Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντι για κεραμικο+ γυαλισμα , εχει δοκιμασει καποιος nanotechnology ? οπως ειναι αυτο https://www.rsnanotechnology.com/ ? να πει εντυπώσεις ? γιατι αντε να κανεις κεραμικη+γυαλισμα μετα θελει φροντιδα για να την κρατήσεις , ενω αυτος λεει δεν θελει φροντιδα μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

αντι για κεραμικο+ γυαλισμα , εχει δοκιμασει καποιος nanotechnology ? οπως ειναι αυτο https://www.rsnanotechnology.com/ ? να πει εντυπώσεις ? γιατι αντε να κανεις κεραμικη+γυαλισμα μετα θελει φροντιδα για να την κρατήσεις , ενω αυτος λεει δεν θελει φροντιδα μετα .

Δεν αλλάζει κάτι, όλα χρειάζονται συγκεκριμένη περιποίηση μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Δεν αλλάζει κάτι, όλα χρειάζονται συγκεκριμένη περιποίηση μετά

δες τι λεει στο facebook

 

Τριπλή επικάλυψη NANODIAMOND 💎💎💎
Δέκα χρόνια εγγύηση‼️✅
Μόνιμη αντιχαρακτική προστασία‼️✅
Μόνιμη 🫧υδροφοβία‼️✅
Μόνιμη 💦αδιαβροχοποίηση‼️✅
Μόνιμη 🌞UV προστασία‼️✅
Μόνιμη προστασία σε περιττώματα 🐦πουλιών‼️✅
Μόνιμη προστασία από 1 PH μέχρι 14 PH‼️✅
Μόνιμη προστασία σε άλατα‼️✅
Μόνιμη προστασία σε όξινη βροχή‼️✅
Μόνιμη προστασία σε χαλάζι‼️✅
Αντί γκράφιτι ✅
Αυτό ίαση ⛑️✅
Αντοχή εως 1200 βαθμούς σε μεταλλικές επιφάνειες‼️✅
60 φορές σκληρότερα τζάμια‼️✅
Δεν χρειάζεται επαναληπτικές στρώσεις✅
Δεν χρειάζεται “κεραμικά πλυσίματα”✅
Δεν παντρεύεστε τον εφαρμοστή για να σας προστατεύει η προστασία το αμάξι σας‼️✅
Δεν ψήνει καφέ ‼️✅😉
Το μοναδικό πράγμα που χρειάζεται μετά από εμάς είναι‼️
Συχνό πλύσιμο με γάντι φυσικής ίσιας τρίχας ακόμα και με υγρό πιάτων και τίποτα άλλο😁‼️✅
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το υλικο που σου εστειλα ειναι κεραμικη επιστρωση επαγγελματικης σειρας? Γιατι απο οσο ειδα , εχει κανενα 70αρι € το μπουκαλι των 200ml και μιλαει για 15ml ανα αυτοκινητο.
Αν οχι, στειλε μου ποιο υλικο ειναι αυτο που κοστιζει 100€ ανα αυτοκίνητο."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tzotzo είπε

πες τα φίλε γιατί θα τρελαθούμε με αυτά που διαβάζουμε. Έβαλα  στο παραπάνω ποστ, 50€ πάγια έξοδα για δυο ημερες και έρχεται ο άλλος που ΕΙΝΑΙ ελεύθερος επαγγελματίας και λέει έβαλα πολύ.  Αν δίνει 500€ ενοίκιο τον μήνα βγαίνει 16€ ημερησίως, 32€ τις δυο ημέρες για την δουλειά που ο ίδιος ανεφερε. Και δεν έχω υπολογίσει ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ,ΕΦΚΑ και οτι άλλη βλακεία που ξεχνάω.

