Προς το περιεχόμενο

Περί εργαλείων Lidl (Parkside)


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

To Dremel είναι από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει. Για να μη  χαλάσει πρέπει να το έχετε στη βάση κρεμαστό όταν το λειτουργείτε (κατασκευαστικο το πρόβλημα)

Όντως? Γιατί? Τι παθαίνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια μια ερωτηση σχετικα με κρουστικο δραπανοκατσαβιδο. 

Ειχα ενα makita και μου το εκλεψαν... θα ξενερωσω αν παω σε αυτο της lidl? Απο 04.03 βλεπω λεει θα φερει ενα.

Diy πραγματα κανω.. τπτ το ιδιαιτερο, απλα συνηθως οταν αγοραζω κατι το παιρνω για να μην με παιδευει (οχι φυσικα να παω κ σε κατι πανακριβο δν ειμαι επαγγελματιας) αλπλα εστω κ αυτα τα 50ε π θελει με την μπαταρια της lidl να μην ειναι πεταμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 εχω.

Αλλα δεν ειναι κρουστικο. Μην ονειρευεσαι οτι θα ανοιξεις τρυπα σε μπετο. Κατσαβιδιερα ειναι βασικα, και αντε να ανοιξεις και καμια τρυπα για ουπα 6 ή αντε 8 σε σοβά και τουβλο.
Σε ξυλα που δουλευω ή τρυπες σε στραντζαριστα, με τρυπανια ή με κωνικό δεν εχει κανενα προβλημα. Εχω τρυπησει μεχρι και μασιφ σιδερο 4χιλ αλλα με υπομονη και ευγένια.

Βιδωματα δε, τα παντα. Δεν μου εχει πει ποτε οχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Παιδια μια ερωτηση σχετικα με κρουστικο δραπανοκατσαβιδο. 

Ειχα ενα makita και μου το εκλεψαν... θα ξενερωσω αν παω σε αυτο της lidl? Απο 04.03 βλεπω λεει θα φερει ενα.

Diy πραγματα κανω.. τπτ το ιδιαιτερο, απλα συνηθως οταν αγοραζω κατι το παιρνω για να μην με παιδευει (οχι φυσικα να παω κ σε κατι πανακριβο δν ειμαι επαγγελματιας) αλπλα εστω κ αυτα τα 50ε π θελει με την μπαταρια της lidl να μην ειναι πεταμενα

Πάρε ένα επώνυμο που δεν χρειάζεται να περιμένεις προσφορές και να στήνεσαι σε ουρές για να βρεις εξαρτήματα.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά παλιότερα είχε αναφερθεί ότι φέρνει 2 διαφορετικά κρουστικά.

Αυτό που βλέπω στο καινούριο φυλλάδιο που θα χουν από 04/03 λέει 20V. Φέρνει κατά καιρούς και άλλο πιο δυνατό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, SakafliaC said:

Αν θυμάμαι καλά παλιότερα είχε αναφερθεί ότι φέρνει 2 διαφορετικά κρουστικά.

Αυτό που βλέπω στο καινούριο φυλλάδιο που θα χουν από 04/03 λέει 20V. Φέρνει κατά καιρούς και άλλο πιο δυνατό?

Ναι. Θεωρητικά η πράσινη σειρά είναι η φθηνή σειρά και η μαύρη η "επαγγελματική".

Θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις μπαταρίες.

 

Επίσης έχε το νου σου ποιος σου προτείνει τι καθώς αλλά λένε και άλλα κάνουν.

Έχει συζητηθεί διεξοδικά εδώ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, The_Judas said:

Βλέπω ορισμένα δραπανοκατσάβιδα στο ιντερνετ να πωλούνται πακέτο με 2 μπαταρίες... αυτό που βοηθάει στην πράξη;

Αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία που θα πάρει ώρα θα σου χρειαστεί, αλλιώς στα κλασικά μερεμέτια δεν θα δείς διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/22246877/Milwaukee-M18-CBLPD-422C-Kroustiko-Drapanokatsavido-Mpatarias-Brushless-18V-1x4Ah-1x2Ah.html

 

Πως σας φαινεται το παραπανω? Απλα δεν εχει μυτες μαλλον. Στο μακιτα ειχα 2 μπαταριες με μυτες

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ma3stros είπε

https://www.skroutz.gr/s/22246877/Milwaukee-M18-CBLPD-422C-Kroustiko-Drapanokatsavido-Mpatarias-Brushless-18V-1x4Ah-1x2Ah.html

 

Πως σας φαινεται το παραπανω? Απλα δεν εχει μυτες μαλλον. Στο μακιτα ειχα 2 μπαταριες με μυτες

Τωρα θα πας να συγκρινεις Milwaukee των 253€ με parkside των 45 ?

