Προς το περιεχόμενο

Οι διαμαρτυρίες για τις χρεώσεις στο API του, προκάλεσαν κατάρρευση του Reddit για 3 ώρες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, aypnia είπε

 

Αν δεν βγαίνει το reddit, ας πληρώσω εγώ. Γι' αυτό δεν έχουν και συνδρομητικό πλάνο; Τι δεν καταλαβαίνεις; Θέλω ένα app της προκοπής και τώρα δεν θα μπορώ να έχω γιατί όλα κουνάνε μαντήλι.

Άντε πάλι με το youtube, στο youtube μπορείς να φτιάξεις δικό σου api key και σε 3rd party apps που δεν έχουν key ή δεν θέλουν να έχουν δικό τους key μπορείς να βάλεις το δικό σου. Υπάρχει ενναλακτική. Κατανοητό; Αυτό γιατί δεν το κάνει το reddit; Να πληρώνω για το key. Δεν το κάνει γιατί θέλει να σκοτώσει τα 3rd party apps.

Άντε πάλι και με το vanced. To vanced το κυνηγούσαν γιατί είναι πειρατικό λογισμικό, είναι σπασμένο app. Και το πειρατικό cracked photoshop το κυνηγάει η Adobe επίσης.

Έστω για το vanced (που κι εκεί έγινε για τα χαμένα έσοδα απο το API), το NewPipe το έκοψε κι αυτό. Καμιά σχέση με το YT app, απλά έχανε κι από 'κεί χρήμα.

Για apps που θέλουν δικό σου κλειδί δεν μίλησε κανείς. Δικαίωμά σου μα κι εκεί έχει quota και μάλιστα πολύ μικρό για δωρεάν. Δεν μιλάμε για κάτι addons του kodi όπου κάθε τρεις και τόσο πρέπει να πας και να φτιάξεις καινούργιο project για να πάρεις καινούργιο κλειδί επειδή σου τέλειωσε το quota.

Τα apps των τρίτων στο reddit δεν σε άφηναν να βάζεις δικά σου API. Χρησιμοποιούσαν δικά τους τα οποία τα χρέωναν μέσω in-app αγορών για να σου δώσουν την ικανότητα να ποστάρεις κείμενο βίντεο, να φτιάχνεις κοινότητες κλπ. Ξύπνησε το reddit μια μέρα και είπε τέρμα το πάρτι με τα δικά μου κόλλυβα! Εκεί κόλλησαν όλοι.

Και μιας και μιλάς τόσο για API κλειδιά πες μου μια εφαρμογή από το iOS store ή το Google store που να τα κάνει όλα, και να θέλει απλά το δικό σου API key (youtube, reddit, ή ότι άλλο). Χακιές από apps σε store τρίτων άστες στην άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εγώ ρε παιδιά στο reddit ήμουν μόνο για το street fighter και το tekken, τι ακριβώς έγινε τώρα που έγιναν private; Τέλος; 

Θα ανοιξουν τα περισσοτερα αυριο. Απλα εκλεισαν για 2-3 μερες για αυτο που εγινε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Να προσθέσω σε αυτά που έγραψες:

-Παλιότερα όταν δεχόσουν πολλά downvotes το σχόλιό σου κρυβόταν σε spoiler. Τώρα δεν εμφανίζεται καν και πρέπει να μπεις στο ιστορικό του redditor που το έγραψε για να το δεις. => Αποθάρρυνση έκφρασης ή ακόμα και ανάγνωσης διαφορετικών απόψεων από αυτές που θέλει να προπαγανδίσει ο εκάστοτε διαχειριστής μιας υποκοινότητας.

-Άτομα γίνονται banned όταν παρουσιάσουν σοβαρά στοιχεία που πάνε κόντρα στο αφήγημα που θέλουν να περάσουν οι αφανείς διαχειριστές της εκάστοτε κοινότητας. Π.χ. συγκεκριμένος Έλληνας redditor πόσταρε σε μία από τις ελληνόφωνες κοινότητες βίντεο με δηλώσεις του Μακ Κέιν(όχι fake news ή κάτι υποκειμενικό δηλαδή), με ελληνικά subs, που αποδείκνυε κάποια πράγματα σχετικά με το ουκρανικό. Του το κατέβασαν και τον μπάναραν όταν ξαναλίνκαρε αλλού σε αυτό, με την αιτιολογία ότι κάνει antimoderation.

-Όταν επισκέπτεσαι π.χ. το twitter βλέπεις τα accounts διχασμένα για διάφορα ζητήματα(όπως το ουκρανικό που προανέφερα, το μεταναστευτικό κτλ.). Μυστηριωδώς στις υποκοινότητες του reddit κυριαρχεί σχεδόν απόλυτα μία οπτική των πραγμάτων. Το μεγαλύτερο red flag.

