Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, rus είπε

για την μπανανια μιλαω, δεν ταξιδευω εξω. Τραπεζα στο εξωτερικο εχουν ελαχιστοι εδω στη μπανανια

Ωστε εδω και 5 μολις μηνες υπαρχει αυτη η οδηγια.

Κανεις δεν ειπε οτι κανουν το σωστο αυτοι που δεν εφαρμοζουν το νομο.

Δε ξερω τι ειναι το ρεβο, αλλα για να ανοιξεις οπουδηποτε λογ/σμο πρωτα πρεπει να εχεις λεφτα 😄

Τράπεζα REVOLUT...

Ούτε 10€ δεν έχεις;

Τελικά η κακομοιριά είναι το Εθνικό μας σπορ...

1 ώρα πριν, kogba είπε

Εκτός του λογιστή μου που τον ξέρω δεκαετίες, κανείς άλλος δεν έχει τους κωδικούς αυτούς. 

Απαγορεύεται εδω και πολύ καιρό να δίνεις τους προσωπικούς σου κωδικούς ΤAXIS σε οποιονδήποτε...

Αντίθετα μπαίνεις στο σύστημα και δημιουργείς εξουσιοδότηση...

 

Screenshot_20230713_085017_Chrome.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kogba είπε

Εκεί λέει ότι ο φωτογράφος θα εισέρχεται στην εφαρμογή αποθήκευσης με κωδικούς taxisnet.  

Εκτός του λογιστή μου που τον ξέρω δεκαετίες, κανείς άλλος δεν έχει τους κωδικούς αυτούς. 

 

Υ.γ.: εγώ θέλω τσιπακι και γεω εντοπισμό στην νέα ταυτότητα.  Αν δεν έχει, δεν την θέλω !

Προφανώς δεν θα εννοει τους δικους σου κωδικους αλλα τους δικους τους, για αυτό λέει και πιστοποιημένος.

Κατι δηλαδή σαν τους γιατρούς που μπαίνουν στην μερίδα σου

3 ώρες πριν, kogba είπε

 

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kogba είπε

Εκεί λέει ότι ο φωτογράφος θα εισέρχεται στην εφαρμογή αποθήκευσης με κωδικούς taxisnet.  

Εκτός του λογιστή μου που τον ξέρω δεκαετίες, κανείς άλλος δεν έχει τους κωδικούς αυτούς. 

 

Υ.γ.: εγώ θέλω τσιπακι και γεω εντοπισμό στην νέα ταυτότητα.  Αν δεν έχει, δεν την θέλω !

Τους δικούς του κωδικους ταξις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Απαγορεύεται εδω και πολύ καιρό να δίνεις τους προσωπικούς σου κωδικούς ΤAXIS σε οποιονδήποτε...

Αντίθετα μπαίνεις στο σύστημα και δημιουργείς εξουσιοδότηση...

 

Screenshot_20230713_085017_Chrome.jpg

Αν και offtopic υπάρχουν κάπου οδηγίες πώς γινεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manzana είπε

Αν και offtopic υπάρχουν κάπου οδηγίες πώς γινεται αυτό? 

Με 3 δευτερόλεπτα αναζήτηση…

https://www.minfin.gr/sychnes-eroteseis-apanteseis-gia-pistopoiese-physikon-prosopon/-/asset_publisher/IHVElSi5KsS6/content/pos-mporo-na-exousiodoteso-logiste-gia-tis-phorologikes-mou-ypochreoseis-yparchei-aute-e-dynatoteta-?inheritRedirect=false

https://www.ontax.gr/el/ergaleia/tax-tools/exousiodotisi-logisti

https://www.gsis.gr/boitheia/diathesima-video

 

 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2023 στις 11:19 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

100€ και είναι για 10 χρόνια.Οταν θα σου τύχει η ταλαιπωρία απο την ταυτότητα θα δεις ότι είναι ελάχιστο το ποσό.

το διαβατηριο μου εχει διαρκεια ισχυος 5 χρονια και το εβγαλα το 21'. εχω χασει επεισοδια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geomrk είπε

το διαβατηριο μου εχει διαρκεια ισχυος 5 χρονια και το εβγαλα το 21'. εχω χασει επεισοδια;;

ναι,εχει αλλάξει απο τον Σεπτέμβρη του 2022 σε 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ναι,εχει αλλάξει απο τον Σεπτέμβρη του 2022 σε 10 χρόνια.

