Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θα πάω να βγάλω όταν εκδίδουν τις νέες ταυτότητες με τον Προσωπικό Αριθμό Πολίτη. Σιγά μη την βγάλω τώρα και μετά να ξανατρέχω στην αστυνομία δεύτερη φορά για να μου εκτυπώσουν και τον Προσωπικό Αριθμό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, Thresh said:

Ταυτόχρονα θα αλλάξω επιτέλους και το 21 ετών χάρτινο ροζ δίπλωμα.

 

6 hours ago, Ukforthemoment said:

Για το δίπλωμα ξεκίνα απο τώρα γιατί λένε ότι αργεί πολύ.

αυτο ναι και εγω το πεταξα απο επιλογη λεω φτανει αυτο το πραγμα. ασε που η φωτογραφια ηταν απο 18 με σπυρακια παντου στην μουρη. Και ναι εκανε 3-4 μηνες για να βγει. Ολοι γνωριζουν οτι θελει παρα πολυ για το δίπλωμα.

3 hours ago, Strat8 said:

Εγώ πάντως θα πάω να βγάλω όταν εκδίδουν τις νέες ταυτότητες με τον Προσωπικό Αριθμό Πολίτη. Σιγά μη την βγάλω τώρα και μετά να ξανατρέχω στην αστυνομία δεύτερη φορά για να μου εκτυπώσουν και τον Προσωπικό Αριθμό.

αυτο ναι , νομιζω για αυτο τον λογω θα το κανουν οι περισσοτεροι και για τις "παιδικες ασθενειες".

Αληθεια εχει βγει επισημα κατι που να λεει πότε το ένα και πότε το άλλο.

Διοτι εγω φοβαμαι οτι οκ θα βγοιυν οι καινουριες τωρα αλλα αυτο με τον Προσωπικο αιρθμο δεν θα γινει τωρα, τυρακι το κοβω και μπορει να πάρει χρόνια.

4 hours ago, phanispal said:

Γιατί, υπάρχει λόγος να «βιαστεί» κάποιος;

Ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, και σκέφτομαι να το κάνω εντελώς τελευταία στιγμή.

γιατι μπορει να μην θελει το Α4 γιατι  μπορει να λεει βασιλειο της ελλαδος ακομα, να μην εχει λατινικους να θελει να παει ταξιδι. οτιδηποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Γιατί, υπάρχει λόγος να «βιαστεί» κάποιος;

Ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, και σκέφτομαι να το κάνω εντελώς τελευταία στιγμή.

Μέχρι το 26 που θα γίνει υποχρεωτική, μόνο για λόγους ταξιδιού προς το εξωτερικό ή έκδοσης διαβατηρίου. Κανένας άλλος λόγος. 

Οταν θα γίνει υποχρεωτική, δεν θα αναγνωρίζεται από τον δημόσιο τομέα και τις τράπεζες για την οποιαδήποτε συναλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, great είπε

αυτο ναι , νομιζω για αυτο τον λογω θα το κανουν οι περισσοτεροι και για τις "παιδικες ασθενειες".

Αληθεια εχει βγει επισημα κατι που να λεει πότε το ένα και πότε το άλλο.

Διοτι εγω φοβαμαι οτι οκ θα βγοιυν οι καινουριες τωρα αλλα αυτο με τον Προσωπικο αιρθμο δεν θα γινει τωρα, τυρακι το κοβω και μπορει να πάρει χρόνια.

Δεν είδα κάτι επίσημο, απλά διάβασα κάποια άρθρα που λέγαν πως μέχρι τον Δεκέμβριο οι ταυτότητες θα βγαίνουν χωρίς τον Προσωπικό Αριθμό αλλά με κενό χώρο για να εκτυπωθεί μετά. Δεν θα ξαφνιαζόμουν αν καθυστερούσαν ακόμα περισσότερο βέβαια επειδή η κατάργηση ΑΦΜ και ΑΜΚΑ είναι μια ριζική αλλαγή στο σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Strat8 είπε

Δεν είδα κάτι επίσημο, απλά διάβασα κάποια άρθρα που λέγαν πως μέχρι τον Δεκέμβριο οι ταυτότητες θα βγαίνουν χωρίς τον Προσωπικό Αριθμό αλλά με κενό χώρο για να εκτυπωθεί μετά. Δεν θα ξαφνιαζόμουν αν καθυστερούσαν ακόμα περισσότερο βέβαια επειδή η κατάργηση ΑΦΜ και ΑΜΚΑ είναι μια ριζική αλλαγή στο σύστημα.