-Οι συμμετέχοντες διακατέχονται από υπεροψία και μίσος απέναντι στους λιγοστούς διαφωνούντες νομίζοντας ότι οι απόψεις τους κυριαρχούν λόγω της ορθότητάς τους και όχι της πρωτοφανούς λογοκρισίας.

Σε γενικές γραμμές και αν εξαιρέσουμε τα τεχνικά θέματα, όπου όντως βοηθάει, περισσότερο μου κάνει για μηχανισμός στυγνής προπαγάνδας, παρά για διαδικτυακή κοινότητα. Προσωπική μου άποψη: Μην κάνεις το λάθος να τους μεγαλώσεις με την παρουσία σου.

Απ' ότι καταλαβαίνω το κάθε υποφόρουμ βάζει τους δικούς του κανόνες και είναι θέμα διαχειριστή;

Δεν μπορεί να μην υπάρχουν σε τόσα υποφόρουμ μέρη που να γίνεται ελεύθερα συζήτηση.Απορία έχω, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

-Οι συμμετέχοντες διακατέχονται από υπεροψία και μίσος απέναντι στους λιγοστούς διαφωνούντες νομίζοντας ότι οι απόψεις τους κυριαρχούν λόγω της ορθότητάς τους και όχι της πρωτοφανούς λογοκρισίας.

Δεν είναι λιγοστοί, απλώς φοβούνται το ban. Το οποίο πέφτει ακόμη κι αν απαντήσεις ακριβώς σε ό,τι σου ζητήσει ο πρώτος αναρτήσας.

 

Επεξ/σία από nous13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, michael92 είπε

Δεν υπάρχουν χειρότεροι mods από αυτούς που ελέγχουν τα μεγάλα subreddits. Ας ελπίσουμε να πάρουν πόδι.

Για δοκίμασε να πεις κακό λόγο για τον Druckmann εδώ και μέσα και θα καταλάβεις ότι υπάρχουν παντού.

Όπου έχει δύναμη ο θνητός, νιώθει θεός. Τα έχει πει και ο Mustaine.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, michael92 είπε

Δεν υπάρχουν χειρότεροι mods από αυτούς που ελέγχουν τα μεγάλα subreddits. Ας ελπίσουμε να πάρουν πόδι.

Δεν έχεις περάσει από resetera μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιεί κανείς reddit ακόμα; Ότι πιο δυστοπικό υπάρχει, τα τελευταία χρόνια είναι ένα echo chamber global-ιστών.

Οποιασδήποτε μορφής αντίθετη άποψη σου στέλνει ban και μερικές φορές το αναβαθμίζουν σε ολικό ban του λογαριασμού.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Apollo ήταν ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιώ το Reddit.

Είναι ήταν απο εκείνες τις εφαρμογές που άλλαζαν την εμπειρία χρήσης, με έναν εκπληκτικό Dev παράδειγμα για άλλους.

Αν είχε λίγο μυαλό ο Huffman θα το εξαγόραζε για 20εκ. και θα αντικαταστούσε αυτό το έκτρωμα που έχουν για εφαρμογή.

Επεξ/σία από nikosgnr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, pirmen56 said:

Να προσθέσω σε αυτά που έγραψες:

-Παλιότερα όταν δεχόσουν πολλά downvotes το σχόλιό σου κρυβόταν σε spoiler. Τώρα δεν εμφανίζεται καν και πρέπει να μπεις στο ιστορικό του redditor που το έγραψε για να το δεις. => Αποθάρρυνση έκφρασης ή ακόμα και ανάγνωσης διαφορετικών απόψεων από αυτές που θέλει να προπαγανδίσει ο εκάστοτε διαχειριστής μιας υποκοινότητας.

-Άτομα γίνονται banned όταν παρουσιάσουν σοβαρά στοιχεία που πάνε κόντρα στο αφήγημα που θέλουν να περάσουν οι αφανείς διαχειριστές της εκάστοτε κοινότητας. Π.χ. συγκεκριμένος Έλληνας redditor πόσταρε σε μία από τις ελληνόφωνες κοινότητες βίντεο με δηλώσεις του Μακ Κέιν(όχι fake news ή κάτι υποκειμενικό δηλαδή), με ελληνικά subs, που αποδείκνυε κάποια πράγματα σχετικά με το ουκρανικό. Του το κατέβασαν και τον μπάναραν όταν ξαναλίνκαρε αλλού σε αυτό, με την αιτιολογία ότι κάνει antimoderation.

-Όταν επισκέπτεσαι π.χ. το twitter βλέπεις τα accounts διχασμένα για διάφορα ζητήματα(όπως το ουκρανικό που προανέφερα, το μεταναστευτικό κτλ.). Μυστηριωδώς στις υποκοινότητες του reddit κυριαρχεί σχεδόν απόλυτα μία οπτική των πραγμάτων. Το μεγαλύτερο red flag.

