Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch 2 (2024)


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Καλά το ζήτημα οθόνης αλλάζει εύκολα μέχρι τότε ή όπως λες ίσως υπάρξουν δύο επιλογές day 1. 

Δεν θα ήμουν κατά lcd οθόνης αν ήταν υψηλής ποιότητας όμως η διαύγεια μιας oled σε τόσες μικρές ίντσες δεν αμφισβητείται. 

Αυτό που τρομάζει είναι το νέο cartridge format. Βέβαια το 3ds επίσης είχε άλλο format από το ds αλλά μια χαρά έπαιρνε και τις κασέτες του ds ενώ παλιότερα το ds και dsi είχαν αυτούσια κανονική έξτρα θήρα για κασέτες του game boy advance οπότε ο φόβος ίσως να είναι ανούσιος. 

Ολα φημες για τα νεα cartidges αλλα λενε οτι  θα ειναι καινουργιες μεν αλλα απο την ιδια κατασκευαστρια.Πιστευω θα γινει αυτο που αναφερεις και εσυ οπως εγινε με το 3ds και τα παιχνιδια του ds.Θεωρω αδιανοητο να μην υποστηριζει και τα παλια παιχνιδια παρολο που μιλαμε για την nintendo και το ποσο απροβλεπτη ειναι.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

oled είχε το αδικοχαμένο ps vita και 10 χρόνια μετά ακόμα με lcd τυραννιόμαστε γιατί η νιντεντο θέλει όπως και με το switch να πουλήσει μετά oled ίσως και πάλι χωρίς να κάνει καμία αλλαγή στη κονσόλα(πέραν της μπαταρίας) με +50 ευρώ και να δώσει νέα ώθηση στις πωλήσεις. πιστεύω το backwards compatibility είναι κατα 99% σίγουρο. 99 γιατί νιντεντο είναι αυτή ποτέ δεν ξέρεις. δεν νομίζω να αφήσει πίσω τόσο κόσμο και ούτε θα θέλει να ρισκάρει με την πτώση τιμής που θα έχει το switch(απο τα καταστήματα) για να το φύγουν, να κόψει πωλήσεις απο την νέα κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρειάζεται περισσότερη πληροφορία για να κρίνουμε το θέμα της οθόνης.

Γενικότερα η LCD είναι πισωγύρισμα. Ειδικότερα, όμως, αν μιλάμε για μια ίντσα παραπάνω και αν μιλάμε για σοβαρή LCD (IGZO ή IPS πχ) με HDR, τότε δεν είμαι σίγουρος τι προτιμώ.

Θέλει σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Malthador said:

Χρειάζεται περισσότερη πληροφορία για να κρίνουμε το θέμα της οθόνης.

Γενικότερα η LCD είναι πισωγύρισμα. Ειδικότερα, όμως, αν μιλάμε για μια ίντσα παραπάνω και αν μιλάμε για σοβαρή LCD (IGZO ή IPS πχ) με HDR, τότε δεν είμαι σίγουρος τι προτιμώ.

Θέλει σκέψη.

Το πρόβλημα είναι ότι η Nintendo ποτέ δεν έχει δώσει αξιοπρεπή οθόνη σε φορητό της. Μόνο το Switch OLED είναι η εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Bourdoulas said:

Το πρόβλημα είναι ότι η Nintendo ποτέ δεν έχει δώσει αξιοπρεπή οθόνη σε φορητό της. Μόνο το Switch OLED είναι η εξαίρεση.

Υπήρχαν και κάτι random 3DS με IPS panels. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Malthador said:

Υπήρχαν και κάτι random 3DS με IPS panels. 

Όπως είπες ήταν random σε σημείο να πιστεύω ότι πραγματικά έγινε κατά λάθος και αφορούσε μόνο την μια οθόνη από ότι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τον Nate οποίος παρακολούθησε το βίντεο θα καταλάβει διαφορετικά πράγματα. 

Περί κυκλοφορίας με 3D Mario είναι κάτι που πιστεύει προσωπικά ότι ταιριάζει καλύτερα. Αναφέρει μάλιστα πως το Metroid Prime 4 δεν είναι καλή επιλογή λόγω εμπορικότητας. *Τώρα αν του χώσω τη γαλότσα στον πάτο του θα φταίω; Λες και γνωρίζει τι θα συμβεί με το MP4!  Ξέχασε πως πολλές σειρές είδαν καλύτερα νούμερα στο NSW ενώ άλλες εκτοξεύτηκαν. Δεν υπάρχει κάτι δεδομένο, εδώ δεν ξέρουμε πως θα κυμανθεί το επόμενο σύστημα. Μπορεί να καταλήξει και αποτυχία.

