Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω τελευταία άρθρα ότι θα παρουσιάσουν νέες ταυτότητες στην έκθεση. Προχώρησε ο διαγωνισμός βγήκε ο ανάδοχος; Κάτι έχασα!

Μακάρι να ισχύει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να το δω και ας μην το πιστέψω, 30 χρόνια αναμονής 😁

Πιο παλιό και από το γήπεδο του Παναθηναικού🤣 Κάμφθηκαν μάλλον οι παππάδες και εδωσαν το οκ

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PaNtErAz said:

Διαβάζω τελευταία άρθρα ότι θα παρουσιάσουν νέες ταυτότητες στην έκθεση. Προχώρησε ο διαγωνισμός βγήκε ο ανάδοχος; Κάτι έχασα!

Μακάρι να ισχύει ..

Αυτό, μακάρι να ισχύει επιτέλους,  τόσα χρόνια τις ακούμε  και όλο με τις παλιές είμαστε.

Πέρα απο την ασφάλεια είναι και θέμα μεγέθους που πλέον δύσκολα βρίσκεις πορτοφόλι να χωράει η τωρινή

 

 

44 minutes ago, Ukforthemoment said:

Και για καινούργια διαβατήρια διάβασα.Τι θα αλλάξουν άραγε;

  λέει με μια αίτηση διαβατήριο και ταυτότητα,   ελπίζω να μην είναι υποχρεωτική η έκδοση και των δύο, καθώς το κόστος ξεφεύγει αν δεν το χρειάζεται κάποιος,  τι γίνεται αν έχει μετά κάτι σε ισχύ, πχ διαβατήριο ή ταυτότητα  και θέλει να βγάλει μόνο το ένα;

ισως κάτι να μην μεταφέρθηκε σωστά, ας περιμένουμε τις τελικές αποφάσεις, αν βγούνε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αυτό, μακάρι να ισχύει επιτέλους,  τόσα χρόνια τις ακούμε  και όλο με τις παλιές είμαστε.

Πέρα απο την ασφάλεια είναι και θέμα μεγέθους που πλέον δύσκολα βρίσκεις πορτοφόλι να χωράει η τωρινή

 

 

  λέει με μια αίτηση διαβατήριο και ταυτότητα,   ελπίζω να μην είναι υποχρεωτική η έκδοση και των δύο, καθώς το κόστος ξεφεύγει αν δεν το χρειάζεται κάποιος,  τι γίνεται αν έχει μετά κάτι σε ισχύ, πχ διαβατήριο ή ταυτότητα  και θέλει να βγάλει μόνο το ένα;

ισως κάτι να μην μεταφέρθηκε σωστά, ας περιμένουμε τις τελικές αποφάσεις, αν βγούνε

 

Δε θα ειναι αναγκαστικό να βγαλεις και τα 2. Αν πχ εχεις θεματα με τις αρχες και δεν μπορεις να ταξιδεψεις εξωτερικο, δεν σου βγαζουν διαβατηριο. Ενω ταυτοτητα βγαζουν. Οποτε θα ειναι ανεξαρτητα. Τωρα τι διαφορα θα εχει το νεο διαβατηριο δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι με προδιαγραφες παγκοσμιες και δεν ειναι σαν τις τωρινές ταυτότητες που ειναι να μη πω τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, gorge18 said:

Δε θα ειναι αναγκαστικό να βγαλεις και τα 2. Αν πχ εχεις θεματα με τις αρχες και δεν μπορεις να ταξιδεψεις εξωτερικο, δεν σου βγαζουν διαβατηριο. Ενω ταυτοτητα βγαζουν. Οποτε θα ειναι ανεξαρτητα. Τωρα τι διαφορα θα εχει το νεο διαβατηριο δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι με προδιαγραφες παγκοσμιες και δεν ειναι σαν τις τωρινές ταυτότητες που ειναι να μη πω τι...

Θα δείξει όταν βγούνε οι αποφάσεις και τα ΦΕΚ,  γιατί τώρα λέει για μια κοινή αίτηση  και κάπου μπερδεύεται το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, hold small basket. Διότι εδώ και 10-15 χρόνια ήμαστε στο «θα» για τις νέες ταυτότητας. Κάθε χρόνο βγαίνουν πόσα άρθρα και ειδήσεις ότι ναι, φέτος θα! Αλλά... ακόμα και να προχωρήσει λίγο το πράγμα, θα έχουμε και έξτρα καθυστερήσεις από εκκλησία, τσιπάκηδες, και λοιπούς ψέκες. Οπότε κρατήστε την ελπίδα, αλλά ας θεωρήσουμε ότι δεν είναι και τρομερά μεγάλη η πιθανότητα.

