Προς το περιεχόμενο

minimum wage - minimum effort εσείς τι άποψη έχετε πάνω σε αυτό;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

τι τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν πολύ έντονα και θα ηθελα να δω τι αποψη και γνωμη εχουν ατομα εκτος του δικου μου κοινωνικού κύκλου..

βλέπω (και εσεις βλέπετε φαντάζομαι) καθημερινα, πολλά άτομα κυρίως νεαρής ηλικίας αλλα οχι μόνο, σε εστίαση (καφε,μπαρ,εστιατορια,ταβερνες κλπ) καθως και γενικα σε δουλειές οπου είναι ''αναλώσιμοι'' και παίρνουν τα ''νόμιμα'' (αν τα παιρνουν και αυτα καθως πολλοί εργοδότες τρώνε δωρα αδειες κλπ) άτομα τα οποία δεν εχουν διάθεση, δεν χαμογελάνε, εξυπηρετούν με ''το ζόρι'' και γενικα βλέπεις στα ματια 20ριδων και 30ριδων γερασμένα πρόσωπα πριν την ώρα τους!

ειχα την συζητηση τις προάλλες με την μητέρα μου..μου είπε ''πηγα στο ταδε μαγαζι να αγορασω ενα πορτοφολι, δεν χαμογελουσαν, οι υπάλληλοι ήταν ξινοί και δεν με εξυπηρέτησαν σωστα, ηταν σαν να μου κανανε χαρη!''

''πήγα στο σουπερμαρκετ και ζητησα απο τον κρεοπώλη συγκεκριμένο κομμάτι κρεας που ξερω οτι φιλετάρετε δύσκολα και είμαι σίγουρη οτι με έβριζε απο μέσα του! με κοιτούσε σχεδόν με μίσος!''

''πήγα στο ταδε beachbar με τον πατέρα σου και μας φερανε τους καφεδες 1μισι ωρα μετα!''

 

δε θελω να σταθω σε αυτα που λέει η μητέρα μου, αλλα στο γεγονός οτι ΟΛΟΙ μας ανεξαιρέτως εχουμε αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση  κάποια στιγμή στη ζωή μας σαν καταναλωτές, συμβαίνει..

και θελω να πω τη γνωμη μου:

ρε παιδιά, πως είναι δυνατόν να θέλετε εξυπηρέτηση 5 αστέρων όταν τα παιδιά παίρνουν βασικό μισθό; τα ψίχουλα που πληρώνουν οι εργοδότες, που νομίζουν οτι κάνουν και χάρη που έχουν υπαλλήλους ειναι για γέλια!

αντικειμενικά, με 680ευρω καθαρα που είναι ο βασικός + νοίκι ΔΕΝ-ΒΓΑΊΝΕΙΣ!!

και τελειώνω με το εξής,οταν θα ξαναδείτε υπάλληλο να μην χαμογελαει, να μην εξυπηρετεί όπως θα θέλατε ή τελοσπαντων να μην εχει ανταπόκριση στις προσδοκίες σας, σκεφτείτε οτι παίρνει 4? 3.8? ευρώ την ώρα!

ανήκω σε μία απο τις κατηγορίες που προανέφερα, δε θελω να επεκταθω περεταίρω και πιάνω τον εαυτό μου να νευριάζει όταν έχω τεράστιο φόρτο εργασίας και παράλληλα έρχονται οι πελάτες σωρηδόν και απαιτούν να εξυπηρετηθούν με τον καλύτερο τρόπο! ανθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ...

