Προς το περιεχόμενο

minimum wage - minimum effort εσείς τι άποψη έχετε πάνω σε αυτό;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στην τυπικότητα θα συμφωνήσω, αλλά μέχρι εκεί. Πέρα απ' την τυπικότητα μιας ξερής καλημέρας και γενικά τυπικής αντιμετώπισης, δε θεωρώ ότι πρέπει να είναι κάποιος υποχρεωμένος να επιδείξει κάτι περισσότερο αν για οποιοδήποτε λόγο δεν του βγαίνει. Ούτως ή άλλως, όπως λες κι εσύ, και η ολοφάνερα ψεύτικη ευγένεια δεν είναι καλύτερη.

Σκηνικό στο Πάπιγκο που πετάχτηκα πάλι τον Αύγουστο. Σερβιτόρα σε καφέ, προφανώς πάλι οικογενειακή επιχείρηση, ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ, με όλους. Μπορεί να είχε πάρει και ναρκωτικά, τόσο πολύ μιλάμε. Όλοι οι πελάτες την κοιτούσαμε σα χάνοι, λέμε δε μπορεί, κάτι γίνεται. Η γυναίκα ενός φίλου ήταν δίπλα στις κούνιες όσο εγώ με τον άντρα της καθόμασταν για καφέ, έρχεται μετά από λίγο να κάτσει αλλά ήμασταν για να σηκωθούμε να πάμε αλλού, έρχεται η κοπέλα ρωτάει τη γυναίκα του άλλου τι θα ήθελε, της λέει μάλλον δε θα χρειαστώ κάτι γιατί θα φύγουμε (τα παιδιά ήταν στις κούνιες), και η άλλη της απαντάει: «την καλύτερη επιλογή κάνατε». Και γενικά πολλά τέτοια μέσα σε μισή ώρα, σε όλα τα τραπέζια έλεγε «δύσκολη σεζόν, πολύ δύσκολη». Εντάξει αυτή είχε ξεφύγει, αλλά και πάλι δεν κάθεσαι να ασχοληθείς, ρίχνεις μια αρνητική στο Google και τελειώνει το πράγμα (και έχουν μαζέψει ήδη κάμποσες).

Χωρίς πλάκα, ξέρεις πόσοι παίρνουν ναρκωτικά η φουμαρουν τίποτε ουσίες; Ήδη γνωρίζω έναν τέτοιον που τον προσέλαβε εργοδότης σε δουλειά που είναι ο κολλητός μου, έχει κάνει την ζωή μαρτύριο στον κολλητό μου και ο εργοδότης τον προσέλαβε εκεί απλά επειδή όπως είπε είναι μπλεγμένος, τον λυπήθηκε. Τώρα δεν ενδιαφέρεται για το μαγαζί καθόλου, ο εργοδότης πετάει το μπαλάκι να τα βρουν μεταξύ τους αλλά άκρη δεν βγαίνει. Ανά ένα ποσοστό επιχειρήσεων μπορεί να τύχεις σε κανέναν τέτοιον. 

3 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Αυτό το παρατήρησα όταν επισκέυτηκα τον αδερφό μου στο εξωτερικό. Χαρούμενοι άνθρωποι έξω, καμία σχέση με την μουντρουχίλα (όποιος παρατηρεί το προσέχει).

Ναι... Ελβετία να πας και βλέπεις τον κόσμο να περπατάει χαμογελαστός στο πεζοδρόμιο. Τις μεν πόλεις τις χαίρεσαι να περπατάς έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, polaki είπε

Στην Ελλάδα το 2011-2018 που οι μισθοί πέφτανε κάθε μήνα που λέει ο λόγος, οι τιμές ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ. Δεν αυξήθηκαν. Δώσε μου 1 παράδειγμα που αυξήθηκαν αν θυμάσαι. 

