Προς το περιεχόμενο

Samsung S95B 55'' - Αξιοπιστία και Σύγκριση με LG C2 (Ιούνιος 2023)


VFerF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tkin73 είπε

 

Το mm έχει την ακριβή εγγυηση που καλύπτει και τα καμμένα πιξελ. 

 

Ποιό είναι το mm;

3 ώρες πριν, VFerF1 είπε

Φίλε μου σ' ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Εν τέλει και γω προς S95B γέρνω τέρμα.
Μια τελευταία ερώτηση, χρονικά από άποψη τιμών, θεωρείς ότι αυτή η περιόδος είναι καλή για την S95B ή αργότερα θα πέσει κ άλλο?

Επίσης για την επέκταση εγγύησης της Samsung της ίδιας, χρειάζεται να την έχεις πάρει από γνωστό μαγαζί π.χ ή και από skroutzομάγαζα είναι οκ?
Αν επιτρέπετε, από skroutzομάγαζα για Αθήνα, ξέρεις κάποια καλά να προτείνεις για τέτοιες περιπτώσεις?

 

Το καλοκαίρι δε μπαίνουν προσφορές συνηθως. Ή θα βρεις χαζοπροσφορές με δωροεπιταγές κτλ.

Μείωση τιμών δε νομίζω να δεις παραπέρα καθώς ήδη είναι πολύ φθηνή.

Δεν έχω αγοράσει απο Skroutz μαγαζί. Απο public την πήρα.  Προσωπικά θα την έπαιρνα απο αλυσίδα. Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω σε αυτο - καθώς ειναι δικό μου χούι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mediamark. 

To παραπάνω διάγραμμα επιβεβαιώνει ότι αυτή τη εποχή είναι η κατάλληλη για αγορά περσινού μοντέλου. 

Απλά σε σχέση με την τεχνολογία της σαμσουνγκ κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθεί πόσο ανθεκτικά θα είναι τα πιξελ σε βάθος χρόνου. Κανείς χρήστης δεν τα έχει τσεκάρει σε βάθος 3-4 ετών καθώς αυτό είναι αδύνατο 

Ως νέα τεχνολογία είναι ωραία αλλά και αχαρτογράφητη... 

Επεξ/σία από tkin73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Ποιό είναι το mm;

Το καλοκαίρι δε μπαίνουν προσφορές συνηθως. Ή θα βρεις χαζοπροσφορές με δωροεπιταγές κτλ.

Μείωση τιμών δε νομίζω να δεις παραπέρα καθώς ήδη είναι πολύ φθηνή.

Δεν έχω αγοράσει απο Skroutz μαγαζί. Απο public την πήρα.  Προσωπικά θα την έπαιρνα απο αλυσίδα. Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω σε αυτο - καθώς ειναι δικό μου χούι.

 

Άμα έπαιζε καμία προσφορά στυλ που είχαν κάνει δώρο τον ΦΠΑ στις πιο ακριβές θα' ταν ό,τι πρέπει, αλλά ναι ισχύει ήδη έχει πέσει αρκετά.

13 ώρες πριν, tkin73 είπε

Το mediamark. 

To παραπάνω διάγραμμα επιβεβαιώνει ότι αυτή τη εποχή είναι η κατάλληλη για αγορά περσινού μοντέλου. 

Απλά σε σχέση με την τεχνολογία της σαμσουνγκ κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθεί πόσο ανθεκτικά θα είναι τα πιξελ σε βάθος χρόνου. Κανείς χρήστης δεν τα έχει τσεκάρει σε βάθος 3-4 ετών καθώς αυτό είναι αδύνατο 

Ως νέα τεχνολογία είναι ωραία αλλά και αχαρτογράφητη... 

Το MediaMarkt είναι οκ πλέον? Έχω πολλά χρόνια να πάρω κάτι από εκεί και βλέπω οι κριτικές τους έχουν πιάσει πάτο τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω συνδυαστικων προσφορων εχει παιξει και πιο φθηνα η S95B.

