Προς το περιεχόμενο

Την πώληση της Κωτσόβολος επιθυμεί η Currys


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε χρεώνουν υπηρεσίες χωρίς να χρειάζεσαι όταν πάρεις κάτι με δόσεις και το κόστος προϊόντος με τα επιτόκια από την τράπεζα τελικά είναι διπλάσιο. Οι τραπεζίτες κερδίζουν και εντός οι χώρος ουσία υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ γράφει κόσμος εδώ μέσα για εξυπηρέτηση και τα συναφή, λες υπάρχει περίπτωση να κάποιος πάει στον Κωτσόβολο για να τον συμβουλέψουν αν ένα gaming laptop πρέπει να έχει οθόνη FHD 165Hz ή 4Κ 120Hz ή ποια κάρτα γραφικών έχει το πιο καλό value for money.

Οι πωλητές του Κωτσόβολου είναι εξπέρ στο να πουλάνε πλάνα δόσεων, γι αυτό πηγαίνει όσος κόσμος πηγαίνει εκεί.

Επίσης ένα άλλο πλεονέκτημα των μεγάλων αλυσίδων είναι οι υπηρεσίες μεταφοράς και εγκατάστασης για τις λευκές συσκευές, συν το γεγονός ότι αν συμβεί κάτι θα έχεις κάπου να απευθυνθείς αντί να παλεύεις μόνος σου με την αντιπροσωπεία.

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει κόσμος που μετατρέπει η ανακαινίζει διαμερίσματα για AirBnB (και άρα αγοράζει λευκές συσκευές), και ζητά δόσεις προκειμένου να μπορεί να πληρώσει για τις συσκευές από τα έσοδα του AirBnB, άρα αλυσίδες όπως ο Κωτσόβολος κάνουν χρυσές δουλειές, αλλά μερικοί εδώ μέσα πιστεύουν ότι το μαγαζί πέφτει έξω επειδή μια φορά πριν πέντε χρόνια που πήγαν να ρωτήσουν για ένα λαπτοπ δεν τους εξυπηρέτησαν καλά.

Τώρα για τα εργασιακά, είναι γνωστό στους παντες ότι το retail είναι γαλέρα, ξαδελφάκι με την εστίαση και τον τουρισμό, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό (δείτε τα βιντεάκια του Scott Seiss και θα καταλάβετε). Ούτε τους νοιάζει τι πτυχίο έχεις ούτε θέλουν να επενδύσουν σοβαρά επάνω σου. Αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μακριά...

 

Στις 16/6/2023 στις 1:03 ΜΜ, dkstopo είπε

θα ερθουν άλλοι μην ανησυχείτε. ουτώς η άλλως οι αλυσίδες είναι όλες ξένες πλην του πλαισίου αν δεν κανω λάθος. το οποίο γνωρισα σαν τεχνικό κατάστημα στη Στουρνάρη, και όταν  πηγα μια μέρα να πάρω μελάνια από το υπόγειο και έπεσα πάνω σε κουζίνες και πλυντήρια έπαθα ένα μικρό σοκ. 

Όντως κατάντια για ένα μαγαζί που κάποτε "πουλούσε" πάθος για την πληροφορική και τη γραφιστική, αλλά όπως είπα πιο πάνω στην Ελλάδα οι λευκές συσκευές έχουν ψωμί και ο όμιλος προφανώς θέλει μερίδιο. When money talks, bullshit walks που λένε και οι Άγγλοι.

Αν το είδες σε μαγαζί εντός του λεκανοπεδίου Αττικής δίνεις όνομα γιατί θα κατέβω σε 1.5 μήνα και θέλω να διαπιστώσω την κατάντια ιδίοις όμμασι.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ppaio είπε

Δεν θέλει εξαγορά κλείσιμο θέλει...

Ετσι ακριβως...τα ιδια και στο Public...

Συμφωνώ ρε παιδιά ότι μας κοροιδεύουν με τις τιμές τους καθώς και τις τακτικές συνεννόησης στην αυξομείωση των τιμών και τις δήθεν προσφορές αλλά αν κλείσουν δεν θα υπάρχει έστω και ο ελάχιστος ανταγωνισμός οπότε το 1 ή 2 μαγαζιά αλυσίδες που θα μείνουν θα διαμορφώνουν τις τιμές κατά βούληση. Ήδη τα public συγχωνεύτηκαν με τα media και το πλαισιο δεν πάει καλά. Καλό θα ήταν να ανοίγουν και νέες αλυσίδες μήπως δούμε πραγματικό ανταγωνισμό και όχι να κλείνουν οι ήδη υπάρχουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έρχονται απολύσεις ή "ενοικιάσεις" υπαλλήλων  σε τρίτες εταιρείες που ίσως εξαγοράσουν κάποιο κομμάτι της...