Ενοίκια στο χώμα, οικόπεδα τα έπαιρνες για ένα κομμάτι ψωμί, freddo espresso στα 1.50€ με δώρο μπουκαλάκι νερό. Τυρόπιτα έπαιρνες και με 0.90€ (φυσικά την πιο φθηνή, υπήρχαν και πολύ πιο ακριβές). Κουρού τυρόποτα Γρηγόρης παίζει να έκανε 1€ μέχρι και πριν 2-3 χρόνια. Ποτά έξω παλιά έκαναν 10€ μίνιμουμ, τα έβρισκες με 8 ακόμα και με 7€ ανάλογα το μαγαζί. Ακόμα και οι βίζιτες ήταν φθηνότερες (ένας φίλος μου μου το είπε...). 

Αυτά είναι τα χοντρά που θυμάμαι. 

Γενικά στην Ελλάδα την περίοδο της κρίσης όποιος είχε λεφτά ζούσε σα βασιλιάς. 

Αυξήσεις σε λογαριασμούς ρεύματος, τηλεφωνίας. Αυξήσεις στην τιμή της βενζίνης (κάτω από 1€ πριν το 2010). Αυξήσεις τιμών στα ίδια μαγαζιά που πήγαινα (καφές, κτλ). Το ΑΝ επιλέγω να πάω σε άλλο μαγαζί (με πτώση στην ποιότητα) είναι άλλο θέμα. Αυξήσεις σε τιμές βασικών προϊόντων στο σούπερ μάρκετ.

Και πως το καταλάβαινα; Είχα τον ίδιο μισθό όλα αυτά τα χρόνια και έφευγε πιο γρήγορα από ποτέ! Μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kalmik said:

Εδώ όλοι ξεχνούν μια βασική αιτία των χαμηλών μισθών. Στην Ελλάδα ζουν πάνω από ένα εκ. ίσως περισσότεροι μετανάστες, νόμιμοι, παράνομοι, ημιπαράνομοι κλπ. Τη στιγμή που προστίθενται στην αγορά εργασίας αυξάνοντας την προσφορά είδικά στην κατώτερη βαθμίδα οι πραγματικές αμοιβές συμπιέζονται γιατί με βάση την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων με τη σειρά τους πιέζονται και οι αμοιβές των εργαζόμενων στις μέσες βαθμίδες. Ίσως δεν επηρεάζεται το top management γιατίσυνήθως είναι πολυεθνικό. Φανταστείτε το σενάριο εργασίας ότι δεν υπήρχαν καθόλου μετανάστες να πιέζουν την αγορά εργασίας. Θα ανέβαινε ο κατώτατος μισθός αυτόματα και κατά συνέπεια και ο μεσαίος και θα διαχεόταν εισόδημα σε ευρύτερες κοινωνικές ομάδες. 

Ας μην ακουστεί και εδώ το ψευδοεπιχείρημα "Οι ξένοι κάνουν τις δουλειές που δεν αναλαμβάνουν ή περιφρονούν οι έλληνες". Σε κάθε οικονομία όλες οι δουλειές γίνονται με τις κατάληλες αμοιβές. Δηλ. στην Ελλάδα του '80 δεν έτρεχαν καλά όλες οι δουλειές και ας μην είχαν έλθει ξένοι; Σάπιζαν τα πορτοκάλια αμάζευτα ή δεν κτίζονταν πολυκατοικίες ή τα εργοστάσια σταματούσαν τις μηχανές; Αντίθετα είχαμε μια οικονομία πλήρους απασχόλησης και με καλό επίπεδο και για τον εργάτη και τον μέσο εργαζόμενο. 

Αυτό ισχύει, και αυξάνει και τα νοίκια επειδή δε χτίζονται πολλες κατοικιες.

Αν δεν έχετε δεξιότητες και είστε στο ίδιο επίπεδο με αυτούς, καλύτερα να φύγετε έξω σε χώρα με καλό βασικό και αν είναι δυνατόν σε περιοχή με καλό ενοίκιο. Γιατι η γραμμή στην ΕΕ είναι αυτή, μέσα όλοι γιατί δεν υπάρχουν εργαζόμενοι.

