Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch 2 (2024)


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, skoros είπε

Ωχ, αυτό το χαρακτηριστικό ταιριάζει και με το όνομα που έχει διαρρεύσει, Nintendo Focus

To Focus ήταν μπούρδα, ειδικά από την στιγμή που υποστηρίζει ότι τα χειριστήρια θα παράγουν κρύο, ζεστή για περισσότερη αλληλεπίδραση. 

Σε άλλα νέα τώρα. Ο Ισπανός που είχε πρωτοαναφέρει το Dread γράφει πως η Ν αναπτύσσει δύο hardware με το δεύτερο να επικεντρώνεται σε AR:

 

Leak Express: Η Nintendo έχει ήδη ένα πρωτότυπο γυαλιών «VR» σε δοκιμές.

- Υλικό ανεξάρτητο από το Switch 2

- Μικτή πραγματικότητα

- Οικιακή χρήση, όχι για θεματικά πάρκα

- Οθόνη MicroLED

- Παραδόξως, η Google συμμετέχει κατά κάποιο τρόπο στην ανάπτυξη

Άγνωστο αν λειτουργεί αυτόνομα ή συνεργάζεται με το επόμενο σύστημα της Ν. Ίσως η κάμερα που αναφέρουν διαφορετικές φήμες να συσχετίζεται και να συνεργάζεται με το "VR".

Εμένα μου είναι αδιάφορα αυτά. Πάντως ο Shioto (υπεύθυνος στο τμήμα του hardware) είχε αναφέρει σε παλιότερη δήλωση του πως το NSW αύξησε το τοπικό πολλαπλό και είναι κάτι που θα πρέπει να το λάβουν υπόψιν μελλοντικά. Βέβαια με την Ν ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι εννοούν και ακόμα περισσότερο πως θα το υλοποιήσουν. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 311
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Αν είναι lcd τότε μακάρι τουλάχιστον να έχει vrr.

Έχω το Rog Ally και βοηθάει πάρα πολύ.

Οτι βοηθαει σιγουρα αλλα χιλιες φορες να εχει oled χωρις vrr ή τουλαχιστον να βαλει καμια lcd της προκοπης και οχι ips με τοσο χαμηλο color gamut/contrast που εβαλε στο αρχικο switch.

Επεξ/σία από mtifosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol αν ισχύει η lcd οθόνη micro led. Η τεχνολογία είναι καλύτερη της απλής oled. Είχα κάνει λόγο αν θα φέρει ξανά LCD οθόνη τότε είναι προτιμότερη της Oled αν είναι επιπέδου mini led. Micro led είναι ακόμα καλύτερη οπότε κρατάω μικρό καλάθι διότι η τεχνολογία micro led μόλις καλά καλά βγήκε στα πιο ακριβά μοντέλα τηλεόρασης. 

Μωρέ ας είναι επιπέδου mini led και είμαι χαρούμενος. Αν είναι όντως micro led θα κατουρησω τα βρακια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Lol αν ισχύει η lcd οθόνη micro led. 

Η οθόνη micro led προορίζεται για το υποτιθέμενο "VR" και όχι για το επόμενο σύστημα. 

Πάντως εφόσον ισχύει το "VR" δημιουργούνται διάφορα σενάρια. 

Αρχικά αυτό μπορεί να σημαίνει πως το επόμενο σύστημα δεν θα έχει ανάγκη gimmicks αφού αυτά τελικά θα παρέχονται μέσω περιφεριακών όπως το "VR." Ίσως δηλαδή επικεντρωθούν να βελτιώσουν τα ήδη υπάρχοντα χαρακτηριστικά όπως καλύτερους αναλογικούς ή και πλήρης αντικατάσταση τους με άλλη μορφή ελέγχου, καλύτερα αισθητήρια gyro, κτλ. Βέβαια θα υπάρχουν απαραίτητα κάποια χαρακτηριστικά για την συνεργασία με το "VR" όπως θα μπορούσε η υποτιθέμενη κάμερα.

Παρόλα αυτά θα μπορούσε επίσης το "VR" να λειτουργεί ως εναλλακτική μορφή διασκέδασης όπως αντίστοιχα η σειρά Labo. Δηλαδή κάτι που να είναι αποκομμένο παρά πλήρης λειτουργικό σε όλα τα παιχνίδια.

Όπως και να έχει είναι φήμες και πιθανόν πολλές να μην επαληθευτούν. Πάντως, παλιότερα, είχα παρακολουθήσει ένα streaming του doctre81 (ανεβάζει βίντεο σχετικά με πληροφορίες που βρίσκει στο διαδίκτυο) και είχα ρωτήσει ποιο θα είναι το επόμενο gimmick. Η απάντηση ήταν σε γενική σε κάτι με γυαλιά. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο επαληθεύει την τελευταία φήμη του Ισπανού αλλά αν έχει πέσει μέσα σίγουρα θα αναρωτιέμαι πως αυτός ο καριολης κατάφερε να αντλήσει μια τέτοια πληροφορία.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρόβλεψη που ο ΟΠΑΠ δίνει απόδοση 1.10:

Θα έχει LCD της λαϊκής και δεν θα διορθώσει το πρόβλημα του drift βάζοντας hall effect sticks.

Και εμείς θα το αγοράσουμε και μετά θα γκρινιάζουμε. 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mansa2k Μας δυελυσες την ήδη χαμηλή εντύπωση που είχα ότι θα βάλουν οθόνη του κιλού στο νέο μηχάνημα.

