Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, andreaspA είπε

 

Εχει γεμισει η πιατσα αληταμπουρες που ζητανε οτι τους κατεβει στο κεφαλι γιατι εχει γινει της μόδας, και στο τελος κανουν και τεραστια ζημια στα αυτοκινητα. Πλακώνουν το τρίψιμο, κατεβάζουν το βερνίκι, εξαφανιζουν οτι γραντζουνια υπαρχει, περνανε μια κεραμικη που παραμυθιαζουν τον κοσμο οτι αντεχει 2-5-10 χρονια. Το βλεπεις εσυ την 1η μερα και χαζευεις,  και σε 1 χρονο ειναι χειροτερο απο πριν. Εχει κατεβει το βερνικι και κανει αραχνη με το παραμικρό.

 

σε αυτο θα συμφωνησω οτι υπαρχουν διαφοροι τυχαρπαστοι που χρεωνουν χιλιαρικα λες και ειναι διευρα, και στο τελος της ημερας έχουν κανει ζημια. Συμφωνω πως η κεραμικη επιστρωση ειναι ψιλοπαπατζικικι και εχει αρκετους περιορισμους. Οχι ομως σε ενα αμαξι ενος χρονου, οπως του νηματοθετη που δεν εχει τιποτα να το στειλουμε για βαψιμο επειδη καποιος γνωστος μας το κανει με 950€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν ξερω τι εχεις κανει με τους καλυτερους Detailers στην Ελλαδος, αλλα αν ξερεις τον Κωστα, τοτε θα ξερεις οτι ο Κωστας γυαλιζει και καθαριζει αυτοκινητα τουλαχιστον 20 χρονια τωρα που το σκέφτομαι (2023 φτασαμε) και επισης θα ξερεις το "ποιόν" του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε λοιπόν. 

Υ.γ Και η αληθεια ειναι οτι λογω κουρασης, στιγμιαια το post σου το πέρασα για post της "Παπυρος Λαρους" :)

 

ξερω οτι ειναι ρομαντικη ψυχη και πινει ποταρες και παιζει μουσικη στο μαγαζι που γυαλιζει αυτοκινητα. 
 

Ξερω το "ποιόν" του χωρου. Ξερω το "ποιον" του  καθε φεισμπουκικου τικτοκικου detailer του χωρου και τι παπατζιλικια πουλανε απο εδω και απο εκει. Ξερω τι ηταν κάποτε και τι το  παιζουν οτι ειναι τωρα.

Το ξερω και σαν πελατης, και σαν εργαζομενος και σαν επαγγελματιας.

 

Τωρα εσυ προτεινεις ενα μαγαζι εναν επαγγελματια ως VFM με βαση τη δικη σου εμπειρια και αντιληψη, και με βαση τα δικα σου στανταρ που αξιολογεις μια υπηρεσια. και μαλλον με βαση τα λεφτα που βγαινουν απο την τσέπη σου, και οχι με το αποτελεσμα που επιθυμεις Δεν εχεις εμπειρια απ ολους τους υπολοιπους ουτε για να κρινεις τη δουλεια ουτε την τιμη.

Και τελος αν καποιος διαβασει το ποστ σου εχει δυο επιλογες, ειτε να το παει στο dtail xperts για γυαλισμα γιατι ειναι φθηνος και καλος ειτε να το παει σε πρωην εξουσιοδοτημένο mercedes για βαψιμο με 950. 
Αν εσυ βρισκεις λογικη στην προταση σου εγω παω πασο. ημαρτον που ελεγε και ο εκλιποντας
 

16 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

για τις μεμβράνες ppf  τί γνώμη έχετε;

Κάποιος καλός γι'αυτές , υπάρχει;

νομιζω ειναι η καλυτερη λυση αν εχεις καλο αυτοκινητο και θες το προστατεψεις στο μεγιστο. 
Αλλα επισης εχουν τεραστιο κοστος καθως εχει διπλασιαστει το κοστος του ρολου. Αν προσθεσεις και το γυαλισμα πριν, παει το κοστος στον θεο,
Για τι αυτοκινητο μιλαμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzotzo είπε

μην λες ανοησιες

Φίλε πρώτα απ'όλα μιλά καλύτερα.

Αν δεν συμφωνείς πρόβλημα σου. 

Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω και μη μου το παίζεις γνωστής... Εκεί που σε παίρνει θα τα λες αυτά... 

Υπάρχουν άπειροι φανοποιοι για όλα τα βαλαντια, όπως και άπειροι επαγγελματίες που γυαλίζουν με διαφορετικές τιμές...

Και δεύτερον δεν είπα στον άνθρωπο να πάει να βάψει το αμάξι του.

