Προς το περιεχόμενο

Οι "Ευέλικτοι Λογαριασμοί" της Revolut προσφέρουν στους Έλληνες πελάτες κυμαινόμενα ημερήσια επιτόκια έως 3,73%


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, oletiras said:

Κόντεψα να την πατήσω οταν το ειχα πρωτοδει στην εφαρμογη, μέχρι που διάβασα κατι για μη εγγυηση των κεφαλαίων, οποτε και εστριψα με συνοπτικες διαδικασιες.

Άγιο είχες

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λεει οτι ειναι αμοιβαίο κεφάλαιο, οχι κατάθεση. Λογικα θα επενδύει σε ομόλογα κρατών, εντοκα κλπ, που έχουν άπειροελαχιστο ρισκο. Συνήθως αυτα τα προϊόντα δεν αξίζουν καθώς μπορείς απλά να κανεις προθεσμιακό λογαριασμό στην τράπεζα με τα μεγαλύτερα επιτοκια και να έχεις πάνω κάτω την ίδια απόδοση. Στη συγκεκριμένη συγκυρία βέβαια, που το καρτέλ των τραπεζών στην Ελλάδα δινει επιτοκια της πλάκας, και μονο για 200.000+ συνήθως βρίσκεις καπου 2.2% ή κατι τετοιο, τη στιγμή που σε άλλες χώρες της ΕΕ παίρνεις 4-5% για τέτοια κεφάλαια, μπορει και να αξίζει γιατί στην ουσία σου δίνει ένα εύκολο τρόπο να "καταθέσεις" σε αυτες τις ξενες τράπεζες με τα μεγάλα επιτοκια. Αφου αυτό που γίνεται, εσυ βάζεις τα λεφτά σου σε αυτό το λογαριασμό της revolut, και αυτοι πάνε και τα καταθέτουν σε αυτές τις τράπεζες, κρατάνε μια προμήθεια και σου δίνουν 3-4%, δηλαδή πολύ πάνω απ τις ελληνικές τράπεζες, με ελάχιστο ρισκο. Απ αυτή την άποψη δεν είναι κακή περίπτωση αυτή τη στιγμή. Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να πάρεις εντοκα ελληνικού δημοσίου πχ 6μηνα, με ανάλογες αποδόσεις. 

Δε θυμάμαι, αν στείλω λεφτα στη revolut, από αλλη τράπεζα με ebanking, χρεωνομαι προμήθεια? Και αν τα στείλω μετά απ τη revolut στην τράπεζα ξανα προμήθεια? Γιατί αν είναι ετσι, πρέπει να αφαιρεθούν και οι προμήθειες για να βγάλεις την καθαρή απόδοση. 

Edit, εδω λεει περίπου αυτο που εγραφα, που επενδύουν :

https://www.consilium.europa.eu/el/policies/money-market-funds/key-facts-mmfs/

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιλογή vault την έχετε; Είχα ανοίξει το λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά όταν έφυγα τον γύρισα σε βρετανικό. Στο vault μου δίνει 4%(πληρώνω Premium) στον GBP λογαριασμό. Όταν τα έχεις στο vault έχει προστασία κεφαλαίου μέχρι 75000 λίρες. Και στον ευρωπαικό λογαριασμό λέει ότι έχει προστασία γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτοί τα χρήματα τα κρατάνε σε αγγλικούς λογαριασμούς που προστατεύονται μέχρι τις 75000 λίρες. Το savings που αναφέρει το άρθρο δε μπορώ να το βρώ στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπάρχει στην Αγγλία μήνες τώρα. Ο τρόπος που δουλεύει είναι ότι έχει 2 ποσοστά το AER και το Gross. 

το ΑΕR είναι με τις τωρινές καταθέσεις σου ποσο θα έχει αυξηθεί μετά από ένα χρόνο.

το gross είναι το νούμερο που γίνονται οι υπολογισμοί.

δηλαδή, εάν έχεις 2% επιτόκιο gross σε κεφάλαιο 10000 ευρώ, ο υπολογισμός είναι 

10.000 * 2% = 200 μετά κάνεις

200/365 μέρες = 0.54 cents την ημέρα 

δηλαδη κάθε μέρα θα σου πρόσθετει η revolut 0.54 λεπτά και τέλος του μήνα θα έχεις 0.54 * 30 = 16 ή 31 μέρες ανάλογα και αυτό συνήθως μπαίνει στο κεφάλαιο σου τέλος του μήνα. 

Αρα για τον επόμενο μήνα θα έχεις 10.016 κεφάλαιο που θα τοκιστεί 2%

Τέλος ή έκφραση ότι  το κεφάλαιο είναι σε ρίσκο ισχύει για όλες τις τράπεζες και πρέπει να αναφερθεί νομικά. Ακόμα και στις ελληνικές δεν σημαίνει κάτι. Στην Αγγλία μέχρι 85000 λίρες προστατεύεται και στην Ελλάδα έχει ένα ποσο αλλά δεν ξέρω ποσο είναι. 
 

