Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, teot said:

Ο φωτογράφος μας ενημέρωσε ότι εκτός απο την φωτογραφία πρέπει να ανεβάσει και την υπογραφή... κάτι που δεν ισχύει για τις ταυτότητες  γιατί υπογράφεις υποχρεωτικά ηλεκτρονικά στην αστυνομία... με αποτέλεσμα να χρεώσει 15 ευρώ για την φωτογραφία και την υπογραφή.

εμενα 5 ευρω πηρε, που πηγες ? στον Γαβαλα ?

Η Υπογραφη ανεβαινει κανονικα μαζι με την φωτογραφια, θα το διαπιστωσεις εαν οταν βγαλεις την φωτογραφια και υπογραψεις και σου ερθει ο αλγοριθμοσ ΠΡΩΤΟΥ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΤΜΗΜΑ, μπαινεις στην σελιδα γι ανα δωσεις την εξουσιοδοτηση οτι μπορει να το διαβασει η αστυνομια , εκει λοιπον θα δεις και την photo και την υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, teot είπε

Παραλειπόμενα  έκδοσης νέας ταυτότητας.

Οπως είχα γράψει πιο πάνω η σύζυγος μου έβγαλε νέα ταυτότητα  και επειδή  χρειάζονταν η φωτογραφία να ανέβει στο myfoto και για άλλο έγγραφο πήγαμε σε επαγγελματία φωτογράφο.

Ο φωτογράφος μας ενημέρωσε ότι εκτός απο την φωτογραφία πρέπει να ανεβάσει και την υπογραφή... κάτι που δεν ισχύει για τις ταυτότητες  γιατί υπογράφεις υποχρεωτικά ηλεκτρονικά στην αστυνομία... με αποτέλεσμα να χρεώσει 15 ευρώ για την φωτογραφία και την υπογραφή.  Η φωτογραφία που έβγαλε έχει την ανάκλαση των φωτιστικών του στις κόρες των ματιών (απαράδεκτο για  επαγγελματική φωτογραφία)  που όταν την είδα στο σπίτι μου δημιούργησε μια αμφιβολία αν θα την περάσει το σύστημα.  (τελικά έγινε αποδεκτή).

Την ώρα που είμασταν στην αστυνομία απο τα τρία άτομα που ήρθαν με εξωτερικές φωτογραφίες μόνο της συζύγου πέρασε, οι άλλοι δύο ξαναέβγαλαν εκεί γιατί τις απέρριψε το σύστημα.  

 

Οι φωτογράφοι βάζουν τη φωτογραφια σε ένα πλαίσιο στον υπολογιστή  που τους δείχνει  το ατομο να ειναι εντος του πλαισίου και το προσαρμόζουν κατάλληλα. Αυτο ειναι απαραιτητο για να το δεχτεί το συστημα της αστυνομιας. Επίσης έχουν και λιγο πιο σκοτεινά χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορια: επειδη πηγα να βγαλω νεα ταυτοτητα πριν 10 μερες..., γιατι πατε σε φωτογραφους για φωτογαφια?  εμενα μου την εβγαλαν επι τοπου στο Τμημα ασφαλειας...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cabdik είπε

απορια: επειδη πηγα να βγαλω νεα ταυτοτητα πριν 10 μερες..., γιατι πατε σε φωτογραφους για φωτογαφια?  εμενα μου την εβγαλαν επι τοπου στο Τμημα ασφαλειας...!!! 

Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει η ίδια επιλογή για τα διαβατήρια. Σε όλα μισές δουλειές. 

Αλλά θα μου πεις αν το κάνουν αυτό οι φωτογράφοι θα διαμαρτυρηθούν. Κλέφτες θα γίνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, cabdik said:

απορια: επειδη πηγα να βγαλω νεα ταυτοτητα πριν 10 μερες..., γιατι πατε σε φωτογραφους για φωτογαφια?  εμενα μου την εβγαλαν επι τοπου στο Τμημα ασφαλειας...!!! 

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι από τον φωτογράφο θα έχεις στο τέλος της ημέρας ένα καλύτερο αποτέλεσμα (για όποιον/οποια τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο).

Επιπλέον, προσωπική μου γνώμη βέβαια, δεν είναι κάτι το τρομερό να δώσεις μια φορά στα 10 χρόνια ένα 15€ σε φωτογράφο. Αν και θεωρώ το ποσό σαν ποσό δεν δικαιολογείται από κάπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι από τον φωτογράφο θα έχεις στο τέλος της ημέρας ένα καλύτερο αποτέλεσμα (για όποιον/οποια τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο).

Επιπλέον, προσωπική μου γνώμη βέβαια, δεν είναι κάτι το τρομερό να δώσεις μια φορά στα 10 χρόνια ένα 15€ σε φωτογράφο. Αν και θεωρώ το ποσό σαν ποσό δεν δικαιολογείται από κάπου.