Εαν δεν βιαζεσαι θα περιμενα να βγαλει καμια προσφορα που κανει δωρο τον ΦΠΑ ή την προσφορα που βγαζει ο germanos με το 20% επιστροφης απο καρτες eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά χωρίς ΦΠΑ δλδ ~20% φθηνότερα βγάζουν συχνά οι αλυσίδες φυσικά στις αυξημένες τιμές σε σχέση με σκρουτζομαγαζα. Πχ εγώ την 65 άρα 95b που κοιτάζω βγαίνει όταν την δίνουν χωρίς ΦΠΑ πέφτει 1531 όταν φθηνότερη τιμή είναι 1649. Ίσως βγάλουν ακόμα μια τέτοια προσφορά ως το τέλος Ιουνίου. Ιούλιο Αύγουστο δεν ασχολούνται με τηλεοράσεις λόγω διακοπών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tkin73 είπε

Προσφορά χωρίς ΦΠΑ δλδ ~20% φθηνότερα βγάζουν συχνά οι αλυσίδες φυσικά στις αυξημένες τιμές σε σχέση με σκρουτζομαγαζα. Πχ εγώ την 65 άρα 95b που κοιτάζω βγαίνει όταν την δίνουν χωρίς ΦΠΑ πέφτει 1531 όταν φθηνότερη τιμή είναι 1649. Ίσως βγάλουν ακόμα μια τέτοια προσφορά ως το τέλος Ιουνίου. Ιούλιο Αύγουστο δεν ασχολούνται με τηλεοράσεις λόγω διακοπών. 

Και πάλι νομίζω κάτι τέτοιες προσφορές αξίζουν αρκετά μιας και την παίρνεις από μεγάλη αλυσίδα και φθηνότερα. Μακάρι να παίξει τίποτα αυτό το μήνα ναι.

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται όταν πατσιζουν οι τιμές των αλυσίδων με των σκρουτζομαγαζων πας στις αλυσίδες πέρα από το οποίο θέμα κάλυψης εγγύησης και γιατί αυτές δίνουν από 12 ως 48 άτοκες. 

Πάντως πραγματικά απορώ ποιοι αγοράζουν ακριβές τηλεοράσεις τους 4-5 πρώτους μήνες κυκλοφορίας! Οι τιμές ακριβώς διπλάσιες απριλιο Σεπτέμβριο σε σχέση με την συνέχεια. Ότι και δώρο να δώσουν τηλεόραση ή προτζέκτορα που δεν φεύγουν ( και υπάρχει λόγος που δεν φεύγουν) δεν αξίζει η αγορά τους. 

Στο bf ή αυτή την εποχή η αγορά τους είναι fair. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα πριν μερικους μηνες εβγαινε στα 1090€ μαζι με την 5ετη εγγυηση. Οποτε εαν δεν βιαζεσαι θα περιμενα να μπει καποια προσφορα. Μην την παρεις απο Σκρουτζομαγαζο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη και εδω πολλα γραφουμε και ψαχνουμε την εξασφάλιση με 5 ετεις επεκτάσεις θα πρεπει να τονιστεί οτι η μονη μαρκα που αποδεδειγμένα αλλαζει τηλεορασεις προφανώς υπο προυποθέσεις ειναι η lg. Σαμυ και σονυ αν ρωτήσεις θα σου πουν οτι burn in δεν αλλαζουμε πανελ...

Επεξ/σία από tkin73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και απο εμενα! Βρισκομαι και εγω σε αναζητηση νεας τηλεορασης και κοιταζω κυριως τις QN90b  QN95B  και την S95b.