 

Σίγουρα αυτό που ξεχνάς είναι τα μαύρα που πληρώνονται όλοι τους, άντε στην καλύτερη περίπτωση να σου κόψουν καμία απόδειξη 100€ για να δικαιολογήσουν τις ημέρες που το έχουν στο μαγαζί τους. Θυμάμαι ο swell χρέωνε 200-250€ σε ένα μικρό μαγαζάκι κάπου στον Άγιο Αντώνη και σου εξηγούσε και απορίες ενώ πλέον χρεώνει τα τριπλά χωρίς κεραμικο και αρκετά βαρύς στην επικοινωνία του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

δες τι λεει στο facebook

 

Τριπλή επικάλυψη NANODIAMOND 💎💎💎
Δέκα χρόνια εγγύηση‼️✅
Μόνιμη αντιχαρακτική προστασία‼️✅
Μόνιμη 🫧υδροφοβία‼️✅
Μόνιμη 💦αδιαβροχοποίηση‼️✅
Μόνιμη 🌞UV προστασία‼️✅
Μόνιμη προστασία σε περιττώματα 🐦πουλιών‼️✅
Μόνιμη προστασία από 1 PH μέχρι 14 PH‼️✅
Μόνιμη προστασία σε άλατα‼️✅
Μόνιμη προστασία σε όξινη βροχή‼️✅
Μόνιμη προστασία σε χαλάζι‼️✅
Αντί γκράφιτι ✅
Αυτό ίαση ⛑️✅
Αντοχή εως 1200 βαθμούς σε μεταλλικές επιφάνειες‼️✅
60 φορές σκληρότερα τζάμια‼️✅
Δεν χρειάζεται επαναληπτικές στρώσεις✅
Δεν χρειάζεται “κεραμικά πλυσίματα”✅
Δεν παντρεύεστε τον εφαρμοστή για να σας προστατεύει η προστασία το αμάξι σας‼️✅
Δεν ψήνει καφέ ‼️✅😉
Το μοναδικό πράγμα που χρειάζεται μετά από εμάς είναι‼️
Συχνό πλύσιμο με γάντι φυσικής ίσιας τρίχας ακόμα και με υγρό πιάτων και τίποτα άλλο😁‼️✅

ε εντάξει καταλαβαίνεις τι παπατζιλίκι παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κ εγώ. 

Να βάζουμε μόνοι μας κάθε 6 μήνες κάνα προστατευτικο στο αμάξι δεν υπάρχει? Επίσης να περνάμε το αμάξι μόνο για προστασία με αλοιφαδορο, για να γλιτώνουμε το τρίψιμο με το χέρι, γίνεται? 

Έχω δοκιμάσει κάμποσα υγρά. Το καλύτερο ήταν ένα φθηνιαρικο γαλάκτωμα των 5€ που όμως ήθελε 2 ώρες τρίψιμο να φύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

Εχει τεραστια σημασια, για να κρινω την βαρύτητα των όσων λές. Τεραστια διαφορα αν εισαι δημοσιος υπαλληλος στο πρωτοκολλο που απλα πηγες το αμαξι σου για γυάλισμα, αλλο αν εισαι ο αντιπροσωπος της Χ εταιριας στην Ελλαδα και στα Βαλκάνια, και αλλο αν εισαι π.χ ο κοντός του tiktok που αντι να δειχνει την δουλεια του, βριζει τον κόσμο.

