Προς το περιεχόμενο

minimum wage - minimum effort εσείς τι άποψη έχετε πάνω σε αυτό;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, vs_skg said:

Η αρχή του κακού είναι ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα που οι γέροι ζουν εις βάρος των νέων. 

Επιτέλους, κάποιος που καταλαβαίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα πω ευγενικα "ανοιξε μαγαζι και βλεπουμε". Δεν ειναι ολοι οι εργοδοτες σε Μυκονο και Σαντορινη που πουλανε ολα τα προιοντα/υπηρεσιες (οχι μονο εστιαση, γενικα ολα) με 1000% κερδος και αρα περιθωριο σε καλυτερες πληρωμες. 

Ρε συ το θέμα δεν είναι 1+1=2.

Στους μισθούς υπάρχει "καρτέλ", ας μη γελιόμαστε. Δηλαδή εσύ ως ιδιοκτήτης εστιατορίου ας πούμε ότι έχεις ορίσει ότι θες να βγάζεις τελικό καθαρό κέρδος π.χ. 5.000€.

Αν ένα μήνα βγάλεις 3.000€ θα δώσεις λιγότερα στους σερβιτόρους; Αντιστοίχως αν ένα μήνα βγάλεις 15.000€ θα δώσεις ανάλογα πολλαπλάσιο μισθό;

Μην κοροϊδευόμαστε, οι περισσότεροι δίνουν τον ελάχιστο κοινώς αποδεκτό μισθό που μπορούν, ανεξαρτήτως πόσα βγάζουν εκείνοι, αφού ο καθένας θα γυρίσει να σου πει ότι είτε Χ, είτε 5Χ, τόσα πρέπει να βάζει στην τσέπη του επειδή είναι επιχειρηματίας, και "αν μπορείς, άνοιξε κι εσύ εστιατόριο".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Narayan είπε

Προκύπτει αυτό από το Σύνταγμα ή από κάποια άλλη νομοθεσία;

Βασικά το αντίστροφο, αν αυξηθεί ο βασικός θα αυξηθούν και οι τιμές σε όλα τα υπόλοιπα για να αντιστοιχούν στην νέα αγοραστική δύναμη του ιδιώτη.

όχι, από το σύνταγμα και τη νομοθεσία δεν προκύπτει.. 

από την ηθική του καθενός ίσως

αλλά, οκ, παίζει και η λογική ότι νόμιμο και ηθικό..

 

τώρα αυτό για την αύξηση των τιμών με την αύξηση του βασικού μισθού, το λες από ευαγγέλιο του κερδοσκόπου, ως και εντελώς αυθαίρετο..

όπως και να χει, τα ίδια τα στοιχεία της ΕΕ σε ακυρώνουν:

βασικοί μισθοί στην ΕΕ: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/TPS00155/default/table?lang=en

συγκριτικό τιμών στην ΕΕ: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/TEC00120/default/table?lang=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στους μισθούς υπάρχει "καρτέλ", ας μη γελιόμαστε. Δηλαδή εσύ ως ιδιοκτήτης εστιατορίου ας πούμε ότι έχεις ορίσει ότι θες να βγάζεις τελικό καθαρό κέρδος π.χ. 5.000€.

Αν ένα μήνα βγάλεις 3.000€ θα δώσεις λιγότερα στους σερβιτόρους; Αντιστοίχως αν ένα μήνα βγάλεις 15.000€ θα δώσεις ανάλογα πολλαπλάσιο μισθό;

Οχι, οπως και ο υπαλληλος δεν θα πληρωσει απο την τσεπη του αν θα εχω μεγαλυτερη ζημια τον μηνα που θα εχω μικροτερο τζιρο επειδη πχ πεταξα προιοντα. Ολα αυτα βγαινουν με εναν μεσο ορο. btw υπαρχουν περιοδοι που επειδη εχουμε δουλεια, δινουμε οντως παραπανω. Γενικα δεν ειμαι το παραδειγμα του κακου εργοδοτη, ωστοσο ξερω και γιατι δεν μπορω να δωσω 1500 καθαρα. 