15€ Χ 10 εκατομμύρια= 150 εκατομμύρια ευρώ πεταμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Stoliver said:

15€ Χ 10 εκατομμύρια= 150 εκατομμύρια ευρώ πεταμένα.

Ο καθένας που τα θεωρεί πεταμένα, μπορεί να πάει απευθείας στο αστυνομικό τμήμα. Άλλος μπορεί να θέλει να βγάλει μια καλύτερη φωτογραφία και να συντηρήσει έναν κλάδο που θα τον χρειαστεί αύριο μεθαύριο και για κάτι άλλο. Ανέκαθεν έδινες λεφτά για τις φωτογραφίες ταυτότητας απλώς τώρα έχεις την επιλογή. Καμία πλευρά δεν είναι σωστή ή λάθος. Το μόνο ακραίο που βρίσκω στην προκειμένη περίπτωση είναι το αντίτιμο των €15, όταν δεν λαμβάνεις καν hard copy στο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, great είπε

εμενα 5 ευρω πηρε, που πηγες ? στον Γαβαλα ?

Η Υπογραφη ανεβαινει κανονικα μαζι με την φωτογραφια, θα το διαπιστωσεις εαν οταν βγαλεις την φωτογραφια και υπογραψεις και σου ερθει ο αλγοριθμοσ ΠΡΩΤΟΥ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΤΜΗΜΑ, μπαινεις στην σελιδα γι ανα δωσεις την εξουσιοδοτηση οτι μπορει να το διαβασει η αστυνομια , εκει λοιπον θα δεις και την photo και την υπογραφη.

Σε έναν από τους  φωτογράφους της πόλης μου… που πηγαίνω την τελευταία 15ετία τουλάχιστον…. αλλά και από έναν από αυτούς που απορρίψανε την φωτογραφία άκουσα που έλεγε στον αστυνομικό ότι την πλήρωσε 15 ευρώ.

Δεν αντιλέγω ότι ανεβάζει την υπογραφή… έγραψα «έβγαλε» ταυτότητα που σημαίνει οτι έχω κάνει όλη την διαδικασία στο myPhoto  και έχω δει και την φωτογραφία και την υπογραφή, αλλά για ταυτότητα είναι άχρηστη η υπογραφή.  Υπογράφεις υποχρεωτικά παρουσία του αστυνομικού με γραφίδα σε  digitizer.

 

4 ώρες πριν, bjj-p είπε

Οι φωτογράφοι βάζουν τη φωτογραφια σε ένα πλαίσιο στον υπολογιστή  που τους δείχνει  το ατομο να ειναι εντος του πλαισίου και το προσαρμόζουν κατάλληλα. Αυτο ειναι απαραιτητο για να το δεχτεί το συστημα της αστυνομιας. Επίσης έχουν και λιγο πιο σκοτεινά χρώματα.

 Η μία απο τις δύο που απορρίψανε (δεν ξέρω τι ακριβώς πρόβλημα υπήρχε) άκουγα που την έλεγε ο αστυνομικός... ότι είναι πολύ ωραία φωτογραφία αλλά δεν έχει τις προδιαγραφές που προβλέπονται.

4 ώρες πριν, cabdik είπε

απορια: επειδη πηγα να βγαλω νεα ταυτοτητα πριν 10 μερες..., γιατι πατε σε φωτογραφους για φωτογαφια?  εμενα μου την εβγαλαν επι τοπου στο Τμημα ασφαλειας...!!! 

Έπρεπε η φωτογραφία να ανέβει στο  myPhoto  για να χρησιμοποιηθεί  και σε άλλο έγγραφο που μόνο απο εκεί μπορούσε να αντλήσει την φωτογραφία.

 

3 ώρες πριν, stavros750 είπε

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι από τον φωτογράφο θα έχεις στο τέλος της ημέρας ένα καλύτερο αποτέλεσμα (για όποιον/οποια τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο).

Και για το καλύτερο αποτέλεσμα δεν είμαι πιά σίγουρος... όταν μέσα στις κόρες των ματιών καθρεφτίζονται τα φώτα του φωτογράφου δεν είναι  δουλεία σωστού επαγγελματία.

 

3 ώρες πριν, stavros750 είπε

Επιπλέον, προσωπική μου γνώμη βέβαια, δεν είναι κάτι το τρομερό να δώσεις μια φορά στα 10 χρόνια ένα 15€ σε φωτογράφο. Αν και θεωρώ το ποσό σαν ποσό δεν δικαιολογείται από κάπου.

