Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, johndrim είπε

Πολύ γρήγορα δουλεύουν εκεί. Παίζει νυχθημερόν να έβλεπαν αν ένας αριθμός που είναι και ο αφμ είναι εντάξει και δεν παραβιάζει κάποιο προσωπικό δεδομένο.... Θέλει μεγάλη διανοητική ικανότητα να βγάλεις μια τέτοια απόφαση. 

Αυτή η κυβέρνηση δεν βλέπω να θέλει να βελτιώσει όλες τις αργόσχολες υπηρεσίες...

Αυτή η χώρα δεν σώζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johndrim είπε

Γνωμοδότηση, Γενικές Παρατηρήσεις:

4) Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι έως το στάδιο έκδοσης της γνωμοδότησης και μετά από ερωτήματα της Αρχής, αναφέρθηκε ότι δεν υφίσταται πρόβλεψη σχετικά με δημόσιο έγγραφο στο οποίο θα αναγράφεται ο ΠΑ (όπως δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο). Αντίστοιχη πρόβλεψη δεν υπάρχει ούτε στο σχέδιο ΠΔ αλλά ούτε και στο Νόμο. Η Αρχή επισημαίνει ότι γνωμοδοτεί για το ΠΔ και αξιολογεί ως επαρκές το επίπεδο προστασίας της χρήσης του ΠΑ ως δεδομένου προσωπικού χαρακτήρα στο πλαίσιο της παραπάνω αναφερόμενης επεξεργασίας (τήρηση της αρχής της ελαχιστοποίησης), με την παραδοχή ότι δεν αναγράφεται σε κάποιο δημόσιο έγγραφο.

Γίνεται τόσος ντόρος μήνες τώρα για τον προσωπικό αριθμο και πως μέχρι και ο Υπουργός περιμένει κι αυτός τον προσωπικό αριθμό για να βγάλει ταυτότητα νέου τύπου και παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει η αναγραφή του προσωπικό αριθμού στην ταυτότητα ούτε καν σαν αναφορά στο Προεδρικό Διάταγμα;

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Επεξ/σία από andreaspapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, fysikos said:

Καλησπερα, έχουν περάσει 14 ημέρες από την ημερα που πήγα στο τμημα και έγινε η αίτηση αλλά δεν έχω λάβει ειδοποίηση-email να την παραλαβω.σε εσάς σε πόσες ημέρες ήρθε email; επίσης,στην αιτηση στην ομάδα αίματος δεν πέρασε η ομάδα καθώς δεν με ρώτησαν,θα μείνει κενο;

εμενα δεν ηρθε ποτέ ειδοποίηση απλα πηρα τηλεφωνο και εγω μετα απο μια εβδομαδα και ηταν εκει με ημ. εκδοσης 3 μερες απο οταν εδωσα τα χαρτιά

Ναι ειναι κενό στο ομάδα αίματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου πει κάποιος τα εξής:

 Γιατί απαιτείται ΑΜΚΑ (Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης)

1. για την έκδοση κάρτας ΟΑΣΑ

Spoiler

2. για την έκδοση εισιτηρίου στο γήπεδό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν είναι τυχαίο, τι να πω. Έμπαινα κάθε μέρα να κλείσω ραντεβού για τον παππού, εμφανίστηκε ο Απρίλιος... όλα γκριζαρισμένα. Ξαφνικά ένα βράδυ που μπήκα μετά τις 00:00 εμφανίστηκαν ραντεβού μόνο για 23 Απριλίου.

Μετά από μερικές μέρες άνοιξαν και του Μαΐου, επίσης όλα γκριζαρισμένα. Πότε πρόλαβαν... μη τρελαθούμε, τα καβάτζωσαν όλα στο αστυνομικό τμήμα για πολίτες που δηλώνουν απώλεια ή θέλουν να ταξιδέχουν στο εξωτερικό.

