Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

@tzotzo

Έχεις να προτείνεις κάτι για το εσωτερικό του αμαξιού; Κυρίως για προστασία σε πλαστικά και κάτι για καθαρισμό σε ταπετσαρία / ύφασμα.

Έχω δει που κάποιοι προτείνουν το 303 aerospace για τα πλαστικά αλλά δεν βολεύει η αγορά μέσω σκρουτζ, σε ένα μαγαζί το έχω βρει εδώ εκτός σκρουτζ.

 

Στην εικόνα πιο πάνω, ποιο είναι το πρώτο μπουκαλάκι;

Για καθαρισμό υφασμάτων Μ αρέσει πολύ της Koch το polestar. Η επόμενη εναλλακτική είναι της valet pro το classic carpet cleaner αλλά ίσως έχει αλλάξει το όνομα. Τελευταία επιλογή που κάνει και για άλλες χρήσεις ανάλογα με την αραίωση ειναι της meguiars το apc. 

Στα πλαστικά αν θέλω να βάλω κάτι σαν προστασία βάζω το perl της carpro σε αρκετά μεγάλη αραιωση Μ αρέσει το σατινε αποτέλεσμα. 

Αλλά γενικότερα προτιμώ κάποιο interior quick detailer η autofinesse έχει ένα πολύ ωραίο, spritz λέγεται αν δεν κάνω λάθος και έχει και η chemical guys και η meguiars. Αν δεν με ένοιαζε το κόστος της meg's θα επαιρνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Για καθαρισμό υφασμάτων Μ αρέσει πολύ της Koch το polestar. Η επόμενη εναλλακτική είναι της valet pro το classic carpet cleaner αλλά ίσως έχει αλλάξει το όνομα. Τελευταία επιλογή που κάνει και για άλλες χρήσεις ανάλογα με την αραίωση ειναι της meguiars το apc. 

Στα πλαστικά αν θέλω να βάλω κάτι σαν προστασία βάζω το perl της carpro σε αρκετά μεγάλη αραιωση Μ αρέσει το σατινε αποτέλεσμα. 

Αλλά γενικότερα προτιμώ κάποιο interior quick detailer η autofinesse έχει ένα πολύ ωραίο, spritz λέγεται αν δεν κάνω λάθος και έχει και η chemical guys και η meguiars. Αν δεν με ένοιαζε το κόστος της meg's θα επαιρνα

Ωραία, ευχαριστώ πολύ.

Για καθαρισμό, τουλάχιστον στα πλαστικά, έχω το (apc) Nonsense από chemical guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/26296085/Koch-Chemie-Καθαριστικό-Καθισμάτων-Δέρμα-Ύφασμα-1000ml.html

Αυτό εδώ κάνει για όλο το έσωτερικο. Σε πραγματικό 1:10 δεν υπάρχει λεκές που να μην αφαιρεί, και για συντήρηση μπορείς να το αραιώσεις ακόμα πιο πολύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sphinxgr ναι μωρε παρε μια AIO αλοιφή και ένα κερι σε σπρευ απο τηn κεραμικησειρα της turtle wax και εισαι κομπλε.

Αν θες να το πας ενα βήμα παραπέρα παρε τη σειρα τη μαυρη με την 1step γυαλιστική και το αντίστοιχο flex wax και θα εχεις ακομη καλυτερο αποτελεσμα.

Το γυαλισμα με αλοιφαδόρο, εννοειται.

Αν ψαχνεις για το χερι, παρε την SRP της Autoglym  και εν πολλοίς θα γεμίσεις την αραχνη και θα κρυψεις καποιες ατελειες. Από πάνω βάλε ενα collinite και θασαι αρχηγός για κανα 4 μηνο-5μηνο. αν εχεις γκαραζ και προσεχεις και στα πλυσιματα βαλε 1-2 μηνες παραπανω αποτι σου εγραψα.