Γαλέρα , κουπί και τύμπανο για να κρατάνε το ρυθμό με τις ευλογίες των  εκάστοτε κυβερνήσεων  με σημαία κουρελόχαρτα υβριδικές συμβάσεις...

Οσοι εργάζονται σε πολυεθνικές τα ζουν αυτά πάνω από 10 χρόνια.

Ίσως ακολουθήσει έξοδος από το χρηματιστήριο μέχρι να μειωθούν κι  άλλο οι δαπάνες , απόλυση τοπικών στελεχών, αλλαγές στο σύστημα της διοίκησης (συνήθως ενιαίο χωρίς να μεσολαβούν τοπικά στελέχη) σε 2 χρόνια ξανά είσοδος και success story.

Με λιγότερους και χαμηλόμισθους υπαλλήλους φυσικά 

Δεν έχει σχέση με την κερδοφορία της επιχείρησης σε μια χώρα όπως η Ελλάδα... Οι "μαμάδες" εταιρείες έχει σημασία πώς τα πάνε.. Αν αυτές χάνουν τζίρο , την πληρώνουν όλα τα "παιδιά" τους στις άλλες χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορές στις τιμές που φτάνουν και τα 200ευρω όπως βρήκα εγώ σε επαγγελματικό gps γνωστής εταιρείας,ο κόσμος έμαθε να ψάχνει πριν αγοράσει δε πάει σαν το πρόβατο όπως παλιά,που δεν υπήρχε το ίντερνετ. Όπως γίνεται και με τις άλλες γνωστές φίρμες που λες και είναι συννενοημένοι όλοι με τις τιμές. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

 Αν το είδες σε μαγαζί εντός του λεκανοπεδίου Αττικής δίνεις όνομα γιατί θα κατέβω σε 1.5 μήνα και θέλω να διαπιστώσω την κατάντια ιδίοις όμμασι.

Νομιζω το 1ο καταστημα πλαισιο, ειναι κεντρο αθηνα, πιαω απο το Εθνικο Αρχαιολογικο Μουσειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sdikr είπε

Αυτό δεν είναι άτοκα πάντως

 

Προσωπικά έχω μια σχέση μίσους και αγάπης που πάει πιο πολύ προς το μίσος,   υποστήριξη απλά αστεία, παρακαλάς να μην σου βγάλει πρόβλημα καθώς θα τα φάς στα τηλέφωνα.

Κάποιες φορές έχω πετύχει καλές τιμές, αρκετά καλές,  αν μάλιστα βρείς και άκρη με την υποστήριξη θα έλεγα πως δεν είναι χάλια.

Τιμές συνήθως τσιμπημένες,  αλλά πάντα μπορούσες να κάνεις παζαρι και να πιάσεις τιμές skroutz  με 48 άτοκες (πραγματικά ) δόσεις.

 

Απο την άλλη δίνει εργασία σε πολύ κόσμο, τώρα εδώ διαβάζουμε ας κλείσει ας κάνει, στο καλό,  μετά λέμε γιατί δεν βρίσκουμε δουλειά  εκτός απο διανομέας και σερβιτόρος

 

Το  0,6% για ένα χρόνο Ουσιαστικά είναι άτοκο… Προφανώς ψάχνεις πάντα κάτι να γκρινιάζεις αν κρίνω και στο θέμα σου με το στρεμιο…περαστικά σου εύχομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας εδώ μέσα λέει τις θεωρίες του , προφανώς και συμφέρει στην Curry's που πάει κατα διαόλου να πουλήσει τον Κωτσόβολο , όταν από τις 23 θυγατρικές που έχει το 20% των συνολικών εσόδων στα φέρνει μόνος του , τον πουλάς 3 φορές πάνω την αξία του τώρα που μετοχικά πάει και τρένο και βγάζεις την χασούρα. Επίσης είναι τεράστια ευκαιρία τώρα που η Amazon έχει στρέψει το βλέμμα της στα βαλκάνια.

Επεξ/σία από Darthrevan7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasfalcon said:

Το  0,6% για ένα χρόνο Ουσιαστικά είναι άτοκο… Προφανώς ψάχνεις πάντα κάτι να γκρινιάζεις αν κρίνω και στο θέμα σου με το στρεμιο…περαστικά σου εύχομαι 

Άτοκο δεν είναι, όσο για την γκρίνια  μάλλον κάτι μπερδεύεις αλλά όπως νομίζεις

17 hours ago, Kraken said:

Παλιότερα, έκανες δόσεις στο κατάστημα και όχι μέσο κάποιας τράπεζας. Πρώτο -και τελευταίο- που πήρα με δόσεις ήταν το PS3 και είχα ζητήσει λίγες δόσεις και να μην πάει σε τράπεζα. Τώρα το κάνουν όλοι μέσο τραπέζης για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να τρέχεις με τις τράπεζες αν είσαι πιστολέρο.