Αυτά με τις συντάξεις της γιαγιάς δε θα πανε μακριά σε 2 τετραετίες θα πέσει νεο κούρεμα, ΔΥ και συνταξιούχοι, το χρέος πλέον δε θα είναι ρυθμισμένο και θα πρεπει να βγούμε στις αγορές (αυτές που τώρα μας δανείζουν με επιτόκιο πάνω από το 3% του ΔΝΤ). 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, polaki είπε

Στην Ελλάδα το 2011-2018 που οι μισθοί πέφτανε κάθε μήνα που λέει ο λόγος, οι τιμές ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ. Δεν αυξήθηκαν. Δώσε μου 1 παράδειγμα που αυξήθηκαν αν θυμάσαι. 

Ενοίκια στο χώμα, οικόπεδα τα έπαιρνες για ένα κομμάτι ψωμί, freddo espresso στα 1.50€ με δώρο μπουκαλάκι νερό. Τυρόπιτα έπαιρνες και με 0.90€ (φυσικά την πιο φθηνή, υπήρχαν και πολύ πιο ακριβές). Κουρού τυρόποτα Γρηγόρης παίζει να έκανε 1€ μέχρι και πριν 2-3 χρόνια. Ποτά έξω παλιά έκαναν 10€ μίνιμουμ, τα έβρισκες με 8 ακόμα και με 7€ ανάλογα το μαγαζί. Ακόμα και οι βίζιτες ήταν φθηνότερες (ένας φίλος μου μου το είπε...). 

Αυτά είναι τα χοντρά που θυμάμαι. 

Γενικά στην Ελλάδα την περίοδο της κρίσης όποιος είχε λεφτά ζούσε σα βασιλιάς. 

ποτε δεν μειωθηκαν οι τιμες απλα καποιες εμειναν σταθερες και καποιες ανεβηκαν λιγο. απο το 2008 μεχρι το 2019 υπηρξαν και αυξησεις απλα ηταν πολυ μικρες.

https://www.reporter.gr/Eidhseis/Oikonomia/228270-Pazaria-kai-akribeia-sthn-Ellada-ths-krishs

μαλλον ξεχνας οτι μεχρι το 2015 στις ειδησεις μιλουσαν συνεχως για το πως στην ελλαδα με μνημονιο και χαμηλες απολαβες ΔΕΝ πεφτουν οι τιμες και την παραδοχη αργοτερα του δντ οτι επένδυσε στην συμπιεση μισθων αλλα προς εκπληξη τους ΔΕΝ μειωθηκαν οι τιμες στην ελλαδα αλλα το αντιθετο. μαλιστα εβγαλε και εκθεση το 2018 νομιζω για τους λογους που η ελληνικη οικονομια ειναι τοσο στρεβλη που οι μειωσεις μισθων δεν επιρεαζουν στο ελαχιστο τις αυξησεις στα αγαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

 

 

 

 

 

μήπως, λεω μήπως τυχαία, είστε όλοι σας ΔΥ? (που σημαίνει οτι δε σα πολυνοιάζει τι τραβάμε εμεις του ιδιωτικού τομέα)

Να σου πω μια αλήθεια 

Στην ζωη κανείς δεν νοιάζεται τι κανει ο αλλος με τη τσέπη του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Koopas είπε

Μπορεί να ακούγεται κλισέ, αλλά είναι μεγάλη αλήθεια (για πολλούς) η γενιά του ΠΑΣΟΚ. Δεν χρειαζόσουν ιδιαίτερες γνώσεις, κι όμως μπορούσες να έχεις μία αξιοπρεπής θέση με καλό μισθό. 6 στόματα τάιζε ο πατέρας μου εκείνη την εποχή, με ένα μισθό, χωρίς κανένα πτυχίο. Πως να μην έχεις κέφια μετά;

Στις μέρες μας, η αγορά εργασίας έχει αγριέψει και όσοι το αρνούνται είναι γιατί δεν το βλέπουν ή γιατί δεν τους συμφέρει να το δουν. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Αυτά πληρώνουμε τώρα. Με δανικά κάνω κι εγώ κοινωνική πολιτική. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Αυτό το παρατήρησα όταν επισκέυτηκα τον αδερφό μου στο εξωτερικό. Χαρούμενοι άνθρωποι έξω, καμία σχέση με την μουντρουχίλα (όποιος παρατηρεί το προσέχει).

