Προς το περιεχόμενο

Οι "Ευέλικτοι Λογαριασμοί" της Revolut προσφέρουν στους Έλληνες πελάτες κυμαινόμενα ημερήσια επιτόκια έως 3,73%


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Cocomel είπε

οπότε το κέρδος το χρόνο ειναι 27 ευρω.... τωρα αν τα έχεις σε δολάρια ανεβαίνει αρκετά θα έχεις 50 ευρω στα 1000

Αρα για 10000€  βγάζεις περίπου 300€ και αυτό υπό προυποθέσεις με κάθε ρίσκο να χάσεις τα χρήματα σου, δε μπορώ να καταλάβω ποιος θεωρεί χρήματα τα 50€ το χρόνο έκτος και αν είναι άστεγος, για να έχεις κάποιο σοβαρό ποσο θες τουλάχιστον 100.000€ για να σου φανεί φυσικά ο καθένας όπως νομίζει πολλοί μαζεύουν ακόμα και cents από ρέστα, μονόλεπτα δίλεπτα και νομίζουν ότι θα βγάλουν χρήμα οκ

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Στις 5000 πχ εχεις ετησιο κερδος 200€ με επιτοκιο 4%,  144€ ειναι με το 2.88% που δινει για €, δηλαδη 12€ τον μηνα.  Αν και μπορεις να τα τραβηξεις οποτε θες θεωρειται επενδυτικος λογαριασμος χαμηλου κινδυνου. 

Σχετικα με το τι συμβαινει στις ελληνικες τραπεζες και το επιτοκιο που εχουμε στον λογαριασμο μας, ενα παραδειγμα ειναι η alpha bank στην οποια αποτι κοιταξα σε λογαριασμο μισθοδοσιας, στον οποιο και καλα σου εχει και προνομια, το επιτοκιο ειναι 0.20% για υπολοιπο ως 1000€ και καταβολη τοκων καθε 3 μηνες. 

Τα αποταμιευτικα γενικα προγραμματα τα θεωρω μεγαλη φολα. Ολα τα προγραμματα που σου δινουν καποιες σχετικα καλες αποδοσεις εχουν ενα βαθος πολυ μεγαλο 15 ετιας+ περιπου, με περιορισμους και κυρωσεις για το ποτε και αν μπορεις να τα παρεις νωριτερα. Το τελικο ποσο που ειναι να παρεις δεν ειναι εγγυημενο καθως ολα τα αποταμιευτικα συνδεονται με επενδυσεις κατι που πολλοι δεν γνωριζουν οπως και δεν τους λενε. εχω περιπτωση του πατερα μου που σε αποταμιευτικο (νομιζω 15-20 χρονων) οπου  ειχε σιγουρο και καλα πως θα επαιρνε ενα συγκεκριμενο ποσο, τοτε με τον κορονοιο οχι μονο εχασε τους τοκους ολων των προηγουμενων ετων αλλα μειωθηκε και το αρχικο κεφαλαιο κατα ενα μικρο μερος. 

Γενικα η ζωη ειναι πολυ μικρη παλικαρια και δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει, οχι αυριο αλλα σημερα, αυτη την ωρα που μιλαμε. Αν εχεις αποκτησει καποια λιγα χρηματα απο τους κοπους σου κατσε να τα χαρεις η αν θες να τα αυξησεις κατσε να τα διαχειριστεις εσυ ο ιδιος και κανε κατι με αυτα. Ενα οποιοδηποτε επιτοκιο απο αυτα που δινουν δεν θα σου δωσει κανενα σημαντικο ποσο που θα αλλαξει εστω και λιγο την ζωη σου παρα μονο αν εχεις ηδη ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο οπου και παλι σε αυτη την περιπτωση δεν θα εχεις και αναγκη να το κανεις.

Επισης δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο οτι κανενας πολυεκατομυριουχος δεν κανει αποταμιευτικο και οτι ειναι της λογικης  οτι χρηματα σε τραπεζα ειναι χρηματα που χανουν την αξια  τους. 

Επεξ/σία από eskimoos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, infested said:

Για πες μας που "χάνω" να γελάσουμε με την βλακεία που θα πεταξεις.

Δεν το έγραψα εγώ ότι χάνεις.

1 hour ago, eskimoos said:

Σε μικρα ποσα ειναι πολυ μικρο το κερδος σου για να αξιζει να ασχοληθεις. Στις 5000 πχ εχεις ετησιο κερδος γυρω στα 20€. Βεβαια στα 100 χρονια θα ειναι γυρω στα 2200 οποτε πραγματι ειναι σημαντικο ποσο. Αν και μπορεις να τα τραβηξεις οποτε θες θεωρειται επενδυτικος λογαριασμος μικρου κινδυνου. 

Σχετικα με το τι συμβαινει στις ελληνικες τραπεζες ενα παραδειγμα ειναι η alpha bank στην οποια αποτι κοιταξα σε λογαριασμο μισθοδοσιας, στον οποιο και καλα σου εχει και προνομια, το επιτοκιο ειναι 0.20% για υπολοιπο ως 1000€ και καταβολη τοκων καθε 3 μηνες. 

