Προς το περιεχόμενο

Αγορά σταθερού τηλεφώνου με καντράν


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, geopro said:

Απαιτούνταν κάποια mA παραπάνω και για αυτό το λόγο οι τεχνικοί του ΟΤΕ κυνηγούσαν μετά μανίας τις δευτέρες - τρίτες συσκευές πάνω στην ίδια γραμμή.

παρα πολυ σωστο! δεν το εχει σκεφτει κανεις να το θεσει. Βαζαμε καινουρια συσκευη και το χρρρ χρρρ πηγαινε σύννεφο!

On 19/08/2023 at 14:40, kite26 said:

Με ενδιαφέρει να αλλάξει η καθημερινότητά μου και να επιστρέψω στον τρόπο ζωής με τον οποίο μεγάλωσα.

  

3 hours ago, great said:

(επαναλαμβανω γεννημενος το 86 προσπαθω να βρω τις αναμνησεις που εχει απο αυτα τα τηλεφωνα)

  το οτι αγνοείται τα βασικά με ξεπερνάει.

 

1 hour ago, kite26 said:

1) Το ότι μπορεί να θέλω να συνδυάσω ουσία και ποιότητα είναι ένα ενδεχόμενο, το σκέφτηκες; Πού ξέρεις εσύ πώς θέλω να πράξω;

 

3 hours ago, stef157 said:

Τότε μάλλον δεν έχεις διαβάσει τις επόμενες απαντήσεις του για να το λες.

για μια ακομη φορά ακυρωνει αυτα που γραφει και εσυ επιμενεις οτι δεν εχουμε διαβασει τις απαντήσεις μετά 🤦‍♂️

Και επειδή αναφερεις τον τροπο μου, εχω δωσει νορμαλ απαντησεις και quotes με επιχειρηματα. Δεν διαβαζω την πρωτη λεξη απο την καθε γραμμη.

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλύτερο real retro τηλέφωνο: GPO. Αυθεντικό σε εμφάνιση, υλικά, αίσθηση. Με περιστροφικό δίσκο, ήχο κουδουνίσματος όπως παλιά (ακούγεται και στο δίπλα σπίτι) και 100% συμβατό με το σημερινό ψηφιακό τηλεφωνικό δίκτυο. Έχω δύο (θαλασσί και κίτρινο). Δυστυχώς όπως κάθε τι αξιόλογο, δε βλέπω να υπάρχει προς αγορά πλέον (τουλάχιστον στην Ελλάδα, τώρα). Επειδή το ήξερα πως θα συνέβαινε αυτό, πήρα δύο, περιμένοντας σχεδόν δύο μήνες μέχρι να τα παραλάβω. Όποιος ενδιαφέρεται, κοιτάζει εδώ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, CyanBlue said:

 Όποιος ενδιαφέρεται, κοιτάζει εδώ.

απο οτι βλεπω το μαυρο μεσω αμαζον βγαινει ~65 ευρω καπου εκει. εχει 20% εκπτωση για οποιον ενδιαφερεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kite26 είπε

Δεν παροτρύνω κανέναν για το οτιδήποτε. Το ταξίδι μας στη νοσταλγία του παρελθόντος όμως μπορεί να μας φέρει παλιές μνήμες. Εξ ου και το ταξίδι. Που την είδες την προσβολή δεν μπορώ να καταλάβω. Τέλος πάντων, όχι δεν είμαι κατά της εξέλιξης. Αν έχεις να πεις κάτι για τα τηλέφωνα αυτά θα χαρώ πολύ, αλλιώς μπορείς να συμμετέχεις σε τόσα άλλα θέματα. 

 

Ειμαι πολυ retro lover.

Το εδειξα κιολας και σου προτεινα ακριβως  αυτο που ψαχνεις,αλλα δεν απαντησες καν.

Θα συμμετεχω σε οποιο θεμα θελω και οπως θελω,δε σου ανηκει το θεμα,εδω κανουμε συζητηση.

Οποιος εχει αλλη γνωμη απο εσενα,του λες να σεβαστει το θεμα η να παει σε αλλο θεμα να συζητησει.
Θα σεβεσαι και θα δεχεσαι τη γνωμη του αλλου,αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ.

