Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γνωριζω αρχαιοτερο στην Ελλαδα.

Κανει αυτη την δουλεια, 20 χρονια σχεδον τωρα. Οταν δεν το ηξερε κανεις, και τον εβλεπα και γελαγα.

ααα και δεν θα πληρωσεις και με το νεφρό σου! 

Γιατι εχω ακουσει απιστευτα πραγματα στην πιάτσα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν γνωριζω αρχαιοτερο στην Ελλαδα.

Κανει αυτη την δουλεια, 20 χρονια σχεδον τωρα. Οταν δεν το ηξερε κανεις, και τον εβλεπα και γελαγα.

ααα και δεν θα πληρωσεις και με το νεφρό σου! 

Γιατι εχω ακουσει απιστευτα πραγματα στην πιάτσα!

 

μαλλον το εχει η μοιρα μας να διαφωνουμε. Ειδικα οταν παιζουν χρονολογιες στη μέση.
Σιγουρα ομως δεν ειναι ο αρχαιοτερος, με την συγχρονη εννοια του detailing. 
Επαγγελματίες που γυαλιζαν αυτοκινητα, και γυαλιζαν καλα υπαρχουν απο την δεκαετια του 90. 

Detailng με την εννοια που ξερουμε σημερα, οι παλαιότεροι(και μάλλον οι καλυτεροι) ειναι ο Swell στην Αθηνα και ο Dazzle, Θεσσαλονικη.

Όσον αφορα την εταιρεια που προτεινες, ο ένας που βλεπω στις φωτο ηταν πωλητης της Meguiars και ο αλλος ηταν πωλητης της Festool, αρα μικρή σχεση με το αντικειμενο. Θα με ξενιζε λιγο να παω το αυτοκινητο μου καπου που πινουν ποτα και παιζουν μουσικη σε επαγγελματικο χώρο.


Οσον αφορα τον TS, υπάρχουν αρκετοι επαγγελματιες στον χωρο που κανουν σοβαρη και τιμια δουλεια. Μια πληρης διορθωση κοστιζει 350-600 € αναλογα την κατασταση του αυτοκινητου. Νομίζω οτι θα μπορεσεις να βρεις καποιον να σου παρεχει τετοιες υπηρεσιες, και φυσικα αν αξιολογεις πως αξιζει το κοστος σε σχεση με το αμαξι που κατεχεις και τις συνθηκες που το πλένεις, φυλασσεις παρκαρεις κλπ. Παντα μιλαμε για γυαλισμα και κερωμα. Αν θες κεραμικη επιστρωση αλλαζει το κοστος, αδικαιολογητα κατα την ταπεινη μου αποψη αποκλειστικα και μόνο για το ειδος προστασιας που προσφέρει.

Αν θες πες μας τι αμαξι εχεις και καμμια φωτο απο την κατασταση του χρωματος.
 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

και που να δεις: και να το κανεις θα σου πουνε να το πηγαινεις σε αυτους για "ειδικο" πλυσιμο και συντηρηση...

 

anyway ο mike οπως εχω γραψει ο swell, ειναι μονοδρομος στην Αττικη για detailing (το ορθοδοξο οχι πλυσιμο/κερωμα) αλλα ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

μόνο για επιστρωση; χωρις γυαλισμα;

7 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

και που να δεις: και να το κανεις θα σου πουνε να το πηγαινεις σε αυτους για "ειδικο" πλυσιμο και συντηρηση...

 

anyway ο mike οπως εχω γραψει ο swell, ειναι μονοδρομος στην Αττικη για detailing (το ορθοδοξο οχι πλυσιμο/κερωμα) αλλα ειναι ακριβα.

υπάρχουν κεραμικές επιστρώσεις που εχουν αυξημενη αντοχη στα ισχυρα χημικα, πχ sic. Ενα combo 2 στρωσεις cquartz uk 3 και 1ή 2 στρωσεις sic, εχεις κανει καλη δουλιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

Με 950 το βάφεις ολόκληρο φίλε μου...

Αν θες την γνώμη μου , πήγαινε το για ένα γυάλισμα και κερωμα. Το κεράκι μια χαρά θα το προστατέψει.

Για τους μερακλήδες υπάρχουν και νανοκεραμικα σε σπρέι όπως της Turtle που το βάζεις μόνος σου και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Με 950 το βάφεις ολόκληρο φίλε μου...