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Τωρα θα πας να συγκρινεις Milwaukee των 253€ με parkside των 45 ?

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης!

Το ξερω απλα σκεψου οτι το parkaside με 2 μπαταριες κ φορτιστη φανταζομαι θα παει κανα 100αρι+

Ε και σκεφτομαι οτι αν με ταλαιπωρει δεν μπορω να κανω οτι θελω κλπ... και στο μελλον να θελω κατι καλυτερο.. ας παω κατευθειαν σε milwaukee ή makita. 

Το συγκεκριμενο του λινκ που εστειλα ειναι ενα καλο εργαλειο?

 

Γενικοτερα εκει στο 200αρι με 250 μαξ.. γπαρχει κατι αλλο καλυτερο?

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Το ξερω απλα σκεψου οτι το parkaside με 2 μπαταριες κ φορτιστη φανταζομαι θα παει κανα 100αρι+

67€ θα παει με 2 μπαταριες 2amp , 2 φορτιστες και 1 εργαλειο.Δεν ξερω τι θελεις να κανεις και τι χρηση κανεις. Εγω ειμαι υπερ ευχαριστημενος. Εχω 3 τετοια πρασσινα και εχω φτιαξει οτι μπορεις να φανταστεις. Καταλαβαινω ομως οτι ειναι κατσαβιδι και τρυπανακι. Δεν γκρεμιζω τοιχους με αυτο. Για γκρεμισμα εχω αλλο εργαλειο.
Εγω χομπιστας, 253€ για κατσαβιδιερα δεν θα εδινα ποτε!

Αντιθετα ξερω πολλους μαστορους με parkside. Για την ακριβεια, ισως ολοι που ξερω εχουν και κατι parkside.
Εχω μαραγκο φιλο που δουλευε με ΜΑΚΙΤΑ. Με ενα χρονο εγγυηση. Του χαλασε στον 1μιση, το πηγε σερβις και εφαγε τα μουτρα του.
Πηρε parkside, τα επαιξε στα 3 χρονια παρα κατι, πηρε την αποδειξη που ειχε κρατησει η γυναικα του, πηγε Περισσο, πηρε καινουργιο επιτοπου και εφυγε.
Απο τοτε δουλευει αποκλειστικα Parkside.

Τωρα αν θες να διαθεσεις 250€ για κατσαβιδιερα, σιγουρα καλυτερο θα ειναι απο το Parkside στα παντα!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, tzotzo said:

Ναι. Θεωρητικά η πράσινη σειρά είναι η φθηνή σειρά και η μαύρη η "επαγγελματική".

Θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις μπαταρίες.

Για DIY και ερασιτεχνικές δουλειές σπιτιού (και όχι μόνο) η πράσινη σειρά είναι υπέρ του δέοντος καλή. Η μαύρη έχει brush-less μοτέρ και είναι καλύτερη αλλά ζητά περισσότερα χρήματα. Το πράσινο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο το έχω από το 17 και με έχει ικανοποιήσει αρκεί να καταλάβεις τα όρια του. Στα + τα 3 χρόνια εγγύησης που αν σου πάθει συνήθως στο αντικαθιστούν χωρίς πολλές ερωτήσεις.

Μπαταρίες έχουν ανά πάσα στιγμή τα καταστήματα και θα είσαι άτυχος αν την χρειαστείς και δεν βρεις εκείνη την χρονική στιγμή.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το τελευταίο διάστημα υπάρχει πτώση στην ποιότητα κατασκευή και παρατηρούνται διάφορες ατέλειες και αστοχίες ακόμη και στην ίδια παρτίδα.

Επεξ/σία από Catalyst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Catalyst είπε

Η μαύρη έχει brush-less μοτέρ και είναι καλύτερη αλλά ζητά περισσότερα χρήματα.

κραταω καποιες επιφυλαξεις για αυτο. Εναν τροχο μαύρο που πηρα ειναι φανερα πιο ασθενικος απο τον πρασσινο. Θα ξερω περισσοτερα σημερα-αυριο, αφου προμηθευτικα μπαταριες 8amp και περιμενω να φορτισουν για να δω τι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά η Performance σειρά της Parkside λένε ότι θέλει μεγάλες μπαταρίες (4-8 mah) για να δείξει την δύναμη του εργαλείου. Αν ισχύει στην πράξη δεν το ξέρω όμως.

Τα θετικά των brush-less μοτέρ είναι ότι έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο, χρησιμοποιούν λιγότερη μπαταρία στην χρήση (άρα αντέχει περισσότερο η μπαταρία μέχρι να ξεφορτιστεί και έχουν μεγαλύτερη ισχύ. Στα μείον αν πάθει ζημιά δεν επισκευάζεται τόσο εύκολα όσο ένα μοτέρ με καρβουνάκια (πράσινη σειρά).

Επεξ/σία από Catalyst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...