Του πρότεινα γυάλισμα και κερωμα και ότι με απλό περιστασιακό κερωμα το χρώμα του δεν θα εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα ακόμα κ μετά από 30 χρόνια.

Το ότι είπα για βάψιμο ήταν για να λόγους σύγκρισης με το εξωφρενικό κόστος που ζήτησε ο άλλος για κεραμική.

Από εκεί κ πέρα ο καθένας λέει την εμπειρία του. Εσύ που είσαι τόσο έμπειρος δεν μας είπες τι προτείνεις τελικά;

Κερωμα, γυάλισμα, κεραμική ή θα μας παραθέσεις αλλά 10 ονόματα γνωστών detailer του χώρου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ μικρής κατηγορίας, όχι ακριβό αλλά αναμένεται να παραληφθεί τον άλλον μήνα.

Επειδή δεν είμαι τύπος να κάθομαι να το χαϊδεύω, θέλω κάτι που να κρατήσει χωρίς να τα το κερώνω κάθε λίγο και να πηγαίνω κάθε χρόνο για γυάλισμα κλπ

5 λεπτά πριν, tzotzo είπε

 

νομιζω ειναι η καλυτερη λυση αν εχεις καλο αυτοκινητο και θες το προστατεψεις στο μεγιστο. 
Αλλα επισης εχουν τεραστιο κοστος καθως εχει διπλασιαστει το κοστος του ρολου. Αν προσθεσεις και το γυαλισμα πριν, παει το κοστος στον θεο,
Για τι αυτοκινητο μιλαμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε πρώτα απ'όλα μιλά καλύτερα.

Αν δεν συμφωνείς πρόβλημα σου. 

Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω και μη μου το παίζεις γνωστής... Εκεί που σε παίρνει θα τα λες αυτά... 

Υπάρχουν άπειροι φανοποιοι για όλα τα βαλαντια, όπως και άπειροι επαγγελματίες που γυαλίζουν με διαφορετικές τιμές...

Και δεύτερον δεν είπα στον άνθρωπο να πάει να βάψει το αμάξι του.

Του πρότεινα γυάλισμα και κερωμα και ότι με απλό περιστασιακό κερωμα το χρώμα του δεν θα εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα ακόμα κ μετά από 30 χρόνια.

Το ότι είπα για βάψιμο ήταν για να λόγους σύγκρισης με το εξωφρενικό κόστος που ζήτησε ο άλλος για κεραμική.

Από εκεί κ πέρα ο καθένας λέει την εμπειρία του. Εσύ που είσαι τόσο έμπειρος δεν μας είπες τι προτείνεις τελικά;

Κερωμα, γυάλισμα, κεραμική ή θα μας παραθέσεις αλλά 10 ονόματα γνωστών detailer του χώρου;;;;

Αρχικα δεν στο παιζω γνωστης. Παραθετω τις ανακριβειες και τις ανακολουθιες που λες.
βαψιμο των 900 ευρω δεν υφισταται. 500 ευρω εχουν τα μετρια υλικα, δεν θα κατσει ενας φανοβαφεας να μονταρει/ξεμονταρει να τριψει να μονωσει, να εχει το αμαξι στο μαγαζι του μια εβδομαδα για να βγαλει 400 ευρω. θα κοψει και απο την προβλεπομενη εργασια και απο τα υλικα. Και στο τελος ο πελατης θα παρει ενα αποτελεσμα πολυ χειροτερο απο το ΓΥΑΛΙΣΜΑ αντιστοιχης αξιας. Ο νηματοθετης δεν προσδιορισε τι ειναι τα 900€ που του ζητησαν. Μονο κεραμικη; μονο γυαλισμα; Γυαλισμα και κεραμικη;

Ανέφερα ποιοι ειναι οι καλυτεροι κατα την γνωμη μου. Τιμες δεν αναφερει κανενας detailer παρα μονο κατοπιν εκτιμησης.

Ειπα λοιπον οτι υπαρχουν τιμιοι επαγγελματιες για να αφαιρεσουν την αραχνη που λεει ο νηματοθετης οτι εχει το αμαξι του σε καποιο "λογικο" κοστος κατα την δικη μου αποψη. Αν αναφερει τι ευρος τιμης κοιταει και τι περιοχη ειναι ισως να προτεινω και τον αντιστοιχο. Παντως σιγουρα δεν θα προτεινω να παει να βαψει καινουριο αμαξι, επειδη καποιοι σκιτζηδες βαφουν με 9 κατοσταρικα. 

22 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ μικρής κατηγορίας, όχι ακριβό αλλά αναμένεται να παραληφθεί τον άλλον μήνα.