Πολυ μα παρα πολυ βασικο η προετοιμασια, καλο πλυσιμο, iron remover, πηλος.(αναφερεται στο ιντερνετ ως decontamination).

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2023 στις 11:13 ΜΜ, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω κάτι κ εγώ. 

Να βάζουμε μόνοι μας κάθε 6 μήνες κάνα προστατευτικο στο αμάξι δεν υπάρχει? Επίσης να περνάμε το αμάξι μόνο για προστασία με αλοιφαδορο, για να γλιτώνουμε το τρίψιμο με το χέρι, γίνεται? 

Έχω δοκιμάσει κάμποσα υγρά. Το καλύτερο ήταν ένα φθηνιαρικο γαλάκτωμα των 5€ που όμως ήθελε 2 ώρες τρίψιμο να φύγει. 

αν ήθελε ενα διωρο για να φυγει, εχει γινει σιγουρα περισσοτερη ζημια απ οτι καλο..
Αν εχεις εκκεντρο αλοιφαδόρο μπορεις να δουλεψεις με τα αντιστοιχα σφουγγαρια την UNO της Rupes, ή της Koch Chemie την P6.01. και οι δυο αλοιφες ειναι ΑΙΟ(all in one) ή One Step. Και γυαλιζουν και προστατευουν.

Συνηθως μετα απο αυτη την διαδικασια μπορεις να βαλεις καποιο σφραγιστικο. Αυτα που περνιουνται με  εκκεντρο αλοιφαδορο ειναι τα Sealant σε υγρη μορφη. Το πιο γνωστο ειναι το JetSeal της Chemical Guys, το οποιο δεν δικαιολογει την τιμη των 60 ευρω που βλεπω οτι εχει στην ελλαδα. Μπαινει και βγαινει πανευκολα παντως. Αν θες ευκολία χρησης μπορεις να δοκιμασεις το Reload 2.0 της Carpro. Ειναι παρομοιο με το "κεραμικο" που συζητηθηκε παραπάνω απλα πολυ πιο φθηνο.

Στις 12/6/2023 στις 3:55 ΜΜ, Maurikycli είπε

Κάτι γι αυτό που είπε η σφίγγα;

Ρωτησες για PPF, και για βινυλιο στο χρώμα του αυτοκινήτου, για καινουριο αμάξι.
Τι ακριβως θελεις να κανεις;
Αν θες να προστατέψεις το χρώμα απο τον ήλιο, τα ψιλοχτυπηματακια και τις κουτσουλιες, βάζεις ppf ουρανο, καπω και στους δυο προφυλακτηρες. Αν υπάρχει οικονομικη δυνατοτητα για ολο το αυτοκινητο ακομα καλυτερα.Αρκει να ειναι σοβαρος ο επαγγελματιας, να εχει plotter, ωστε να μην πετσοκοψει το αυτοκινητο.

Την UV προστασια δεν ξερω γιατι την θες, μαλλον για να μην καει/ξεθωριασει η βαφη.
Νομιζω ομως πως δεν σε σωζει σε αυτον τον τομεα ουτε το ppf ουτε η κεραμικη.

Λενε uv resistance, οχι protection λίγο που κοιταξα, και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι διαφανα τα υλικα δεν θα τα εμπιστευομουν για UV προστασια και αν κρινω απο τα ανθρωπινα αντιηλιακα, που θελουν ανανεωση καθε δυο τρεις ωρες φανταξει αδυνατο να υπαρχει διαφανο υλικο που να προστατευει χρονια απο τον ηλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να προτείνεις κάποιο για καθαρισμό ζαντών; Εννοώ εκτός από κάποιο iron remover (π.χ CarPro Irox X, Auto Finesse Iron out).

Το Brake Buster απο P&S αξίζει για τα χρήματα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Έχεις να προτείνεις κάποιο για καθαρισμό ζαντών; Εννοώ εκτός από κάποιο iron remover (π.χ CarPro Irox X, Auto Finesse Iron out).