Τα αποταμιευτικα γενικα προγραμματα τα θεωρω μεγαλη φολα και βασιζονται στην βαρεμαρα και αδιαφορια που εχουν οι ενδιαφερομενοι να ασχοληθουν οι ιδιοι. Ολα τα προγραμματα που σου δινουν καποιες σχετικα καλες αποδοσεις εχουν ενα βαθος πολυ μεγαλο 15 ετιας περιπου, με περιορισμους και κυρωσεις αν θες να τα παρεις νωριτερα. Το τελικο ποσο που ειναι να παρεις δεν ειναι εγγυημενο και ολα αυτα τα αποταμιευτικα συνδεονται με επενδυσεις κατι που πολλοι δεν γνωριζουν οπως και δεν τους λενε.  εχω περιπτωση του πατερα μου που σε αποταμιευτικο (νομιζω 15-20 χρονων) οπου  ειχε σιγουρο και καλα πως θα επαιρνε ενα συγκεκριμενο ποσο, τοτε με τον κορονοιο οχι μονο εχασε τους τοκους ολων των προηγουμενων ετων αλλα μειωθηκε και το αρχικο κεφαλαιο.

Γνωμη μου ειναι πως ο καλυτερος αποταμιευτικος λογαριασμος που θα εχεις ποτε  με τις καλυτερες αποδοσεις ειναι αυτος που θα φτιαξεις και θα διαχειριζεσαι εσυ ο ιδιος, με "επιτοκιο' που θα οριζεις εσυ ο ιδιος και οχι αυτος που σου πασαρουν οι αλλοι και απλα θα τον εχεις να καθεται. Χρηματα που καθονται δεν γενανε. Ετσι πχ μπορεις να εχεις αυτα τα 5000€ στην τραπεζα σου και να χρησιμοποιεις ανα διαστηματα καποιο μερος τους για να τα αυξησεις. Πχ μπορεις να κανεις μια αγορα αξιας 100€ απο εξωτερικο και να το μεταπουλησεις εδω ας πουμε σιγουρα 110-120€. Μιλαμε για μια αυξηση 10-20% σε λιγες μερες και αντιστοιχη με τα 20€ που θα κερδιζες στην revolut μεσα σε ενα ετος και με ολοκληρο το κεφαλαιο των 5000€. Επισης μπορεις να δωσεις ενα μερος τους για ανακαινιση σε ενα διαμερισμα που νοικιαζεις, να βαλεις πχ φυσικο αεριο και να το νοικιασεις επειτα περισσοτερο και γενικα φανταζομαι οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο να αυξησεις τα χρηματα που εχεις και καθονται τουλαχιστον σε ενα μικρο ποσοστο αλλα πολυ μεγαλυτερο απο αποιοδηποτε επιτοκιο τραπεζας αρκει να το ψαξεις λιγο και να ασχοληθεις εφοσον θες να αυξησεις καπως το κεφαλαιο σου.

Στα 5.000 με 2.88% πόσο έχεις? 20ευρώ? Για ξαναδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alex8850 είπε

Δεν το έγραψα εγώ ότι χάνεις.

Στα 5.000 με 2.88% πόσο έχεις? 20ευρώ? Για ξαναδές.

Έχει κάνει λάθος στα 5.000 είναι περίπου 120 το χρόνο  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, alex8850 είπε

Δεν το έγραψα εγώ ότι χάνεις.

Στα 5.000 με 2.88% πόσο έχεις? 20ευρώ? Για ξαναδές.

Με ως βαση το max επιτοκιο που σου δινει, 3.73% και χοντρικα 4%. Εχεις δικιο εκανα λαθος ενα μηδενικο, 200€ ειναι και στα 144 με 2.88%.

Επεξ/σία από eskimoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/09/2023 at 13:25, arxontas2323 said:

φίλε και εγω ακριβως το ίδιο πρόβλημα έχω εδω και πόσο καιρό χωρίς να βγάλω άκρη...είναι απίστευτο...αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη πες μου πως

Τελικά ξε μπλόκαρε ο λογαριασμός και επανήλθε μετά από πολύ ζάλισμα στο chat της εφαρμογής και πολλά email στο support , βέβαια είχε και τα χαζά του, το από το email μου έλεγαν να μιλήσω μέσο chat εφαρμογής για να λυθεί το πρόβλημα και από το chat μέσο email, αλλά με πολύ δική μου ζαλάδα , και στα δύο,  τα κατάφερα, βέβαια έστειλα το δίπλωμα οδήγησης που είναι καινούριο (ενός μήνα) και μοιάζω και με τη φωτό που έβγαλα μέσο εφαρμογής (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lost2 είπε

