τον πωλητή, συνήθως δεν έχουν ιδέα, ή προμοτάρουν αυτο που θελουν.

Κάτι τελευταίο. Αν έχεις σκοπό να τη κρατήσεις κοντά δεκαετία τη τηλεόραση, είναι πιο ασφαλής επιλογή η QN.

Ο,τι άλλο είναι μη διστάσεις.

Επεξ/σία από lucidsteve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα burn in συμβαίνουν από τα σκληρά λογότυπα των καναλιών. Πχ αν έχεις παιδιά 5-9 ετών μην πάρεις oled!  Έχεις το τεράστιο λογότυπο του nickelodeon στο τσεπάκι 100%.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:

1. Πήγαινε σε πολυκατάστημα να δεις απο κοντά neo-qled και oled

2. Δες βιντεακια συγκριτικά

3. Διαβασε reviews όπως αυτό του rtings

4. Μην ακουσεις τον πωλητή, συνήθως δεν έχουν ιδέα, ή προμοτάρουν αυτο που θελουν.

Κάτι τελευταίο. Αν έχεις σκοπό να τη κρατήσεις κοντά δεκαετία τη τηλεόραση, είναι πιο ασφαλής επιλογή η QN.

Ο,τι άλλο είναι μη διστάσεις.

Γενικα εχω δει πολλα βιντεακια και συγκριτικα! Εγω την τηλεοραση σκεφτομαι να την κρατησω πανω απο 5 χρονια.. 6-10 να το πω και ετσι..

Σε περιπτωση που παω σε Qn ποια προτεινετε? την 90b ή την 95b? το rtings για καποιο λογο βγαζει καλυτερη την 90..

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, domigr said:

Γενικα εχω δει πολλα βιντεακια και συγκριτικα! Εγω την τηλεοραση σκεφτομαι να την κρατησω πανω απο 5 χρονια.. 6-10 να το πω και ετσι..

Σε περιπτωση που παω σε Qn ποια προτεινετε? την 90b ή την 95b? το rtings για καποιο λογο βγαζει καλυτερη την 90..

Δυστυχώς δεν είμαι ειδικός με τις QN καθώς πήγα απευθείας στις qdoled. Παρολαυτα, νομίζω η 95b έχει το one connect box το οποίο θα απέφευγα λόγω προβλημάτων που προκαλεί, νομίζω έχει υποστήριξη στα 144hz για το pc (αν και νομίζω πως και με τον 90b μπορείς αν παιξεις με τον CRU). Απο τεχνολογικής άποψης δε νομίζω πως θα δεις διαφορά καθώς υποτίθεται ήταν η high end τεχνολογια miniled για το 2022. Προσωπικά θα πήγαινα στην qn90b που φανταζομαι θα τη βρεις και πιο οικονομική.

Για 6-10 έτη μάλλον πας σε QN ή δεύτερη επιλογή οι LG C2! Αυτές δεν έχουν το burn in, αλλά εχουν άλλα θεματάκια που μπορει να σου βγουν. Τα πιο συχνά: Dirty-screen effect και επιδείνωση με τον χρόνο, local dimming failure, rainbow effect, blooming, χειρότερα viewing angles. Οι πιθανότητες ειναι οτι δε θα έχεις τίποτα απο αυτά, εκτος και αν εισαι ψείρας και αρχίζεις και κοιτας απο εδω και απο εκεί. Και με τις QN θα μείνεις άκρως ικανοποιημένος!

Επεξ/σία από lucidsteve
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2023 στις 9:52 ΠΜ, domigr είπε

Καλημερα και απο εμενα! Βρισκομαι και εγω σε αναζητηση νεας τηλεορασης και κοιταζω κυριως τις QN90b  QN95B  και την S95b.

Την qn90b την ειχα προτεινει πριν 2 μηνες σε φιλο και ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Το θεμα ειναι οτι τωρα ηρθε η δικη μου στιγμη για αλλαγη τηλεορασης και θα ελεγα οτι δυσκολευομαι λιγο να καταληξω 😆 Το rtings βγαζει καλυτερη την qn90b απο την qn95b και καλυτερη ολων την s95b. Η s95b ειναι ειναι αυτη που σκεφτομαι να παρω αλλα με φοβιζουν λιγο τα προβληματα που μπορει να βγαλει μια oled..  Η qn95b μου αρεσει πολυ σαν σχεδιαση και οτι εχει το box αλλα το οτι την βγαζει χειροτερη απο την qn90b το rtings με προβληματιζει.. επισης το να παω σε neo qled που ειναι τεχνολογια πιο πισω απο την qd-oled παλι με προβληματιζει (οχι οτι εχει τοσο τρελη διαφορα οταν μιλαμε για τοσο καλες τηλεορασεις) καθως θα ειναι μια τηλεοραση που θα την κρατησω παρα πολλα χρονια.. βεβαια οτι και να παρω κανεις δεν μου διασφαλιζει οτι θα κρατησει.. αν εχετε ορεξη μου λετε την αποψη σας.

