Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, νομίζω είναι γνωστό ότι στο τσιπάκι είναι έγχρωμη.

Δεν έχω βιαστεί να την πάρω ακόμη, ελπίζοντας ότι θα την καθαρίσουν λίγο αργότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια βδομάδα έχω παραλάβει την ταυτότητα, ο gov δεν έχει ενημερωθεί ακόμα. Ο εφκα πάντως ενημερώθηκε από την επόμενη κιόλας. Το αργότερο που έχει πάρει σε κάποιον πόσο είναι περίπου; Υπάρχει περίπτωση να μη γίνει τπτ και να πρέπει να κάνω χειροκίνητα κάποια διαδικασία;

Όχι τπτ άλλο, οι τράπεζες πρέπει ντε και καλά να συνδεθούν στο taxis για να γίνει επικαιροποίηση. Μόνον η payzy σαν neobank έχει την επιλογή για εκ νέου σκανάρισμα της νέας ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6-7 μέρες έκανε για να έρθει. Καλά είναι. 

Μια "ευπάθεια"... Λέει τον αριθμό στο email... Καλύτερα να ήταν καλυμμένα κάποια από αυτά τα στοιχεία και να μην φαίνεται όλος. Μάλλον μισό εκατομμύριο έχουν εκτυπωθεί μέχρι τώρα... Δεν νομίζω να προλάβουμε το μέχρι τον Αύγουστο του '26.

45 λεπτά ραντεβού για μια ταυτότητα, βάλε τους άσχετους πολίτες, βάλε τους άσχετους και τεμπέληδες αστυνομικούς υπαλλήλους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το ρυθμό δεν θα προλάβουν να αντικατασταθούν οι ταυτότητες ολων των πολιτών, ακόμη και των κατοίκων εξωτερικού, μέχρι την προθεσμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υποσημείωση χρήσιμη για μερικούς, ενώ ο κωδικός παραβόλου είναι για όλες τις κατηγορίες, ο 1894 (κόστος 10€), για τις πολύτεκνες οικογένειες είναι ο 1895 (κόστος 5€) και χρειάζεται επίδειξη πάσου εν ισχύ. 

Ο κωδικός του παραβόλου 0,50€ είναι ο ίδιος παντού (2043).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τον υφυπουργό, ο αριθμός έχει κολλήσει στην αρχή προστασίας, ακόμα. Από τεχνικής πλευράς είναι έτοιμος από τον Γενάρη. "Αν λάβει έγκριση ξεκινάμε από αύριο" Είναι έτοιμη και η εφαρμογή και η αστυνομία είναι έτοιμη να βάλει τον προσωπικό αριθμό στις ταυτότητες.

Επίσης λέει ότι το αριθμό θα τον έχουμε και ψηφιακά, δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλουμε ταυτότητα. 

Εκτιμώ ότι άμα θα θέλουμε να τον γράφει θα πρέπει να ξανά πληρώσουμε, δεν νομίζω να ξανά κάνουν χάραξη στην ίδια κάρτα. 

Ο δημοσιογράφος δίπλα του είναι λίγο άσχετος, ο προσωπικός αριθμός θα βασίζεται στον ΑΦΜ και όχι στον ΑΜΚΑ. 

Επίσης πιο πριν λέει ότι για έκδοση διαβατηρίου δεν θέλει φωτοτυπία ταυτότητας, μπορείς να βγάλεις αντίγραφο από την εφαρμογή gov wallet, ενώ στο τμήμα του ζήτησαν φωτογραφία Α4. Γενικά ο καθένας δεν ξέρει τι προβλέπεται σε αυτή την χώρα. 

 

 

Επεξ/σία από Stoliver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stoliver είπε

Σύμφωνα με τον υφυπουργό, ο αριθμός έχει κολλήσει στην αρχή προστασίας, ακόμα. Από τεχνικής πλευράς είναι έτοιμος από τον Γενάρη. "Αν λάβει έγκριση ξεκινάμε από αύριο" Είναι έτοιμη και η εφαρμογή και η αστυνομία είναι έτοιμη να βάλει τον προσωπικό αριθμό στις ταυτότητες.