Φίλε μου επαναλαμβάνω, είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ, που ο καθένας γράφει υπό καθεστώς ανωνυμίας, και κατά βάση κρίνεται από τα λεγόμενα του. Προσπαθώ δε, τα λεγόμενα μου να τα αιτιολογώ. Πάντως το να νομίζεις ότι μπορείς να με βγάλεις offside ή να μου την πεις με βάση τι επάγγελμα κάνω, δεν θα σε βγάλει κάπου καλά. Το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να βοηθήσω κάποιον κόσμο με τις συμβουλές μου προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός. Αντίθετα εσύ προσπαθείς με τα σχόλια και τις προτάσεις σου, να μειώσεις τις επιλογές των άλλων, προτείνοντας κάποιον  Χ Ψ επαγγελματία, επειδή εσένα σου κάνει. Κυρίως γιατί κάνει στην τσέπη σου. Και σε άλλα θέματα το ίδιο κάνεις. Στο θέμα με τους θερμοσίφωνες πρότεινες έναν, άγνωστο, τάχα μου καλό και οικονομικό ηλιακό, μάλιστα  χρησιμοποιώντας πάλι το ίδιο επιχείρημα. Ότι είναι ο παλιότερος κατασκευαστής στην Ελλάδα. Και απ ότι φάνηκε, όχι μόνο δεν είναι ο παλιότερος, δεν κατασκευάζει κάν ηλιακούς. Φασόν τους παίρνει. Πάλι και εκεί με ρωτούσες τι δουλειά κάνω.
Σε άλλα θέματα με αυτοκίνητα, όταν αναφέρεις για τις  μηχανές και τα αυτοκίνητα σου πάντα έχεις κάνει το καλύτερο vfm deal, και πάντα σου έχουν βγει αξιόπιστα και καλά. Πάλι έχεις κάνει την καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.

Σε ένα άλλο θέμα πάλι με αυτοκίνητα είπες ότι έχεις κάνει πάνω από 20.000 προασφαλιστικους ελέγχους σε οχήματα για να  δικαιολογήσεις την αυθεντία σου. Δηλαδή έχεις βγάλει 20.000 φωτοτυπίες και έχεις στείλει 20.000 φαξ και μειλ σε ασφαλιστικές εταιρείες και κάτι τρέχει στα γύφτικα.Αυτό κάνει ειδήμονα περί των αυτοκινήτων.

Κοινώς σε οτι σχολιάζεις, πάντα έχεις μια ισχυρογνωμοσύνη που προκύπτει από το προσωπικό συμφέρον
Έχαψες το παραμύθι που σου πούλησε ο κάθε ηλιακοί θερμοσίφωνες Αφροδίτη και ο κάθε detailer όχι επειδή σου έκανε το αποτέλεσμα άλλα επειδή ΕΚΑΝΕ Η ΤΙΜΗ. Και έχεις το θράσος να την λες στους άλλους τόσο εμφατικά όσο εμφατική είναι  ασχετοσύνη σου.

 

Αναφορά σε κείμενο

Το υλικο που σου εστειλα ειναι κεραμικη επιστρωση επαγγελματικης σειρας? Γιατι απο οσο ειδα , εχει κανενα 70αρι € το μπουκαλι των 200ml και μιλαει για 15ml ανα αυτοκινητο.
Αν οχι, στειλε μου ποιο υλικο ειναι αυτο που κοστιζει 100€ ανα αυτοκίνητο.

spacer.png

Ξεκινάμε με τα βασικά. 15 ml δεν φτάνουν να για περάσεις ένα αυτοκίνητο. Αριστερά είναι δυο κεραμικές επιστρώσεις που είναι διαθέσιμες για πώληση στον οποιονδήποτε. Χομπιστα/ερασιτέχνη/weekend warrior και σε επαγγελματίες.
Το μέγεθος τους είναι 50 ml το καθένα, και η κάθε συσκευασία φτάνει να περαστούν περίπου 2.5 στρώσεις σε ένα σεντάν τύπου bmw σειρά 3. Το ένα "θεωρητικά" προσθέτει ένα με δυο micron ανά στρώση(άρα υποθετικά και κάποιο scratch resistance) και το δεύτερο παρέχει αυξημένη προστασία σε πολύ ισχυρά χημικά. Συνδυαστικά λοιπόν αυτά τα δύο προϊόντα  προσφέρουν και μια αυξημένη προστασία σχετικά με γρατσουνιές αλλά και σε χημικά πλυντηρίων. Άρα για την σωστή εφαρμογή χρειαζόμαστε 60-80 ml υλικού. Κόστος των υλικών αυτών είναι στα 180€. Φαντάσου πόσο το αγοράζει ένας επαγγελματίας. Με τις αναμονές στους χρόνους μεταξύ των εφαρμογών χρειάζεσαι μια ολόκληρη ημέρα για να γίνει η ΜΟΝΟ εφαρμογή τεσσάρων στρώσεων

Στην μέση βλέπεις ενα Otrivin που είναι 10 ml, και δίπλα ένα μπουκάλι παρόμοιο σε μέγεθος με το μπουκάλι που λες όχι 200 ml, αλλά 250ml. Τα έβαλα δίπλα δίπλα για να έχεις μια τάξη μεγέθους.