Αν θες την γνώμη μου , πήγαινε το για ένα γυάλισμα και κερωμα. Το κεράκι μια χαρά θα το προστατέψει.

Για τους μερακλήδες υπάρχουν και νανοκεραμικα σε σπρέι όπως της Turtle που το βάζεις μόνος σου και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

με τις προσφατες αυξησεις το κοστος των υλικων εχει διπλασιαστει. Πλεον 500 ευρω δεν φτανουν για ενα γενικο βαψιμο ποσω μάλλον ενα SUV.

Ακομα και αν ισχυαν οι τιμες που αναφερεις, δεν εχει λογικη να πας να κανεις γενικο βαψιμο σε ενα αυτοκινητο που χρειαζεται γυαλισμα. 
Για να γινει σωστο γενικο θελει πολυ προετοιμασια, να βγουν τσιμουχες, παραθυρα, και παλι δεν εγγυαται κανεις οτι δεν θα θελει γυαλισμα. Αν εχει καποιο τρεξιμο, αν εχει μπιμπικια, αν εχει πορτοκαλι.

Καλο θα ειναι να προσεχουμε τι λεμε οταν αφορα χρηματα άλλων.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ με περιπου 350-600 θα βρεςι τιμιο επαγγελματια να σου φτιαξει το αυτοκινητο.

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πραγματικά όμως, 950€ για να δώσει κάποιος πρέπει να έχει κόλλημα και να θέλει πάση θυσία την εργοστασιακή βαφή, αλλιώς δεν εξηγείται.

τι εννοεις να εχει κολλημα να εχει την εργοστασιακη βαφη; Αν η βαφη χρειαζεται μονο γυαλισμα γιατι να κανεις κατι διαφορετικο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

χρειαζεται γυαλισμα.

Και βέβαια χρειάζεται γυάλισμα αν γίνει ολική βαφή.

Ολικό βάψιμο σε suv μπορείς να βρείς από 700 έως 1500.

Όμως όπως κ να το κάνουμε 950 για γυάλισμα είναι κλέψιμο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Και βέβαια χρειάζεται γυάλισμα αν γίνει ολική βαφή.

Ολικό βάψιμο σε suv μπορείς να βρείς από 700 έως 1500.

Όμως όπως κ να το κάνουμε 950 για γυάλισμα είναι κλέψιμο....

και με 300 μπορεις να βρεις. μην λες ανοησιες σε ενα δημοσιο χωρο. να βρεις να κανουν σωστο γενικο βαψιμο με σωστα υλικα και προετοιμασια  κοστιζει πανω απο 1500€ και μπορει και να λεω και λιγα.
Αν το αμαξι που αναφερει ειναι ενος ετους, με λιγη αραχνη θα παει να το βαψει; ειναι σοβαρη προταση αυτη;

Απλα να ξεκαθαρισει τι ακριβως ειναι τα 950€ γυαλισμα και κεραμικη; σκετο κεραμικη;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tzotzo είπε

μαλλον το εχει η μοιρα μας να διαφωνουμε. Ειδικα οταν παιζουν χρονολογιες στη μέση.
Σιγουρα ομως δεν ειναι ο αρχαιοτερος, με την συγχρονη εννοια του detailing. 
Επαγγελματίες που γυαλιζαν αυτοκινητα, και γυαλιζαν καλα υπαρχουν απο την δεκαετια του 90. 

Detailng με την εννοια που ξερουμε σημερα, οι παλαιότεροι(και μάλλον οι καλυτεροι) ειναι ο Swell στην Αθηνα και ο Dazzle, Θεσσαλονικη.

Όσον αφορα την εταιρεια που προτεινες, ο ένας που βλεπω στις φωτο ηταν πωλητης της Meguiars και ο αλλος ηταν πωλητης της Festool, αρα μικρή σχεση με το αντικειμενο. Θα με ξενιζε λιγο να παω το αυτοκινητο μου καπου που πινουν ποτα και παιζουν μουσικη σε επαγγελματικο χώρο.

