Προς το περιεχόμενο

Την πώληση της Κωτσόβολος επιθυμεί η Currys


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Μόλις πέρασα έξω από το κατάστημα της Γλυφάδας ...και λέει "ενοικιάζεται". ΄Έκλεισε.

Στη Λαζαράκη εννοείς? Γιατι το κατάστημα Γλυφάδας στη Λ.Βουλιαγμένης λειτουργεί κανονικά. Και παρκάρεις και πιο άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, Kthulhou said:

Πίστευα ή νόμιζα πως ήξερα πως ανήκει στη Dixons 

Έγινε συγχώνευση της Dixons στην Carrys το 2021! 

20 minutes ago, Nabuko said:

Στη Λαζαράκη εννοείς? Γιατι το κατάστημα Γλυφάδας στη Λ.Βουλιαγμένης λειτουργεί κανονικά. Και παρκάρεις και πιο άνετα

image.png.5de2ef94799a0a07772ba6cc46ecc309.png

28 minutes ago, Basilhs23___ said:

Ε εντάξει τι περίμενες; Να είμαστε όλοι στελέχη επιχειρήσεων της αγοράς ηλεκτρικών ειδών για να εκφράζουμε μια πιο "normal / πολιτισμένη" αποψη. Δεν διαφωνώ απαραίτητα με το νόημα των όσων λες, αλλά μην γινόμαστε και υπερβολικοί. Με τις αφραγκιες που έχει ο Έλληνας τα τελευταία 15 χρόνια, οποιοδήποτε θέμα προκύπτει πάνω κάτω σχετικό με οτιδήποτε αφορά μεγάλη επιχείρηση, Brand και κάτι με λεφτά, τέτοια σχόλια θα διαβάζεις. 

Δεν έχει να κάνει με τις αφραγκές φίλε μου. Έχω ζήσει και τις εποχές που δεν υπήρχαν αφραγκιές, ή τέλοσπάντων έτσι θέλουμε να θυμόμαστε, πάλι τα ίδια έλεγαν όλοι. Οι Έλληνες δυστυχώς έχουμε στη συντριπτική πλειοψηφία μας ΚΑΚΙΣΤΗ νοοτροπία ως προς την εργασία, το κεφάλαιο, τα κακά αφεντικά κλπ, και τα σχόλια εκφράζουν ακριβώς αυτήν τη "ποιότητα" που κουβαλάμε μέσα μας. Θλίψη, το λιγότερο. 

1 hour ago, kefalonitis2023 said:

Η σωστή εξυπηρέτηση χρειάζεται καλό προσωπικό,  το καλό προσωπικό καλύτερους μισθούς, αυτό μαθηματικά σημαίνει ακριβότερα προϊόντα.

Μαζί με τι προϊόν και την τιμή του, αγοράζουμε και το after sales.

Συνήθως και με μικρές εξαιρέσεις,  χώμα τιμή = χώμα after sales 

Άντε να το εξηγήσεις αυτόν στους φτωχομπινέδες που αγοράζουν απ'την κάθε τρύπα του Skroutz επειδή έχει 0,50€ πιο οικονομική την κάρτα γραφικών των 800€... και μετά κλαίγονται επειδή έκλεισε το μαγαζάκι τρύπα και δε βρίσκουν άκρη με την εγγύηση.

4 hours ago, Titos301 said:

εδω λεμε καθε 3 και λιγο ρεκορ εσοδων στο τουρισμο και βλεπεις μισθους πεινας σε ξενοδοχεια 5 αστερων, χωρις ενα μπονους στο τελος της χρονιας γιατι τα πηγε καλα η επιχειρηση, που ενω θα επρεπε να εχει 100 εργαζομενους για να βγαινει η δουλεια, εχει μονο 60 που πεθαινουν στη δουλεια και ποσα αλλα ακομα

Επειδή είναι ο αδερφός μου ακριβώς σε αυτό που λες (5* ξενοδοχείο στο Σύνταγμα, δεν έχει και πολλά αλλά δε χρειάζεται να πω όνομα), οι μισθοί είναι πράγματι της πείνας και συγκεκριμένα 750€ καθαρά για τους περισσότερους από τους εργαζόμενους. Ανεβαίνει λίγο λόγω νυχτερινής βάρδιας κλπ, αλλά η σύμβαση σα σύμβαση είναι αυτή των 750€. 

