Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, JC_Denton said:

έστω. Ποιος ο λόγος να περιορίζομαι σε αυτό; Για να μην πιάσουμε το ότι κάθε αρχή έχει και άλλη διεύθυνση...

Γιατί μπορεί να μην μπορείς μετά από μια βδομάδα που θα είναι έτοιμη η ταυτότητα να παραλάβεις από το άλλο ΑΤ και να χρειαστεί το 2ο να την στείλει εκεί που ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, andreaspapp είπε

Έχει ενδιαφέρον πάντως αν κάποιος έχει τον χρόνο και την όρεξη να κάνει ένα timeline με τις ημερομηνίες που έχουν δώσει από το 2020 μέχρι και σήμερα.

Η γνωμοδότηση βγήκε πρόσφατα. 

Που να κάνει timeline για τις νέες ταυτότητες όπου όταν είχαν βγει, τα τότε νέα διπλώματα οδήγησης το 2009, έλεγαν ότι θα βγουν από εξάμηνο σε εξάμηνο. 

Μόνο 13 χρόνια άργησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, great είπε

Δεν ξερω φιλε μου, δεν μου κανει τοσο παραλογο να σου πω μεσα σε ολα αυτα που εχουμε δει, ειναι το λιγοτερο που με "ξαφνιαζει". Εγω λιγο το βρισκω λογικο, εμένα  μου ειπαν "δεν μπορω να σου βγαλω εγω ταυτοτητα στον πειραια ενω εχεις δηλωμενη κατοικια την Κηφισιά, δεν ειμαι το αρμοδιο τμήμα δεν εισαι καταχωρημενος σε μένα"

  η αίτηση κατατίθεται ηλεκτρονικά εκείνη την ώρα. Το οποίο σημαίνει ότι ο Ταδε Δείνας με ΑΔΤ ΑΒ 123456 (παλαιού τύπου) έχει αιτηθεί ταυτότητα νέου τύπου και ακόμα δεν έχει παραλάβει. Αν το έκανε στο Σουφλί ή στα Σφακιά, τι σημασία έχει; Παραμένει εκκρεμής αίτηση για νέα ταυτότητα. Με τις παλαιού τύπου γινόταν μια χαρά παρεμπιπτόντως. Απλά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με τα microsoft exchange ημερολόγια που έβαλαν τελευταία στιγμή και σου λέει δε θέλω και άλλους μπελάδες

23 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Γιατί μπορεί να μην μπορείς μετά από μια βδομάδα που θα είναι έτοιμη η ταυτότητα να παραλάβεις από το άλλο ΑΤ και να χρειαστεί το 2ο να την στείλει εκεί που ανήκεις.

Δεν θα «χρειαστεί». Εφόσον ο κανόνας είναι παραλαμβάνεις εκεί που κάνεις αίτηση. Αυτό βαραίνει εσένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, andreaspapp said:

Έχει ενδιαφέρον πάντως αν κάποιος έχει τον χρόνο και την όρεξη να κάνει ένα timeline με τις ημερομηνίες που έχουν δώσει από το 2020 μέχρι και σήμερα.

2020 ? για πιο πραγμα για τις νεες νεες νεες ταυτοτητες νεο διαγωνισμό νεο διαγωνισμό νεα αποφαση της ΑΠΠΔ και μετα για την αλλη αποφαση που περιμεναμε απο την ΑΠΠΔ αφου εχουν γινει οι 5 διαδηλωσεις με το 666 και τα τσιπάκια και μιλαμε απο το 2003 που ίσως ειπαμε να αλλάξουμε ταυτότητα ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ZoReN said:

Γιατί μπορεί να μην μπορείς μετά από μια βδομάδα που θα είναι έτοιμη η ταυτότητα να παραλάβεις από το άλλο ΑΤ και να χρειαστεί το 2ο να την στείλει εκεί που ανήκεις.

Να βγουν επισημα να πουν "κανε οπου θελεις την αιτηση για την εκδοση και μετα ΚΟΨΕ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ να εισαι εκει οταν θα εκδοθει να την παραλαβεις, γιατι αποστολη απο ΑΤ σε ΑΤ δεν προβλεπεται". Τιμια πραγματα.