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μην κοροϊδευόμαστε, οι περισσότεροι δίνουν τον ελάχιστο κοινώς αποδεκτό μισθό που μπορούν, ανεξαρτήτως πόσα βγάζουν εκείνοι, αφού ο καθένας θα γυρίσει να σου πει ότι είτε Χ, είτε 5Χ, τόσα πρέπει να βάζει στην τσέπη του επειδή είναι επιχειρηματίας, και "αν μπορείς, άνοιξε κι εσύ εστιατόριο".

Αλλα οπως ειπαν και πανω, αν ολοι ελεγαν "οχι", ο εργοδοτης θα ανεβαζε τον μισθο. Για αυτο η Αθηνα και η Θεσσαλονικη ειναι δυσκολες πολεις, γιατι θα βρεθει αυτος που εχει δικο του σπιτι να δεχτει τα 750 για να τα βγαλει περα. Η επαρχια εχει αυξημενους μισθους σε τετοιες δουλειες (δεν αναφερομαι στο καφε του χωριου που πουλαει 2.5 ευρω)

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε συ το θέμα δεν είναι 1+1=2.

Τελος, εγω μπορει να πουλαει μια σαλατα 5 ευρω, αυτος στην Μυκονο 35. Εγω θα δωσω 750, αυτος θα δωσει 3000+? Οχι, θα δωσει κανα 1200 και θα τους γυαλισει το ματι συνηθως με τα τιπς που θα εχουν. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

minimum wage-effort καθως και silent quitting ειναι τα αποτελεσματα των αποθαρρυντικων, εκμεταλλευτικων και ανηθικων πρακτικων που χαρακτηριζουν παρα πολλους απο οσους θελουν να λεγονται εργοδοτες.

υπαρχουν παρα πολλες δουλειες ακομα, οι οποιες σαφως και θα μπορουσαν να γινονται απο ατομα ανειδικευτα, χωρις πτυχια, για τις οποιες ζητανε και να ξερεις ηδη, αλλα και να εχεις πτυχιο. ακομα και ετσι δε θα πληρωθεις καλα.

πολλοι εργοδοτες προτιμουν να αλλαζουν εργαζομενους καθε τοσο και να δινουν τον βασικο, παρα να κατσουν να εκπαιδευσουν και να ανταμειψουν εναν εργαζομενο. για να μη σχολιασω οτι ενας κανει δουλεια για δυο, αλλα πληρωνεται μισθο ενος...

απ'οπου και να πιαστει το θεμα, θα επρεπε να γινουν πολλα, κυριως απο τους αναζητωντες εργασια, π.χ. να μη δεχονται να δουλευουν απληρωτοι, ανασφαλιστοι, ή να αμοιβονται με ψιχουλα.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ολα αυτα βγαινουν με εναν μεσο ορο.

Με συγχωρείς αλλά δε συμπάσχω με το παραπάνω.

Σε πολύ μεγάλο βαθμό θεωρώ ότι υπάρχει καρτέλ όπως είπα. Ο μέσος μισθός για τέτοιες δουλειές στην Ελλάδα είναι 700€, λίγο πάνω λίγο κάτω. Κι ας βγάζει ο ένας που παίρνει 700 πολλαπλάσια δουλειά από άλλον που παίρνει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

όχι, από το σύνταγμα και τη νομοθεσία δεν προκύπτει.. 

από την ηθική του καθενός ίσως

αλλά, οκ, παίζει και η λογική ότι νόμιμο και ηθικό..

Εσύ μίλησες για δικαίωμα, όχι εγώ. Το ότι έχει σπουδάσει κάποιος μία άχρηστη ειδικότητα που δεν έχει ζήτηση στην αγορά, δεν σημαίνει πως έχει δικαίωμα σε στέγη και σίτηση. Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι ηθικό να πληρώνει ο φορολογούμενος τις κακές επιλογές τρίτων για να έχουν κρατικά επιδοτούμενη στέγαση και σίτηση.