Ολοι σου λενε ποσα μειον εχει αυτο που ζητας,εσυ δε λες να το καταλαβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Όλοι σου λενε ποσα μειον εχει αυτο που ζητας, εσυ δε λες να το καταλαβεις.

Θα ίσχυε αυτό που λες αν είχαμε τα ίδια κριτήρια. Προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι εντελώς τα ίδια κριτήρια και δεν μπορείς να τους επιβάλλεις να έχουν τα δικά σου. Τι να κάνουμε τώρα; Ως εκ τούτου, αυτό με τα μείον και τα συν που αναφέρεις είναι άτοπο. 

Αν ίσως σεβόταν ο ένας τα κριτήρια του άλλου, ίσως κάτι καλύτερο να προέκυπτε στη μεταξύ μας ινσομνιακή αλληλεπίδραση.

 

Στα του θέματος, η σελίδα loveantiques.com έχει κατά τη γνώμη μου ωραία τηλέφωνα. Και αυτή στα υπόψιν.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μην έχεις καθόλου σταθερό τηλέφωνο αρχικά, ξήλωσε το, όπως τότε που περιμέναμε 6μηνες έως και πάνω από χρόνο για να βρεθεί γραμμή διαθέσιμη στο καφαο της γειτονιάς μας και αριθμός. 

Vintage για εικόνα είναι ωραίο, vintage για λειτουργικοτητα σε τεχνολογικο τομέα είναι... χμμ. Πάρτο κ στόλισε το, μέχρι εκεί. Επίσης είναι λίγο ασυνάρτητα πολλά από όσα ανέφερες  TS. "να μην χαλάει το ίντερνετ", εμπρός προς τα πίσω κλπ. 

Σαν να πάρεις ενα  Renault 5 του 80 χωρις ζώνες ασφαλείας, επειδή έτσι έβγαιναν τότε. Και να το κυκλοφορείς άνετος. 

φιλικά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2023 στις 10:46 ΜΜ, geopro είπε

Ας μείνουμε σε ζητήματα εκπαιδευτικού και ιστορικού χαρακτήρα και ας μην (υπέρ)αναλύουμε τάσεις τύπου “πόσο ωραία (ή όχι) ήσαν τότε.


Ορίστε ένα τηλέφωνο Ericsson με αρχικό νούμερο το “0” και όχι το “1”

Ericsson_bakelittelefon_1931.jpg.4ac97d38f1adfcd4a19010578df77293.jpg

 

 

Εδώ ένα τηλέφωνο με ολική αναστροφή της αριθμητικής διάταξης.

New_Zealand_Rotary_Telephone(1).jpg.e3e7f09e22036c02cfdad544c4bd093c.jpg

Για αυτές τις διαφοροποιήσεις ο κυριότερος λόγος ήταν  η προστασία της εγχώριας παραγωγής συσκευών έναντι των εισαγωγών.

Στην Ελλάδα αυτά θα δούλευαν  με την κλασσική αρίθμηση...

Πρώτη τρύπα το 1... τελευταία το 0

Από την θέση που βρίσκεται το κάθε ψηφίο καθαρά μηχανικά κάνει και τις αντίστοιχες διακοπές και αποκαταστάσεις του βρόγχου.

Προφανώς στην χώρα που δούλευε το πρώτο, την μια διακοπή αποκατάσταση την αναγνώριζε το τηλεφωνικό κέντρο σαν 0 ενω στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη θα αναγνωρίζονταν σαν 1.

Επεξ/σία από teot
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 λεπτά πριν, killer76 είπε

Τελικά το δεν σε ακούω "πάρε το μηδέν", τι ακριβώς έκανε?
Όντως πρόσφερε κάτι ή ήταν ενας μύθος?