Η εφαρμογή των κεραμικών που έβαλα( και σχεδόν όλων των κεραμικών, όλων των εταιριών) γίνεται ως εξής, ρίχνεις 2-3 σταγόνες σε ένα ελαφρώς απορροφητικό suede aplicator και περνάς ενα κομμάτι 50*50cm. Έτσι καταλήγουμε να χρησιμοποιούμε τον όγκο που προανέφερα.


Το προϊόν που αναφέρεις έχει τρεις εκδόσεις, δυο που μπορεί να αγοράσει ο καθένας και μια που προσφέρεται μόνο σε επαγγελματίες. Προφανώς για να το πάρει κάποιος επαγγελματίας είτε πρέπει να έχει συνεργασία με την εταιρεία και ίσως να χρειάζεται να έχει εκπαιδευτεί/πιστοποιηθεί στην εφαρμογή του υλικού. Πάμε τώρα στην εφαρμογή, σύμφωνα με την σελίδα της εταιρείας και το βίντεο που έχει εκεί. Ψεκάζεις σε μια πετσέτα μικροινας(που είναι εν γένει πολύ απορροφητική) 2 ψεκασμούς και κάνεις ένα αντίστοιχο κομμάτι 50*50cm. Σύμφωνα με τα specs των ψεκαστήρων, το κάθε ψέκασμα από την κεφαλή βγάζει  τουλάχιστον 0.5ml υλικού. Είμαι πολύ επιεικής εδώ, καθώς δεν βρήκα specs για την συγκεκριμένη κεφαλή. Αν googlαρεις "spray trigger discharge rate" θα το επιβεβαιώσεις. Άρα για να κάνεις ένα κομμάτι 50*50ml, μία φορά, χρειάζεσαι 1 ml, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Ένα καπω για παράδειγμα είναι 4 κομμάτια 50*50cm(χοντρικά) και ο ουρανός είναι 8 κομμάτια 50*50cm(χοντρικά). Άρα για να κάνεις ΜΟΝΟ, καπω και ουρανό χρειάζεσαι περίπου 12 ml. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Άρα σύμφωνα με τις οδηγίες εφαρμογής που είναι στην σελίδα και το πόσο ψεκάζει το ψεκαστήρι, καταλαβαίνεις ότι δεν θες 10-15 ml το αυτοκίνητο. Δεν θα κάνω άλλα μαθηματικά, μπορείς και εσύ.
θα σταθώ όμως στην σελίδα της εταιρείας που λέει οτι ΔΕΝ είναι αυτούσια κεραμική επίστρωση και δεν προσφέρει προστασία από τριβή ή χημικά. Το μόνο που προσφέρει είναι υδροφοβία και γυαλάδα.
spacer.png

Αναφορά σε κείμενο

Δεν μπορω να κρινω τα κοστη των υλικων που αναφερεις, ούτε τους χρόνους που θέλει για να γινει η δουλεια. Το ημερησιο κοστος του μαγαζιου ειναι μικροτερο αλλα δεν εχει σημασια. Λεπτομερειες.

Το ημερήσιο κόστος το καλύψαμε παραπάνω,μόνο το ενοίκιο φτάνει για να μπει μέσα. Τον χρόνο τον ανέφερες εσύ, ΔΥΟ ημέρες. Το μόνο που ανέφερα, είναι πως έχει μια συγκεκριμένη χρονική διαδικασία διόρθωσης χρώματος  και εφαρμογής κεραμικής επίστρωσης.Και ήμουν ΠΟΛΥ επιεικής.

