Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rus είπε

Ειχα παει και στην αστυνομια προ δεκαετιας για καποια εξουσιοδοτηση, χωρις να μου πουν τιποτα. Και στα κεπ προσφατα, νο προμπλεμ.

Νομιζω οτι μόνο αν παντρευτεις ειναι αμεση αναγκη για αλλαγη.

Τωρα που θα είναι στα 10 χρόνια η διάρκεια θα αναγκαστούμε να την αλλάξουμε.Δεν θα την δέχονται πουθενά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο να πας στο εξωτερικο με αυτη την ταυτοτητα εχεις προβλημα.Στην ελλαδα πουθενα.Καλα κανουν και τις αλλαζουν αλλα κακώς ζητανε να πληρωθουν απο τον κοσμακη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Για δοκίμασε και τώρα. Φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και η φθορά όμως. Του πατέρα μου ήταν υπερβολικά φθαρμένη. 

αλλαξαν τα πραγματα τα τελευταια χρονια? η δικη μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Καλα που μου το πες λοιπον να μη περναω ουτε απ εξω🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, filipprin said:

 Ας  κανει identity pass  .Ε ολο και κάποιος  θα φαει το κατι τις του απο το δεκαρικακι εκαστος....100 μυρια ειναι αυτα δεν ειναι φραγκοδυφραγκα.Ας το κανει τζαμπα την πρωτη φορα να παμε ολοι με χαρα.

Οι νέες κοστίζουν πολύ παραπάνω απο τα 10 ευρώ,  δεν το κάνει για να σου πάρει το 10αρικό,  αν ήθελε μπορεί να στο πάρει με 1000 άλλους τρόπους.

Η συγκεκριμένη ταυτότητα έπρεπε να έχει βγεί εδώ και χρόνια

3 hours ago, PaNtErAz said:

Η συγκεκριμένη θα είναι και ταξίδιωτικο έγγραφο, ενώ η εφαρμογή δεν είναι. Είναι μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με τα χαρτάκια που αντιγράφει ο καθένας. 

Η εφαρμογή στην τωρινή της μορφή δεν είναι,  αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα είναι στο μέλλον, καθώς ακούγεται οτι η ψηφιακή ταυτότητα θα εφαρμοστεί σε όλη την ΕΕ

50 minutes ago, rus said:

αλλαξαν τα πραγματα τα τελευταια χρονια? η δικη μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Καλα που μου το πες λοιπον να μη περναω ουτε απ εξω🙂

Έχει βγει ΦΕΚ που ορίζει την ισχύ των παλιών,  15 χρόνια και τώρα 10 χρόνια, κάπου θα το βρεις μπροστά σου και μετά θα λες για το κακό το κράτος που δεν δέχεται την φώτο που έχεις απο το λύκειο

 

3 hours ago, SabotazNic said:

Εγω παντως βλεπω χαρες οταν μπαινουν οι τραπεζες στο google/apple wallet, χαρες και οταν βγαινει η εφαρμογη με τις ταυτοτητες/διπλωμα. Αρα?

Αυτό που απαντάς ήταν sarcasm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filipprin είπε

Τρια μέλη η οικογενεια 30 ευρουδακια.Ουτε μου περισσεύουν ουτε τούς τα χρώσταγα.Απο την αλλη 10Χ10 000 000 ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΝΟΥΜΕΡΑΚΙ

Βγαίνει 1€/άτομο/έτος εφόσον δεν τη χάσεις. Αν και συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν και να καλυφθεί το κόστος από την έκδοση διαβατηρίων που δεν είναι υποχρεωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sdikr είπε

Έχει βγει ΦΕΚ που ορίζει την ισχύ των παλιών,  15 χρόνια και τώρα 10 χρόνια, κάπου θα το βρεις μπροστά σου και μετά θα λες για το κακό το κράτος που δεν δέχεται την φώτο που έχεις απο το λύκειο

πότε βγηκε αυτο το φεκ? γιατι δεν εφαρμοζεται? μην ανησυχεις παντως, αφου οι νεες ταυτοτητες(με το τσιπακι) ειναι υποχρεωτικες θα την αλλαξω, οπως ολοι.

Η φωτο δε λεει κατι, σημερα εχεις μουσι, αυριο το κοβεις και γινεσαι αλλος ανθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, rus said:

πότε βγηκε αυτο το φεκ? γιατι δεν εφαρμοζεται? μην ανησυχεις παντως, αφου οι νεες ταυτοτητες(με το τσιπακι) ειναι υποχρεωτικες θα την αλλαξω, οπως ολοι.

Η φωτο δε λεει κατι, σημερα εχεις μουσι, αυριο το κοβεις και γινεσαι αλλος ανθρωπος.