Όσο αφορά τα παρακάτω είναι με βάση (προσοχή σε αυτό) εικασίες από άτομα της βιομηχανίας. Δηλαδή τίποτα το δεδομένο. 

Ξεκινώντας από την μνήμη αναφέρει ξεκάθαρα ότι ακούγεται αύξηση της χωρητικότητας με μέγιστο μέγεθος τα 512GB. Δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει σε αυτό το μέγεθος, μπορεί και 128GB. *Άποψη μου είναι πως η Ν πρέπει να δώσει μεγαλύτερη χωρητικότητα επειδή έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι ψηφιακές πωλήσεις.

Η οθόνη από την μια δεν θα είναι Oled για μείωση κόστους και από την άλλη θα είναι 8 ίντσες και 1080p LCD. *Εμένα πάντως οι διαστάσεις μου φαίνονται υπερβολικές. Το μόνο καλό είναι ότι σε αυτήν την υποτιθέμενη ανάλυση το dynamic resolution θα αντικατασταθεί πλήρως από upscalers ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Πάντως ακούγεται γενικότερα και καλά η Innolux ως προμηθευτής της οθόνης που διαθέτει LCD με υποστήριξη HDR.

Ο Nate ας μείνει στις εικασίες του. Έτσι και αλλιώς περιμένω πως από τους Κινέζους θα μάθουμε τα περισσότερα.

Μην ξεχνάμε και αυτό:

pokemon_dlc_leaker.png?resize=1024,231&s

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Και igzo lcd να μπει, πάλι downgrade είναι. 
 

Αλλά θα μου πεις από το να βάλει την φθηνότερη lcd, τουλάχιστον ας είναι ποιοτική. 

Επειδή ποιοτικές μικρές LCD έχουμε να δούμε καιρό αν αυτές που (ίσως) έρχονται με το νέο μηχάνημα είναι επιπέδου mini-led σε ποιότητα και φωτεινότητα τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα και σίγουρα δεν είναι downgrade σε σχέση με την OLED. Εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με την OLED. 

Mini-LED: Εξαιρετική διαύγεια και ανόρθωση λεπτομερειών. Πολύ φωτεινότητα χωρίς να έχεις ιδιαίτερο θέμα με το contrast. Μαύρο σε επίπεδα σχεδόν OLED. Χαμηλότερη κατανάλωση, ειδικά σε φουλ φωτεινότητα. 

Βέβαια μετά ερχόμαστε στο άλλο, αν είναι να πληρώσεις για LCD επιπέδου mini-led σε φορητό τότε μια OLED σκέτο είναι καλύτερη και φθηνότερη επιλογή μάλλον καθώς είναι απείρως πιο διαθέσιμες. 

Η OLED πάντα θα έχει καλύτερο μαύρο και φυσικότερα χρώματα όμως για gaming η mini-led είναι εξίσου καλή με την oled για διαφορετικούς λόγους. Αν δεις ένα παιχνίδι όπως το Elden Ring σε mini-led είναι σκέτη πρέζα με το πόσες πολλές λετπομέρεις κάνει highlights και δεν είναι το μόνο. Xenoblade Chronicles 3 ας πούμε μεταξύ φορητού και τηλεόρασης είναι μεγάλη διαφορά υπέρ της mini-led λόγο της φύσης του artwork.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 hours ago, D.Luffy said:

Και igzo lcd να μπει, πάλι downgrade είναι. 
 

Αλλά θα μου πεις από το να βάλει την φθηνότερη lcd, τουλάχιστον ας είναι ποιοτική. 

Δεν είμαι σίγουρος αν προτιμώ 7" OLED ή 8" καλή LCD. Νομίζω ότι προτιμώ το μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά θέλει σκέψη.

Εντάξει γούστα είναι αυτά πάντως, πχ προτίμησα να αγοράσω LCD TV με HDR10+, 120Hz και VRR για τις κονσόλες μου, παρά OLED με 60Hz panel, στα ίδια χρήματα.

12 hours ago, mansa2k said:

Η οθόνη από την μια δεν θα είναι Oled για μείωση κόστους και από την άλλη θα είναι 8 ίντσες και 1080p LCD.

Πού το είδες αυτό με τα 1080p; Δεν το βρίσκω, το θεωρώ φάουλ και ελπίζω να μην κινηθούν σε τέτοια ανάλυση.