9 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

τώρα αυτό για την αύξηση των τιμών με την αύξηση του βασικού μισθού, το λες από ευαγγέλιο του κερδοσκόπου, ως και εντελώς αυθαίρετο..

όπως και να χει, τα ίδια τα στοιχεία της ΕΕ σε ακυρώνουν:

βασικοί μισθοί στην ΕΕ: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/TPS00155/default/table?lang=en

συγκριτικό τιμών στην ΕΕ: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/TEC00120/default/table?lang=en

 Το λέω καθαρά από πλευράς προσφοράς / ζήτησης.

Τόσο ο βασικός μισθός όσο και οι τιμές των αγαθών αυξάνονται κάτα περιόδους. Το δεύτερο όμως επιρρεάζεται κυρίως από το τι ζήτηση και προσφορά υπάρχει στην αγορά. Αν οι καταναλωτές αγοράζουν περισσότερα αγαθά λόγω του ότι αμοίβονται καλύτερα και ταυτόχρονα δεν αυξάνεται η ποσότητα των ειδών στην αγορά, μόνο προς τα πάνω μπορούν να πάνε οι τιμές.

Και λυπάμαι αν είναι νέο για σένα, αλλά δεν υπάρχει εταιρεία που δεν έχει ως τελικό σκοπό το κέρδος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψιλή φωνή ελληνίδας μάνας :

"Το παιδί θα γίνει γιατρός! Τιιιιι;;;; Να πάει υδραυλικός επειδή πιάνουν τα χέρια του; Άμα πιάνουν τα χέρια του, να ανοίγει ανθρώπους, όχι καζανάκια. Να σπουδάσει, να προκόψει, δεν το μεγάλωσα εγώ για να γίνει τεχνίτης!"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Narayan είπε

Εσύ μίλησες για δικαίωμα, όχι εγώ. Το ότι έχει σπουδάσει κάποιος μία άχρηστη ειδικότητα που δεν έχει ζήτηση στην αγορά, δεν σημαίνει πως έχει δικαίωμα σε στέγη και σίτηση. Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι ηθικό να πληρώνει ο φορολογούμενος τις κακές επιλογές τρίτων για να έχουν κρατικά επιδοτούμενη στέγαση και σίτηση.

 Το λέω καθαρά από πλευράς προσφοράς / ζήτησης.

Τόσο ο βασικός μισθός όσο και οι τιμές των αγαθών αυξάνονται κάτα περιόδους. Το δεύτερο όμως επιρρεάζεται κυρίως από το τι ζήτηση και προσφορά υπάρχει στην αγορά. Αν οι καταναλωτές αγοράζουν περισσότερα αγαθά λόγω του ότι αμοίβονται καλύτερα και ταυτόχρονα δεν αυξάνεται η ποσότητα των ειδών στην αγορά, μόνο προς τα πάνω μπορούν να πάνε οι τιμές.

Και λυπάμαι αν είναι νέο για σένα, αλλά δεν υπάρχει εταιρεία που δεν έχει ως τελικό σκοπό το κέρδος.

επηρεάζεται, αλλά όχι στο ποσοστό που νομίζεις, όπως δείχνει και η πραγματικότητα με τα στοιχεία της eurostat

αν οι γερμανοί πληρώνονται περισσότερο, δεν πρόκειται να καταναλώνουν περισσότερα τρόφιμα, καθαριστικά, είδη σπιτιού ή δε ξέρω και γω τι ώστε να πρέπει να αυξηθεί η προσφορά για να καλυφθεί η ζήτηση. οι τιμές θα ανέβουν από άλλους παράγοντες.. δεν είναι ότι οι φτωχοί γερμανοί θα πάρουν αύξηση και θα αποκτήσουν πρόσβαση σε αγαθά που δεν είχαν. και ειδικά όταν μιλάμε για βασικό μισθό, που καλύπτει τις βασικές ανάγκες. οι αγορές φθάνουν σε κορεσμό κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε

Καλημέρα σας,

τι τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν πολύ έντονα και θα ηθελα να δω τι αποψη και γνωμη εχουν ατομα εκτος του δικου μου κοινωνικού κύκλου..

