Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch 2 (2024)


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, mansa2k said:

Από αυτά που διάβασα τα Hz σχετίζονται αποκλειστικά με την οθόνη, τα fps με cpu/gpu. Αν έχω αντιληφθεί σωστά αν υποστηρίζει η οθόνη 120hz θα υλοποιείται σε όλα τα παιχνίδια και όχι σε κάποια. 

Πάντως ακόμα και τα 60fps όταν υφίσταται dynamic resolution πάνε χαμένα λόγω θολούρας κατά την κίνηση/ροή. Στο NSW είναι περισσότερο αντιληπτό στα παιχνίδια έχουν dynamic resolution αλλά και μικρότερη ανάλυση.

Αν αυτό που θες να πεις είναι ότι σε 120hz panel ακόμα και τα 60fps (ποια 60 εντωμεταξύ στο switch τέλος πάντων) φαίνονται καλύτερα από 60hz panel οι απόψεις δεν είναι τόσο ξεκάθαρες όσο το είχα ψάξει, σχεδόν μηδαμινές είναι. Επομένως θεωρώ πως για να έχεις πλήρη εκμετάλλευση των 120 hz πρέπει να "τρέχει" και το περιεχόμενο σε 120 fps.Και μεταξύ μας 120 fps σε handheld για να δούμε πρέπει να είναι rog ally τύπου με 800€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε LCD ενδεχομένως να πάει και λόγω θερμοκρασιών του νέου chip της nvidia . Το Oled είναι καλό να μην έχει υψηλή θερμοκρασία από το σύστημα. Αλλά τουλάχιστον να βάλει μια lcd της προκοπής αλλά δεν νομιζω να νοιάζονται και πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

120Hz; Τη μπαταρία τη ρωτήσατε; 😁 Ισως για docked αλλά και πάλι δεν μου κολλάει για Νιντέντο. 

Ρίχνω και εγώ το καπέλο μου στο ενδιαφέρον για το Switch 2.  Ελπίζω να επιστρέψω στη Νιντέντο γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που ήμουν με το SNES. 😁

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, mansa2k said:

Από αυτά που διάβασα τα Hz σχετίζονται αποκλειστικά με την οθόνη, τα fps με cpu/gpu. Αν έχω αντιληφθεί σωστά αν υποστηρίζει η οθόνη 120hz θα υλοποιείται σε όλα τα παιχνίδια και όχι σε κάποια. 

Ένα πάνελ που ανανεώνει τον ρυθμό του στα 120Hz δεν λέει τίποτα αν:

α) τα games που έχουν γραφτεί για το H/W της κονσόλας δεν έχουν επιλογή να τρέχουν στα 120 καρέ

και

β) το H/W που φοράει η κονσόλα δεν είναι αρκετά ισχυρό ώστε να μπορεί να δίνει 120 καρέ στα games που έχουν γραφτεί για αυτό.

Οι τίτλοι που τρέχουν σε 120 fps στα twins είναι ζήτημα αν ξεπερνάνε τους 50. Σε κονσόλα της Ν αμφιβάλλω ότι θα ξεπεράσουν τους 5.

Τώρα, υπάρχει η άποψη ότι τα games που τρέχουν στα 60 καρέ δείχνουν πιο smooth σε 120Hz panel. Προσωπικά, δεν μπορώ να το αντιληφθώ στο μάτι μου (και μπορώ να ξεχωρίζω τα καρέ πιο εύκολα απ' ότι ξεχωρίζω τις αναλύσεις). Ίσως να φαίνεται μια απειροελάχιστη διαφορά αν κάποιος 60 fps τίτλος τρέχει σε 120hz panel χωρίς να υποστηρίζει VRR, αλλά μιλάμε για εξαίρεση που δεν θα ενδιαφέρει κανέναν, πόσο μάλλον σε ένα φορητό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

...

Άντε πάλι τα ίδια. Αλλού ήταν η διαφωνία μου. Το ζήτημα υπερκαλύπτει και από τους προλαλήσαντες. Πάμε παρακάτω.

Οθόνη igzo είναι μέσα στα πλαίσια του δυνατού από πλευράς κόστους;

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε όντως φημολογία παλιότερα σχετικά με την igzo. Σε σχέση με τέσσερα χρόνια πριν το κόστος μπορεί να είναι εφικτό. Είναι ενδιαφέρον από την στιγμή που προσφέρει πολύ χαμηλή κατανάλωση. Το ανέφερα μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα.