Επίσης λέει ότι το αριθμό θα τον έχουμε και ψηφιακά, δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλουμε ταυτότητα. 

Εκτιμώ ότι άμα θα θέλουμε να τον γράφει θα πρέπει να ξανά πληρώσουμε, δεν νομίζω να ξανά κάνουν χάραξη στην ίδια κάρτα. 

Ο δημοσιογράφος δίπλα του είναι λίγο άσχετος, ο προσωπικός αριθμός θα βασίζεται στον ΑΦΜ και όχι στον ΑΜΚΑ. 

Επίσης πιο πριν λέει ότι για έκδοση διαβατηρίου δεν θέλει φωτοτυπία ταυτότητας, μπορείς να βγάλεις αντίγραφο από την εφαρμογή gov wallet, ενώ στο τμήμα του ζήτησαν φωτογραφία Α4. Γενικά ο καθένας δεν ξέρει τι προβλέπεται σε αυτή την χώρα. 

 

 

Από Οκτώβρη «θα τις βγάζαμε τσάμπα γιατί ο ΠΑ θα είναι έτοιμος». Μπήκε και ο Μάιος, δηλαδή περάσαμε μισό έτος με «όπου να 'ναι».

Ρεαλιστική πρόβλεψη από Σεπτέμβριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stoliver είπε

Σύμφωνα με τον υφυπουργό, ο αριθμός έχει κολλήσει στην αρχή προστασίας, ακόμα. Από τεχνικής πλευράς είναι έτοιμος από τον Γενάρη. "Αν λάβει έγκριση ξεκινάμε από αύριο" Είναι έτοιμη και η εφαρμογή και η αστυνομία είναι έτοιμη να βάλει τον προσωπικό αριθμό στις ταυτότητες.

Επίσης λέει ότι το αριθμό θα τον έχουμε και ψηφιακά, δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλουμε ταυτότητα. 

Εκτιμώ ότι άμα θα θέλουμε να τον γράφει θα πρέπει να ξανά πληρώσουμε, δεν νομίζω να ξανά κάνουν χάραξη στην ίδια κάρτα. 

Ο δημοσιογράφος δίπλα του είναι λίγο άσχετος, ο προσωπικός αριθμός θα βασίζεται στον ΑΦΜ και όχι στον ΑΜΚΑ. 

Επίσης πιο πριν λέει ότι για έκδοση διαβατηρίου δεν θέλει φωτοτυπία ταυτότητας, μπορείς να βγάλεις αντίγραφο από την εφαρμογή gov wallet, ενώ στο τμήμα του ζήτησαν φωτογραφία Α4. Γενικά ο καθένας δεν ξέρει τι προβλέπεται σε αυτή την χώρα. 

 

 

Υποτιθεται ειχε περασει απο την Αρχη Προστασιας Προσωπικων δεδομενων. Ετσι ειχε βγει σε προηγουμενη ειδηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/04/2024 at 15:42, Stoliver said:

45 λεπτά ραντεβού για μια ταυτότητα, βάλε τους άσχετους πολίτες, βάλε τους άσχετους και τεμπέληδες αστυνομικούς υπαλλήλους... 

Eμένα η έκδοση κράτησε 5 λεπτά και η παραλαβή 45 λεπτά. Δε ξέρω τι στο διάολο γινόταν σήμερα... ήταν έξω 10 άτομα που περίμεναν. Πήγε η ώρα 13:00 και δεν είχαν εξυπηρετήσει ακόμα τα ραντεβού των 11:30. Οι ίδιοι υπάλληλοι που ήταν στην έκδοση ταυτοτήτων ήταν και στη παράδοση, γι'αυτό με καθυστέρησαν... γιατί έπρεπε να φύγουν απ'το πόστο, να βρούνε τη ταυτότητα να μου τη παραδώσουν και να διαγράψουν τη παλιά. 2 φορές βάρεσα τη πόρτα να τους θυμίσω ότι περιμένω... μου λένε 'θα σας φωνάξουμε'. Έρχεται μετά μια κυρία, της εξηγώ τι μου είπανε. Χτυπάει εκείνη τη πόρτα, λέει πως θέλει να παραλάβει... της λένε "περάστε". 🤪 Μάλλον είναι φάση σαν τα κλαμπάκια, δε μπαίνεις μέσα αν δεν έχεις +1. 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες δημοσιεύθηκε το ΦΕΚ (ΦΕΚ Β 2739/13.05.2024) για την δημιουργία της πλατφόρμας myInfo (Επιβεβαίωση και διόρθωση στοιχείων φυσικών προσώπων σε Μητρώα του Δημοσίου Τομέα), η οποία θα είναι και η πλατφόρμα μέσω της οποίας θα μπορούμε να εκδώσουμε τον Προσωπικό Αριθμό. 