βλέπω (και εσεις βλέπετε φαντάζομαι) καθημερινα, πολλά άτομα κυρίως νεαρής ηλικίας αλλα οχι μόνο, σε εστίαση (καφε,μπαρ,εστιατορια,ταβερνες κλπ) καθως και γενικα σε δουλειές οπου είναι ''αναλώσιμοι'' και παίρνουν τα ''νόμιμα'' (αν τα παιρνουν και αυτα καθως πολλοί εργοδότες τρώνε δωρα αδειες κλπ) άτομα τα οποία δεν εχουν διάθεση, δεν χαμογελάνε, εξυπηρετούν με ''το ζόρι'' και γενικα βλέπεις στα ματια 20ριδων και 30ριδων γερασμένα πρόσωπα πριν την ώρα τους!

ειχα την συζητηση τις προάλλες με την μητέρα μου..μου είπε ''πηγα στο ταδε μαγαζι να αγορασω ενα πορτοφολι, δεν χαμογελουσαν, οι υπάλληλοι ήταν ξινοί και δεν με εξυπηρέτησαν σωστα, ηταν σαν να μου κανανε χαρη!''

''πήγα στο σουπερμαρκετ και ζητησα απο τον κρεοπώλη συγκεκριμένο κομμάτι κρεας που ξερω οτι φιλετάρετε δύσκολα και είμαι σίγουρη οτι με έβριζε απο μέσα του! με κοιτούσε σχεδόν με μίσος!''

''πήγα στο ταδε beachbar με τον πατέρα σου και μας φερανε τους καφεδες 1μισι ωρα μετα!''

 

δε θελω να σταθω σε αυτα που λέει η μητέρα μου, αλλα στο γεγονός οτι ΟΛΟΙ μας ανεξαιρέτως εχουμε αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση  κάποια στιγμή στη ζωή μας σαν καταναλωτές, συμβαίνει..

και θελω να πω τη γνωμη μου:

ρε παιδιά, πως είναι δυνατόν να θέλετε εξυπηρέτηση 5 αστέρων όταν τα παιδιά παίρνουν βασικό μισθό; τα ψίχουλα που πληρώνουν οι εργοδότες, που νομίζουν οτι κάνουν και χάρη που έχουν υπαλλήλους ειναι για γέλια!

αντικειμενικά, με 680ευρω καθαρα που είναι ο βασικός + νοίκι ΔΕΝ-ΒΓΑΊΝΕΙΣ!!

και τελειώνω με το εξής,οταν θα ξαναδείτε υπάλληλο να μην χαμογελαει, να μην εξυπηρετεί όπως θα θέλατε ή τελοσπαντων να μην εχει ανταπόκριση στις προσδοκίες σας, σκεφτείτε οτι παίρνει 4? 3.8? ευρώ την ώρα!

ανήκω σε μία απο τις κατηγορίες που προανέφερα, δε θελω να επεκταθω περεταίρω και πιάνω τον εαυτό μου να νευριάζει όταν έχω τεράστιο φόρτο εργασίας και παράλληλα έρχονται οι πελάτες σωρηδόν και απαιτούν να εξυπηρετηθούν με τον καλύτερο τρόπο! ανθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ...