-Οι συμμετέχοντες διακατέχονται από υπεροψία και μίσος απέναντι στους λιγοστούς διαφωνούντες νομίζοντας ότι οι απόψεις τους κυριαρχούν λόγω της ορθότητάς τους και όχι της πρωτοφανούς λογοκρισίας.

Σε γενικές γραμμές και αν εξαιρέσουμε τα τεχνικά θέματα, όπου όντως βοηθάει, περισσότερο μου κάνει για μηχανισμός στυγνής προπαγάνδας, παρά για διαδικτυακή κοινότητα. Προσωπική μου άποψη: Μην κάνεις το λάθος να τους μεγαλώσεις με την παρουσία σου.

Εμένα τα downvotes ακόμα σε spoiler μου εμφανίζονται. Μήπως χρησιμοποιείς κάποια 3η εφαρμογή πέραν της κανονικής ;

Το θέμα της λογοκρισίας δεν το θεωρώ περίεργο να υπάρχει. Είναι πολλά τα subreddits πολλοί οι redditors και είναι πρόσφορο έδαφος για διάφορους προπαγανδιστές. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Tο Reddit πρέπει να είναι μια αυτοσυντηρούμενη επιχείρηση, και για να το κάνουμε αυτό, δεν μπορούμε πλέον να επιδοτούμε εμπορικές οντότητες που απαιτούν χρήση δεδομένων μεγάλης κλίμακας».

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και ίσως να το έχει γράψει ήδη κάποιος - διαβάζοντας πάντως κάποια ξένα άρθρα γύρω από το θέμα, το πρόβλημα του Reddit (όσο και του Twitter που προσφάτως έκανε αντίστοιχες αλλαγές) δεν φαίνεται να είναι τόσο τα 3rd-party apps όσο οι οργανισμοί που εκπαιδεύουν γλωσσικά μοντέλα και μοντέλα ΑΙ πάνω στα κείμενά τους - και εκεί μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ όγκους από API requests. Πρόσφατα ολοκλήρωσα το MSc μου πάνω στην χρήση/εκπαίδευση γλωσσικών μοντέλων για zero-shot classification / sentiment analysis με χρήση δεδομένων μέσω του Twitter API και μόνος μου, με ένα PC στο σπίτι τραβούσα 100άδες χιλιάδες tweets για πλάκα. Φανταστείτε τι κάνουν μεγάλοι οργανισμοί που εκπαιδεύουν τα νέα GPT/BERT.

Τα μοντέλα αυτά βγάζουν πολύ χρήμα για τους δημιουργούς τους, και οι εταιρείες που παρέχουν τα κείμενα (Twitter, Reddit) θέλουν δικαιολογημένα ένα κομμάτι - το θέμα είναι:
α) γιατί δεν τους κατονομάζουν συγκεκριμένα ως υπαίτιους
β) πώς δεν έχουν καταφέρει να βρουν ένα μοντέλο πληρωμών που να μην πλήττει τα 3rd-party apps.

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Reddit για εμενα ειναι ισως το πιο "ωριμο" κοινωνικο δικτυο αλλα το σημαντικοτερο την σημερον ημερα ειναι η πιο ευκολα προσβασιμη πηγη γνωσης για διαφορα θεματα, ιδιως τεχνολογιας.

Δεν ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα τεχνολογικα θεματα που ψαχνομαι συνηθως θα βρω την απαντηση σε καποια απορια/προβλημα σε καποιο "σκληροπυρηνικο" subreddit που ασχολειται με το θεμα.

Και μην μου πει κανενας για videos στο Youtube με τις 50 διαφημισεις πριν, 50 διαφημισεις ενδιαμεσα και 50 λεπτα video με "plz like and subscribe" και παπαρολογια για να σου πει να πατησεις ενα κουμπι για 5 δευτερολεπτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα παράπονα που γράφονται εδώ μέσα έχουν να κάνουν με ξεχωριστά subreddits. Ναι αν πάτε σε ένα echo chamber που υπάρχει μια άποψη, τότε πιθανώς θα κυνηγήσουν τη δική σας. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ίδιο το μέσο, αλλά με τη διαχείριση ενός συγκεκριμένου μέρους του. Μια χαρά είναι το reddit και από πλευράς όγκου πληροφοριών για πρακτικά ζητήματα, αλλά και για ενημέρωση για χίλια δυο. Αν τώρα πας στο r/MAGA ή στο r/VeganLQTBQTI+- με αντίθετες απόψεις, ε είναι λογικό ότι δεν θα μπορέσεις να συνυπάρξεις.

Από εκεί και πέρα προσωπικά είχα δοκιμάσει πολλά 3rd party apps και δεν είδα καμία τόσο τεράστια διαφορά με βάση τη δική μου χρήση. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά τους, αλλά δεν βρίσκω καθόλου παράλογο αυτό που κάνει το Reddit. Το παράλογο βρίσκεται στο ύψος της τιμολόγησης που ουσιαστικά σκοτώνει τα 3rd party.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...