23 minutes ago, ikaruga24 said:

Επειδή ποιοτικές μικρές LCD έχουμε να δούμε καιρό αν αυτές που (ίσως) έρχονται με το νέο μηχάνημα είναι επιπέδου mini-led σε ποιότητα και φωτεινότητα τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα και σίγουρα δεν είναι downgrade σε σχέση με την OLED. Εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με την OLED. 

Mini-LED: Εξαιρετική διαύγεια και ανόρθωση λεπτομερειών. Πολύ φωτεινότητα χωρίς να έχεις ιδιαίτερο θέμα με το contrast. Μαύρο σε επίπεδα σχεδόν OLED. Χαμηλότερη κατανάλωση, ειδικά σε φουλ φωτεινότητα. 

Βέβαια μετά ερχόμαστε στο άλλο, αν είναι να πληρώσεις για LCD επιπέδου mini-led σε φορητό τότε μια OLED σκέτο είναι καλύτερη και φθηνότερη επιλογή μάλλον καθώς είναι απείρως πιο διαθέσιμες. 

Η OLED πάντα θα έχει καλύτερο μαύρο και φυσικότερα χρώματα όμως για gaming η mini-led είναι εξίσου καλή με την oled για διαφορετικούς λόγους. Αν δεις ένα παιχνίδι όπως το Elden Ring σε mini-led είναι σκέτη πρέζα με το πόσες πολλές λετπομέρεις κάνει highlights και δεν είναι το μόνο. Xenoblade Chronicles 3 ας πούμε μεταξύ φορητού και τηλεόρασης είναι μεγάλη διαφορά υπέρ της mini-led λόγο της φύσης του artwork.  

Καλά, αν φοράει mini-LED φορητό της Ν εγώ θα σκισω τα  gaming πτυχία μου.

Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Malthador είπε

Καλά, αν φοράει mini-LED φορητό της Ν εγώ θα σκισω τα  gaming πτυχία μου.

Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο

Δεν υπάρχει mini-led μικρή οθόνη έτσι και αλλιώς αν δεν κάνω λάθος. Απλά λέω ότι αν αποφασίσει να πάει εν τέλη σε LCD δεν είναι απαραίτητα downgrade αν η ποιότητα είναι κατηγορίας mini-led. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω η οθόνη στο μέγεθος του oled είναι μια χαρά δε χρειάζεται μεγαλύτερη . Επίσης δε με νοιάζει να είναι LCD αρκεί να είναι καλής ποιότητας και υψηλής φωτεινότητας . Ο οθόνη του ντεκ πχ κάποιοι τη θάβουν ,εμένα μου φαινετε πολύ καλή και το χρησιμοποιώ το ντεκ παράλληλα με το oled.

Το σημαντικό για μένα είναι τι είδους game card  θα βάλουν , αν θα είναι backwards compatible και εφόσον είναι αν θα κάνει απευθείας upscale σε ανάλυση  όπως έκανε το Wii u πχ ( το ποιο σημαντικό ίσως ) .  

Επίσης θέλω να δω αν θα έχει κάτι καινούργιο να παρουσιάσει γενικά σαν σύστημα πέρα από καλύτερα σπεκς και επιδόσεις η αν θα είναι απλά μια αναβάθμιση .Μάλλον το δεύτερο βέβαια αλλά ποτέ δε ξέρεις .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ακράδαντα ότι η νέα κονσόλα θα είναι ένα μπουσταρισμένο Switch, στο οποίο θα έχουν ενσωματώσει κάποιο hardware innovation (or gimmick).

Αν τώρα όμως επιλέξουν να πάνε με LCD οθόνη, όταν το Switch κυκλοφορεί με OLED, θα υπάρχει πρόβλημα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την οθόνη από τη στιγμή που θα δούμε ικανοποιητικά specs.Παλι σα ζεστά ψωμάκια θα πουληθούν.Αυτο που θα κάνει τη χειρότερη εντύπωση για μένα,θα είναι αν δεν έχει backwards compatibility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Άλλη μια αναφορά σχετικά με την Unreal Engine μόνο που αυτή την φορά πρόκειται για στούντιο υπό κοινή συνεργασία:

Βέβαια όπως παρατήρησαν και άλλοι υπάρχουν ορθογραφικά λάθη στην αγγελία. Παρόλα αυτά ο συγκεκριμένος δείχνει να είναι και σε άλλη ιστοσελίδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...