Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα σε πολυκατοικία - κάποιοι δεν πληρώνουν


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, piccolino είπε

Έλα στην πολυκατοικία μου να αναλάβεις τη διαχείριση τότε και πλήρωνε εσύ απ την τσέπη σου αφού το θεωρείς λογικό. Και άμα συνεννοηθείς για να κινηθείς λογικά να τα πάρεις, κάντο. Είτε με ΓΣ και τη συγκατάθεση του 51% είτε μόνος σου που λες οτι γίνεται.

Κανείς δε δέχεται να αναλάβει, ούτε η εταιρεία που μας βγάζει τα κοινόχρηστα που τους ρώτησε. Με τα ψίχουλα που μαζεύει κάθε μήνα κάνει τη συντήρηση του ασανσέρ και πληρώνει το ρεύμα, με ότι περισσέψει, ίσα ίσα να μη το κόψουν, μη γκρεμοτσακιζόμαστε στα σκοτάδια ανέβα-κατέβα τις σκάλες και τον τρέχουν σαν υπεύθυνο. Καθαρίστρια δεν έχουμε, βγαίνει η γυναίκα του κάθε τόσο και καθαρίζει, λυπάται να βλέπει την πολυκατοικία να ρημάζει. Έχει ενημερώσει και προφορικά, έχει βάλει κατά καιρούς και σημειώματα οτι με την κατάσταση που επικρατεί αναγκαστικά θα σταματήσει το ασανσέρ να λειτουργεί και θα κοπεί και το ρεύμα σταδιακά, δεν ιδρώνει το αυτί τους.

 

Rbnb εμείς δεν έχουμε. Έχουμε 1-2 ιδιοκτήτες που έχουν φύγει εξωτερικό και πληρώνουν μαζεμένα όταν θα έρθουν κάθε 1-2 χρόνια, αλλά τι να το κάνεις, όταν τα ποσά των κοινοχρήστων είναι μικρά κάθε μήνα (δεν υπάρχει θέρμανση και είμαστε αρκετά διαμερίσματα), δεν είναι ένα ποσό που καλύπτει αρκετές ανάγκες. Κληρονόμοι που αδιαφορούν τελείως και δεν ξέρουμε καν ποιοι είναι ή έχει γίνει αποποίηση, οπότε από ποιόν να τα ζητήσει. Ενοικιαστές που έρχονται - φεύγουν και λένε ας τα δώσει ο ιδιοκτήτης. Ιδιοκτήτες που λένε, τι με νοιάζει εμένα, εγώ δε μένω εκεί δε πα να κοπούν όλα. Καλοπερασάκιδες που βρίσκουν δύσκολο να μη πάρουν 2 μέρες το μήνα delivery και να δώσουν τα 15 ευρώ των κοινοχρήστων τους.

Κάνετε μια ΓΣ και βάζετε δικηγόρο να τα ψάξει όλα. Αν έχει γίνει αποποίηση το ακίνητο πηγαίνει σε επόμενου βαθμού συγγενείς, εκτός αν δεν υπάρχει κανένας οπότε πάει στο κράτος. Από εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα επιχειρήματα είναι δικαιολογίες μπαταχτζιδων. Τους στέλνει ένα εξωδικακι ο δικηγόρος εντός του τάδε χρόνου να έχουν μπει τα λεφτά στο τάδε ΙΒΑΝ η με στον διαχειριστη αλλιώς πάμε δικαστικά. Θα πληρώσετε όλοι τα έξοδα και θα τα περάσετε απαιτητα και σε όσους δεν πληρώνουν. Διαμερίσματα που ανήκουν σε τράπεζες η το δημόσιο είναι η δυσκολότερη περίπτωση που θα βρείτε μπροστά σας αλλά εκεί μπορείς να τους υποχρεώσεις να τα πληρώσουν. 

Επίσης, αν δεν έρχονται όλοι στην ΓΣ, προφανώς όσοι χρωστάνε δεν θα πάνε, μπορείτε να την κάνετε και με λιγότερους ιδιοκτήτες, απλά θα γράψετε στα πρακτικά ότι δεν ήρθαν οι τάδε μετά από οχλήσεις μας, οπότε λόγω έκτακτου κατάστασης ήρθαν οι τάδε. Ο νόμος δηλαδή δεν αφήνει στο έλεος του Θεού κάποιους έναντι που δεν ενδιαφέρονται. Όταν τα κάνετε όλα αυτά μια χαρά να δείτε μετά που θα πάνε να πληρώσουν. 