 

6 ώρες πριν, Stoliver είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά εγώ βρήκα μπαίνοντας κάθε μέρα. Όλο και κάτι θα βρεις. Κάποιοι τα ακυρώνουν. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Μόλις μπήκα και υπήρχε ένα διαθέσιμο (προφανώς απο ακύρωση)  και πολύ σύντομα μάλιστα

Λόγω λήξης  έβαλα ( έχει συμπληρώσει 15ετια εδω και 2 χρόνια)  Σωστά?

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreaspapp είπε

Γνωμοδότηση, Γενικές Παρατηρήσεις:

4) Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι έως το στάδιο έκδοσης της γνωμοδότησης και μετά από ερωτήματα της Αρχής, αναφέρθηκε ότι δεν υφίσταται πρόβλεψη σχετικά με δημόσιο έγγραφο στο οποίο θα αναγράφεται ο ΠΑ (όπως δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο). Αντίστοιχη πρόβλεψη δεν υπάρχει ούτε στο σχέδιο ΠΔ αλλά ούτε και στο Νόμο. Η Αρχή επισημαίνει ότι γνωμοδοτεί για το ΠΔ και αξιολογεί ως επαρκές το επίπεδο προστασίας της χρήσης του ΠΑ ως δεδομένου προσωπικού χαρακτήρα στο πλαίσιο της παραπάνω αναφερόμενης επεξεργασίας (τήρηση της αρχής της ελαχιστοποίησης), με την παραδοχή ότι δεν αναγράφεται σε κάποιο δημόσιο έγγραφο.

Γίνεται τόσος ντόρος μήνες τώρα για τον προσωπικό αριθμο και πως μέχρι και ο Υπουργός περιμένει κι αυτός τον προσωπικό αριθμό για να βγάλει ταυτότητα νέου τύπου και παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει η αναγραφή του προσωπικό αριθμού στην ταυτότητα ούτε καν σαν αναφορά στο Προεδρικό Διάταγμα;

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

365887.jpg

Δεν ξέρω πάντως ο αριθμός αυτός θα μπει κάτω από το ύψος, για αυτό άφησαν κενό . 

Πριν τον προσωπικό αριθμό έλεγε για ΑΜΚΑ ο νόμος αν θυμάμαι καλά. 

Στις 11/7/2023 στις 12:19 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Και για καινούργια διαβατήρια διάβασα.Τι θα αλλάξουν άραγε;

 

36 λεπτά πριν, teot είπε

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Μόλις μπήκα και υπήρχε ένα διαθέσιμο (προφανώς απο ακύρωση)  και πολύ σύντομα μάλιστα

Λόγω λήξης  έβαλα ( έχει συμπληρώσει 15ετια εδω και 2 χρόνια)  Σωστά?

 

Ναι. Αντικατάσταση Δελτίου Ταυτότητας λόγω λήξης ισχύος. (Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με την άλλη επιλογή "λόγο παλαιότητας"...)

Πρέπει να βγάλεις παράβολα τώρα, θέλει δύο παράβολα. 10€ (1894) (5€ 1895 αν είσαι πολύτεκνος) και ένα των 0.5€ (2043)  εγώ αγόρασα και τα δύο, κάποιοι λένε ότι το πενήνταλεπτο το δίνεις εκεί... (Δεν θα το ρισκάρα, ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα σου τύχει)

Μόλις πάρεις τα παράβολα καλό θα ήταν να κρατήσεις τους αριθμούς που θα σου στείλουν, σε περίπτωση που δεν τους βρουν στο σύστημα τους.

Φωτογραφία σε βγάζουν εκεί, όμως άμα θέλεις πας σε φωτογράφο. 

Ενδέχεται να σου κάνουν ερωτήσεις ασφαλείας.

Επεξ/σία από Stoliver
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Stoliver είπε

365887.jpg

Δεν ξέρω πάντως ο αριθμός αυτός θα μπει κάτω από το ύψος, για αυτό άφησαν κενό . 

Πριν τον προσωπικό αριθμό έλεγε για ΑΜΚΑ ο νόμος αν θυμάμαι καλά. 