Το Brake Buster απο P&S αξίζει για τα χρήματα του;

Κ2 ! Δεν μένει τίποτα στην ζάντα και έχει και 4€ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Έχεις να προτείνεις κάποιο για καθαρισμό ζαντών; Εννοώ εκτός από κάποιο iron remover (π.χ CarPro Irox X, Auto Finesse Iron out).

Το Brake Buster απο P&S αξίζει για τα χρήματα του;

Γενικά δεν είμαι φαν των iron remover για συχνή χρήση. Κυρίως γιατί βρωμάνε απίστευτα. Θα προσανατολίζομουν σε κάποιο προϊόν επαγγελματικό πλυντηρίου ή σε μεγάλη συσκευασία 5λιτρη κυρίως λόγο κόστους. Νομίζω έχει η Koch κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

@sphinxgr 

Αν ψαχνεις για το χερι, παρε την SRP της Autoglym  και εν πολλοίς θα γεμίσεις την αραχνη και θα κρυψεις καποιες ατελειες. Από πάνω βάλε ενα collinite και θασαι αρχηγός για κανα 4 μηνο-5μηνο. αν εχεις γκαραζ και προσεχεις και στα πλυσιματα βαλε 1-2 μηνες παραπανω αποτι σου εγραψα.

Πολυ μα παρα πολυ βασικο η προετοιμασια, καλο πλυσιμο, iron remover, πηλος.(αναφερεται στο ιντερνετ ως decontamination).

 

Πάμε στη φάση με το χέρι και υποθέτουμε ότι παίρνω το SRP της Autoglym και φυσικά πλένω και στεγνώνω καλά. 

  • Πειράζει αν δεν ασχοληθώ και δεν βάλω iron remover k πηλό? προφανώς δεν θα έχει κάτι χοντρό το αμάξι απο βρωμιά. Βασικά δεν θα έχει εμφανή βρωμιά.
  • Για επιπλέον προστασία, υποθέτω μπορώ να βάλω απο πάνω και το AutoGlym Extra Gloss Protection που είναι σχετικά φθηνό. Σωστά?
Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάμε στη φάση με το χέρι και υποθέτουμε ότι παίρνω το SRP της Autoglym και φυσικά πλένω και στεγνώνω καλά. 

  • Πειράζει αν δεν ασχοληθώ και δεν βάλω iron remover k πηλό? προφανώς δεν θα έχει κάτι χοντρό το αμάξι απο βρωμιά. Βασικά δεν θα έχει εμφανή βρωμιά.
  • Για επιπλέον προστασία, υποθέτω μπορώ να βάλω απο πάνω και το AutoGlym Extra Gloss Protection που είναι σχετικά φθηνό. Σωστά?

Νομίζω ότι θα το κάνεις χειρότερο μιας και θα μαζέψεις την βρωμιά που έχει καθίσει πάνω στο βερνίκι (και δεν φαίνεται) και θα την πηγαίνεις πέρα-δώθε.

Εγώ κάποια στιγμή θέλω να πάρω αυτό το γάντι, κάνει ίδια δουλειά με τον πηλό απλά και να πέσει κάτω απλά θα το καθαρίσεις ενώ ο πηλός πάει στο κάδο.

Όπως και ο πηλός θέλει κάποιο quick detailer να ρίχνεις στην επιφάνεια.

Δεν ξέρω ακριβή διαφορά με το πηλό αλλά θεωρώ ότι με το πηλό θα γίνει καλύτερη δουλειά ή που θα χρειαστεί να ασχοληθείς περισσότερο με το γάντι στο κάθε σημείο που κάνεις.

https://www.skroutz.gr/s/26195214/Farecla-G3-Pro-Deep-Γάντι-Καθαρισμού-για-Αμάξωμα-7191.html

Ας μας πει κάποιους που έχει δοκιμάσει και πηλό και γάντι για να ξέρουμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Νομίζω ότι θα το κάνεις χειρότερο μιας και θα μαζέψεις την βρωμιά που έχει καθίσει πάνω στο βερνίκι (και δεν φαίνεται) και θα την πηγαίνεις πέρα-δώθε.

