Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καινούργιου φακού για Ζ5


Natha
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ πραιμ τόσο μεγάλο, νομίζω, με βολεύει καλύτερα να έχω ένα εύρος πριν το τελικό για να μπορώ να καδραρω χωρίς να ψάχνω το θέμα μου (πχ ένα πτηνό σε ένα κλαδί) στα 400 κατευθείαν πχ.

Βέβαια νομίζω.. σίγουρα δε ξέρω.

ΥΓ: 450 σε αντιστοιχία FF είχα και δε μου έφταναν... Τι 300 και 400 σκέτο... Χαχα 

Ταμάμ θα μου ήταν ο 180-600 Ζ αλλά... Ανεβαίνει πολύ η τιμή. Ίσως στο μέλλον ftz ii adapter και έναν sigma tamron 150-600..

     Απ' όσο έχω δοκιμάσει τα 400mm είναι μιά χαρά μεταξύ των άλλων . Το να θες να πας πιο κοντά , κρύβει την επιθυμία ενός ζουμ . Με έναν prime 400αρη θα δουλεύεις με λίγα βήματα μπρος πίσω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

49 minutes ago, stratigos24 said:

Χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ πραιμ τόσο μεγάλο, νομίζω, με βολεύει καλύτερα να έχω ένα εύρος πριν το τελικό για να μπορώ να καδραρω χωρίς να ψάχνω το θέμα μου (πχ ένα πτηνό σε ένα κλαδί) στα 400 κατευθείαν πχ.

Βέβαια νομίζω.. σίγουρα δε ξέρω.

ΥΓ: 450 σε αντιστοιχία FF είχα και δε μου έφταναν... Τι 300 και 400 σκέτο... Χαχα 

Ταμάμ θα μου ήταν ο 180-600 Ζ αλλά... Ανεβαίνει πολύ η τιμή. Ίσως στο μέλλον ftz ii adapter και έναν sigma tamron 150-600..

Προσωπικά λέω ότι για μερικά θέματα (μικρά πουλιά, ιδίως σε απόσταση) επί του πεδίου, τα FF equiv 600 είναι απλά καλά, τα 7/800+ FF equiv είναι εκεί που πρέπει να βλέπεις. 
Είτε με APS-C + 5/600αρη, είτε με 1.5Χ tele σε 600αρη είτε απλά με σώμα με πολλά mpixel και κροπάρισμα. Δόξα να έχει ο Γιαραμπής, ως Νικονάκιας έχεις τεράστια γκάμα σύγχρονων και legacy zuperzoom και tele να διαλέξεις. 

Από εμπειρίας, τα 300-400 δεν φτάνουν ούτε για το ζήτω, εάν θέλεις να φωτογραφίζεις μικρή ή φοβισμένη πανίδα (ΟΧΙ γλάρους και πάπιες από τα 2μ). Υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμη και μεγάλα ζώα (π.χ. ελάφια) δεν τα βλέπεις να πλησιάζουν κάτω από τα 100μ. 

Πάντως, προσωπικά θα έλεγα να δεις σε ζουμ, οι prime είναι πραγματικά περιοριστικοί σε τέτοια εφαρμογή. 
Prime έχουν αυτοί που έχουν και άλλο φακό στην τσάντα ή έχουν πολύ συγκεκριμένο είδος στο μυαλό και ξέρουν που και πως θα βγάλουν την φωτογραφία. Ή απλά θέλουν τρελό bokeh.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LongTom είπε

 

Από εμπειρίας, τα 300-400 δεν φτάνουν ούτε για το ζήτω, εάν θέλεις να φωτογραφίζεις μικρή ή φοβισμένη πανίδα (ΟΧΙ γλάρους και πάπιες από τα 2μ). Υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμη και μεγάλα ζώα (π.χ. ελάφια) δεν τα βλέπεις να πλησιάζουν κάτω από τα 100μ. 

 

Συμφωνώ. Τραβάω με 150mm και 200mm (που σε Μ4/3 είναι 300 και 400 αντίστοιχα) και ....πέρασε και δεν ακούμπησε!
Μόνο για στατικά θέματα είναι καλοί. Ίσως και σε ζωάκια που δεν είναι πολύ φοβιτσιάρικα και πλησιάζουν.
Κατα τα άλλα 600 θεωρώ πως είναι το απόλυτο μίνιμουμ σε FF για όποιον θέλει να βγάζει πανίδα. Κι αν δεν έχει και γρήγορη μηχανή (απο άποψη επεξεργαστή και fps), ούτε και τα 600mm φτάνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό σκέφτομαι και εγώ όπως τα λέτε. 600 at least...

Λέω ταμάμ για τον ΝίκοΝ F mount sigma/ Tamron 150-600 γιατί έχει μεγάλο εύρος και ψιλό πλησιαζεται η τιμή..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2023 at 22:36, Natha said:

Καλησπέρα. Συνεχίζω το θέμα από πέρσι έτσι ώστε να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για φίλους που θα ήθελαν να βοηθήσουν.