Συμφωνώ μαζί σου... και η αλήθεια είναι ότι έβλεπα με συμπάθεια ότι κάποιοι άνθρωποι χάνανε ένα αρκετά μεγάλο μέρος απο τα έσοδα τους  και ήταν και ένας απο του λόγους   που επιλέξαμε να πάμε σε  φωτογράφο  αλλά  δυστυχώς βλέπω οτι αντί να προσπαθήσουν να το κάνουν ελκυστικό ώστε να τους προτιμήσει ο κόσμος είδα το αντίθετο.  Οταν η φωτογραφία χρεώνονταν 7...8 ευρώ και είχε και έξοδα η εκτύπωση τώρα που δεν υπάρχουν αυτά τα έξοδα  με φθηνά κόλπα (υπογραφή)  να έχει φθάσει τα 15 το θεωρώ απαράδεκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, teot said:

Και για το καλύτερο αποτέλεσμα δεν είμαι πιά σίγουρος... όταν μέσα στις κόρες των ματιών καθρεφτίζονται τα φώτα του φωτογράφου δεν είναι  δουλεία σωστού επαγγελματία.

Σκέψου στην περίπτωση μου που πήγα τέλη Νοεμβρίου απορρίφθηκε η φωτογραφία που με έβγαλαν. Χαρακτηριστικά με ρώτησαν στο αστυνομικό τμήμα "ρετους σου έχουν κάνει; Φαίνεται επεξεργασμένη και πολύ φωτεινή δεν μπορούμε να την δεχτούμε". Και με έβγαλαν επιτόπου στο τμήμα. Εν τέλει πήγα πίσω στον φωτογράφο προς τιμήν του με αποζημίωσε χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, teot είπε

 

Έπρεπε η φωτογραφία να ανέβει στο  myPhoto  για να χρησιμοποιηθεί  και σε άλλο έγγραφο που μόνο απο εκεί μπορούσε να αντλήσει την φωτογραφία.

 

μα κι εκει επι τοπου, στο myPhoto την ανεβασε για να μπει και στην ταυτοτητα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stavros750 είπε

Σκέψου στην περίπτωση μου που πήγα τέλη Νοεμβρίου απορρίφθηκε η φωτογραφία που με έβγαλαν. Χαρακτηριστικά με ρώτησαν στο αστυνομικό τμήμα "ρετους σου έχουν κάνει; Φαίνεται επεξεργασμένη και πολύ φωτεινή δεν μπορούμε να την δεχτούμε". Και με έβγαλαν επιτόπου στο τμήμα. Εν τέλει πήγα πίσω στον φωτογράφο προς τιμήν του με αποζημίωσε χωρίς πολλά πολλά.

Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος φωτογραφίας όταν την ανεβάζεις στην ιστοσελίδα και όχι στο τμήμα. Για να ξέρεις ότι την δέχεται.

Εγώ όταν είχα βγάλει διαβατήριο σε μια χώρα του εξωτερικού ήξερα εξ αρχής ότι η φωτογραφία που έβγαλα (δεν χρειάζεται να πας σε φωτογράφο) ότι ήταν καλή, μέτρια ή άριστη. 

Πάλι μισές δουλειές έκαναν. Σε όλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cabdik είπε

μα κι εκει επι τοπου, στο myPhoto την ανεβασε για να μπει και στην ταυτοτητα.... 

Είναι σίγουρο αυτό;  Δεν το γνώριζα.

Δηλαδή όποιος έχει βγάλει  νέα ταυτότητα και η φωτογραφία του βγήκε στην αστυνομία, θα υπάρχει η φωτογραφία του στο myPhoto για ένα χρόνο και θα μπορεί να την κάνει χρήση όπου προβλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, teot είπε

Είναι σίγουρο αυτό;  Δεν το γνώριζα.

Δηλαδή όποιος έχει βγάλει  νέα ταυτότητα και η φωτογραφία του βγήκε στην αστυνομία, θα υπάρχει η φωτογραφία του στο myPhoto για ένα χρόνο και θα μπορεί να την κάνει χρήση όπου προβλέπετε;

αν μπεις στο myphoto, σου λεει μεχρι ποτε θα βρισκεται εκει και που αλλου μπορεις να τη χρησιμοποιησεις. Νομιζω διπλωμα και αλλη μια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Stoliver said:

15€ Χ 10 εκατομμύρια= 150 εκατομμύρια ευρώ πεταμένα.

αυτο μου θυμιζει το οτι αν δεν καπνιζες ολα αυτα τα χρονια τωρα θα ειχες Ferrari.

Mην υπαρχει ισοπέδωση.

Επισης το σχολιο μου ηταν οτι γιατι 15€, εγω 5€ εδωσα σε κανονικο συνοικιακό φωτογραφειο. Δεν ρωτατε τιμες πριν κανετε μια αγορά ? Δεν θα ειχα πει αν μου ελεγε 15€

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

αν μπεις στο myphoto, σου λεει μεχρι ποτε θα βρισκεται εκει και που αλλου μπορεις να τη χρησιμοποιησεις. Νομιζω διπλωμα και αλλη μια περιπτωση.

Αυτά τα γνωρίζω , για ένα χρόνο μένουν οι φωτογραφίες στο myPhoto.... το θέμα είναι αν όντως ανεβαίνει στο myPhoto η  φωτογραφία που έβγαλε η αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...