Επειδή δεν είμαι τύπος να κάθομαι να το χαϊδεύω, θέλω κάτι που να κρατήσει χωρίς να τα το κερώνω κάθε λίγο και να πηγαίνω κάθε χρόνο για γυάλισμα κλπ

 

το προβλημα με αυτου του τυπου τα υλικα ειναι οτι ενω υπαρχει αναμφιβολα ποιοτητα, με εγγυησεις που αγγιζουν 10ετια, στην εφαρμογη τα χαλανε λιγο. Ειδικα στα κοψιματα ξεκολλανε με τον καιρο.
Δεν εχω να σου προτεινω καποιον, αλλα αν προτιμησεις καποιον καλο θα ειναι να εχει πλότερ που να κοβει ακριβως τις διαστασεις του καθε κομματιου.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzotzo είπε

σε αυτο θα συμφωνησω οτι υπαρχουν διαφοροι τυχαρπαστοι που χρεωνουν χιλιαρικα λες και ειναι διευρα, και στο τελος της ημερας έχουν κανει ζημια. Συμφωνω πως η κεραμικη επιστρωση ειναι ψιλοπαπατζικικι και εχει αρκετους περιορισμους. Οχι ομως σε ενα αμαξι ενος χρονου, οπως του νηματοθετη που δεν εχει τιποτα να το στειλουμε για βαψιμο επειδη καποιος γνωστος μας το κανει με 950€

Υπερβολη ηταν αυτο που ειπα. Για να δειξω οτι ειναι παπάτζα να δωσεις 950€ για γυαλισμα, οταν πραγματικα με 950€ μπορω να τον στειλω για βαψιμο και για αριστη δουλεια.

9 ώρες πριν, tzotzo είπε

ξερω οτι ειναι ρομαντικη ψυχη και πινει ποταρες και παιζει μουσικη στο μαγαζι που γυαλιζει αυτοκινητα. 
Ξερω το "ποιόν" του χωρου. Ξερω το "ποιον" του  καθε φεισμπουκικου τικτοκικου detailer του χωρου και τι παπατζιλικια πουλανε απο εδω και απο εκει. Ξερω τι ηταν κάποτε και τι το  παιζουν οτι ειναι τωρα.

Το ξερω και σαν πελατης, και σαν εργαζομενος και σαν επαγγελματιας.

Τωρα εσυ προτεινεις ενα μαγαζι εναν επαγγελματια ως VFM με βαση τη δικη σου εμπειρια και αντιληψη, και με βαση τα δικα σου στανταρ που αξιολογεις μια υπηρεσια. και μαλλον με βαση τα λεφτα που βγαινουν απο την τσέπη σου, και οχι με το αποτελεσμα που επιθυμεις Δεν εχεις εμπειρια απ ολους τους υπολοιπους ουτε για να κρινεις τη δουλεια ουτε την τιμη.

Αφου τον ξερεις λοιπον, ξερεις στα σιγουρα οτι δεν ειναι απατεωνας. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο κανεναν. Απο τον Κωστα εχω δει στο παρελθον δουλειες του.

Κρινω τα 300€ λοιπον που μου ειπε για γυαλισμα και κεραμικη στο 5ετιας Tiguan μου ως αριστη τιμή , και ταυτοχρονα λογική τιμή, και τρελο VFM σε σχεση με αυτα που ακουω στην πιάτσα. Θα ενημερώσω και για το αποτελεσμα μόλις το κάνουμε.

8 ώρες πριν, tzotzo είπε

Παντως σιγουρα δεν θα προτεινω να παει να βαψει καινουριο αμαξι, επειδη καποιοι σκιτζηδες βαφουν με 9 κατοσταρικα. 

Δεν ξερω με τι ασχολεισαι, αλλα επειδη εγω ασχολουμαι 30 χρονια με ασφαλειες, ακολουθωντας απο πισω ολες τις ζημιες του γραφειου μου, και εχοντας στειλει πολλες εκατονταδες αυτοκινητα για φανοποιια, γνωριζοντας δεκαδες πραγματογνωμονες της αγορας, εισαι 100% λαθος. Εχω γνωρισει και εκει διαφορους κουραφεξαλους που ζητανε οτι τους κατεβει στο κεφαλι, πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες, και εχω γνωρισει και μαγαζια που δουλευουν με φυσιολογικες ζημιες, έχοντας στειλει εκατονταδες αυτοκινητα, τους πλεον παραξενους πελατες και δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χρήματα που ζητάνε οι Detailers είναι λογικά. Ουσιαστικά αγοράζεις εργατοώρες για να σου κάνουν δουλειά. Αν αγοράσεις πχ 30 ώρες, ναι θα πληρώσεις 1500€. ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ειναι για όλους. Ειναι μια υπηρεσία για όσους έχουν λεφτά και ανάλογο αυτοκίνητο. Δεν θα πας να δώσεις 1500€ για ένα Accent ας πουμε για να είναι γυαλιστερές οι βίδες στις δαγκάνες των φρένων. 