Και γίνεται ακόμα χειρότερο γιατί αν και ξενοδοχείο πόλης, η πληρότητα πέφτει τόσο πολύ το χειμώνα που το 40% των εργαζομένων είναι με σύμβαση "σεζόν", και άρα το χειμώνα ΟΑΕΔ ή δουλειές του ποδαριού. 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MrZeroGR είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχημο, αλλά πριν να πω μακάρι να μην μείνει κανένας υπάλληλος άνεργος και να απορροφηθούν στη νέα εταιρεία. 

Σε περίπτωση που κλείσει θα υπάρξουν δραστικές μειώσεις τιμών στα προϊόντα του καταστήματος, λόγω μετακόμισης π.χ;

Μετακομιση για που? Οποιος τα αγορασει θα συνεχισει να τα πουλαει ως εχουν.

6 ώρες πριν, pikoriko είπε

Το θέμα ειναι ο κόσμος που δουλεύει εκει ,θα παραμεινει η ΟΑΕΔ.....

Ανακοινωσαν πτωχευση ή διαβαζουμε διαφορετικο αρθρο? Γιατι να κλεισουν τα καταστηματα? Καμια επωνυμια να αλλαξουν μονο. Οπως και να εχει, ενας υπαλληλος ξερει οτι σημερα εχει, αυριο μπορει να μην εχει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε αντίθεση με τις περισσότερες απόψεις που διαβάζω , προσωπικά όταν ακούω ότι ένας όμιλος , fund κλπ πουλάει το πιο κερδοφόρο asset του κάτι βρωμάει και για την ίδια την μητρική εταιρεία, όταν βυθίζεσαι "ξεφορτώνεσαι" τις ζημιογόνες θυγατρικές σου και όχι αυτές οι οποίες σου αποφέρουν κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, polaki είπε

Έγινε συγχώνευση της Dixons στην Carrys το 2021! 

image.png.5de2ef94799a0a07772ba6cc46ecc309.png

Δεν έχει να κάνει με τις αφραγκές φίλε μου. Έχω ζήσει και τις εποχές που δεν υπήρχαν αφραγκιές, ή τέλοσπάντων έτσι θέλουμε να θυμόμαστε, πάλι τα ίδια έλεγαν όλοι. Οι Έλληνες δυστυχώς έχουμε στη συντριπτική πλειοψηφία μας ΚΑΚΙΣΤΗ νοοτροπία ως προς την εργασία, το κεφάλαιο, τα κακά αφεντικά κλπ, και τα σχόλια εκφράζουν ακριβώς αυτήν τη "ποιότητα" που κουβαλάμε μέσα μας. Θλίψη, το λιγότερο. 

 

Ως έναν βαθμό έχεις δίκιο. Παραταυτα, η αποψη που σχηματίζει η κοινωνία για το κεφάλαιο και την εργοδοσία σχετίζεται και με την συμπεριφορά αυτών στον εργαζόμενο. Δεν είναι περίεργο που ακούω μόνιμα την άποψη για όσους θέλουν να φύγουν εξωτερικό και Γερμανία να μην δεχτούν να εργαστούν σε Έλληνα εργοδότη εκεί. Ο Έλληνας εργοδότης σε μεγάλο ποσοστό κατατάσσεται μέσα στους χειρότερους εργοδότες από πολλές πτυχές. Αυτό επηρεάζει τον μέσο πολίτη και έτσι η μπάλα παίρνει και όσους δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία. 

11 λεπτά πριν, Panagiotiskirk είπε

Πάντως σε αντίθεση με τις περισσότερες απόψεις που διαβάζω , προσωπικά όταν ακούω ότι ένας όμιλος , fund κλπ πουλάει το πιο κερδοφόρο asset του κάτι βρωμάει και για την ίδια την μητρική εταιρεία, όταν βυθίζεσαι "ξεφορτώνεσαι" τις ζημιογόνες θυγατρικές σου και όχι αυτές οι οποίες σου αποφέρουν κέρδη.