Μια αλοιφή ενός λίτρου έχει 30€ στην καλύτερη, με τιμή αγοράς επαγγελματία.Αν δε χρησιμοποιεί τις αλοιφές που λέει στην σελίδα του έχουν 40€ το λίτρο τουλάχιστον. Και δεν μιλάω για ειδικές αλοιφές που είναι προϋπόθεση για εφαρμογή κεραμικών υλικών εκεί το κόστος εκτοξεύεται. Τα υπόλοιπα υλικά που αναφέρω μπορείς να δεις τιμές με μια γρήγορη ματιά στο skroutz. Δεν αλλάζουν τόσο οι τιμές είτε είσαι ερασιτέχνης είτε επαγγελματίας

Αναφορά σε κείμενο

Αυτο ομως που μπορω να κρινω σιγουρα, και το βλεπω live ενώ δεν το περίμενα, ειναι μια κουβεντα που μου ειπε.
Οτι πολλοι συναδελφοι της αγορας δεν τον γουσταρουν γιατι δεν πουλαει παπατζιλικι και δεν ζητάει την μανα του και τον πατέρα του. Δεν περιμενα να το επιβεβαιώσω ειναι η αλήθεια και μάλιστα τόσο σύντομα! :)

Συνάδελφος του δεν είμαι, αλλά αν δεν τον γουστάρουν μάλλον δεν τον γουστάρουν επειδή πουλάει παπατζιλικι, όχι το ανάποδο. Ζητάει τα μέγιστα λεφτά για την ελάχιστη δυνατή εργασία detailing που μπορεί να γίνει σε ένα αυτοκίνητο. Αλλά αυτός δεν είναι το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι οτι υπάρχουν χαϊβάνια που τον πιστεύουν και δίνουν τα λεφτά τους πιστεύοντας ότι έχουν κάνει μια vfm επιλογή ενώ στην πραγματικότητα έχουν πάρει ένα subpar αποτέλεσμα για τα λεφτά που έδωσαν.

 

 

Επεξ/σία από tzotzo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστός ο υπολογισμός του κόστους του επαγγελματία, αλλά δεν έχεις υπολογίσει και πόσα αυτοκίνητα κάνει μέσα στη μέρα. Γιατί άμα κάνει δύο αυτοκίνητα μέσα στη μέρα, 500 ευρώ το γυάλισμα κερωμα, που αποκλείεται να είναι μόνος του, μιλάμε χοντρικά για 3000 την εβδομάδα. Πες ότι νοικιάζει και το γκαράζ 1000 το μήνα (υπερβολή) , τότε μάλλον έχουν κέρδος. 

Βάλε και τις άλλες υπηρεσίες που παρέχουν, πλυσίματα και πώληση προϊόντων κλπ κλπ....

Δε θέλω να σου χαλάσω τον πρόχειρο υπολογισμό σου αλλά να είσαι σίγουρος ότι έχουν πολλαπλάσια κέρδη και δεν πεινάνε.