Για πόσο παλιότερα μιλάς; εγώ μιλάω για εποχές filmnet,  μέσω τράπεζας το κάνανε και τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Kthulhou said:

Πίστευα ή νόμιζα πως ήξερα πως ανήκει στη Dixons 

Η Dixons είχε τα Dixons, Currys και PC World (κάποτε που ζούσα στο νησί, τώρα δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως άνθρωπος ο οποίος εργάσθηκε εκεί σε διοικητική θέση καταστήματος έχω να πω ότι 2 μήνες πριν σε μιά απλή κουβέντα που είχα, εκτίμησα την ερχόμενη πώληση της Κωτσόβολος.

Όχι επειδή έχω προφητικές ικανότητες, αλλά επειδή δεν υπήρχε καμμία απολύτως λογική και ενσυναίσθηση στον τρόπο λειτουργίας των καταστημάτων.

Τα κουκιά δεν έβγαιναν, υποστελέχωση ως εκεί που δεν πάει και πίεση για υπερωρίες με μισθό δούλου.
Ψεύτικες υποσχέσεις προς τους εργαζομένους και τοποθέτηση λάθος ανθρώπων σε σημαντικές θέσεις.

Ε, συνταγή επιτυχίας δεν το λες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Usahh said:

Ως άνθρωπος ο οποίος εργάσθηκε εκεί σε διοικητική θέση καταστήματος έχω να πω ότι 2 μήνες πριν σε μιά απλή κουβέντα που είχα, εκτίμησα την ερχόμενη πώληση της Κωτσόβολος.

Όχι επειδή έχω προφητικές ικανότητες, αλλά επειδή δεν υπήρχε καμμία απολύτως λογική και ενσυναίσθηση στον τρόπο λειτουργίας των καταστημάτων.

Τα κουκιά δεν έβγαιναν, υποστελέχωση ως εκεί που δεν πάει και πίεση για υπερωρίες με μισθό δούλου.
Ψεύτικες υποσχέσεις προς τους εργαζομένους και τοποθέτηση λάθος ανθρώπων σε σημαντικές θέσεις.

Ε, συνταγή επιτυχίας δεν το λες..

Σε ποιο καταστημα ησουνα? καθως εχω φιλαρακια που δουλευουν σε αυτην την εταιρεια και πληρωνοντε κανονικοτατα τις υπερωριες που εκει που ημουν εγω δεν επερνα τιποτα!!! Αρα καπου βρωμαει αυτο που λες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχώς πολύ κακο μαγαζί. Δεν τίμησε συμφωνία που έκανε για τηλεόραση samsung που μου πούλησαν που έδιναν δώρο ενα καγιακ αξίας 300 ευρω. Με πήραν τηλέφωνο και μου έιπαν οτι θα μου τα δώσουν σε μετρητα η σε κουπόνι. Μετα απο 30 ημερες αναμονής τους πήρα και μου είπαν οτι προβλέπεται απο μέρος τους υπαναχώρηση και αντι αυτόυ μου έδωσαν ενα εκπτωτικό κουπόνι 50 ευρω (το οποίο και δεν χρησιμοποίησα ποτε για να μην ξαναπατήσω. σε κανενα μαγαζί τους). Δεν λυπάμαι καθόλυ skroutz και πάλι skroutz......αψογη εξυπηρέτηση και τιμή απο τα μαγαζάκια της γειτονιάς και κοτζάμ αλυσίδα με κορνάρισε....Αντε γειά σας και δεν θα λείψετε στους (πρώην) πελάτες σας. 

Επίσης επειδή ζούσα στην Αγγλία πολλά χρόνια σαν φοιτητής.....δεν υπήρχε ουτε Dixon's ουτε Curry's ουτε τιποτα. Πηγαινες έβλεπες και ψωνιζες τηλεοράσεις απο το Richer Sound και υπολογιστές έφτιαχνα μόνος μου.....

Τραγικοί πανευρωπαικά.....

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Σε ποιο καταστημα ησουνα? καθως εχω φιλαρακια που δουλευουν σε αυτην την εταιρεια και πληρωνοντε κανονικοτατα τις υπερωριες που εκει που ημουν εγω δεν επερνα τιποτα!!! Αρα καπου βρωμαει αυτο που λες!

Αυτό που βρομάει είναι η δυνατότητα ανἀγνωσης και ερμηνείας σου. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα ότι δεν πληρώνονταν οι υπερωρίες. Υποστελέχωση έγραψα με αποτέλεσμα τις υποχρεωτικές υπερωρίες.

Το οποίο με την σειρά του δυσαρεστούσε τους υπαλλήλους καθώς δεν είχαν προσωπική ζωή λόγω των καθημερινών υποχρεωτικών υπερωριών.

Διάβασε τα έντονα γράμματα. Βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...