10 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι... Ελβετία να πας και βλέπεις τον κόσμο να περπατάει χαμογελαστός στο πεζοδρόμιο. Τις μεν πόλεις τις χαίρεσαι να περπατάς έξω. 

Μήπως απλά είναι confirmation bias βρε παιδιά;

Έχω δει χαρούμενους και γελαστούς να περπατάνε στον Αγ.Ι.Ρέντη και έχω δει δυστυχισμένους να περπατάνε στο Μάντσεστερ.

Έχω δει χαμογελαστές ταμίες στον Σκλαβενίτη και έχω δει ταμίες με τα μούτρα κάτω στο Τορόντο.

Δηλαδή αν είμαστε εμείς δυστυχισμένοι σαν λαός, τι να πούνε και οι γείτονές μας στην Τουρκία και την Βουλγαρία δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Narayan είπε

Μήπως απλά είναι confirmation bias βρε παιδιά;

Έχω δει χαρούμενους και γελαστούς να περπατάνε στον Αγ.Ι.Ρέντη και έχω δει δυστυχισμένους να περπατάνε στο Μάντσεστερ.

Έχω δει χαμογελαστές ταμίες στον Σκλαβενίτη και έχω δει ταμίες με τα μούτρα κάτω στο Τορόντο.

Δηλαδή αν είμαστε εμείς δυστυχισμένοι σαν λαός, τι να πούνε και οι γείτονές μας στην Τουρκία και την Βουλγαρία δηλαδή.

Ίσως να έχεις και δίκιο. Η αποψη που λέω δεν είναι δική μου, αλλά του φίλου μου που πήγε εκεί να επισκευτει τον αδερφό του που ζούσε και έκανε Phd. Γενικά είπαν υπάρχει αισθητή διαφορά στο επίπεδο ζωής και στην εικόνα τους  σε σχέση με εδώ, τα μόνα που τους λείπουν και τα έχουμε εμείς είναι η θάλασσα και τα κοψίδια. 

Edit: Η Τουρκία είναι ειδική περιπτωση χώρας δύσκολα εξάγουμε συμπέρασμα. 

Βουλγαριες και άλλα Βαλκάνια, περνάνε δυσκολότερα από εδώ, αλλά έχουν υψηλή ανάπτυξη και είναι πολύ πιο βελτιωμένοι σε σχέση με πριν 20 και βάλε χρόνια. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Narayan είπε

Δηλαδή αν είμαστε εμείς δυστυχισμένοι σαν λαός, τι να πούνε και οι γείτονές μας στην Τουρκία και την Βουλγαρία δηλαδή.

Μαζί με Μαυρίκιο (όχι αυτόν τον Μαυρίκιο), Ταϊλάνδη και Μογκολία στην κατάταξη που παρέθεσες.

Ευρώπη κατά τ'άλλα.

4 ώρες πριν, Sorath είπε

Το ανέφερα και προηγουμένως. Αν όλοι αρνούταν να "τιμολογήσουν" την εργασία τους τόσο χαμηλά, όσο ενός ανειδίκευτου, τότε αναγκαστικά ο μισθός θα ανέβαινε.

Αυτό ισχύει, και μακάρι όλοι να το αντιμετώπιζαν έτσι, παρά ταύτα για τον x, y λόγω δεν το κάνουν. Συνήθως επειδή δεν έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν να τους δεχτούν με ψηλότερο μισθό, είτε επειδή δεν έχουν αρκετό "θράσος". Σε γνωστό μου φάνηκε αδιανόητο να έχει σπουδάσει θετικές επιστήμες, μεταπτυχιακό, δημοσιεύσεις και να δέχτηκε δουλειά με 650. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, phanispal said:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι νομίζετε ότι σας χρωστάνε οι όποιοι υπάλληλοι και έχετε τόσες απαιτήσεις.

Sorry κιόλας που πήγαμε να παραγγείλουμε και τον κουνήσαμε!