 

Ναι. Αντικατάσταση Δελτίου Ταυτότητας λόγω λήξης ισχύος. (Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με την άλλη επιλογή "λόγο παλαιότητας"...)

Πρέπει να βγάλεις παράβολα τώρα, θέλει δύο παράβολα. 10€ (1894) (5€ 1895 αν είσαι πολύτεκνος) και ένα των 0.5€ (2043)  εγώ αγόρασα και τα δύο, κάποιοι λένε ότι το πενήνταλεπτο το δίνεις εκεί... (Δεν θα το ρισκάρα, ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα σου τύχει)

Μόλις πάρεις τα παράβολα καλό θα ήταν να κρατήσεις τους αριθμούς που θα σου στείλουν, σε περίπτωση που δεν τους βρουν στο σύστημα τους.

Φωτογραφία σε βγάζουν εκεί, όμως άμα θέλεις πας σε φωτογράφο. 

Ενδέχεται να σου κάνουν ερωτήσεις ασφαλείας.

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες

Για την σύζυγο είναι... εγώ αν κάποια στιγμή βρεθεί και άλλο διαθέσιμο (προς το παρόν είναι σε ισχύ η ταυτότητα μου)  θα κλείσω και για μένα.

Αν προλάβουμε θα βγάλει σε πιστοποιημένο φωτογράφο φωτογραφία  γιατί την χρειάζεται και για άλλο έγγραφο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, michael92 said:

Την παρέλαβα και εγώ. :D 

Άσχετο, υπάρχει κανένας που ο νέος αριθμός ταυτότητας του να μην ξεκινάει από A00; Γιατί αν ισχύει αυτό που υποψιάζομαι και πάνε σειριακά, μιλάμε για μόλις 260 χιλιάδες ταυτότητες σε 4 μήνες και κάτι. :X

45 λεπτά για 1 ραντεβού... στη πόλη μου που είναι 3 υπάλληλοι, βγάζουν το πολύ 30-40 ραντεβού τη μέρα σύνολο. Δηλαδή περίπου 1000 ταυτότητες το μήνα. Είναι πραγματικά αστείο.

10 hours ago, fysikos said:

Καλησπερα, έχουν περάσει 14 ημέρες από την ημερα που πήγα στο τμημα και έγινε η αίτηση αλλά δεν έχω λάβει ειδοποίηση-email να την παραλαβω.σε εσάς σε πόσες ημέρες ήρθε email; επίσης,στην αιτηση στην ομάδα αίματος δεν πέρασε η ομάδα καθώς δεν με ρώτησαν,θα μείνει κενο;

Σε 3-10 μέρες. Όταν έφυγες απ'το τμήμα, έλαβες mail που έλεγε ότι καταχωρήθηκε το αίτημα για έκδοση ταυτότητας; Αν όχι, τότε πιθανώς έγραψαν λάθος του email σου στο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, kax54638 said:

Γνωρίζει κανείς αν χαθεί η νέα τύπου ταυτότητα, στην καινούρια θα έχεις τον ίδιο αριθμό ταυτότητας ή αλλάζει;

Δεν νοείται να κυκλοφορούν δύο ταυτότητες με τον ίδιο αριθμό.

Ακόμα και κατά τη δήλωση απώλειας ή κλοπής η προηγούμενη πρέπει να ακυρωθεί για λόγους ασφάλειας και πλαστοπροσωπίας, επειδή κανείς δεν γνωρίζει σε ποιανού τα χέρια θα πέσει και πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, η ταυτοτητα εχει αλλαξει στο GOV και TAXISNET και τραπεζες κτλ όλα κομπλέ.

Χρειάστηκε να μπω ΕΦΚΑ για χορηγηση επιδοματος ασθενειας μετά απο νοσηλεία, τα στοιχεια μου ειναι αριθμος ταυτοτητας 2 ταυτοτητες πίσω !!!!!!! Σε ποια επιλογη το αλλαζεις αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...