Παλιά που ήταν όλα αναλογικά, τα παράσιτα ήταν συχνό φαινόμενο ειδικά την ώρα που ξεκινούσες να καλείς έναν αριθμό. Ανακάλυψαν λοιπόν τότε οι τεχνικοί πως αν στη διάρκεια της κλήσης έπαιρνες το μηδέν, το αναλογικό καντράν έκανε τη μέγιστη δυνατή περιστροφή/διαδρομή δίνοντας ταυτόχρονα και περισσότερη ισχύ στο σήμα και έτσι "καθάριζε κάπως" η γραμμή. :) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, killer76 said:

Τελικά το δεν σε ακούω "πάρε το μηδέν", τι ακριβώς έκανε?
Όντως πρόσφερε κάτι ή ήταν ενας μύθος?

https://www.mixanitouxronou.gr/pos-vgike-ke-ti-simeni-i-ekfrasi-pare-to-miden-dite-pos-douleve-to-tilefoniko-kentro-tou-ote-tis-dekaetias-tou-70-ke-pos-katharize-i-grammi-apo-parasita-ke-sinakroasis-vinteo/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, spectaculator είπε

Διαβάζεις μισά και πετάς άσχετα. Ρώτησε το τι πρέπει να κάνει για να δουλέψει μια τέτοια συσκευή σήμερα και πλάκωσε όλη η διάνοια του ινσόμνια να τον κριτικάρει. Σε τι γραμμή περίμενες ν' απαντήσει; Περίμενες κανένα ευχαριστώ για τη βοήθεια που πρόσφερες;

  Στην τρίτη απάντηση έγραψε τα παρακάτω χωρίς να τον έχει κριτικάρει κανένας. Οπότε μάντεψε ποιός πετάει άσχετα πράγματα. Δεν το συνεχίζω φίλε μου γιατί αντιλαμβάνομαι ότι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο απλά για να διαφωνείς σε φορουμ χωρίς να λες κάτι ουσιαστικό. Επίσης αναφέρθηκα στο δικό σου τρόπο απάντησης και όχι στου TS. Βιάζεσαι να απαντήσεις μάλλον και δεν διαβάζεις καλά τι γράφουμε.

Στις 19/8/2023 στις 2:40 ΜΜ, kite26 είπε

Θα σου φανεί περίεργο, αλλά εγώ θα σου την αλήθεια. Θέλω να νιώσω πάλι ελεύθερος. Θα πετάξω το έξυπνο κινητό στα σκουπίδια. Νιώθω ότι με σκλαβώνει. Δεν είναι απλό, το γνωρίζω. Αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να γυρίσω πίσω το χρόνο. Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει χαζό κινητό, αλλά εγώ δεν επιθυμώ τίποτα "κινητό". Ας με θεωρήσετε γραφικό, δε με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει να αλλάξει η καθημερινότητά μου και να επιστρέψω στον τρόπο ζωής με τον οποίο μεγάλωσα.

 

 

Επεξ/σία από stef157
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άτιμο το γούστο είναι υποκειμενικό, αλλά το ακουστικό είναι πολύ πιο ωραίο με καμπύλες, παρά σε αυστηρό Π που το βλέπω σε πιο παλιά μοντέλα. 

Καλά που το θυμήθηκα, ξέρει κάποιος ποια μοντέλα φημίζονται για καλύτερη ποιότητα ήχου; Επίσης, θα ήταν ενδιαφέρον αν έδινε κάποιος το δικό του τοπ 5 ας πούμε με προτάσεις μοντέλων.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kite26 είπε

Καλά που το θυμήθηκα, ξέρει κάποιος ποια μοντέλα φημίζονται για καλύτερη ποιότητα ήχου; Επίσης, θα ήταν ενδιαφέρον αν έδινε κάποιος το δικό του τοπ 5 ας πούμε με προτάσεις μοντέλων.

Αναρωτιέμαι σοβαρά αν όντως περιμένεις να βρεθεί κάποιος να δώσει απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα. 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία έπεσα σε αυτό σε μια ομάδα του FB που συνήθως βγάζουν ανταλλακτικά και αξεσουάρ για οχήματα.

https://www.facebook.com/groups/394502617918265/permalink/1261755524526299/

 

Δεν σχετίζομαι ούτε με την αγγελία ούτε με τον πωλητή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Το άτιμο το γούστο είναι υποκειμενικό, αλλά το ακουστικό είναι πολύ πιο ωραίο με καμπύλες, παρά σε αυστηρό Π που το βλέπω σε πιο παλιά μοντέλα. 

Πάντως και εγω αν ήταν να διαλέξω παλιό τηλέφωνο 1000% θα έπαιρνα με καμπύλες και καντράν παρά το παρακάτω που κυκλοφορούσε κάποιο διάστημα

image.jpeg.7f6535d5158651f6504f7312886f8bfc.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...