και μην μου πείτε το κλασικό ''αν δε θελουν την δουλεια ας φυγουν΄΄ δεν μιλαμε για επιλογή! αν δεν το εχετε καταλαβει ο μεσος Ελληνας ζει στα όρια της φτώχειας πλεον ποσο ευκολο ειναι να ξανα βρει δουλεια αν την αφήσει νομίζετε; εκει πατανε και οι εργοδοτες οτι η προσφορα ειναι μικρη και η ζητηση τεραστια, ακομη και για δουλειες που ειναι ακρως κακες, και για τη ψυχικη αλλα και για τη σωματικη υγεία των εργαζομένων (πλεον-δούλων)

εσεις τι άποψη έχετε για όλο αυτό;

 

υγ.1: παρακαλω πολυ ΜΗΝ πολιτικοποιήσετε το τοπικ για να μην κλειδώσει

υγ.2: οσοι εργοδότες εδω μέσα αρχίσουν να γκρινιάζουν οτι και αυτοι δεν βγάζουν λεφτά οποτε δε μπορουν να δώσουν, να αναφέρω οτι δεν τα γράφω για ΟΛΟΥΣ αλλα προφανως για αυτους που μπροουν να δώσουν αλλα δεν δίνουν.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν κατάλαβα το κεντρικό νόημα του post σου ποιο είναι.

Ότι με τον βασικό/χαμηλό μισθό που παίρνει κάποιος δεν έχει όρεξη να εργαστεί, ή αν έχει νόημα κάποιος να προσπαθήσει να πάει σε άλλη δουλειά ή πιο υπεύθυνο πόστο για λίγα παραπάνω;

Και αν κάποιος από τα 680€ καθαρά πάει στα 850€ ή και στα 1.000 με (δυσανάλογα) περισσότερες ευθύνες όπως γίνεται σε αυτή τη χώρα τουλάχιστον, και είναι λίγο πιο άνετος, τι ακριβώς θα αλλάξει στην ψυχολογία του;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν παίρνεις βασικό μισθό, σημαίνει οτι είσαι ανειδίκευτος ή κάνεις δουλειά ανειδίκευτου. Συνεπώς αυτός είναι ο μισθός που σου αναλογεί (καλώς ή κακώς). Άρα το να μην έχεις τουλάχιστον μια επαγγελματική προσέγγιση απέναντι στον πελάτη, είναι λάθος. Δεν φταίει ο τελευταίος για τον μισθό ή την δουλειά που κάνεις.

Όμως!

Όταν ο εργοδότης, δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του απέναντί σου, όπως για παράδειγμα, να σε βάζει να κάνεις άσχετες δουλειές, να εργάζεσαι με το ζόρι παραπάνω ώρες (ακόμα και μέρες), να μην πληρώνει υπερωρίες-δώρα κτλ, να μην δίνει τις άδειές σου, τότε δεν μπορεί να έχει την απαίτηση κι εσύ να είσαι άψογος.

Οπότε φυσικά κι όταν γίνεσαι θύμα εκμετάλλευσης, το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι πόσο καλή ποιότητα υπηρεσιών θα δώσεις.

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ δεν κατάλαβα το κεντρικό νόημα του post σου ποιο είναι.

Ότι με τον βασικό/χαμηλό μισθό που παίρνει κάποιος δεν έχει όρεξη να εργαστεί, ή αν έχει νόημα κάποιος να προσπαθήσει να πάει σε άλλη δουλειά ή πιο υπεύθυνο πόστο για λίγα παραπάνω;

Και αν κάποιος από τα 680€ καθαρά πάει στα 850€ ή και στα 1.000 με (δυσανάλογα) περισσότερες ευθύνες όπως γίνεται σε αυτή τη χώρα τουλάχιστον, και είναι λίγο πιο άνετος, τι ακριβώς θα αλλάξει στην ψυχολογία του;

το νοημα ειναι πως αν θελουμε να προσφερουμε υπηρεσίες υψηλού επιπέδου, τότε θα πρέπει να πληρώνουμε και ανάλογα, οχι μονο να ζητάμε(για τους εργοδοτες)

 

τελος αν σου αναφέρω πως εχω ήδη άπειρες ευθύνες στο πόστο μου καθως και βγάζω δουλειά για 3 άτομα και αμείβομαι λίγο πιο πανω απο τον βασικο, σε μια θεση που στο εξωτερικό θα μου δίνανε τουλαχιστον 3-4 φορες τον βασικο της Ελλάδας (οχι δε θελω να φύγω έξω και οχι δεν ειμαι ανειδίκευτος, εχω σπουδασει και εχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο μου 5 έτη, απλα στην πόλη μου δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες)

7 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όταν παίρνεις βασικό μισθό, σημαίνει οτι είσαι ανειδίκευτος ή κάνεις δουλειά ανειδίκευτου. Συνεπώς αυτός είναι ο μισθός που σου αναλογεί (καλώς ή κακώς). Άρα το να μην έχεις τουλάχιστον μια επαγγελματική προσέγγιση απέναντι στον πελάτη, είναι λάθος. Δεν φταίει ο τελευταίος για τον μισθό ή την δουλειά που κάνεις.