Η χρηση ειναι κυριως netflix disney+ prime video κτλπ και ps5!

Επισης η QN95B εχει refresh rate 144hz ενω οι αλλες 2 εχουν 120hz.

Η QN90B με την QN95B τι διαφορές έχουν?
Επίσης αν κάποιος πάει σε QN για την καλύτερη αξιοπιστία και αντοχή σε βάθος χρόνου, πόσο πολύ "χάνει" σε σχέση με τις OLED (π.χ S95B).

Γενικά και γω είμαι ψημμένος για την S95B, αλλά με φοβίζει λίγο η αξιοπιστία των OLED και κυρίως τα όσα θέματα αναφέρονται διαρκώς συγκεκριμένα για την S95B. Παρ'ολα αυτά όπως έχω πει και προηγουμένως, είμαι αρκετά ψημμένος για την S95B!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Δυστυχώς δεν είμαι ειδικός με τις QN καθώς πήγα απευθείας στις qdoled. Παρολαυτα, νομίζω η 95b έχει το one connect box το οποίο θα απέφευγα λόγω προβλημάτων που προκαλεί, νομίζω έχει υποστήριξη στα 144hz για το pc (αν και νομίζω πως και με τον 90b μπορείς αν παιξεις με τον CRU). Απο τεχνολογικής άποψης δε νομίζω πως θα δεις διαφορά καθώς υποτίθεται ήταν η high end τεχνολογια miniled για το 2022. Προσωπικά θα πήγαινα στην qn90b που φανταζομαι θα τη βρεις και πιο οικονομική.

Για 6-10 έτη μάλλον πας σε QN ή δεύτερη επιλογή οι LG C2! Αυτές δεν έχουν το burn in, αλλά εχουν άλλα θεματάκια που μπορει να σου βγουν. Τα πιο συχνά: Dirty-screen effect και επιδείνωση με τον χρόνο, local dimming failure, rainbow effect, blooming, χειρότερα viewing angles. Οι πιθανότητες ειναι οτι δε θα έχεις τίποτα απο αυτά, εκτος και αν εισαι ψείρας και αρχίζεις και κοιτας απο εδω και απο εκεί. Και με τις QN θα μείνεις άκρως ικανοποιημένος!

γενικα οσο το εχω ψαξει η διαφορα της q95b σε σχεση με την qn90b ειναι το refresh rate η φωτεινοτητα ειναι καλυτερη και οτι εχει box.. απο την αλλη η qn90b εχει λιγο καλυτερη εικονα στο συνολο δεν εχει box και την βρισκεις σε καλυτερη τιμη...

οπως ειχα πει ειχα προτεινει σε φιλο την qn90b και την πηρε και ειναι απολυτα ευχαριστημενος!

ναι την εχω δει και την c2 αλλα αν ηταν σε αυτα τα λεφτα παιρνω την s95b

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, domigr said:

γενικα οσο το εχω ψαξει η διαφορα της q95b σε σχεση με την qn90b ειναι το refresh rate η φωτεινοτητα ειναι καλυτερη και οτι εχει box.. απο την αλλη η qn90b εχει λιγο καλυτερη εικονα στο συνολο δεν εχει box και την βρισκεις σε καλυτερη τιμη...

οπως ειχα πει ειχα προτεινει σε φιλο την qn90b και την πηρε και ειναι απολυτα ευχαριστημενος!

ναι την εχω δει και την c2 αλλα αν ηταν σε αυτα τα λεφτα περνω την s95b

Νομίζω πως το δίλημμα σου θα πρέπει να ειναι QN ή S. Είτε πάρεις την 90b είτε την 95b επειδή δε θα τις έχεις δίπλα δίπλα, και οι 2 θα σου φανουν εξαιρετικές. Η φωτεινότητα πλέον δεν θα παίζει ρόλο, καθως ιενια έντονα φωτεινές, και ούτως ή άλλως δεν κάνουν τρομερό EOTF tracking (σημείωση του RTINGS Unfortunately, the Samsung QN90B QLED doesn't track the PQ EOTF properly, and most scenes appear significantly brighter than the content creator intended.). Επίσης και στο Game Mode το local dimming αποσο διάβασα δεν ειναι τοσο καλό. 