Την qn90b την ειχα προτεινει πριν 2 μηνες σε φιλο και ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Το θεμα ειναι οτι τωρα ηρθε η δικη μου στιγμη για αλλαγη τηλεορασης και θα ελεγα οτι δυσκολευομαι λιγο να καταληξω 😆 Το rtings βγαζει καλυτερη την qn90b απο την qn95b και καλυτερη ολων την s95b. Η s95b ειναι ειναι αυτη που σκεφτομαι να παρω αλλα με φοβιζουν λιγο τα προβληματα που μπορει να βγαλει μια oled..  Η qn95b μου αρεσει πολυ σαν σχεδιαση και οτι εχει το box αλλα το οτι την βγαζει χειροτερη απο την qn90b το rtings με προβληματιζει.. επισης το να παω σε neo qled που ειναι τεχνολογια πιο πισω απο την qd-oled παλι με προβληματιζει (οχι οτι εχει τοσο τρελη διαφορα οταν μιλαμε για τοσο καλες τηλεορασεις) καθως θα ειναι μια τηλεοραση που θα την κρατησω παρα πολλα χρονια.. βεβαια οτι και να παρω κανεις δεν μου διασφαλιζει οτι θα κρατησει.. αν εχετε ορεξη μου λετε την αποψη σας.

Η χρηση ειναι κυριως netflix disney+ prime video κτλπ και ps5!

Επισης η QN95B εχει refresh rate 144hz ενω οι αλλες 2 εχουν 120hz.

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, domigr είπε

Καλημερα και απο εμενα! Βρισκομαι και εγω σε αναζητηση νεας τηλεορασης και κοιταζω κυριως τις QN90b  QN95B  και την S95b.

Την qn90b την ειχα προτεινει πριν 2 μηνες σε φιλο και ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Το θεμα ειναι οτι τωρα ηρθε η δικη μου στιγμη για αλλαγη τηλεορασης και θα ελεγα οτι δυσκολευομαι λιγο να καταληξω 😆 Το rtings βγαζει καλυτερη την qn90b απο την qn95b και καλυτερη ολων την s95b. Η s95b ειναι ειναι αυτη που σκεφτομαι να παρω αλλα με φοβιζουν λιγο τα προβληματα που μπορει να βγαλει μια oled..  Η qn95b μου αρεσει πολυ σαν σχεδιαση και οτι εχει το box αλλα το οτι την βγαζει χειροτερη απο την qn90b το rtings με προβληματιζει.. επισης το να παω σε neo qled που ειναι τεχνολογια πιο πισω απο την qd-oled παλι με προβληματιζει (οχι οτι εχει τοσο τρελη διαφορα οταν μιλαμε για τοσο καλες τηλεορασεις) καθως θα ειναι μια τηλεοραση που θα την κρατησω παρα πολλα χρονια.. βεβαια οτι και να παρω κανεις δεν μου διασφαλιζει οτι θα κρατησει.. αν εχετε ορεξη μου λετε την αποψη σας.

Η χρηση ειναι κυριως netflix disney+ prime video κτλπ και ps5!

Επισης η QN95B εχει refresh rate 144hz ενω οι αλλες 2 εχουν 120hz.

Σε OLED τα 120 hz  θα σου φαινονται πολυ παραπάνω αποτι σε μια led.

Προσωπικά εχοντας δει και τις 2, κατέληξα στην 95b. Εφόσον η χρήση σου ειναι αυτά που αναφέρεις, δε βλέπεις με τις ώρες κανάλια και αν βλέπεις βραδυνές ώρες, η 95b θα σου φανεί μαγευτική. Και η qn90b ειναι πολύ καλή, δεν υπάρχει αμφιβολία γιαυτό, αλλά χάνει στις μικρές λεπτομέριες σε σκοτάδι (δες βιντεάκια συγκρισης youtube, κατα προτίμηση απο οθόνη oled ή κινητό με amoled). Θεωρώ πως σε σκοτεινό δωμάτιο η 95b θα σου φανει πιο εντυπωσιακή. Αν βλέπεις μεσημέρια, καλοκαίρι με ανοιχτα παράθυρα, ισως να σε εξυπηρετουσε η qn90b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Σε OLED τα 120 hz  θα σου φαινονται πολυ παραπάνω αποτι σε μια led.