2 minutes ago, alex1_kgr said:

Την επιλογή vault την έχετε; Είχα ανοίξει το λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά όταν έφυγα τον γύρισα σε βρετανικό. Στο vault μου δίνει 4%(πληρώνω Premium) στον GBP λογαριασμό. Όταν τα έχεις στο vault έχει προστασία κεφαλαίου μέχρι 75000 λίρες. Και στον ευρωπαικό λογαριασμό λέει ότι έχει προστασία γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτοί τα χρήματα τα κρατάνε σε αγγλικούς λογαριασμούς που προστατεύονται μέχρι τις 75000 λίρες. Το savings που αναφέρει το άρθρο δε μπορώ να το βρώ στην εφαρμογή.

Είναι 85.000 λίρες όχι 75.000 και δοκίμασε chase έχει 4.02% χωρίς fees σαν την revolut, 1% επιτόκιο στο current account και έχεις 1% cash back στα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alex1_kgr είπε

Την επιλογή vault την έχετε; Είχα ανοίξει το λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά όταν έφυγα τον γύρισα σε βρετανικό. Στο vault μου δίνει 4%(πληρώνω Premium) στον GBP λογαριασμό. Όταν τα έχεις στο vault έχει προστασία κεφαλαίου μέχρι 75000 λίρες. Και στον ευρωπαικό λογαριασμό λέει ότι έχει προστασία γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτοί τα χρήματα τα κρατάνε σε αγγλικούς λογαριασμούς που προστατεύονται μέχρι τις 75000 λίρες. Το savings που αναφέρει το άρθρο δε μπορώ να το βρώ στην εφαρμογή.

Οχι ..  Savings vaults δεν παρέχονται προς το παρόν στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάποιο τρόπο μέσα από το app να το ενεργοποιησω σε standard account. Το έχει κάνει κάποιος ή απαραίτητα πρέπει να αγοράσω κάποιο plan πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά, Εγώ ξέρω με έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός μετά από επικύρωση στοιχείων και παιδευομαι να τον ξεμπλοκάρω μια εβδομαδα.  Μιλάω συνέχεια μαζί τους αλλά... μάλλον κάτι έχει η φάτσα μου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, anthonykleis said:

λογικά ναι . πρόσφατα η εθνική έδινε 4.20% για ΑΚ 18 μήνες. 

3.5% δεν δίνει το max επιτόκιο για προθεσμιακή κατάθεση η Εθνική;
που το είδες το 4.2;

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/apotamieusi-ependuseis/ependutika-programmata/prothesmiakes-katatheseis/nees-prothesmiakes-katatheseis

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Innersense said:

3.5% δεν δίνει το max επιτόκιο για κλειστά χρήματα;
που το είδες το 4.2;

ΑΚ σου λεει, οχι προθεσμιακη. Αμοιβαίο κεφάλαιο. Και δε δινει 3.5% η εθνική ετσι και αλλιως.. Καλα θα ητανε να έδινε τοσο. Το μεγαλύτερο επιτόκιο που δινει η εθνική είναι 2.3% για 200.000 αν τα κλείσεις 18 μήνες...  Και αν πας να τα πάρεις σε χρεώνει 300€ αν θυμάμαι για να εκδώσει την επιταγή.. Εκβιασμός χωρών τύπου μπανάνιας. Και ο τραπεζικός διαμεσολαβητης που υποτίθεται έγινε για τέτοιου τύπου αισχροκερδια το "εξεταζει" 5 χρόνια τώρα.. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, oldnew said:

ΑΚ σου λεει, οχι προθεσμιακη. Αμοιβαίο κεφάλαιο. Και δε δινει 3.5% η εθνική ετσι και αλλιως.. Καλα θα ητανε να έδινε τοσο. 

Οκ μπαρδόν, γράψε λάθος ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lost2 είπε

Άσχετο αλλά, Εγώ ξέρω με έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός μετά από επικύρωση στοιχείων και παιδευομαι να τον ξεμπλοκάρω μια εβδομαδα.  Μιλάω συνέχεια μαζί τους αλλά... μάλλον κάτι έχει η φάτσα μου.

 

φίλε και εγω ακριβως το ίδιο πρόβλημα έχω εδω και πόσο καιρό χωρίς να βγάλω άκρη...είναι απίστευτο...αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη πες μου πως

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex1_kgr είπε

Την επιλογή vault την έχετε; Είχα ανοίξει το λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά όταν έφυγα τον γύρισα σε βρετανικό. 

Πως το έκανες;Εγώ που το κοίταζα έλεγε ότι πρέπει να κλείσω τον ελληνικό και να ανοίξω βρετανικό. Δεν ασχολήθηκα ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέχρι και μηνύσιμο το ότι αναφέρεται ο όρος "αποταμίευση" σε κάτι που είναι καθαρά επενδυτικό προϊόν, με τα ρίσκα που έχει ένα επενδυτικό προϊόν.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πως το έκανες;Εγώ που το κοίταζα έλεγε ότι πρέπει να κλείσω τον ελληνικό και να ανοίξω βρετανικό. Δεν ασχολήθηκα ξανά.

Το έκανα πριν από 6 χρόνια περίπου, οπότε δε θυμάμαι ακριβώς. Θυμάμαι σίγουρα ότι μόλις γύρισα τη χώρα σε ΗΒ μου ζήτησε αποδεικτικό διεύθυνσης και έπρεπε να μιλήσω μαζί τους. Δεν άνοιξα άλλο, απλά έγινε μετατροπή. Ίσως να άλλαξε η διαδικασία μετά το brexit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...