Απ'ότι φαίνεται το μόνο που απομένει πλέον ειναι το Προεδρικό Διάταγμα.

Επεξ/σία από andreaspapp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κλεισει πριν 4 μηνες και εγω σε ενα αστυνομικό τμημα της Θεσσαλονικης και οχι εκει που μενω.

Ηταν το μονο που ειχε διαθεσιμα ραντεβου. Το Σαββατο που μας ερχεται θα πηγαινα δηλαδη. 

Χθες μου εστειλαν μηνυμα οτι δεν ανηκω στο ταδε τμημα και να απευθυνθώ στο τμημα της περιοχης μου. 

Απο την στιγμη που υπαρχει ο μηχανισμος να δουν που μενω και που ανηκω, γιατι μου δινουν την δυνατοτητα να κλεισω ραντεβου σε ολη την Ελλαδα; Και γιατι μου το ακυρωνουν 6 μερες πριν; 

Στο τμημα της περιοχης μου, δεν εχει ουτε μεχρι τον Αυγουστο. Και δεν ειχε ουτε πριν 4 μηνες που εψαχνα για αυτο και εκλεισα σε αλλο τμημα ραντεβου. Εχω πληρωσει και τα παραβολα εδω και καιρο, αυτα ποτε ληγουν; Θα ληξουν ετσι οπως το πανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Ειχα κλεισει πριν 4 μηνες και εγω σε ενα αστυνομικό τμημα της Θεσσαλονικης και οχι εκει που μενω.

Ηταν το μονο που ειχε διαθεσιμα ραντεβου. Το Σαββατο που μας ερχεται θα πηγαινα δηλαδη. 

Χθες μου εστειλαν μηνυμα οτι δεν ανηκω στο ταδε τμημα και να απευθυνθώ στο τμημα της περιοχης μου. 

Απο την στιγμη που υπαρχει ο μηχανισμος να δουν που μενω και που ανηκω, γιατι μου δινουν την δυνατοτητα να κλεισω ραντεβου σε ολη την Ελλαδα; Και γιατι μου το ακυρωνουν 6 μερες πριν; 

Στο τμημα της περιοχης μου, δεν εχει ουτε μεχρι τον Αυγουστο. Και δεν ειχε ουτε πριν 4 μηνες που εψαχνα για αυτο και εκλεισα σε αλλο τμημα ραντεβου. Εχω πληρωσει και τα παραβολα εδω και καιρο, αυτα ποτε ληγουν; Θα ληξουν ετσι οπως το πανε. 

Επειδή μπορείς να μείνεις αλλού προσωρινά. 

Άμα μπαίνεις κάθε μέρα ίσως βρείς, ακυρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Επειδή μπορείς να μείνεις αλλού προσωρινά. 

Άμα μπαίνεις κάθε μέρα ίσως βρείς, ακυρωμένο.

Ε να τους παρω και να τους πω μενω αλλου για σημερα....... Παρωδία..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Ε να τους παρω και να τους πω μενω αλλου για σημερα....... Παρωδία..... 

Έπαιξες και έχασες. 

Όταν κλείνεις ραντεβού σου λέει να βάλεις την διεύθυνση σου. Λογικά εκεί είδαν ότι δεν είναι στην περιοχή σου και στο ακύρωσαν. 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...