Προς το περιεχόμενο

Laptop CHUWI CoreBook X 14.1" Ultra HD 2.5K IPS / Intel I3-1215U 370 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, navger είπε

Εγω είχα γράψει ότι είναι πλαστικό.

Δηλ ότι έγραφε στη σελιδα του πωλητή. Μετά άρχισαν τα λινκς από αλλες σελίδες στο νετ, δηλ ο πωλητής λέει πλαστικό αλλά μια σελίδα Χ γράφει μεταλλικό και άρα κάνει λάθος ο πωλητής!!! . Τεσπα. 

Να ρωτήσω κάτι, αυτά τα 'πληκτρολόγια' που δείχνεις, πως τα βάζεις στο laptop. Από επάνω ή πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα? Λογικά πρέπει να το ανοίξεις, αλλά θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσεις 

Δεν ήταν μια μια σελίδα Χ αλλά το επίσημο site CHUWI!

Μπαίνουν από πάνω, λέπτό φύλλο σιλικόνης είναι...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

venuets, δες λίγο και τι έχει από προεγκατεστημένο λογισμικό, αν θέλεις φυσικά.

 

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Και ήθελα κάτι σαν το Waves MaxxAudio, γιατί το είχε το Dell της δουλειάς και ακουγόταν πιο φυσική η ομιλία στα courses, αλλά το Acer μου δεν το έχει (αν ξέρει κάποιος hack για να μπορεί να μπει σε άλλα laptops, pm please!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Δεν ήταν μια μια σελίδα Χ αλλά το επίσημο site CHUWI!

Μπαίνουν από πάνω, λέπτό φύλλο σιλικόνης είναι...

Δηλ η μαμά εταιρεία δεν μπορει να έχει βγάλει ένα μοντέλο μεταλλικο και το ίδιο πλαστικό? Προκειμένου να είναι και φθηνότερο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, navger είπε

Δηλ η μαμά εταιρεία δεν μπορει να έχει βγάλει ένα μοντέλο μεταλλικο και το ίδιο πλαστικό? Προκειμένου να είναι και φθηνότερο. 

 

Oχι με το ίδιο όνομα...

https://www.chuwi.com/pc.html 
 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα στο λινκ να το δω και μου έβγαλε κουπόνι 78,01 , το έβαλα στο καλάθι για να δω αν το δεχθεί και μου έβγαλε τελική τιμή 297,95 . Το BTS32 δεν το δέχεται .

Τέλος πάντων , ήμουν έτοιμος να πάρω περίπου στα ίδια χρήματα ένα μτχ 10ετιας lenovo (χρειάζομαι 14") πιστεύω το ρίσκο είναι μικρότερο με το CHUWI . Να'σαι καλά @zacharis1955 , είμαστε και ίδια ομάδα !

Επεξ/σία από kosmous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, venuets είπε

Δωρακι που ειχε μαζι

image.png

Το ίδιο το πληκτρολόγιο είναι εντάξει από διαρρύθμιση...;

Εκτός από τα... Ρώσικα στα Windows, το άλλο παράπονο που είδα στα σχόλια ήταν ότι η διάταξη σε αυτό που έλαβε ΔΕΝ ήταν η κλασσική αγγλικού πληκτρολογίου (και ένας παρέθετε και φωτογραφία, όπου όντως φαίνονταν διάφορα, άσχετα για μας σύμβολα σε αρκετά πλήκτρα), ενώ προσπάθησε να βάλει τα έξτρα keycaps αυτά που είχε μέσα, αλλά δεν έκαναν, λέει, γιατι φαίνεται να προορίζονταν για άλλο, μικρότερο πληκτρολόγιο - ό,τι και αν σημαίνει αυτό.
Αν όμως η διάταξη είναι σωστή ως έχει, δε μας ενδιαφέρει...

Σχετικά με το υλικό από το οποίο αποτελείται, σε review στο youtube (ν ο μ ί ζ ω  ότι ήταν στο Techtablets) του προηγούμενου μοντέλου (το οποίο μπορεί βέβαια να είναι όμοιο με αυτό εδώ κατασκευαστικά, μπορεί και όχι!) έλεγε ότι τελικα το καπάκι ήταν από αλουμίνιο, με μια επικάλυψη μαλακού πλαστικού (ή ίσως βαφής) - αλλά το σασσί στο κάτω μέρος του laptop ήταν πλαστικό.
Επίσης το καπάκι ακούμπησε -χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα- σε επιφάνεια που προεξείχε μια βίδα και έκανε αμέσως βούλιαγμα, που σημαίνει ότι το μέταλλο από κάτω ήταν μαλακό.
Όλα αυτά όμως ΑΝ το καινούριο έχει όμοια κατασκευή με το παλιό - και σε τελική ανάλυση, δε νομίζω να ενδιαφέρει και πολύ αν είναι μέταλλο ή πλαστικό, αρκεί να είναι γενικά γερό (γνώμη μου πάντα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, kosmous said:

Μπήκα στο λινκ να το δω και μου έβγαλε κουπόνι 78,01 , το έβαλα στο καλάθι για να δω αν το δεχθεί και μου έβγαλε τελική τιμή 297,95 . Το BTS32 δεν το δέχεται .