Αν πουλάς κάτι "κερδοφόρο" , το πιθανότερο είναι κάτι να βρωμάει από πίσω, που δεν το ξέρουμε και δύσκολα θα το μάθουμε αν δεν είμαστε "από μέσα", έτσι μόνο υποθέσεις κάνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Panagiotiskirk said:

Πάντως σε αντίθεση με τις περισσότερες απόψεις που διαβάζω , προσωπικά όταν ακούω ότι ένας όμιλος , fund κλπ πουλάει το πιο κερδοφόρο asset του κάτι βρωμάει και για την ίδια την μητρική εταιρεία, όταν βυθίζεσαι "ξεφορτώνεσαι" τις ζημιογόνες θυγατρικές σου και όχι αυτές οι οποίες σου αποφέρουν κέρδη.

Δεν είναι απαραίτητα έτσι, για να εκκαθαρίσεις-πουλήσεις τις ζημιογόνες τις περισσότερες φορές πρέπει να πληρώσεις και όχι να σε πληρώσουν.

Ο όμιλος, όπως είπε ορθά και ένα άλλο μέλος,  χρειάζεται άμεσα ρευστότητα.

Την δεδομένη χρονική στιγμή καλύτερα να πουλήσει πάρα να πάρει στον πάτο υγιείς εταιρίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kefalonitis2023 είπε

Δεν είναι απαραίτητα έτσι, για να εκκαθαρίσεις-πουλήσεις τις ζημιογόνες τις περισσότερες φορές πρέπει να πληρώσεις και όχι να σε πληρώσουν.

Ο όμιλος, όπως είπε ορθά και ένα άλλο μέλος,  χρειάζεται άμεσα ρευστότητα.

Την δεδομένη χρονική στιγμή καλύτερα να πουλήσει πάρα να πάρει στον πάτο υγιείς εταιρίες του.

Στα 45 που κοντεύω και αφού έχω περάσει - προσπεράσει την κρίση του 2008 με τον χειρότερο (επαγγελματικά μιλώντας) τρόπο και αφού έχω παρακολοουθήσει άπειρα ντοκυμαντέρ για την παγκόσμια οικονομική κρίση που προέκυψε τότε , κατέληξα στο γεγονός ότι οι Οικονομικές Επιστήμες διαμορφώθηκαν με την πάροδο των αιώνων επίτηδες σε τρομερά πολύπλοκο βαθμό έτσι ώστε κάποιοι (ελάχιστοι συγκριτικά με τον παγκόσμιο πληθυσμό) να πλουτίζουν σε υπερβολικό βαθμό και εμείς οι υπόλοιποι απλά να παρακολουθούμε και να εικάζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και όταν ήταν Ελληνική αλλά και τώρα ως Αγγλική είναι ακριβή, εργασιακό και μισθοί για Αγγλική εταιρία καθαρά αποικιοκρατικό, αν θα μπορούσαν ακόμα θα έδιναν πρόκες για διαμάντια.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σκοπίμως κρατάνε τα Ελληνικά ονόματα και ο κοσμάκης ιδίως μεγάλης ηλικίας που είναι και τα εύκολα θύματα νομίζει ότι θα πάει να ακουμπήσει τα λεφτά του σε Ελληνική εταιρία !!!

Πρόσφατα μια θεία μου, μου ζήτησε να πάω στον Κωτσόβολο της βρω μια καλή κουζίνα ΠΙΤΣΟΣ, γιατί αυτή που είχε πάρει πριν 40 χρόνια της βγήκε πολύ καλή !!! Της απαντάω καλά ρε θεία, εσύ στον στρατό τόσα χρόνια, θα δώσεις τα λεφτά σου στους Άγγλους που αγόρασαν τον Κωτσόβολο να σου φέρουν ΠΙΤΣΟΣ που την αγόρασαν οι Γερμανοί και έκλεισαν τα εργοστάσια και τα άνοιξαν στην Τουρκία ??? Ακόμα προσπαθεί να συνέλθει από το εγκεφαλικό...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Έγινε συγχώνευση της Dixons στην Carrys το 2021! 