Σε άλλα νέα:

Report: Nintendo Could Confirm New Hardware As Soon The End Of August

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, το προσθέτω περισσότερο στο πλαίσιο του θέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, mansa2k said:

Υπήρχε όντως φημολογία παλιότερα σχετικά με την igzo. Σε σχέση με τέσσερα χρόνια πριν το κόστος μπορεί να είναι εφικτό. Είναι ενδιαφέρον από την στιγμή που προσφέρει πολύ χαμηλή κατανάλωση. Το ανέφερα μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα.

Σε άλλα νέα:

Report: Nintendo Could Confirm New Hardware As Soon The End Of August

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, το προσθέτω περισσότερο στο πλαίσιο του θέματος.

Έκανα update και το αρχικό ποστ.

Προσωπικά, δεν το βρίσκω απίθανο, μιας και η Ν έχει να εμφανιστεί στην Gamescom από το 2019. Ίσως να έχουν κάτι να δείξουν και να επιστρέφουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch είναι κυρίως φορητό σύστημα.Τα χειρότερα  πισωγυρίσματα θα είναι στην αυτονομία και στο μέγεθος της οθόνης. Λογικά το μέγεθος οθόνης δεν θα μικρύνει αλλά από oled και v2 μπαταρία σε v1 δεν γυρνάς αν παίζεις φορητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ν δεν θα έχει πρόβλημα να παραδώσει ένα σύστημα στην τιμή που στοχεύει. Το πρόβλημα είναι, όπως έχω αναφέρει, πως υπάρχουν ήδη πολλές απαιτήσεις από το τωρινό NSW. Φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολο, βασικά αδύνατο, να μπορέσει να τις καλύψει όλες.

Η απουσία τεχνολογίας σε προσιτές τιμές σε κάποιους τομείς δεν δείχνει να βοηθάει ιδιαίτερα επίσης. Άρα η διαφορετικότητα θα είναι πάλι το βασικό στοιχείο και από εκεί και πέρα οι οποίες απαιτήσεις καλυφτούν εν μέρη. Ουσιαστικά πρέπει να αντιστοιχιστεί το NSW του 2017 στο "NSW2" του 2024. 

Όταν κυκλοφόρησε το NSW κόστιζε 300 ευρώ (330 Ελλάδα). Τότε θεωρήθηκε υψηλή, σήμερα η εικόνα είναι τελείως διαφορετική.

Edit: Ισοπεδωτικός ο πατριώτης

Screenshot_2023-08-02-18-10-04-858_com.android.chrome-edit.jpg.8a3b422ada6e9f30a59a1305b5754bb4.jpg

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρεαλιστικά μιλώντας, αν το επόμενο σύστημα έχει την ίδια μορφή με το τωρινό (δηλαδή handheld μαζί με dock στο κουτί) δεν περιμένω τιμή κάτω από $400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εσάς που έχετε Switch πόσοι θα το πάρετε day one αν είναι όπως φαίνεται ένα Switch 2 και πόσο θα παίξει ρόλο το αν θα έχει πλήρες backwards compatibility ;

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, CarbonFibre said:

Για εσάς που έχετε Switch πόσοι θα το πάρετε day one αν είναι όπως φαίνεται ένα Switch 2 και πόσο θα παίξει ρόλο το αν θα έχει πλήρες backwards compatibility ;

Θα το πάρω day 1 μόνο στην περίπτωση που δεν έχει backwards compatibility και έχει ένα ικανό starting lineup.

Σε διαφορετική περίπτωση θα περιμένω. Έτσι κι αλλιώς έχω ακόμα backlog στο Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Charismo said:

Θα το πάρω day 1 μόνο στην περίπτωση που δεν έχει backwards compatibility και έχει ένα ικανό starting lineup.

Σε διαφορετική περίπτωση θα περιμένω. Έτσι κι αλλιώς έχω ακόμα backlog στο Switch.

Εγώ θα κάνω το ακριβώς αντίθετο. Αν έχει BC θα το πάρω day one και θα σκοτώσω το τωρινό.

Αν δεν έχει BC, θα το σκεφτώ αν θα το πάρω day one (λέμε τώρα, λογικά και πάλι προπαραγγελία θα πέσει :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...