και μην μου πείτε το κλασικό ''αν δε θελουν την δουλεια ας φυγουν΄΄ δεν μιλαμε για επιλογή! αν δεν το εχετε καταλαβει ο μεσος Ελληνας ζει στα όρια της φτώχειας πλεον ποσο ευκολο ειναι να ξανα βρει δουλεια αν την αφήσει νομίζετε; εκει πατανε και οι εργοδοτες οτι η προσφορα ειναι μικρη και η ζητηση τεραστια, ακομη και για δουλειες που ειναι ακρως κακες, και για τη ψυχικη αλλα και για τη σωματικη υγεία των εργαζομένων (πλεον-δούλων)

εσεις τι άποψη έχετε για όλο αυτό;

 

υγ.1: παρακαλω πολυ ΜΗΝ πολιτικοποιήσετε το τοπικ για να μην κλειδώσει

υγ.2: οσοι εργοδότες εδω μέσα αρχίσουν να γκρινιάζουν οτι και αυτοι δεν βγάζουν λεφτά οποτε δε μπορουν να δώσουν, να αναφέρω οτι δεν τα γράφω για ΟΛΟΥΣ αλλα προφανως για αυτους που μπροουν να δώσουν αλλα δεν δίνουν.

Δηλαδή για να καταλάβω. Εάν πληρώνεσαι τον βασικό εγώ σαν πελάτης σου θα πρέπει να δικαιολογήσω τα κατεβασμένα μούτρα και την αργοπορημένη εργασία σου; Δηλαδή πιστεύεις ότι αν ο εργοδότης, σου δώσει αύξηση 100€ εσύ ξαφνικά θα γίνεις ο καλύτερος και θα χαμογελάς και θα φτιάχνεις τον καφέ γρηγορότερα;

Προσωπικά δε νομίζω. Ένας άνθρωπος αν αξίζει, κάνει την δουλειά του όσο καλύτερα γίνετε άσχετα τις συνθήκες και κάποια στιγμή θα έρθει η επιβράβευση. Αν όχι ψάχνεις για αλλού.

'Οσο για το "ο μέσος Έλληνας ζει στα όρια της φτώχειας" είναι μια καραμέλα που πλέον κανένας δεν το πιστεύει. Γιατί;

Γιατί όλοι οι 25-45 (παραγωγική ηλικία) είναι με ακριβά iPhone, τα πλοία ήταν γεμάτα για τα νησιά, οι δρόμοι γεμάτοι με αυτοκινήτα ενώ η βενζίνη είναι στα 2€, τα beach bars που έχουν ελάχιστη κατανάλωση 20€,30€,50€ ήταν γεμάτα το καλοκαίρι. Οπότε εγώ δεν βλέπω καμιά φτώχεια του Έλληνα εάν θες να μιλήσεις γενικά. Προφανώς υπάρχουν κάποιοι που είναι στα όρια της φτώχειας αλλά σίγουρα όχι ο μέσος Έλληνας.

Είμαι 35 σε αρκετά καλή δουλειά με αρκετές καλές απολαβές και όλο το καλοκαίρι έβλεπα φίλους που δουλεύουν σερβιτόροι και πωλητές να γυρνάνε απο νησί σε νησί και απο κοντά να κλαίγονται για τον μισθό. Αντε εξηγησε το αυτό!

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Narayan είπε

Εσύ μίλησες για δικαίωμα, όχι εγώ. Το ότι έχει σπουδάσει κάποιος μία άχρηστη ειδικότητα που δεν έχει ζήτηση στην αγορά, δεν σημαίνει πως έχει δικαίωμα σε στέγη και σίτηση. Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι ηθικό να πληρώνει ο φορολογούμενος τις κακές επιλογές τρίτων για να έχουν κρατικά επιδοτούμενη στέγαση και σίτηση.

Δεν έχει κάποιος που εργάζεται  δικαίωμα για σίτηση και για στέγαση;

Τι ακούμε πάλι...

Δε μίλησε κανείς για επαγγελματίες κοπρίτες που ψάχνουν να ζήσουν με επιδόματα...

btw... οι άσχετες ειδικότητες που φοίτησαν κάποιοι...τις διατηρούν ανοιχτές για κάποιο λόγο...χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αντίκρισμα....προφανώς εξυπηρετώντας κάποιους άλλους σκοπούς;

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλομαθημενα, γι'αυτο.