Επεξ/σία από funkyjohny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Φίλε μου επαναλαμβάνω, είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ, που ο καθένας γράφει υπό καθεστώς ανωνυμίας, και κατά βάση κρίνεται από τα λεγόμενα του. Προσπαθώ δε, τα λεγόμενα μου να τα αιτιολογώ. Πάντως το να νομίζεις ότι μπορείς να με βγάλεις offside ή να μου την πεις με βάση τι επάγγελμα κάνω, δεν θα σε βγάλει κάπου καλά. Το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να βοηθήσω κάποιον κόσμο με τις συμβουλές μου προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός. Αντίθετα εσύ προσπαθείς με τα σχόλια και τις προτάσεις σου, να μειώσεις τις επιλογές των άλλων, προτείνοντας κάποιον  Χ Ψ επαγγελματία, επειδή εσένα σου κάνει. Κυρίως γιατί κάνει στην τσέπη σου. Και σε άλλα θέματα το ίδιο κάνεις. Στο θέμα με τους θερμοσίφωνες πρότεινες έναν, άγνωστο, τάχα μου καλό και οικονομικό ηλιακό, μάλιστα  χρησιμοποιώντας πάλι το ίδιο επιχείρημα. Ότι είναι ο παλιότερος κατασκευαστής στην Ελλάδα. Και απ ότι φάνηκε, όχι μόνο δεν είναι ο παλιότερος, δεν κατασκευάζει κάν ηλιακούς. Φασόν τους παίρνει. Πάλι και εκεί με ρωτούσες τι δουλειά κάνω.
Σε άλλα θέματα με αυτοκίνητα, όταν αναφέρεις για τις  μηχανές και τα αυτοκίνητα σου πάντα έχεις κάνει το καλύτερο vfm deal, και πάντα σου έχουν βγει αξιόπιστα και καλά. Πάλι έχεις κάνει την καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.

Σε ένα άλλο θέμα πάλι με αυτοκίνητα είπες ότι έχεις κάνει πάνω από 20.000 προασφαλιστικους ελέγχους σε οχήματα για να  δικαιολογήσεις την αυθεντία σου. Δηλαδή έχεις βγάλει 20.000 φωτοτυπίες και έχεις στείλει 20.000 φαξ και μειλ σε ασφαλιστικές εταιρείες και κάτι τρέχει στα γύφτικα.Αυτό κάνει ειδήμονα περί των αυτοκινήτων.

Κοινώς σε οτι σχολιάζεις, πάντα έχεις μια ισχυρογνωμοσύνη που προκύπτει από το προσωπικό συμφέρον
Έχαψες το παραμύθι που σου πούλησε ο κάθε ηλιακοί θερμοσίφωνες Αφροδίτη και ο κάθε detailer όχι επειδή σου έκανε το αποτέλεσμα άλλα επειδή ΕΚΑΝΕ Η ΤΙΜΗ. Και έχεις το θράσος να την λες στους άλλους τόσο εμφατικά όσο εμφατική είναι  ασχετοσύνη σου.

εκατσες και εψαξες ολα τα thread που εχω συμμετάσχει, και εγραψες ενα σεντονι για να μας πεις οτι εσυ εισαι ο ειδικος στα παντα ? δουλεια δεν έχεις να κανεις στην ζωη σου ? Δεν πα να δωσεις και 2000 να γυαλισεις το αμαξι! θυματα παντα θα υπαρχουν να τα κανιβαλιζουν τα γατόνια!

Απο τα λεγομενα του κρινεται. Πραγματι. Τα οποια δεν εχουν απολυτως καμια αξια αν δεν ξερεις ποιος το λεει. Εν ολιγης... δεν εισαι ειδικος σε τιποτα! διαβαζεις φορουμ στο internet και εγινες ειδικος που πρεπει να σιωπησουμε μπροστα σου.

Μιλαμε για σοβαρα θέματα! οχι μαλακίες... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εκατσες και εψαξες ολα τα thread που εχω συμμετάσχει, και εγραψες ενα σεντονι για να μας πεις οτι εσυ εισαι ο ειδικος στα παντα ? δουλεια δεν έχεις να κανεις στην ζωη σου ? Δεν πα να δωσεις και 2000 να γυαλισεις το αμαξι! θυματα παντα θα υπαρχουν να τα κανιβαλιζουν τα γατόνια!

Απο τα λεγομενα του κρινεται. Πραγματι. Τα οποια δεν εχουν απολυτως καμια αξια αν δεν ξερεις ποιος το λεει. Εν ολιγης... δεν εισαι ειδικος σε τιποτα! διαβαζεις φορουμ στο internet και εγινες ειδικος που πρεπει να σιωπησουμε μπροστα σου.

Μιλαμε για σοβαρα θέματα! οχι μαλακίες... 