Πάντως από μόνη της η φήμη περί micro led είναι πολύ αισιόδοξη ακόμα και για φήμη. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Nintendo θα ακολουθήσει τεχνολογία αιχμής σε τέτοιο κομμάτι για το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στο πρώτο version θα κάνουν ό,τι περικοπή μπορούν ώστε να βγάλουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος. Είναι η πιο κρίσιμη περίοδος οικονομικά και το μεγαλύτερο κοινό της Nintendo είναι γνωστό ότι δεν ενδιαφέρεται (ή δεν γνωρίζει καν) τόσο πολύ για τα "τεχνικά" της συσκευής όπως πχ καλής ποιότητας panel.

Στην πορεία (και εφόσον έχει πουλήσει αρκετά η κονσόλα ώστε να θεωρείται επιτυχία) ίσως δούμε Micro-LED ή OLED, Hall effect sticks κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω ότι στο πρώτο version θα κάνουν ό,τι περικοπή μπορούν ώστε να βγάλουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος. Είναι η πιο κρίσιμη περίοδος οικονομικά και το μεγαλύτερο κοινό της Nintendo είναι γνωστό ότι δεν ενδιαφέρεται (ή δεν γνωρίζει καν) τόσο πολύ για τα "τεχνικά" της συσκευής όπως πχ καλής ποιότητας panel.

Στην πορεία (και εφόσον έχει πουλήσει αρκετά η κονσόλα ώστε να θεωρείται επιτυχία) ίσως δούμε Micro-LED ή OLED, Hall effect sticks κλπ...

Αυτό μπορώ να το πιστέψω. Να κάνει δηλαδή ότι κόψιμο μπορεί και μετά από 3 χρόνια να βγάλει την αναβαθμισμενη έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ν είναι γνωστό ότι βγάζει το ξύγκι από την μύγα. Επομένως δεν θα μου έκανε εντύπωση αν άφηνε εκτός και τον upscaler της Nvidia λόγω των Tensor Cores που αυξάνουν το κόστος. Πιθανόν, αν τελικά υφίστανται, η Nvidia να έκανε κάποιες υποχωρήσεις τιμολογιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το Λανσαρουν με LED θα ειναι απλα τραγικο , δυσκολα γυρνας σε LED οταν εχεις παει σε OLED, προσωπικα θα με εφτιαχνε απλα να περιμενω η μεχρι και να αποφυγω εντελος την αγορα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα τελευταία rumors που έχουν κυκλοφορήσει είναι τραγελαφικά. Δεν τα πιστεύω αυτά που βγάζουν από την κοιλιά τους οι διάφοροι τύποι. Ο ένας λέει ότι θα τρέχει το FF7R όπως στο PS5, ο άλλος ότι θα βγάλει η N αυτόνομο VR headset. 

Προσγειωθείτε γενικά, μην περιμένετε VRR, micro-LED και λοιπές τεχνολογίες που για την Ν θεωρούνται διαστημικές. Επίσης, μην περιμένετε VR headset που να μην λειτουργεί άψογα από άποψη εργονομίας, εν ολίγοις μην περιμένετε VR headset από την Nintendo αν δεν βγει πρώτα αυτό της Apple.

Εάν το NSw έχει DLSS 2.0 θα είμαι υπερευχαριστημένος, μέχρι εκεί, τα υπόλοιπα είναι μη-υλοποιήσιμα για την εταιρεία της καρδιάς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πάλι μου φαίνονται λογικά τα λικς σχετικά με την απόδοση του συστήματος και δεν θεωρώ και κάτι τρομερό να τρέχει το FF με ένα upscaler περίπου όπως στο ps5  σε 1080 p docked /720 p handheld  στα 30 FPS. Ειδωμεν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά, η φήμη δεν αναφέρει αν το λεγόμενο VR είναι αυτόνομο ή περιφερειακό. Ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή. Τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι σενάρια το οποίο επίσης διευκρινίζω. 

Τέλος, για ακόμη μια φορά, η micro led αναφέρθηκε για το VR και όχι για το επόμενο σύστημα. 

Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, mansa2k said:

Τελευταία φορά, η φήμη δεν αναφέρει αν το λεγόμενο VR είναι αυτόνομο ή περιφερειακό. Ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή. Τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι σενάρια το οποίο επίσης διευκρινίζω. 

Τέλος, για ακόμη μια φορά, η micro led αναφέρθηκε για το VR και όχι για το επόμενο σύστημα. 

Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει σύστημα που να μην είναι δεμένο με την κονσόλα της, για ευνόητους λόγους. 

Επιπλέον, δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει περιφερειακό που να κοστίζει όσο η κονσόλα της.

Τέλος, δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει περιφερειακό που δεν θα δουλεύει άψογα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα κυκλοφορήσει headset, όσο η τεχνολογία του VR είναι σε βρεφικό στάδιο. 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει σύστημα που να μην είναι δεμένο με την κονσόλα της, για ευνόητους λόγους. 

Επιπλέον, δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει περιφερειακό που να κοστίζει όσο η κονσόλα της.

Τέλος, δεν πρόκειται η Ν να κυκλοφορήσει περιφερειακό που δεν θα δουλεύει άψογα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα κυκλοφορήσει headset, όσο η τεχνολογία του VR είναι σε βρεφικό στάδιο. 

Αυτά.

Δεν είναι το θέμα μου ποιος την έχει μεγαλύτερη σε πιθανά σενάρια. Ήμουν αρκετά ξεκάθαρος. Αυτά και από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...