Οσον αφορα τον TS, υπάρχουν αρκετοι επαγγελματιες στον χωρο που κανουν σοβαρη και τιμια δουλεια. Μια πληρης διορθωση κοστιζει 350-600 € αναλογα την κατασταση του αυτοκινητου. Νομίζω οτι θα μπορεσεις να βρεις καποιον να σου παρεχει τετοιες υπηρεσιες, και φυσικα αν αξιολογεις πως αξιζει το κοστος σε σχεση με το αμαξι που κατεχεις και τις συνθηκες που το πλένεις, φυλασσεις παρκαρεις κλπ. Παντα μιλαμε για γυαλισμα και κερωμα. Αν θες κεραμικη επιστρωση αλλαζει το κοστος, αδικαιολογητα κατα την ταπεινη μου αποψη αποκλειστικα και μόνο για το ειδος προστασιας που προσφέρει.

Αν θες πες μας τι αμαξι εχεις και καμμια φωτο απο την κατασταση του χρωματος.
 

Δεν παλευεσαι ρε ανθρωπε! Μοναδικη περίπτωση εισαι! :D

κρατας την σειρα στους detailers στην Ελλαδα? ή για καθε τι που διαβαζεις εδώ μεσα, καθεσαι και κανεις ερευνα για να το παιξεις έξυπνος ?

 

 

13 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

Εχει γεμισει η πιατσα αληταμπουρες που ζητανε οτι τους κατεβει στο κεφαλι γιατι εχει γινει της μόδας, και στο τελος κανουν και τεραστια ζημια στα αυτοκινητα. Πλακώνουν το τρίψιμο, κατεβάζουν το βερνίκι, εξαφανιζουν οτι γραντζουνια υπαρχει, περνανε μια κεραμικη που παραμυθιαζουν τον κοσμο οτι αντεχει 2-5-10 χρονια. Το βλεπεις εσυ την 1η μερα και χαζευεις,  και σε 1 χρονο ειναι χειροτερο απο πριν. Εχει κατεβει το βερνικι και κανει αραχνη με το παραμικρό.

13 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχω ένα kia Sportage που το πήρα μεταχειρισμένο σε μαύρο χρώμα, ενός έτους και έχει ένα ελαφρύ αραχνιασμα. Όχι κάτι τι ιδιαίτερο. Ο λόγος που θέλω να το κάνω, είναι επειδή θα μένει έξω και θέλω ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι να προστατεύεται όσο γίνεται από τον ήλιο.Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

Με 950€ ελα να σε στειλω σε καθετη μοναδα Mercedes, τεως εξουσιοδοτημενο να σου κανει ολικο βαψιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Δεν παλευεσαι ρε ανθρωπε! Μοναδικη περίπτωση εισαι! :D

κρατας την σειρα στους detailers στην Ελλαδα? ή για καθε τι που διαβαζεις εδώ μεσα, καθεσαι και κανεις ερευνα για να το παιξεις έξυπνος ?

 

 

οχι, ρε μεγαλε, εχω δουλεψει με τους καλυτερους detailers της ελλαδας απο το 2009. σου φαινεται να εχω κανει ερευνα για να ξερω ποιος ειναι ο Νιχωρητης και τι δουλεια κανει; Σου φαινεται να εχω κανει ερευνα για να ξερω ποιος ειναι ο πομωνης και τι δουλεια κανει; Αληθεια τωρα αυτο καταλαβες απο το ποστ μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzotzo είπε

οχι, ρε μεγαλε, εχω δουλεψει με τους καλυτερους detailers της ελλαδας απο το 2009. σου φαινεται να εχω κανει ερευνα για να ξερω ποιος ειναι ο Νιχωρητης και τι δουλεια κανει; Σου φαινεται να εχω κανει ερευνα για να ξερω ποιος ειναι ο πομωνης και τι δουλεια κανει; Αληθεια τωρα αυτο καταλαβες απο το ποστ μου;
 

Δεν ξερω τι εχεις κανει με τους καλυτερους Detailers στην Ελλαδος, αλλα αν ξερεις τον Κωστα, τοτε θα ξερεις οτι ο Κωστας γυαλιζει και καθαριζει αυτοκινητα τουλαχιστον 20 χρονια τωρα που το σκέφτομαι (2023 φτασαμε) και επισης θα ξερεις το "ποιόν" του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε λοιπόν. 

Υ.γ Και η αληθεια ειναι οτι λογω κουρασης, στιγμιαια το post σου το πέρασα για post της "Παπυρος Λαρους" :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...