Εγώ κάποια στιγμή θέλω να πάρω αυτό το γάντι, κάνει ίδια δουλειά με τον πηλό απλά και να πέσει κάτω απλά θα το καθαρίσεις ενώ ο πηλός πάει στο κάδο.

Όπως και ο πηλός θέλει κάποιο quick detailer να ρίχνεις στην επιφάνεια.

Δεν ξέρω ακριβή διαφορά με το πηλό αλλά θεωρώ ότι με το πηλό θα γίνει καλύτερη δουλειά ή που θα χρειαστεί να ασχοληθείς περισσότερο με το γάντι στο κάθε σημείο που κάνεις.

https://www.skroutz.gr/s/26195214/Farecla-G3-Pro-Deep-Γάντι-Καθαρισμού-για-Αμάξωμα-7191.html

Ας μας πει κάποιους που έχει δοκιμάσει και πηλό και γάντι για να ξέρουμε και εμείς.

Πηλό εννοούμε και το 3M Cleaner Clay Bar ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πηλό εννοούμε και το 3M Cleaner Clay Bar ?

Ναι, όπως και αυτά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα οπότε δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο.

https://www.skroutz.gr/s/11704610/Meguiar-s-Clay-Bar-50gr.html

https://www.skroutz.gr/s/13470829/Chemical-Guys-OG-Bar-Yellow-Light-Medium-CLY-400-100gr.html

https://www.skroutz.gr/s/26124531/K2-Glinka-Clay-Bar-60gr.html

Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά είδη πηλού πάντως, για πιο απλές βρωμιές αλλά και πιο δύσκολες, τουλάχιστον από Chemical Guys που έχω δει. Έχουν 3-4 διαφορετικά είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ναι, όπως και αυτά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα οπότε δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο.

https://www.skroutz.gr/s/11704610/Meguiar-s-Clay-Bar-50gr.html

https://www.skroutz.gr/s/13470829/Chemical-Guys-OG-Bar-Yellow-Light-Medium-CLY-400-100gr.html

https://www.skroutz.gr/s/26124531/K2-Glinka-Clay-Bar-60gr.html

Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά είδη πηλού πάντως, για πιο απλές βρωμιές αλλά και πιο δύσκολες, τουλάχιστον από Chemical Guys που έχω δει. Έχουν 3-4 διαφορετικά είδη.

Το πρόβλημα σε όλο αυτό ειναι πως σε ορισμένες φάσεις δημιουργεί μόνιμη θαμπάδα στο βερνίκι και παρότι το έχω πάρει, δεν το έχω χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μηπος ειναι ματαια ολα τουτα ? εχω παραδειγματα φιλων που τα εγλυφαν τα αυτοκινητα τους για χρονια με αποτελεσμα στην τελικη οταν πηγαν να τα πουλησουν να μην κανει διαφορα στην τιμη εαν το αμαξι ηταν πενα η εαν ηταν γεματο χαρακιες ... και να το μετανιωσανν γιατι δεν τα χαρηκαν τα αυτοκΗΝΙΤΑ ΤΟΥς ....

φιλοσοφικα εγω εχω παρει την αποφαση και τα σκιζω ολα τα οχηματα ... ουτε γιαλυσματα ουτε συχνα σερβισ ουτε ...να φερεσε σωστα στο μοτερ ?*τερμα ολα παντες κλπ )  

μια ζωη την εχουμε και πρεπει τα πραγματα μας να τα απολαμβανουμε και να τα σκιζουμε (αμαξια μοτο κλπ)  και οχι να γινομαστε κατακουζινοι και περιεργοι για κουτσουλιες ηλιο χρωματα και αιδιες....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...