Προσωπικά εχοντας δει και τις 2, κατέληξα στην 95b. Εφόσον η χρήση σου ειναι αυτά που αναφέρεις, δε βλέπεις με τις ώρες κανάλια και αν βλέπεις βραδυνές ώρες, η 95b θα σου φανεί μαγευτική. Και η qn90b ειναι πολύ καλή, δεν υπάρχει αμφιβολία γιαυτό, αλλά χάνει στις μικρές λεπτομέριες σε σκοτάδι (δες βιντεάκια συγκρισης youtube, κατα προτίμηση απο οθόνη oled ή κινητό με amoled). Θεωρώ πως σε σκοτεινό δωμάτιο η 95b θα σου φανει πιο εντυπωσιακή. Αν βλέπεις μεσημέρια, καλοκαίρι με ανοιχτα παράθυρα, ισως να σε εξυπηρετουσε η qn90b.

Η τηλεοραση θα προοριζεται για σαλονι το οποιο θα ειναι κοντα στην κουζινα οποτε ο φωτισμος απο εξωτερικο χωρο θα ερχεται απο την μπαλκονοπορτα του σαλονιου να το πω ετσι... αρα γενικα θα εχει φως αρκετο ο χωρος αν εξαιρεσεις το βραδυ :) να φανταστω οταν λες για την 95b εννοεις την S οχι την QN σωστα? 😆 Γενικα παντως η QN ειναι πολυ πιο φωτεινες απο τις qd-oled σε οτι βιντεακια εχω δει και με προβληματιζει λιγο αυτο..

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, domigr είπε

Η τηλεοραση θα προοριζεται για σαλονι το οποιο θα ειναι κοντα στην κουζινα οποτε ο φωτισμος απο εξωτερικο χωρο θα ερχεται απο την μπαλκονοπορτα του σαλονιου να το πω ετσι... αρα γενικα θα εχει φως αρκετο ο χωρος αν εξαιρεσεις το βραδυ :) να φανταστω οταν λες για την 95b εννοεις την S οχι την QN σωστα? 😆 Γενικα παντως η QN ειναι πολυ πιο φωτεινες απο τις qd-oled σε οτι βιντεακια εχω δει και με προβληματιζει λιγο αυτο..

Συγγνωμη δεν ήμουν σαφής. Ναι την S95b έλεγα. Δε θα κολλήσω αν ειναι η S, θα αναφερθώ γενικά σε oled.

 

Σημασία εχει αν οι ώρες παρακολούθησης σου θα ειναι γενικά βραδυνές. Δηλαδή αν συνηθίζεις μονο τα βράδια να βλέπεις με κλειστά φώτα - που συνηθιζουν παρα πολύ, τότε δε βρίσκω λόγο να μην πας σε OLED πέρα απο το φοβο για το burnin. Αν εισαι απο αυτους που δεν τους νοιάζει να το κάνουν "κινηματογραφικό" με κλειστά φώτα, αλλά πιο οικογενειακή φάση με ανοιχτά φώτα, αρκετές παύσεις κτλ, η QN90b θα σε εξυπηρετήσει. Αν επίσης δεν εισαι απο αυτους που κολλάνε στο picture quality δεν έχει και τόση σημασία τότε, μπορεις να πας αφοβα στη neo q-led.

Είναι πιο φωτεινή πραγματι, όμως το infinite contrast των OLED ειναι αυτό που το κάνουν να ξεχωρίζει. Είναι δύσκολο να περιγραφεί, δεν το βλέπεις σε κάθε στιγμή, όμως όταν το βλέπεις ειναι εντυπωσιακό. Ταυτόχρονα δημιουργεί το αίσθημα του βάθους καλύτερα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Συγγνωμη δεν ήμουν σαφής. Ναι την S95b έλεγα. Δε θα κολλήσω αν ειναι η S, θα αναφερθώ γενικά σε oled.