Οχι φιλε μου δεν εγραψα ενα σεντονι για να το παιξω ειδικος. Το εγραψα για να μην πας να πεταξεις τα λεφτα σου.
Αλλα ακομα και αυτο δεν το καταλαβαινεις
Επισης δεν εψαξα τιποτα, ειναι ολα θεματα που εχουμε αλληλεπιδρασει μεταξυ μας, μπες στο προφιλ σου και δες αν σε εχω ψαξει.
επισης αν γκουγκλαρες το ψευδωνυμο μου θα καταλαβαινες αν ξερω ή δεν ξερω, αλλα σε βολευει να πας να με βγαλεις κλητηρα του δημοσιου γιατι καπως ετσι νομιζεις οτι θα μειωσεις την αξια των λεγομενων μου.
 

25 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Σωστός ο υπολογισμός του κόστους του επαγγελματία, αλλά δεν έχεις υπολογίσει και πόσα αυτοκίνητα κάνει μέσα στη μέρα. Γιατί άμα κάνει δύο αυτοκίνητα μέσα στη μέρα, 500 ευρώ το γυάλισμα κερωμα, που αποκλείεται να είναι μόνος του, μιλάμε χοντρικά για 3000 την εβδομάδα. Πες ότι νοικιάζει και το γκαράζ 1000 το μήνα (υπερβολή) , τότε μάλλον έχουν κέρδος. 

Βάλε και τις άλλες υπηρεσίες που παρέχουν, πλυσίματα και πώληση προϊόντων κλπ κλπ....

Δε θέλω να σου χαλάσω τον πρόχειρο υπολογισμό σου αλλά να είσαι σίγουρος ότι έχουν πολλαπλάσια κέρδη και δεν πεινάνε.

Τον υπολογισμο του κοστους δεν τον εκανα γιατι οι γυαλισματιες πεινανε, τον εκανα γιατι καποιος προτεινε εναν επαγγελματια που του ειπε το 1/3 της τιμης απο ολους τους υπολοιπους για την ιδια δουλεια. Και ειπα οτι αν κανει τα ιδια με τους υπολοιπους μπαινει μεσα. Νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

Δεν βγαινουν δυο αυτοκινητα γυαλισμα κερωμα σε μια ημερα. Εδω καλα καλα δεν βγαινει ενα. και δυο βοηθους να εχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει το πράγμα, είναι εργασίες που μπορεί να κάνει και κάποιος σπίτι του, αν έχει χρόνο να αφιερώσει. Υπάρχουν κεραμικές που συγχωρούν το λάθος, όπως μία που εμφανίστηκε σε εικόνα του tzotzo. Όρεξη να έχεις και όλα γίνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Όπως και να έχει το πράγμα, είναι εργασίες που μπορεί να κάνει και κάποιος σπίτι του, αν έχει χρόνο να αφιερώσει. Υπάρχουν κεραμικές που συγχωρούν το λάθος, όπως μία που εμφανίστηκε σε εικόνα του tzotzo. Όρεξη να έχεις και όλα γίνονται. 

Υπάρχουν πολλα υλικα στην αγορα, όλες οι εταιρειες εχουν τιμια υλικα. Το ζητημα ειναι κυριως οτι οι επαγγελματιες πουλανε ταχα μου μια εξειδικευση και ενα σουπερ υλικο ενω η πραγματικοτητα απεχει πολυ απο αυτα που δηλωνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tzotzo

Έχεις να προτείνεις κάτι για το εσωτερικό του αμαξιού; Κυρίως για προστασία σε πλαστικά και κάτι για καθαρισμό σε ταπετσαρία / ύφασμα.

Έχω δει που κάποιοι προτείνουν το 303 aerospace για τα πλαστικά αλλά δεν βολεύει η αγορά μέσω σκρουτζ, σε ένα μαγαζί το έχω βρει εδώ εκτός σκρουτζ.

 

Στην εικόνα πιο πάνω, ποιο είναι το πρώτο μπουκαλάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...