Τα κουπονια BTS (back to school), ηταν promo που εληξε στις 28/Αυγ, επαιζαν αυτα και οι παραλλαγες τους μεχρι και 27/Αυγ.

(δυνατο promo btw, εγινε παρτυ σε πολλα προιοντα, γιατι επαιζαν σε πολλες σκαλες χρηματων).

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nek4d είπε

Τα κουπονια BTS (back to school), ηταν promo που εληξε στις 28/Αυγ, επαιζαν αυτα και οι παραλλαγες τους μεχρι και 27/Αυγ.

(δυνατο promo btw, εγινε παρτυ σε πολλα προιοντα, γιατι επαιζαν σε πολλες σκαλες χρηματων).

Και πιθανόν είχαν και το καθένα από κάποιο διαθέσιμο αριθμό χρήσεων, καθώς π.χ. το BTS36 έληξε -ή μάλλον εξαντλήθηκε-  νωρίτερα από το BTS32 (αναμενόμενα, μιας και έδινε κάτι τις παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, στην παραγγελία που έκανα (την Κυριακή), μου γράφει "Awaiting delivery" για το laptop, ενώ μέσα στην παραγγελία λέει "This order will ship in 40 days. If not, your refund will be issued automatically" (42 έλεγε την Κυριακή).
Προφανώς δεν πρόλαβα το στοκ - τουλάχιστον πρόλαβα την τιμή και τα κουπόνια.
Ελπίζω να έρθει σε κανα μήνα...

Είναι και άλλοι σε όμοια κατάσταση...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, w2o4ts said:

Και πιθανόν είχαν και το καθένα από κάποιο διαθέσιμο αριθμό χρήσεων, καθώς π.χ. το BTS36 έληξε -ή μάλλον εξαντλήθηκε-  νωρίτερα από το BTS32 (αναμενόμενα, μιας και έδινε κάτι τις παραπάνω).

Ηταν το καθενα απο μια φορα ανα χρηστη/λογαριασμο. Γι'αυτο και τα 2 ακομη εναλλακτικα με πανομοιοτυπα επιπεδα/σκαλες, ηταν λουκουμια, και αυτα παρομοιως, μια φορα μονο. Μεχρι 3 φορες λοιπον με τριπλα. Αυτα πετυχα, ισως να υπηρχαν κ αλλες παραλλαγες.
    $5 Off Purchase Over $45 – BTS5
    $5 Off Purchase Over $45 – BTSplanet5
    $12 off purchases over $100 – BTS12
    $12 off purchases over $100 – BTSplanet12
    $18 off purchases over $150 – BTS18
    $18 off purchases over $150 – BTSplanet18
    $24 off purchases over $200 – BTS24
    $24 off purchases over $200 – BTSplanet24
    $32 off purchases over $260 – BTS32
    $32 off purchases over $260 – BTSplanet32
Παρομοιως ολα τα "BTSpepperit32" κλπ.

Οχι πως εχει τωρα καμια σημασια σε αυτο το θεμα, αλλα προς ενημερωση για παρομοιο προμο στο μελλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, w2o4ts είπε

Παρεμπιπτόντως, στην παραγγελία που έκανα (την Κυριακή), μου γράφει "Awaiting delivery" για το laptop, ενώ μέσα στην παραγγελία λέει "This order will ship in 40 days. If not, your refund will be issued automatically" (42 έλεγε την Κυριακή).
Προφανώς δεν πρόλαβα το στοκ - τουλάχιστον πρόλαβα την τιμή και τα κουπόνια.
Ελπίζω να έρθει σε κανα μήνα...

Είναι και άλλοι σε όμοια κατάσταση...;

Το waiting delivery σημαίνει ότι έχει σταλεί, διαφορετικά θα έλεγε to ship. Το κατάστημα είναι plus featured brand που σημαίνει πρέπει να στείλει το δέμα σε 72 ώρες από την πληρωμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leo066 είπε

Το waiting delivery σημαίνει ότι έχει σταλεί, διαφορετικά θα έλεγε to ship. Το κατάστημα είναι plus featured brand που σημαίνει πρέπει να στείλει το δέμα σε 72 ώρες από την πληρωμή.

Ευχαριστώ!  Παρά τα ~15 χρόνια αγορών μου από το internet (και ειδικά Κίνα...), από Ali είναι μόλις η 2η αγορά μου (η 1η πριν από 2 εβδομάδες περίπου) και είμαι ακόμα... ψάρακας!  🙂   (και κάνω και λίγο... hijack το θέμα με τέτοιες ερωτήσεις!)
Δε θα 'πρεπε όμως να μου έχουν στείλει και κάποιο mail του τύπου "your order has been shipped"...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, w2o4ts είπε

Ευχαριστώ!  Παρά τα ~15 χρόνια αγορών μου από το internet (και ειδικά Κίνα...), από Ali είναι μόλις η 2η αγορά μου (η 1η πριν από 2 εβδομάδες περίπου) και είμαι ακόμα... ψάρακας!  🙂   (και κάνω και λίγο... hijack το θέμα με τέτοιες ερωτήσεις!)
Δε θα 'πρεπε όμως να μου έχουν στείλει και κάποιο mail του τύπου "your order has been shipped"...;

Ναι. Αν πας στο λογαριασμό σου στις παραγγελίες έχει επιλογή για track, εκεί βλέπεις και τον αριθμό αποστολής 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...