Το ΑΦΜ και ΑΜΚΑ δε νομίζω να καταργηθούν, θα παραμείνουν διότι το κάθε σύστημα θα έχει και έναν αριθμό μητρώου για τον κάθε πολίτη, αποτελεί ξεχωριστή βάση δεδομένων. 

Αυτό που θα κάνουν είναι η διασυνδεση όλων των βάσεων δεδομένων του κράτους σε μια ενιαία υπό έναν αριθμό που θα αντιστοιχεί σε κάθε πολίτη, έτσι όταν θα χτυπάς τον αριθμό θα τα εμφανίζει όλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, phanispal said:

Γιατί, υπάρχει λόγος να «βιαστεί» κάποιος;

Ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, και σκέφτομαι να το κάνω εντελώς τελευταία στιγμή.

Προσωπικά, γιατί θέλω ν' αλλάξω πορτοφόλι! Ε όχι να πάρω πάλι «γαΐδούρι» λόγω της χάρτινης ταυτότητας. Σ' άλλη περίπτωση ίσως να περίμενα κάνα μήνα ή δύο μήπως βγει κάνα «στραβό» στην όλη διαδικασία.

:D

Για τον «Προσωπικό Αριθμό» δε μ' απασχολεί διότι θεωρώ δεδομένο ότι δε θα δούμε κάτι τέτοιο άμεσα. Κάνανε πόσα χρόνια να δώσουν κανονικές ταυτότητες, ήμασταν 10+ χρόνια στο «θα, θα, θα», και ξαφνικά σε 2-3 ακόμα μήνες θα καταφέρουν τη διασύνδεση όόόλων των αριθμών σε έναν, το οποίο είναι τρομερά πιο απαιτητικό σε υποδομές; Ούτε καν.

Εν τω μεταξύ εγώ μέχρι πριν λίγο, έλεγα ότι ούτε τις ταυτότητες θα δούμε φέτος (όπως άλλωστε γινόταν κάθε χρόνο), αλλά ευτυχώς πήγα κουβά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nate είπε

Η πλατφόρμα έχει ανοίξει; Δεν θα βγάλω νέα ταυτότητα ακόμη (θα περιμένω πρώτα τον προσωπικό αριθμό πολίτη), αλλά θέλω να δω την πλατφόρμα. 

Δευτέρα ανοίγει απο ότι έχω καταλάβει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Haldol said:

Για τον «Προσωπικό Αριθμό» δε μ' απασχολεί διότι θεωρώ δεδομένο ότι δε θα δούμε κάτι τέτοιο άμεσα. Κάνανε πόσα χρόνια να δώσουν κανονικές ταυτότητες, ήμασταν 10+ χρόνια στο «θα, θα, θα», και ξαφνικά σε 2-3 ακόμα μήνες

ναι και εγω καπως ετσι το βλεπω, δεν νομιζω οτι θα γινει τοσο άμεσα αυτο. Οποτε θα ελεγα να μην κρατατε την αναπνοη σας για να πατε οταν γινει αυτο. οπως ειπα εκει Νοέμβρη  εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nate είπε

Η πλατφόρμα έχει ανοίξει; Δεν θα βγάλω νέα ταυτότητα ακόμη (θα περιμένω πρώτα τον προσωπικό αριθμό πολίτη), αλλά θέλω να δω την πλατφόρμα. 