Όμως!

Όταν ο εργοδότης, δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του απέναντί σου, όπως για παράδειγμα, να σε βάζει να κάνεις άσχετες δουλειές, να εργάζεσαι με το ζόρι παραπάνω ώρες (ακόμα και μέρες), να μην πληρώνει υπερωρίες-δώρα κτλ, να μην δίνει τις άδειές σου, τότε δεν μπορεί να έχει την απαίτηση κι εσύ να είσαι άψογος.

Οπότε φυσικά κι όταν γίνεσαι θύμα εκμετάλλευσης, το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι πόσο καλή ποιότητα υπηρεσιών θα δώσεις.

μα αυτο εξηγω, δεν ειμαι ανειδίκευτος και παρόλα αυτά αμείβομαι ελαφρώς πιο πάνω απο τον βασικο εχω κουραστει και εχω μπουχτίσει με όλο αυτο, αλλα στην πόλη μου δεν θα μπορέσω να ξαναβρω δουλεια στο αντικείμενο μου, επαρχιακή πόλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όταν παίρνεις βασικό μισθό, σημαίνει οτι είσαι ανειδίκευτος ή κάνεις δουλειά ανειδίκευτου. Συνεπώς αυτός είναι ο μισθός που σου αναλογεί (καλώς ή κακώς).

Μισό γιατί αυτό είναι από αοριστολογία έως τσουβάλιασμα.

Η εξειδίκευση κρίνεται από το ακριβώς; Από ένα χαρτί; Αν κάποιος ξεκινήσει όντως άσχετος και ανειδίκευτος κάπου και μάθει τη δουλειά εξακολουθεί να είναι ανειδίκευτος; Γιατί οι περισσότεροι εργοδότες πατάνε σε αυτό και σου λένε ότι ξεκίνησες ανειδίκευτος, και όταν τους πεις ότι πλέον ξέρεις τη δουλειά, σου λένε ότι γι' αυτό σε πληρώνουν (αυτά που σε πληρώνουν), για τη δουλειά που κάνεις, και πως δε γίνεται να πάρεις περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, maparios said:

το νοημα ειναι πως αν θελουμε να προσφερουμε υπηρεσίες υψηλού επιπέδου, τότε θα πρέπει να πληρώνουμε και ανάλογα, οχι μονο να ζητάμε(για τους εργοδοτες)

μα αυτο εξηγω, δεν ειμαι ανειδίκευτος και παρόλα αυτά αμείβομαι ελαφρώς πιο πάνω απο τον βασικο εχω κουραστει και εχω μπουχτίσει με όλο αυτο, αλλα στην πόλη μου δεν θα μπορέσω να ξαναβρω δουλεια στο αντικείμενο μου, επαρχιακή πόλη...

"Υπηρεσία υψηλού επιπέδου" δεν είναι όμως απλά οι στοιχειώδης κανόνες ευγενίας. Το να μην είσαι με τα μούτρα μέχρι κάτω ή στραβωμένος επειδή ο πελάτης ζήτησε κάτι, δεν σημαίνει οτι κάνεις κάτι παραπάνω απο ότι ακριβώς απαιτεί η δουλειά σου.

Αν θεωρείς οτι αξίζεις κάτι παραπάνω, τότε βγες στην αγορά εργασίας. Μόνο έτσι, θα δεις πραγματικά αν μπορείς να έχεις καλύτερο μισθό ή όχι.