Αν πας σε QN και παίζεις παιχνίδια σε 144hz (νομίζω οι κονσόλες δεν πάνε τοσο - δεν ειμαι γνώστης) απο PC, τότε μάλλον σε VA panel η 95b θα ειναι καλύτερη και πιο ξεκούραστη στα μάτια σου (δεδομένου οτι θα μπορείς να σηκώσεις 144fps σε 2k ή 4k), ακομα και αν θυσιάσεις λιγο απο το contrast. Αλλά για πόση διαφορά στην τιμή μιλάμε ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Νομίζω πως το δίλημμα σου θα πρέπει να ειναι QN ή S. Είτε πάρεις την 90b είτε την 95b επειδή δε θα τις έχεις δίπλα δίπλα, και οι 2 θα σου φανουν εξαιρετικές. Η φωτεινότητα πλέον δεν θα παίζει ρόλο, καθως ιενια έντονα φωτεινές, και ούτως ή άλλως δεν κάνουν τρομερό EOTF tracking (σημείωση του RTINGS Unfortunately, the Samsung QN90B QLED doesn't track the PQ EOTF properly, and most scenes appear significantly brighter than the content creator intended.). Επίσης και στο Game Mode το local dimming αποσο διάβασα δεν ειναι τοσο καλό. 

Αν πας σε QN και παίζεις παιχνίδια σε 144hz (νομίζω οι κονσόλες δεν πάνε τοσο - δεν ειμαι γνώστης) απο PC, τότε μάλλον σε VA panel η 95b θα ειναι καλύτερη και πιο ξεκούραστη στα μάτια σου (δεδομένου οτι θα μπορείς να σηκώσεις 144fps σε 2k ή 4k), ακομα και αν θυσιάσεις λιγο απο το contrast. Αλλά για πόση διαφορά στην τιμή μιλάμε ;

Το ps5 μπορει να παιξει 4k σε 60fps και καποια games σε 2k αναλυση με 120fps οποτε ειμαι καλυμενος!

Η s95b βγαινει στα 1590.

Η qn90b βγαινει στα 1349.

H qn95b βγαινει στα 1500.

Ολες οι τιμες που ειπα ειναι απο skroutzoμαγαζα.

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, domigr said:

Το ps5 μπορει να παιξει 4k σε 60fps και 1080p σε 120fps οποτε ειμαι καλυμενος!

Η s95b βγαινει στα 1590.

Η qn90b βγαινει στα 1349.

H qn95b βγαινει στα 1500.

Ολες οι τιμες που ειπα ειναι απο skroutzoμαγαζα.

Οπότε δεν έχεις λόγο για την qn95b εκτος και αν κατι μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Οπότε δεν έχεις λόγο για την qn95b εκτος και αν κατι μου διαφεύγει.

ναι σωστα σε τετοια διαφορα πας απευθειας στην s95b ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, domigr said:

ναι σωστα σε τετοια διαφορα πας απευθειας στην s95b ;)

Ενδεχομένως θα μπορούσες να πας στην qn90b, και με τα υπόλοιπα λεφτά να κρατήσεις χρήματα για ηχόμπαρα. Επίσης μπορείς να πας με τα αγαπημένα σου βιντεάκια στον φίλο σου που έχει τη τηλεόραση και να δεις αν σαρέσει. Αν σ'αρέσει αυτό που βλέπεις, δεν υπάρχει λόγος να το πιέζεις για s95b. Αν δεν τις έχεις διπλα-διπλα δε θα νιώθεις οτι κάτι λείπει απο την qn90b!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Ενδεχομένως θα μπορούσες να πας στην qn90b, και με τα υπόλοιπα λεφτά να κρατήσεις χρήματα για ηχόμπαρα. Επίσης μπορείς να πας με τα αγαπημένα σου βιντεάκια στον φίλο σου που έχει τη τηλεόραση και να δεις αν σαρέσει. Αν σ'αρέσει αυτό που βλέπεις, δεν υπάρχει λόγος να το πιέζεις για s95b. Αν δεν τις έχεις διπλα-διπλα δε θα νιώθεις οτι κάτι λείπει απο την qn90b!

ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω να την δω απο κοντα! σε καταστημα ειχα δει την q95b παντως και ημουν ικανοποιημενος με αυτο που εβλεπα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...