και εξηγουμαι: εφοσον μιλαμε για θεση ανειδικευτου, χωρις προυπηρεσια και εφοσον ο εργοδοτης ειναι οκ και πληρωνεται στην ωρα του, δεν εχει καμια δικαιολογια. τον πληρωνουν για να κανει μια δουλεια. εαν πρεπει να χαμογελαει, θα χαμογελαει. αλλιως ας βρει αλλου να βγαλει το "αχτι" του. τι να κανουμε ετσι ειναι. αλλα ειναι μοσχοαναθρεμενα και τα χαρτζηλικωνει η μαμα.

εαν τωρα, δουλευει σε κακο εργοδοτη, παλι δε του φταιει ο πελατης. ο πελατης βλεπει εναν μ@λακα απεναντι του, οχι τον εργοδοτη. οπως και οι συναδελφοι του. να ψαχτει λοιπον για κατι καλυτερο, αντι να κλαιγεται και να κανει τη ζωη ολων δυσκολη.

νομιζετε οτι μονο οι τωρινοι 20ρηδες ειστε ετσι στις πρωτες δουλειες? και πριν 20 χρονια ετσι ηταν, εχουμε περασει και μεις απο αυτο το σταδιο και καναμε τις επιλογες μας. 

για εμενα αυτες ειναι ανωριμες συμπεριφορες, τις οποιες αν δε τις διορθωσουν, τις κουβαλανε σε ολη τους τη ζωη.

βαρατε ελευθερα 😄

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stef157 είπε

Οσο για το "ο μέσος Έλληνας ζει στα όρια της φτώχειας" είναι μια καραμέλα που πλέον κανένας δεν το πιστεύει. Γιατί;

Στα χαρτιά έτσι είναι. Στην πράξη όμως όχι γιατί στην Ελλάδα παίζει πολύ μαύρο χρήμα. Οπότε η παράγραφος που έγραψες από κάτω είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα, αν όχι απόλυτα αληθής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν έχει κάποιος που εργάζεται  δικαίωμα για σίτηση και για στέγαση;

Τι ακούμε πάλι...

Δε μίλησε κανείς για επαγγελματίες κοπρίτες που ψάχνουν να ζήσουν με επιδόματα...

btw... οι άσχετες ειδικότητες που φοίτησαν κάποιοι...τις διατηρούν ανοιχτές για κάποιο λόγο...χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αντίκρισμα....προφανώς εξυπηρετώντας κάποιους άλλους σκοπούς;

Αναφορά σε κείμενο

Δικαίωμα (right) λέγεται η υπό του Δικαίου παρεχόμενη σε πρόσωπο εξουσία προς προστασία του έννομου συμφέροντός του. Την εξουσία αυτή του προσώπου που αναγνωρίζει ο νόμος, απορρέει, επιβάλλεται, προστατεύεται και επανορθώνεται (σε περίπτωση προσβολής του) από τον ίδιο τον νόμο.

Λέει πουθενά στην ελληνική νομοθεσία πως όποιος εργάζεται θα λαμβάνει σίτηση και στέγαση;

Φυσικά και έχει την επιλογή ο εργαζόμενος να χρησιμοποιήσει το μισθό του για να εκμισθώσει κατοικία και να αγοράσει τροφή, αλλά δεν υφίσταται καμμία υποχρέωση από το κράτος προς το πρόσωπό του περί αυτού.

Θα με συγχωρέσετε αν φαίνεται πως εμμένω στο ζήτημα άνευ λόγου, αλλά με ενοχλεί αφάνταστα όταν κάποιος -νέος σε ηλικία συνήθως- συγχέει τις έννοιες των αναγκών και των δικαιωμάτων.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης, δούλεψε οσο το δυνατον λιγότερο για όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά. Και εννοείται το έχω καθιερώσει εδώ και χρόνια με επιτυχία και θα έλεγα με πάρα πολύ καλές αποδοχές πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...