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maparios είπε

 αναφέρω πως εχω ήδη άπειρες ευθύνες στο πόστο μου καθως και βγάζω δουλειά για 3 άτομα και αμείβομαι λίγο πιο πανω απο τον βασικο, σε μια θεση που στο εξωτερικό θα μου δίνανε τουλαχιστον 3-4 φορες τον βασικο της Ελλάδας (οχι δε θελω να φύγω έξω και οχι δεν ειμαι ανειδίκευτος, εχω σπουδασει και εχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο μου 5 έτη, απλα στην πόλη μου δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες)

Αν δεν σου αρεσει η ζωη σου,η δουλεια σου κτλ βρες κατι αλλο, δικες σου επιλογες ολα,οπως και η κλαψα στα σοσιαλ ειναι μια επιλογη αν και οχι παραγωγικη.

Πηγαινε στο εξωτερικο οπου πιστευεις οτι θα σε ραινουν με λεφτα και ζησε ζωη χαρισαμενη,γιατι χανεις τον χρονο σου εδω;

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, phanispal said:

Μισό γιατί αυτό είναι από αοριστολογία έως τσουβάλιασμα.

Η εξειδίκευση κρίνεται από το ακριβώς; Από ένα χαρτί; 

Η εξειδίκευση κρίνεται απο την εργασία που καλείσαι να κάνεις. Για παράδειγμα, δεν χρειάζεται καμία εξειδίκευση για να γίνεις σερβιτόρος. Το αν δεν την ξέρεις ως δουλειά, και μετέπειτα αποκτήσεις εμπειρία, δεν σήμαίνει οτι έχεις εξειδίκευση. 

Για αυτό και οι εργαζόμενοι σε αυτές τις δουλειές, είναι αναλώσιμοι, καθώς μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα. Άρα εξού και η εκμετάλλευση (κακώς).

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος όμως κάνει τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια στην εργασία του, τότε πως περιμένει να τον εμπιστευτεί ο εργοδότης του και να του δώσει προαγωγή και άρα μεγαλύτερο μισθό? 🤔

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πετάξω λίγο λάδι στην φωτιά.

Το minimum effort εφαρμόζεται και σε θέσεις με υψηλούς μισθούς(το εφαρμόζω). Δεν έχει να κάνει με την πληρωμή απαραίτητα.

1 minute ago, Nabuko said:

Αν κάποιος όμως κάνει τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια στην εργασία του, τότε πως περιμένει να τον εμπιστευτεί ο εργοδότης του και να του δώσει προαγωγή και άρα μεγαλύτερο μισθό? 🤔

Πρέπει να δείχνεις παραγωγικός, δε χρειάζεται να είσαι :P

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, phanispal said:

Η εξειδίκευση κρίνεται από το ακριβώς; Από ένα χαρτί; Αν κάποιος ξεκινήσει όντως άσχετος και ανειδίκευτος κάπου και μάθει τη δουλειά εξακολουθεί να είναι ανειδίκευτος; Γιατί οι περισσότεροι εργοδότες πατάνε σε αυτό και σου λένε ότι ξεκίνησες ανειδίκευτος, και όταν τους πεις ότι πλέον ξέρεις τη δουλειά, σου λένε ότι γι' αυτό σε πληρώνουν (αυτά που σε πληρώνουν), για τη δουλειά που κάνεις, και πως δε γίνεται να πάρεις περισσότερα.

Για 'μενα είναι ένας συνδυασμός γνώσεων ή εξειδίκευσης, μαζί με την παραγώμενη αξία. Εάν αυτό που κάνεις δεν φέρνει χρήματα στον επιχειρηματία, δε πα να 'χεις και τρία PhD. Όμως όταν η εργασία σου αποφέρει ΧΧ.ΧΧΧ€ δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνεις τον κατώτατο μισθό (ή τον «βασικό», όπως τον λένε πιο... ευγενικά). Όπου συμβαίνει αυτό ο επιχειρηματίας είναι σκράπας και σχεδόν πάντα κλείνει σε ελάχιστο διάστημα (και βρίζει τα πάντα, πλην της καμπούρας του).

Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιος που ψάχνει δουλειά που δεν απαιτεί γνώσεις, εύκολη, ρουτινιάρικη και χωρίς ευθύνη, δε πρόκειται να βρει κάτι περισσότερο από τον κατώτατο, διότι ακριβώς αυτή είναι η έννοια του κατώτατου. Αν μία τέτοια δουλειά δεν αμοιφθεί με τον κατώτατο μισθό, τότε ΠΟΙΑ δουλειά αφορά αυτός ο έρμος ο κατώτατος μισθός;

:P

Υπόψιν ότι δε βάζω πουθενά την έννοια του «χαρτιού» που λες. Εξειδικευμένες γνώσεις έχει και ο ηλεκτροσυγκολλητής, κι ας μη ξέρει με τι μοιάζει το χαρτί Α4, όχι να'χει και κάποια πιστοποίηση. Ε αυτός δε θα πάρει κατώτατο. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά νομίζω ότι το νήμα θίγει (ξανά!!!!) τον λόγο που χρεωκοπήσαμε, εμείς θέλουμε να παίρνουμε τόσα για αυτήν την δουλειά ανεξαρτήτως αν αξίζει τόσα η δουλειά μας, με τόσα βγαίνουμε, οπότε αν δεν πάρουμε τόσα δεν δουλεύουμε.

Τι να πει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, maparios είπε

εσεις τι άποψη έχετε για όλο αυτό;

 

Ξεχασες τους αλλους,που κανουν τα παντα μεσα στο χωρο εργασιας,καμαρωνουν οτι βγαζουν δουλεια για 2 ατομα και ανεβαζουν και βιντεακια στα σοσιαλ, οταν πλεον φυγουν,οτι ο εργοδοτης αναγκαστηκε να προσλαβει 2 ατομα για να καλυψουν τη θεση αυτου που εφυγε.

Κοινως,ειναι  θυματα,αλλα νομιζουν οτι ειναι εργατικοι και αναντικαταστατοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, maparios said:

το νοημα ειναι πως αν θελουμε να προσφερουμε υπηρεσίες υψηλού επιπέδου, τότε θα πρέπει να πληρώνουμε και ανάλογα, οχι μονο να ζητάμε(για τους εργοδοτες)

 

τελος αν σου αναφέρω πως εχω ήδη άπειρες ευθύνες στο πόστο μου καθως και βγάζω δουλειά για 3 άτομα και αμείβομαι λίγο πιο πανω απο τον βασικο, σε μια θεση που στο εξωτερικό θα μου δίνανε τουλαχιστον 3-4 φορες τον βασικο της Ελλάδας (οχι δε θελω να φύγω έξω και οχι δεν ειμαι ανειδίκευτος, εχω σπουδασει και εχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο μου 5 έτη, απλα στην πόλη μου δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες)

μα αυτο εξηγω, δεν ειμαι ανειδίκευτος και παρόλα αυτά αμείβομαι ελαφρώς πιο πάνω απο τον βασικο εχω κουραστει και εχω μπουχτίσει με όλο αυτο, αλλα στην πόλη μου δεν θα μπορέσω να ξαναβρω δουλεια στο αντικείμενο μου, επαρχιακή πόλη...

Ολοι πιστεύουν πως στο εξωτερικό θα πάρουν 3 με 4 φορές τον μισθό εδώ, αλλά τελικά τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά

Ούτε εκεί είναι χαρούμενοι με τα χρήματα που θα πάρουν πχ στα starbacks στα macdonalds  Κλπ, αλλά συνήθως τους βλέπεις να χαμογελάνε  (έστω και πληρωμένο/ψεύτικο  χαμόγελο).

Ακόμα δεν μπορούμε να θέλουμε να πληρώνουμε φθηνά εμείς σαν καταναλωτές αλλά να απαιτούμε και εξυπηρέτηση 5 αστέρων

Σίγουρα κάποιες φορές θα είσαι χάλια και αυτό βγαίνει και στην εξυπηρέτηση, αν είσαι συνεχώς χάλια, τότε καιρός είναι να βρεις κάτι άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...