ευχαριστω. ισχυει για τα διαβατηρια που εχουν εκδοθει απτον σεπτεμβρη του 22' και μετα ή για ολα; και αν ισχυει για ολα, τοτε πρεπει να κανω εγω κατι για να αλλαξει η ημερομηνια ληξης στο φυσικο εγγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

ευχαριστω. ισχυει για τα διαβατηρια που εχουν εκδοθει απτον σεπτεμβρη του 22' και μετα ή για ολα; και αν ισχυει για ολα, τοτε πρεπει να κανω εγω κατι για να αλλαξει η ημερομηνια ληξης στο φυσικο εγγραφο;

Μονο για αυτά που έκδωθεί με 10ετία,δεν αφορά τα πιο παλιά ,ούτε και γίνεται κάποια διόρθωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα συνομωσιολογικα και τα διαδικαστικα, το πιο "αστειο" στην ολη υποθεση ειναι οτι θα αναγκαστουν και πολλοι ηλικιωμενοι να αλλαξουν ταυτοτητα, οταν την τελευταια φορα που το εκαναν ηταν το '90. Τοτε να δειτε ποσα "ληξιαρχειακα" ζητηματα θα προκυψουν απο το πουθενα.

Εχουμε να δουμε γριες σε κατι χωρια ξεχασμενα απο τους χαρτες τους ιδιους, να περιμενουν να παρουν ταυτοτητα με το πατρωνυμο και να τους εμφανιζει το επιθετου του συγχωρεμενου που υποτιθεται ειχαν χωρισει απο το '80 η και το αντιθετο. Ο ακραιος αναλφαβητισμος, η γνωστη κουτοπονηρια και το "λαδωνω και κανω την δουλεια μου" εχουν να δωσουν διαμαντια.

Κοντα 40 ειμαι και εχω ακουσει ηδη 2 ιστοριες διγαμιας, η ακυρων γαμων καλυτερα, σε φιλικες οικογενειες, οι οποιες μαθευτηκαν μονο οταν ηλικιωμενες εχασαν την ταυτοτητα και πηγαν να βγαλουν νεα. Πιστευω θα βγουν κι αλλες στην επιφανεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Choutas said:

Εγώ θα μείνω με χειρόγραφη για σπάσιμο δεν ταξιδεύω ούτε εκτός Αθήνας πια.

Και εγώ αν δεν είχα κάνει το λάθος να την αλλάξω θα ήμουνα με αυτή,  τέτοιο ωραίο παιδί δύσκολα θα ξαναγίνω 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΦΕΚ Β 5328/2023

"Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Έχοντας υπόψη: ... 1. Λαμβάνοντας υπόψη το επίπεδο τεχνικής ετοιμότητας των αρμόδιων Υπηρεσιών της Ελληνικής Αστυνομίας, ορίζουμε την 25/09/2023 ως ημερομηνία έναρξης της έκδοσης των νέου τύπου δελτίων ταυτότητας Ελλήνων πολιτών, μορφότυπου ID-1, όπως ρυθμίζονται στην υπ’ αρ. 8200/0-297647/27.04.2018 κοινή απόφαση των Αναπληρωτών Υπουργών Εσωτερικών και Οικονομικών «Έκδοση νέου τύπου Δελτίου Ταυτότητας Ελλήνων πολιτών» (Β’ 1476) (μπούρου μπούρου κτλ)"  

 

Ζήτω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν, ίσως καλύτερα να μη βιαστούμε και πάμε να τις βγάλουμε απο τις 25/09 γιατι απ οτι διαβάζω οι ταυτότητες νέου τύπου που θα εκδίδονται ως τον Δεκέμβριο δεν θα έχουν πάνω τον καινούργιο "Προσωπικό Αριθμό" που θα αντικαταστήσει ΑΦΜ, ΑΜΚΑ κτλ. Αυτό σημαίνει οτι όποιος τις βγάλει αυτούς τους μήνες, θα πρέπει μετά να ξανατρέχει στην αστυνομία για να του εκτυπώσουν και τον Προσωπικό Αριθμό (θα υπάρχει ένας κενός χώρος στην ταυτότητα για να εκτυπωθεί εκ των υστέρων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...