 

Σημασία εχει αν οι ώρες παρακολούθησης σου θα ειναι γενικά βραδυνές. Δηλαδή αν συνηθίζεις μονο τα βράδια να βλέπεις με κλειστά φώτα - που συνηθιζουν παρα πολύ, τότε δε βρίσκω λόγο να μην πας σε OLED πέρα απο το φοβο για το burnin. Αν εισαι απο αυτους που δεν τους νοιάζει να το κάνουν "κινηματογραφικό" με κλειστά φώτα, αλλά πιο οικογενειακή φάση με ανοιχτά φώτα, αρκετές παύσεις κτλ, η QN90b θα σε εξυπηρετήσει. Αν επίσης δεν εισαι απο αυτους που κολλάνε στο picture quality δεν έχει και τόση σημασία τότε, μπορεις να πας αφοβα στη neo q-led.

Είναι πιο φωτεινή πραγματι, όμως το infinite contrast των OLED ειναι αυτό που το κάνουν να ξεχωρίζει. Είναι δύσκολο να περιγραφεί, δεν το βλέπεις σε κάθε στιγμή, όμως όταν το βλέπεις ειναι εντυπωσιακό. Ταυτόχρονα δημιουργεί το αίσθημα του βάθους καλύτερα.

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Επίσης για το θέμα του burn in αν και ειναι σχετικά νωρίς για αυτήν την τηλεόραση γιατί δεν υπάρχει πολυ καιρό στην αγορά εχει παρατηρηθει σε άλλες τηλεοράσεις? γιατί απο ότι διαβάζω τα πάει μια χαρά σε αυτό το θέμα μέχρι στιγμής αν και νωρίς... η τεχνολογία του πάνελ που φοράει σε σχέση με την lg g3 θεωρούμε ότι είναι καλύτερη στο να αποφύγει το θέμα του burn in?? Μιας και η sammy βρίσκεται στα αρχικά στάδια panel oled σε σχέση με την Lg όπως λένε πολλοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, domigr said:

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Επίσης για το θέμα του burn in αν και ειναι σχετικά νωρίς για αυτήν την τηλεόραση γιατί δεν υπάρχει πολυ καιρό στην αγορά εχει παρατηρηθει σε άλλες τηλεοράσεις? γιατί απο ότι διαβάζω τα πάει μια χαρά σε αυτό το θέμα μέχρι στιγμής αν και νωρίς... η τεχνολογία του πάνελ που φοράει σε σχέση με την lg g3 θεωρούμε ότι είναι καλύτερη στο να αποφύγει το θέμα του burn in?? Μιας και η sammy βρίσκεται στα αρχικά στάδια panel oled σε σχέση με την Lg όπως λένε πολλοί..

H Samsung έχει εμπειρία στις OLED οθόνες απο τα κινητά της. Τώρα οσον αφορά το burn-in θεωρείται πιο ευαίσθητο απο τις WOLED. Παρόλαυτα, και οι WOLED έχουν κανει burn in  στο stress test του rtings. Επίσης έχουμε δεδομένα απο την Dell Alienware AW3423DW η οποία φέρει qd-oled και προορίζεται για χρήση PC. Eκεί έχεις στατικά αντικείμενα που προβαλλονται για ώρες, και όμως υπάρχουν χρήστες που τις έχουν με χιλιάδες ώρες και δεν έχουν εμφανισει burn-in. Γενικός κανόνας για μένα: αν εισαι απο αυτους που αφήνουν την τηλεόραση να παίζει με τις ώρες στο background καναλια , μην πας σε oled. Αν τη τηλεόραση τη θες για συγκεκριμένες εμπειρίες - οι oled θα σου δόσουν τη καλύτερη εμπειρία. Αν είσαι απο αυτούς που φοβούνται υπερβολικά μη πάθει burn-in και σε αγχώνει συνεχώς η ιδέα, μην πάρεις.

Με τη τιμή που έχει η G3 παίρνεις 2 s95b.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...