image.png.5de2ef94799a0a07772ba6cc46ecc309.png

Δεν έχει να κάνει με τις αφραγκές φίλε μου. Έχω ζήσει και τις εποχές που δεν υπήρχαν αφραγκιές, ή τέλοσπάντων έτσι θέλουμε να θυμόμαστε, πάλι τα ίδια έλεγαν όλοι. Οι Έλληνες δυστυχώς έχουμε στη συντριπτική πλειοψηφία μας ΚΑΚΙΣΤΗ νοοτροπία ως προς την εργασία, το κεφάλαιο, τα κακά αφεντικά κλπ, και τα σχόλια εκφράζουν ακριβώς αυτήν τη "ποιότητα" που κουβαλάμε μέσα μας. Θλίψη, το λιγότερο. 

Άντε να το εξηγήσεις αυτόν στους φτωχομπινέδες που αγοράζουν απ'την κάθε τρύπα του Skroutz επειδή έχει 0,50€ πιο οικονομική την κάρτα γραφικών των 800€... και μετά κλαίγονται επειδή έκλεισε το μαγαζάκι τρύπα και δε βρίσκουν άκρη με την εγγύηση.

Επειδή είναι ο αδερφός μου ακριβώς σε αυτό που λες (5* ξενοδοχείο στο Σύνταγμα, δεν έχει και πολλά αλλά δε χρειάζεται να πω όνομα), οι μισθοί είναι πράγματι της πείνας και συγκεκριμένα 750€ καθαρά για τους περισσότερους από τους εργαζόμενους. Ανεβαίνει λίγο λόγω νυχτερινής βάρδιας κλπ, αλλά η σύμβαση σα σύμβαση είναι αυτή των 750€. 

Και γίνεται ακόμα χειρότερο γιατί αν και ξενοδοχείο πόλης, η πληρότητα πέφτει τόσο πολύ το χειμώνα που το 40% των εργαζομένων είναι με σύμβαση "σεζόν", και άρα το χειμώνα ΟΑΕΔ ή δουλειές του ποδαριού. 

Μόλις δώσανε μπόνους 1,6εκατομμυρια ευρώ, βγαίνει 1000€ /άτομο περίπου. 

Το δώσανε για να μην τους παρατήσουν όχι γιατί τους αγαπάνε εν έτη 2023. Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Tetrabitos said:

Μόλις δώσανε μπόνους 1,6εκατομμυρια ευρώ, βγαίνει 1000€ /άτομο περίπου. 

Το δώσανε για να μην τους παρατήσουν όχι γιατί τους αγαπάνε εν έτη 2023. Just saying.

Ok ναι αλλά δεν κατάλαβα σε σχέση με αυτό που λέω εγώ τί εννοείς με αυτό; 

Γιατί είχα κάνει 4 διαφορετικά quotes εγώ και δεν ξέρω σε ποιο απ’ολα τα replies μου απάντησες.

2 hours ago, Basilhs23___ said:

Ως έναν βαθμό έχεις δίκιο. Παραταυτα, η αποψη που σχηματίζει η κοινωνία για το κεφάλαιο και την εργοδοσία σχετίζεται και με την συμπεριφορά αυτών στον εργαζόμενο. Δεν είναι περίεργο που ακούω μόνιμα την άποψη για όσους θέλουν να φύγουν εξωτερικό και Γερμανία να μην δεχτούν να εργαστούν σε Έλληνα εργοδότη εκεί. Ο Έλληνας εργοδότης σε μεγάλο ποσοστό κατατάσσεται μέσα στους χειρότερους εργοδότες από πολλές πτυχές. Αυτό επηρεάζει τον μέσο πολίτη και έτσι η μπάλα παίρνει και όσους δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία. 

Συμφωνώ, έτσι ακριβώς είναι.

Στο εξωτερικό όμως και οι αντίστοιχοι εργοδότες έχουν τις κατάλληλες απαιτήσεις. 

Δηλαδη μπορεί να μην απαιτούν υπερωρίες (ποσο μάλλον απλήρωτες), αλλά απαιτούν επίσης να βγαίνει η δουλειά στην ώρα της. Σωστα και οργανωμένα, και χωρίς «κατσαβιδιές» και «όσα βλέπει η πεθερά».