Απο κει και πέρα, εγώ θα πρότεινα στο φίλο να το κάνει σχετικά μόνος του. Να κάτσει 3 ώρες, να πάρει κανά καλό κερί και να το περάσει. Ούτως ή αλλως όλα αυτα είναι επαναλαμβανόμενες εργασίες. Όπου και να πας, ότι και αν σου κάνουν, σε λίγους μήνες πρέπει να την κάνεις ξανα.

*ενα καλό βάψιμο θέλει απο 1500€. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο είναι το καθαρό και γυαλισμένο αυτοκίνητο αλλα να μη γινόμαστε υπερβολικοί για γυάλισμα κερωμα.....με τα μέσα που έχουμε σήμερα άνετα μπορεί κάποιος να το

κάνει και μόνος του αν δεν βαριέται......δεν είναι πυρηνική φυσικη

αν έχουμε ψιλοζημιες από χαλίκια,γρατζουνιες τότε ναι να δούμε τον ειδικό ........όπως είπαν και άλλοι ένα βάψιμο παίζει στα 1500 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους!!!

Μετα απο αρκετα χρονια κ χλμ το φιεστακι στ μου εχει αποκτησει ουκ ολιγα rock chips στο καπο .

Τελευταια με τρωει να του κανω κ καποια αλλαγη στο λουκ, οποτε εχω προσανατολιστει σε μεμβρανη carbon fiber.

Exει κανεις να προτεινει καποιον σωστο επαγγελματια με λογικες τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ώπα με τις εξωφρενικές τιμές για κεραμικά και αυτή τη φούσκα του detailing. Δεν γίνεται οι «ντιτέιλερς» που είναι συνήθως πλυντήρια  που κόλλησαν μια ταμπέλα για να πουλήσουν την ίδια υπηρεσία που πουλούσαν 150-200€ να πουλάνε την ίδια υπηρεσία x10 γιατί τη βαφτίζουν detailing γιατί  εβγαλαν ένα βίντεο με αφρους και πινελάκια ή  τύποι που έμαθαν στου κασίδη το κεφάλι να ζητάνε για μια δουλειά 3-4 ημερών όσα βγάζει το μήνα από ένας νοσοκομειακός γιατρός με φουλ εφημερίες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν έχω κάποια συγκρκριμένη περιοχή, αν και θα ήθελα να κινηθώ στα πέριξ της Καισαριανής, αλλά δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Τώρα, όσον αφορά τις προσφορές που έχω πάρει από γνωστούς detailers, έχω καταλήξει ότι το γυάλισμα για να φύγει το αράχνιασμα, κοστίζει σε όλους πάνω κάτω μεταξύ 200 - 300 ευρώ. Το κόστος ανεβαίνει στη συνέχεια ανάλογα με το είδος προστασίας που προσφέρει ο κάθε detailer. Αν για παράδειγμα ζητήσεις νανοκεραμική, πάει 200 ευρώ το κάθε χέρι και για καλύτερο αποτέλεσμα σου λένε 2-3 χέρια. Άρα πας 250 γυάλισμα + 400 δύο χέρια νανοκεραμική + 130 βιολογικός....Do the math. Αν πας για απλή κεραμική επίστρωση με αλοιφούλα είσαι στα 250. Θεωρώ ότι όλη τη δουλειά την κάνει το γυάλισμα και μετά όποιος έχει όρεξη, επανάληψη κεραμικής καλής αλοιφής κάθε χρόνο ή εξάμηνο. Μετά από ψάξιμο βρήκα την CarPro CQuartz UK 3.0 που την έχει και γνωστός detailer, συγχωρεί το λαθος ακόμα και για αρχάριους και προσφέρει εξαιρετική προστασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν έτοιμα detailing kit από Amazon στην ίδια τιμή που θα κοστίσει μόνο ένα detailing θέλει λίγο ψάξιμο και δουλειά αλλά γλυτώνεις πολλά χρήματα πχ https://www.amazon.de/-/en/Polishing-12-Piece-Liquid-Elements-T2500/dp/B08XKLQ9S4?ref_=ast_slp_dp&th=1&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2023 στις 8:17 ΠΜ, funkyjohny είπε

Πήγα σε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη και μου είπε νανοκεραμικη επίστρωση 950. Το θεωρώ εξαιρετικά μεγάλο ποσό!

λογικα το nano4λιφε λες, εκει πηγα κι εγω, αλλα στο μαμα μαγαζι στη δαφνη. πολυ εντυπωσιασμενος απο τα αποτελεσματα/δειγματα που ειδα, αλλα οκ , το 950-1200 που παει φουλ κεραμικη καλυψη, ε ειναι καπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...