έχει καιρό,  εδώ και και το νεότερο για τα 10 χρόνια

 

Προσθήκη, δεν νομίζω να είπανε πως οι νέες είναι υποχρεωτικές,  απο την στιγμή που οι παλιές είναι σε ισχύ συνεχίζεις με αυτές,  εσύ όμως όπως λες έχει λήξει εδώ και χρόνια

Κάποιος που έβγαλε ας πούμε ταυτότητα φέτος για να πάει να ψηφίσει μπορεί να περιμένει και 10 χρόνια μέχρι να βγάλει την νέα (αν επιτέλους βγεί φυσικά)

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sdikr είπε

Προσθήκη, δεν νομίζω να είπανε πως οι νέες είναι υποχρεωτικές,  απο την στιγμή που οι παλιές είναι σε ισχύ συνεχίζεις

Εγω ακουσα στις ειδησεις οτι οι νεες(με το τσιπακι) θα αντικαταστησουν αμεσα και υποχρεωτικα τις παλιες. Οπως και να χει, το θεμα θα αποσαφηνιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sdikr είπε

Θα δείξει όταν βγούνε οι αποφάσεις και τα ΦΕΚ,  γιατί τώρα λέει για μια κοινή αίτηση  και κάπου μπερδεύεται το πράγμα

Και τωρα αιτηση με ενα μαρτυρα και 4 φωτο καταθέτεις.

Με τη νεα μάλλον δεν θα χρειάζονται φωτογραφίες αλλα θα στέλνονται μέσω gov από τον φωτογραφο οπως γίνεται με τα νέα διπλώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Όσοι έχουν βγάλει σχετικά πρόσφατα ταυτότητα και θέλουν να ταξιδέψουν τον χειμώνα π.χ εξωτερικό, (ευρωπαϊκής Ένωσης) θα.μπορουν με την υφιστάμενη ταυτότητα ή θα πρέπει να βγάλουν τις νέες? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Haldol είπε

Καλά, hold small basket. Διότι εδώ και 10-15 χρόνια ήμαστε στο «θα» για τις νέες ταυτότητας. Κάθε χρόνο βγαίνουν πόσα άρθρα και ειδήσεις ότι ναι, φέτος θα! Αλλά... ακόμα και να προχωρήσει λίγο το πράγμα, θα έχουμε και έξτρα καθυστερήσεις από εκκλησία, τσιπάκηδες, και λοιπούς ψέκες. Οπότε κρατήστε την ελπίδα, αλλά ας θεωρήσουμε ότι δεν είναι και τρομερά μεγάλη η πιθανότητα.

Btw, ήμαστε πλέον το μόνο κράτος στην ευρωπαϊκή ήπειρο (όχι μόνο στην ΕΕ) που χρησιμοποιεί αυτή την ταυτότητα - σκατολοΐδι. Όλοι οι υπόλοιποι, εκδίδουν ID-1. Α και η Ρουμανία, μας παρεξήγησα! Αν και αυτοί από πρόπερσι δίνουν και ID-1, μόνο στην Κλουζ όμως (προς το παρόν).

Το 2010 δούλευα στην Εθνική Τράπεζα και οι Αλβανοί είχανε ταυτότητες κάρτες. Και εμείς οι προοδευτικοί ακόμα παλεύουμε με το παλιόχαρτο την ταυτότητα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα καλύτερα πρώτα να συγχωνεύσουν ΑΦΜ ΑΜΚΑ ΑΔΤ και μετά να βγάλουν τις ταυτότητες εκτός και αν το έχουν προβλέψει.

3 αριθμοί για το ίδιο πρόσωπο. Φτάνει

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, nikopoup said:

Για μένα καλύτερα πρώτα να συγχωνεύσουν ΑΦΜ ΑΜΚΑ ΑΔΤ και μετά να βγάλουν τις ταυτότητες εκτός και αν το έχουν προβλέψει.

3 αριθμοί για το ίδιο πρόσωπο. Φτάνει

Δυστυχώς όχι απλώς δεν θα τους συγχωνεύσουν, αλλά από εκεί που διαφήμιζαν τον μοναδικό αριθμό πολίτη, έκαναν κωλοτούμπα και είπαν ότι εγκαταλείπουν αυτό το πολυδιαφημισμένο (και πολύ σωστό στόχο).

Εντωμεταξύ ούτε ένας "δημοσιογράφος" δεν ρώτησε τον μηταράκη τί απέγινε ο διαγωνισμός με τις πολλαπλές ακυρώσεις, και ποιός θα εκδώσει τις ταυτότητες μέσα σε τρεις μήνες.

 

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...