Btw, ήμαστε πλέον το μόνο κράτος στην ευρωπαϊκή ήπειρο (όχι μόνο στην ΕΕ) που χρησιμοποιεί αυτή την ταυτότητα - σκατολοΐδι. Όλοι οι υπόλοιποι, εκδίδουν ID-1. Α και η Ρουμανία, μας παρεξήγησα! Αν και αυτοί από πρόπερσι δίνουν και ID-1, μόνο στην Κλουζ όμως (προς το παρόν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Haldol είπε

Καλά, hold small basket. Διότι εδώ και 10-15 χρόνια ήμαστε στο «θα» για τις νέες ταυτότητας. Κάθε χρόνο βγαίνουν πόσα άρθρα και ειδήσεις ότι ναι, φέτος θα! Αλλά... ακόμα και να προχωρήσει λίγο το πράγμα, θα έχουμε και έξτρα καθυστερήσεις από εκκλησία, τσιπάκηδες, και λοιπούς ψέκες. Οπότε κρατήστε την ελπίδα, αλλά ας θεωρήσουμε ότι δεν είναι και τρομερά μεγάλη η πιθανότητα.

Btw, ήμαστε πλέον το μόνο κράτος στην ευρωπαϊκή ήπειρο (όχι μόνο στην ΕΕ) που χρησιμοποιεί αυτή την ταυτότητα - σκατολοΐδι. Όλοι οι υπόλοιποι, εκδίδουν ID-1. Α και η Ρουμανία, μας παρεξήγησα! Αν και αυτοί από πρόπερσι δίνουν και ID-1, μόνο στην Κλουζ όμως (προς το παρόν).

Εχω δει Ρουμανική ταυτότητα,πριν 5; χρόνια ,και είναι σαν κάρτα.Ισως λίγο πιο μεγάλη.O φίλος που την είχε είναι απο το Πιτέστι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sdikr είπε

Θα δείξει όταν βγούνε οι αποφάσεις και τα ΦΕΚ,  γιατί τώρα λέει για μια κοινή αίτηση  και κάπου μπερδεύεται το πράγμα

Ισως να εννοούν οτι θα ειναι ιδια (ιδιου τυπου) η αίτηση. Θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, NikosKallithea said:

Να το δω και ας μην το πιστέψω, 30 χρόνια αναμονής 😁

Πραγματικά !!!!!!!!!!!!!!!!!!! εφτασε η ωρα δηλαδη ???????? θα τα καταφερουν μεχρι τον τερματισμο ή θα γινει συγκεντρωση για το geotag που ειπε ο αλλος ????

Αυτο με το διαβατηριο και εγω δνε το καταλαβα, για ποιο λογο ξερει κανεις ? αν θυμαμαι το διαβατηριο ητανβ απο τα δυνατα μας χαρτια(εξου και το χωρις visa) και απο τα πιο ασφαλή. Τι θα αλλάξει τώρα;

Χθες τσακωθηκα με εναν συμβνολαιογραφο, δωσε ταυτοτηα μου λεει να δω τα στοιχεια να κανε scan το κινητο, οχι μου λεει θελω την κανονικη, αν με κανονικη εννοεις του λεω το Α4 δεν το εχω μαζι μου. Δεν μπορω μου λεει. Ενταξει πλακωθηκαμε λιγο αλλα του κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο του και του λεω οκ θα ξαναρθω για να δουμε τα συμβολαια. Εννοειτε βρηκα άλλον για την δουλεια μου.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν τα διαβατήρια έχουν κάποιο νέο πρότυπο ασφαλείας που δεν έχουν τα δικά μας ήδη, πάντως θυμάμαι ότι ο Πιερρακάκης ήθελε να δημιουργήσει ψηφιακό διαβατήριο, οπότε ίσως να εννοούν αυτό, αλλά δεν νομίζω, πιστεύω θα το έλεγαν πιο ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Εχω δει Ρουμανική ταυτότητα,πριν 5; χρόνια ,και είναι σαν κάρτα.Ισως λίγο πιο μεγάλη.O φίλος που την είχε είναι απο το Πιτέστι.

Με εξαίρεση το Κλουζ (στο οποίο εκδίδουν ID-1 όπως όλη η υπόλοιπη Ευρώπη), στη Ρουμανία εκδίδουν ακόμα ID-2. Πρακτικά μέγεθος Α7 (105 x 74). Σαν στάνταρ χρησιμοποιήθηκε αρκετά στο παρελθόν, αλλά πάει για εξαφάνιση σιγά - σιγά. Υπόψιν όμως ότι και αυτό είναι πλαστική κάρτα, κ@λόχαρτο μόνο εμείς έχουμε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...