Γι’αυτό και οι Έλληνες που είναι σοβαροί στην εργασία τους διαπρέπουν στο εξωτερικό και ανταμείβονται με προαγωγές και περισσότερα χρήματα. Ενώ εδώ δυστυχώς χαντακώνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Billi the Kid said:

Ακόμα και όταν ήταν Ελληνική αλλά και τώρα ως Αγγλική είναι ακριβή, εργασιακό και μισθοί για Αγγλική εταιρία καθαρά αποικιοκρατικό, αν θα μπορούσαν ακόμα θα έδιναν πρόκες για διαμάντια.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σκοπίμως κρατάνε τα Ελληνικά ονόματα και ο κοσμάκης ιδίως μεγάλης ηλικίας που είναι και τα εύκολα θύματα νομίζει ότι θα πάει να ακουμπήσει τα λεφτά του σε Ελληνική εταιρία !!!

Πρόσφατα μια θεία μου, μου ζήτησε να πάω στον Κωτσόβολο της βρω μια καλή κουζίνα ΠΙΤΣΟΣ, γιατί αυτή που είχε πάρει πριν 40 χρόνια της βγήκε πολύ καλή !!! Της απαντάω καλά ρε θεία, εσύ στον στρατό τόσα χρόνια, θα δώσεις τα λεφτά σου στους Άγγλους που αγόρασαν τον Κωτσόβολο να σου φέρουν ΠΙΤΣΟΣ που την αγόρασαν οι Γερμανοί και έκλεισαν τα εργοστάσια και τα άνοιξαν στην Τουρκία ??? Ακόμα προσπαθεί να συνέλθει από το εγκεφαλικό...

Δεν κερδίζουν μόνο οι Άγγλοι,  αλλά πληρώνονται και τόσοι υπάλληλοι,  αλλη κουβέντα αν πληρώνονται καλά ή όχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tetrabitos said:

Μόλις δώσανε μπόνους 1,6εκατομμυρια ευρώ, βγαίνει 1000€ /άτομο περίπου. 

Το δώσανε για να μην τους παρατήσουν όχι γιατί τους αγαπάνε εν έτη 2023. Just saying.

Κατάλαβα τί λες, απαντάς σε αυτό για το ξενοδοχείο που ανέφερα που είναι ο αδερφός μου. Και περισι είχαν δώσει πάντως. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, soublaki said:

Πριν καμιά εβδομάδα βγήκε το ίδιο για Public τώρα Κωτσόβολος κάτι βρωμάει 

Το Olympia Group πάντως ανακοίνωσε ότι δεν πωλούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν (κάποτε) ψώνιζα από φυσικά καταστήματα, γνώριζα πωλητές και λέγαμε και ένα γεια. Πωλητές που ήταν οι ίδιοι για χρόνια στο κατάστημα. Που είχαν γνώση σε αυτά που πουλούσαν κι ας μην είχαν 5 πτυχία. Σήμερα οι υπάλληλοι αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο στο κυνήγι των "ομίλων" για προσωπικό με το χαμηλότερο δυνατόν μισθό. Αφού οι "αλυσίδες" σάρωσαν όλα τα μικρά φυσικά καταστήματα και τα εξαφάνισαν δια παντός, οι μάνατζερς των κρυστάλλινων γραφείων δεν έμαθαν ποτέ πως η δύναμη μιας επιχείρησης είναι το προσωπικό της και η εξυπηρέτηση πριν και μετά την αγορά. Όχι το όνομα και η προβολή. Θα "τσιμπήσεις" μια φορά και θα μπεις. Αααν αγοράσεις, το θέμα είναι να ξαναμπείς. Αν δεν ξαναμπείς, και στο μυαλό σου σκέφτεσαι @%#*! δεν έχει νόημα το φυσικό κατάστημα. Από την άλλη πλευρά, στο ηλεκτρονικό εμπόριο αν δεν έχεις καλή τιμή γιατί να σε προτιμήσουν? Τα ποσοστά κερδών μπορούν να γκρεμιστούν. Εμείς, οι καταναλωτές τα ανεβάζουμε ή τα κατεβάζουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...