Τελικά ξε μπλόκαρε ο λογαριασμός και επανήλθε μετά από πολύ ζάλισμα στο chat της εφαρμογής και πολλά email στο support , βέβαια είχε και τα χαζά του, το από το email μου έλεγαν να μιλήσω μέσο chat εφαρμογής για να λυθεί το πρόβλημα και από το chat μέσο email, αλλά με πολύ δική μου ζαλάδα , και στα δύο,  τα κατάφερα, βέβαια έστειλα το δίπλωμα οδήγησης που είναι καινούριο (ενός μήνα) και μοιάζω και με τη φωτό που έβγαλα μέσο εφαρμογής (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Θα ξανά προσπαθήσω να κάνω με το διαβατήριο που ειναι καινούριο και να τους πρηξω...τι περίπου τους έλεγες στο chat και στ email;

 

Εμενα μ κανει εντύπωση που με δέχτηκαν στην revolut business 

Επεξ/σία από arxontas2323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, arxontas2323 said:

Θα ξανά προσπαθήσω να κάνω με το διαβατήριο που ειναι καινούριο και να τους πρηξω...τι περίπου τους έλεγες στο chat και στ email;

 

Εμενα μ κανει εντύπωση που με δέχτηκαν στην revolut business 

Τίποτα ιδιαίτερο , ότι έχω στείλει τα στοιχεία που χρειάζονται για ταυτοποίηση και για πιο λόγο με μπλοκαραν , αν χρειάζεται να στείλω καινούρια και που , και ξανά τα ίδια . Μπορεί να μίλησα με τα μισά bot και υπαλλήλους εκεί . Λογικά είδαν ότι ήθελα να τους αποδείξω ότι δεν είμαι απατεώνας (Έλληνας λίγο δύσκολο για αυτούς )  και μάλλον το κατάλαβαν ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα εντέλει παιδιά, τα έχει βάλει κάποιος τα λεφτά του σε αυτό το προϊόν; έχω φίλο στο εξωτερικό που δουλεύει στα οικονομικά έχει βάλει.40-50κ και είναι σίγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, someone- είπε

Καλησπέρα εντέλει παιδιά, τα έχει βάλει κάποιος τα λεφτά του σε αυτό το προϊόν; έχω φίλο στο εξωτερικό που δουλεύει στα οικονομικά έχει βάλει.40-50κ και είναι σίγουρος..

Αφου τα έχει βάλει ο φίλος σου και είναι σίγουρος τι άλλο ψάχνεις;Δεν του έχεις εμπιστοσύνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είναι κάποιος που έβαλε χρήματα και είδε όφελος τελικά; Έχω ένα καλό πόσο μαζεμένο και προβληματίζομαι εάν πρέπει να το ρισκάρω. Ο τόκος που δίνει είναι αρκετά καλός. Έβαλα αρχικά 500€ και όντως αποδίδει καθημερινά. Για παραπάνω δεν ξέρω αν πρέπει να ρισκάρω, δηλαδή μέχρι τα 22.000€ που σου λέει ότι έχει κάλυψη 🤔 Σήμερα πήγα μια βόλτα από την τράπεζα και τα μόνο προγράμματα που δίνουν 2-3% είναι αυτά που πρέπει να δεσμεύσει τα χρήματα σου για 3 χρόνια με ρήτρα εάν τα χρειαστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Natashaky είπε

Είναι κάποιος που έβαλε χρήματα και είδε όφελος τελικά; Έχω ένα καλό πόσο μαζεμένο και προβληματίζομαι εάν πρέπει να το ρισκάρω. Ο τόκος που δίνει είναι αρκετά καλός. Έβαλα αρχικά 500€ και όντως αποδίδει καθημερινά. Για παραπάνω δεν ξέρω αν πρέπει να ρισκάρω, δηλαδή μέχρι τα 22.000€ που σου λέει ότι έχει κάλυψη 🤔 Σήμερα πήγα μια βόλτα από την τράπεζα και τα μόνο προγράμματα που δίνουν 2-3% είναι αυτά που πρέπει να δεσμεύσει τα χρήματα σου για 3 χρόνια με ρήτρα εάν τα χρειαστείς. 

Άνοιξε λογαριασμό σε trade republic, 4% με απόδοση τόκων κάθε 1η του μήνα και εγγύηση συστήματος καταθέσεων Γερμανίας.

Για μένα πιο σωστή τακτική είναι να μοιράζεις τα ποσά. Κάτι στην Ελλάδα, κάτι στη ρεβολουτ κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άνοιξε λογαριασμό σε trade republic, 4% με απόδοση τόκων κάθε 1η του μήνα και εγγύηση συστήματος καταθέσεων Γερμανίας.

Για μένα πιο σωστή τακτική είναι να μοιράζεις τα ποσά. Κάτι στην Ελλάδα, κάτι στη ρεβολουτ κλπ κλπ

Έχει παραγινει το κακό με τις ελληνικές τράπεζες, είναι κρίμα να μην είναι ανταποδοτικές στη χώρα μας και να βγαίνει χρήμα σε ξένες τράπεζες αλλά δεν σου δίνουν και δελεαστικές προτάσεις παρά μόνο αν κλείσεις για χρόνια τα χρήματα σου 😔 θα ψάξω και για αυτή την τράπεζα που προτείνεις, είναι φαντάζομαι ανοιχτός λογαριασμός, όπως της revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...