Από εδώ θα συνδεόμαστε στην σχετική πλατφόρμα, αλλά θα ανοίξει αύριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο πιστευω και εγω αναφορικα με τον Προσωπικό Αριθμό Πολίτη. Θα παρει χρονο για τη διασυνδεση τοσο στο δημοσιο οσο και στις εταιρειες να προσθεσουν ενα επιπλεον πεδιο στη βαση τους και στα UI τους. Δεν το κοβω να ειναι ετοιμο απο Δεκεμβρη.

Τωρα αναφορικα με την ομαδα αιματος δεν διαβαζω πουθενα προβλεψη , οι παλιοι που ειχαμε σημειωμενη την ομαδα αιματος στο τρεχον δελτιο, πρεπει να ξαναπαμε για εξεταση αιματος ή αρκει που θα το δουν στην παλια ταυτοτητα; Αυτοι οι δημοσιογραφοι ρε φουστη μονο δελτια τυπου αντιγραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, runner69 said:

Τωρα αναφορικα με την ομαδα αιματος δεν διαβαζω πουθενα προβλεψη , οι παλιοι που ειχαμε σημειωμενη την ομαδα αιματος στο τρεχον δελτιο, πρεπει να ξαναπαμε για εξεταση αιματος

Εμένα δεν λεει και δεν μου ζητήσανε οταν έβγαλα το 2009.

επισης σορρυ, αλλάζει η ομάδα αίματος στον άνθρωπο με τα χρόνια ?!?!?!!!?!!?!!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, great είπε

Εμένα δεν λεει και δεν μου ζητήσανε οταν έβγαλα το 2009.

επισης σορρυ, αλλάζει η ομάδα αίματος στον άνθρωπο με τα χρόνια ?!?!?!!!?!!?!!?!

Δεν ηταν υποχρεωτικο και τοτε να το γραφει αλλα καποιοι το βαλαμε. Το ερωτημα ειναι αν θα το δεχονται τωρα χωρις επανεξεταση.

Σπανιο φαινομενο να αλλαξει αλλα ναι γινεται. Εχω ακουσει πχ οτι μπορει να αλλαξει σε σχεση με αυτη που ειχες οταν γεννηθηκες. Ή αλλες περιπτωσεις με βαρια νοσηματα καρκινους, μεταμοσχευσεις κλπ.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, runner69 said:

Το ιδιο πιστευω και εγω αναφορικα με τον Προσωπικό Αριθμό Πολίτη. Θα παρει χρονο για τη διασυνδεση τοσο στο δημοσιο οσο και στις εταιρειες να προσθεσουν ενα επιπλεον πεδιο στη βαση τους και στα UI τους. Δεν το κοβω να ειναι ετοιμο απο Δεκεμβρη.

Τωρα αναφορικα με την ομαδα αιματος δεν διαβαζω πουθενα προβλεψη , οι παλιοι που ειχαμε σημειωμενη την ομαδα αιματος στο τρεχον δελτιο, πρεπει να ξαναπαμε για εξεταση αιματος ή αρκει που θα το δουν στην παλια ταυτοτητα; Αυτοι οι δημοσιογραφοι ρε φουστη μονο δελτια τυπου αντιγραφουν.

Πρόβλεψη υπάρχει,

https://www.e-nomothesia.gr/kat-deltia-tautotetos/koine-upourgike-apophase-82000-297647-2018.html

 

Θα πρέπει να πάς χαρτί όμως

Quote

ζ. Βεβαίωση νοσηλευτικού ιδρύματος ή υγειονομικού εργαστηρίου, στην οποία αναγράφεται η ομάδα αίματος και το RHESUS, εφόσον ο ενδιαφερόμενος επιθυμεί την αναγραφή των στοιχείων αυτών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, runner69 said:

οι παλιοι που ειχαμε σημειωμενη την ομαδα αιματος στο τρεχον δελτιο, πρεπει να ξαναπαμε για εξεταση αιματος ή αρκει που θα το δουν στην παλια ταυτοτητα;

Λες στο μεταξύ να έχει αλλάξει η ομάδα αίματος? :)

Η γραφειοκρατία καλά κρατεί.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...