Ούτε να έχουμε τρελές απαιτήσεις του στυλ να μας καθαρίσουν τα παπούτσια, αλλά ούτε το να το κάνει σαν χαμαλικί,  αν δεν του αρέσει ας σηκωθεί να φύγει,  ο άλλος για να τα βγάλει τα λεφτά που θα ξοδέψει εκεί χαμογέλασε ακόμα και αν δεν ήθελε σε κάποιον άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

[.........]  ο άλλος για να τα βγάλει τα λεφτά που θα ξοδέψει εκεί χαμογέλασε ακόμα και αν δεν ήθελε σε κάποιον άλλον.

nervous.gif

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sdikr είπε

Sorry κιόλας που πήγαμε να παραγγείλουμε και τον κουνήσαμε!

Ούτε να έχουμε τρελές απαιτήσεις του στυλ να μας καθαρίσουν τα παπούτσια, αλλά ούτε το να το κάνει σαν χαμαλικί,  αν δεν του αρέσει ας σηκωθεί να φύγει,  ο άλλος για να τα βγάλει τα λεφτά που θα ξοδέψει εκεί χαμογέλασε ακόμα και αν δεν ήθελε σε κάποιον άλλον.

Εγώ πάω σε ταβέρνα επειδή πεινάω και σε μπυραρία επειδή διψάω. Να φάω και να πιω θέλω αντίστοιχα.

Το αν ο σερβιτόρος θα έχει όρεξη ή όχι, δε με απασχολεί, αυτό που με απασχολεί είναι να ικανοποιηθώ σε άλλα επίπεδα (ταχύτητα, ποιότητα).

Τον υπάλληλο που θα έχει μούτρα θα τον καταλάβω εν μέρει, ίσως επειδή έχω μπει κι εγώ στα παπούτσια του.

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

ο άλλος για να τα βγάλει τα λεφτά που θα ξοδέψει εκεί χαμογέλασε ακόμα και αν δεν ήθελε σε κάποιον άλλον.

Όπως είπα δε συμφωνώ με την υποχρεωτικότητα. Να μη χαμογελούσες κι εσύ στον πελάτη σου ενώ δεν ήθελες. Ας ήσουν απλά τυπικός και διεκπεραιωτικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην το φτάνουμε πάλι στα άκρα.

Δεν λέμε να πιάνει κουβέντα με τον κάθε πελάτη ο υπάλληλος για δημόσιες σχέσεις ή οι γκαρσόνες να κάνουν τα γλυκά μάτια για να κρατήσουν τον πελάτη.

Μια τυπική ευγένεια πρέπει να την έχει ένας υπάλληλος που δουλεύει στο σερβις ή γενικά στην εξυπηρέτηση.

Πόσο μάλλον αν κάποιος είναι συχνός πελάτης.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Εμένα πάντως δε με απασχολεί τόσο ο βασικός μισθός, όσο η ακρίβεια στα πάντα.

Ας μην αυξηθεί ο μισθός, αλλά να πέσουν οι τιμές ώστε να βγάζεις το μήνα πιο άνετα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Τα αγαθά έχουν κόστος Παραγωγής στο οποίο επάνω προστίθεται η Κερδοφορία του Ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, phanispal said:

Εγώ πάω σε ταβέρνα επειδή πεινάω και σε μπυραρία επειδή διψάω. Να φάω και να πιω θέλω αντίστοιχα.

Το αν ο σερβιτόρος θα έχει όρεξη ή όχι, δε με απασχολεί, αυτό που με απασχολεί είναι να ικανοποιηθώ σε άλλα επίπεδα (ταχύτητα, ποιότητα).

Τον υπάλληλο που θα έχει μούτρα θα τον καταλάβω εν μέρει, ίσως επειδή έχω μπει κι εγώ στα παπούτσια του.

Όπως είπα δε συμφωνώ με την υποχρεωτικότητα. Να μη χαμογελούσες κι εσύ στον πελάτη σου ενώ δεν ήθελες. Ας ήσουν απλά τυπικός και διεκπεραιωτικός.

Αν πεινάω ή διψάω  πάω στο ψυγείο,  στην ταβέρνα και στην μπυραρία πάω να διασκεδάσω  για αυτό και εκει πληρώνω την σαλάτα 5 ευρώ  ενώ με 5 ευρώ παίρνω 2 κιλά σαλάτα στο σπίτι ή την μπύρα 10 ευρώ ενώ με 10 ευρώ θα πάρω 10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...