Θα βγουν καποια διποδα ντουγανια να κλαιγονται και να λενε "βγηκε στο ΑΤ Φλωρινας και τωρα ειμαι στο Ακρωτηρι Καλης Ελπιδας" ή "δεν το καταλαβα καλα" και αλλες μπουρδες; Ναι θα βγουν. Ας προσεχαν, απο την αλλη ομως θα εκαναν και την δουλεια τους και πολλοι σοβαροι ανθρωποι οι οποιοι εχουν λογο να βρισκονται επι μακρον εκτος 1ης κατοικιας και δεν μπορουν να κανονιζουν επιστροφη οταν και αμα βρεθει ραντεβου (συν το διαστημα μεχρι να εκδοθει).

Αυτη η καταρα σε αυτην την χωρα να θελουμε να κανουμε ενα βημα προς τον εκσυγχρονισμο και παντα να μπαινει ενα εμποδιο επειδη καπου εχει ξεμεινει μια διαδικασια που ακομα χρησιμοποιουμε κολοκοτρωνεικους σουγιαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bjj-p said:

Πως ενημερωνεται το wallet με τη νεα ταυτοτητα;

Πρεπει να κανεις ανακληση ψηφιακου εγγραφου και προσθηκη νέου; ή θα γινει αυτοματα;

Ανάκληση και προσθήκη νέου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανένας αν δέχονται ταυτότητα εθελοντή αιμοδότη για την αναγραφή της ομάδας αίματος;

 

Επίσης, αν βγάλεις φωτογραφία εκεί, χρεώνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, leftermann said:

ξέρει κανένας αν δέχονται ταυτότητα εθελοντή αιμοδότη για την αναγραφή της ομάδας αίματος;

Είναι που θα πέσεις νομίζω, εγώ μιας και δεν είμαι από αυτούς που πρόλαβαν την ταυτότητα εθελοντή αιμοδότη, τους πήγα print-screen από την ιστοσελίδα του blooddonorregistry, το δέχτηκαν και προστέθηκε κανονικά.

1 hour ago, leftermann said:

Επίσης, αν βγάλεις φωτογραφία εκεί, χρεώνεται;

Όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2024 at 16:33, bjj-p said:

thanks!

Βbw Η νέα φώτο δεν ταιριάζει ακριβώς στο πλαίσιο του application, Δείχνει πιο στενή!

Μα περίμενε κι εσύ... ακόμα είμαστε στο "Ελλάδα 2.0", όχι στο 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλειπόμενα  έκδοσης νέας ταυτότητας.

Οπως είχα γράψει πιο πάνω η σύζυγος μου έβγαλε νέα ταυτότητα  και επειδή  χρειάζονταν η φωτογραφία να ανέβει στο myfoto και για άλλο έγγραφο πήγαμε σε επαγγελματία φωτογράφο.

Ο φωτογράφος μας ενημέρωσε ότι εκτός απο την φωτογραφία πρέπει να ανεβάσει και την υπογραφή... κάτι που δεν ισχύει για τις ταυτότητες  γιατί υπογράφεις υποχρεωτικά ηλεκτρονικά στην αστυνομία... με αποτέλεσμα να χρεώσει 15 ευρώ για την φωτογραφία και την υπογραφή.  Η φωτογραφία που έβγαλε έχει την ανάκλαση των φωτιστικών του στις κόρες των ματιών (απαράδεκτο για  επαγγελματική φωτογραφία)  που όταν την είδα στο σπίτι μου δημιούργησε μια αμφιβολία αν θα την περάσει το σύστημα.  (τελικά έγινε αποδεκτή).

Την ώρα που είμασταν στην αστυνομία απο τα τρία άτομα που ήρθαν με εξωτερικές φωτογραφίες μόνο της συζύγου πέρασε, οι άλλοι δύο ξαναέβγαλαν εκεί γιατί τις απέρριψε το σύστημα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...