Είμαι σε αναζήτηση all around (?) φακού για την Ζ5. Με τη συγκεκριμένη και τον κιτ 24-50 ασχολήθηκα λίγο (όχι όσο θα ήθελα) τον περασμένο χρόνο. Σκοπεύω να κάνω κάποια μεγάλα ταξίδια οπότε θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο από φακό, ο οποίος θα αγοραστεί μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο με budget 1000-1300 ευρώ (βρίσκομαι εξωτερικό). O φακός που με ενδιαφέρει θα χρησιμοποιηθεί για urban και landscape photography. Δεν είμαι σίγουρος για το πως πρέπει να σκεφτομαι futureproof, αλλά στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ και με astrophotography. 

Χωρίς να το έχω στο νου μου όταν την χρησιμοποιούσα, έκανα μια ανασκόπηση των φωτογραφιών που τράβηξα τους προηγούμενους 11 μήνες (μόνο όμως σε πόλεις) με τον κιτ φακό. Τα mm που χρησιμοποίησα περισσότερο είναι 24μμ, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία (ίσως και 90%) βρίσκεται ανάμεσα 24-35mm. 

Μετά από αρκετά reviews και βίντεο η απορία μου είναι η εξής.

1) Αρχικά έκλεινα στον 24-120/4 S (1000 ευρώ) ως μία πολύ καλή all around επιλογή για τα επόμενα χρόνια. Δεν πιστεύω ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω τόσο για ταξίδια σε πόλεις, όσο και ταξίδια στη φύση. Αργότερα σε κανα χρόνο ή δύο εάν θελήσω κάτι παραπάνω σε αστροφωτογραφία μπορώ να πάω σε έναν φωτεινό prime τύπου 20/1.8 S (850 ευρώ). 

2) Μια άλλη επιλογή που είχα στο μυαλό μου ήταν το αν θα είχε περισσότερο νόημα να αγοράσω έναν ζουμ όπως τον 14-30/4.0 S. Ο συγκεκριμένος βρίσκεται στα 1100 ευρώ. Δεν είναι το ίδιο φωτεινός με τον 20/1.8 S, είδα όμως κάποιες περιπτώσεις όπου είχε πολύ καλά αποτελέσματα και σε άστρο. Όποτε μήπως ο 14-30/4.0 S με πιθανή αγορά ενός ζουμ τηλεφακού στο μέλλον μου κάνει ένα πιο ολοκληρωμένο συνδιασμό στα ίδια χρήματα;

Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας, κυρίως για την πρώτη επιλογή που να πω την αλήθεια είναι αυτή που σκέφτομαι περισσότερο.

έχοντας Πενταψηφιο ποσο στο συστημα της Σονυ, προσωπικα πριν απο προσφατο μεγαλο ταξιδι πηρα τον αντίστοιχο φακο (24-105 f4) ακομα κι αν θεωρητικα το εχω καλυμμένο με prime 20, 35, 50, 105.

Δεν το μετανιωσα και το συστηνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/09/2023 at 18:30, pifilos said:

Ναι τον XF 33mm f/1.4 τον οποίο και αγόρασα/αντάλλαξα στο MPB πειραματικά πουλώντας τον πολύ καλό 18-55mm που είχα. Ήταν εντελώς ταλιμπαν αγορά και λέω αν δεν κάτσει οκ βλέπουμε, αλλά ήθελα μετά απο 3 χρόνια ενασχόλησης με τη φωτογραφία να δω προς τι ο χαμός για τους 50αρηδες. Θα μου πεις οκ δεν έβαζες τον ζουμ στα 35mm να δεις αν σου κανει ; Ναι οκ, αλλά κατέληγα να κλέβω μπρος - πίσω, δεν έχω τόση πειθαρχία. Κούμπωσε στο ένα σώμα πριν 10 μήνες και έκτοτε έμεινε εκεί... 

οι 50αρηδες της Fuji είναι όλοι πολύ καλοί και ειδικά ο 35/2 βρίσκεται μεταχειρισμένος κάτω από 300€! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

οι 50αρηδες της Fuji είναι όλοι πολύ καλοί και ειδικά ο 35/2 βρίσκεται μεταχειρισμένος κάτω από 300€! 

Γενικά οι σταθεροί είναι όλοι εξαιρετικοί απ' όλες τις απόψεις. Με τους ζουμ πάσχει λίγο το σύστημα συγκριτικά πάντα με τα υπόλοιπα συστήματα ως προς το τι προσφέρει - τι κοστίζει - πως αποδίδουν αλλά εντάξει. Οι σκληροπυρηνικοί χρήστες του συστήματος άλλωστε για τους σταθερούς το διάλεξαν. Όταν άνοιξε η ψαλίδα ξεκίνησαν τα παράπονα για τους ζουμ (ειδικά με την εμφάνιση των pasm μοντέλων). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...