Τα παραπάνω φυσικά διαφέρουν από την περίπτωση που αναφέρει ο dasos, δηλαδή να τα πληρώσεις μόνος σου με δικά σου λεφτά και να τα πάρεις από τους άλλους, τα είπαμε μην τα ξαναλέμε. 

12 ώρες πριν, dasos2024 είπε

 

Για πραξεις μιλαω εγω, εσυ παλι για διαδικασιες, για 51% κλπ. Αλλα οταν σε ρωτησα πως θα υποχρεωσεις το υπολοιπο εως 49% να πειθαρχησει δεν απαντησες.

 

Δεν σε πιάνω. Και πότε το ρώτησες αυτό; 

Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. Σου είπα κάνετε μια ΓΣ για να αποφασίσετε να διεκδικήσετε τα χρήματα από όσους δεν πληρώνουν. Αν λάβετε το 51% έγκριση, κινείστε νομικά μετά. Αν δεν θέλει να πληρώσει οποίος χρωστάει θα του κατασχεθει το ακίνητο και είτε θα τα πληρώσει είτε άμα είναι τόσο χαζός ας χάσει το ακίνητο του. 

Αν δεν μπορείτε να βρείτε 51% για να συμφωνήσετε να πάρετε δικαστικά τις οφειλές, ε λυπάμαι αλλά οδεύει κατά διαόλου η πολυκατοικια σας. Νομικά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι παραπάνω σε αυτό, ας πει την γνώμη του ένας δικηγόρος. 

Αλλά σε εκείνη την περιπτωση που λες να δώσεις λεφτά από την τσέπη σου, το ξεχνάς, δεν θα τα πάρεις. 

12 ώρες πριν, piccolino είπε

Σε προηγούμενο μήνυμα μου έγραψα:

Και η απάντηση σου ήταν:

Λες οτι δεν είναι υποχρεωμένος, αλλά ναι να πληρώνει απ την τσέπη του για να μην παραλύσει η πολυκατοικία κλπ κλπ. Για να λες ναι λοιπόν, το θεωρείς λογικό (έστω και με την όποια δυνατότητα να τα διεκδικίσει, δε θα μπω σ αυτές τις λεπτομέρειες γιατή εξαρχής είπα οτι δε γνωρίζω κάτι σχετικά). Εκτός αν το ναι, το έγραψες για το να πληρώνουν οι τσαμπατζήδες και δε το κατάλαβα, οπότε συγγνώμη.

Οι διαχειριστές που αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις και δε τα παρατάνε, δεν είναι επειδή παίρνουν κάποια ευχαρίστηση. Συνήθως είναι άνθρωποι που έχουν πονέσει τα λεφτά που έχουν δώσει για το διαμέρισμα τους, έχουν αναμνήσεις μιας ζωής σ αυτό και δε θέλουν να δουν την πολυκατοικία να ρημάζει, αφού κανείς άλλος δεν αναλαμβάνει. Έχω δει (δεν έχω μείνει) πολυκατοικίες που δεν υπάρχει έστω αυτή η υποτυπώδης διαχείριση και πίστεψε με δε θα ήθελες ούτε απ έξω να περάσεις. Σκέψου το απλό, να γυρνάς (εσύ, η γυναίκα, οι γονείς σου) σπίτι το βραδάκι και να μην υπάρχει φως/ασανσερ. Να μην μπορείς να δεις αν παραφυλάει κάποιος και να πρέπει να ανέβεις χ ορόφους με το φακό του κινητού σου.

Λες οτι κι εσείς εταιρία έχετε. Αν πληρώνετε όμως όλοι κανονικά ή έστω κάποιοι με καμιά μικροκαθυστέρηση, μπορείτε να έχετε εταιρεία. Ποια όμως πιστεύεις θα αναλάβει μια πολυκατοικία που υπάρχουν τόσοι που δεν πληρώνουν. Και το κόστος για της υπηρεσίες της εταιρείας από που θα βγαίνει; Θα πρέπει να μένει ή η συντήρηση του ασανσέρ εκτός ή το ρεύμα. Αν δε γίνει συντήρηση ασανσέρ δεν είναι ασφαλής η χρήση του οπότε θα κλείσει. Αν δεν έχει ρεύμα πάλι δε θα λειτουργεί. Οπότε; Σε 2-3 μήνες δε θα μαζεύει ούτε την δική της πληρωμή και θα τα παρατήσει και αυτή.

Αν δεν έχεις ζήσει σε τέτοιες καταστάσεις, λογικό είναι να μη μπορείς να δεις τη μεγάλη εικόνα και να νομίζεις οτι οκ θα επιβαρυνθεί ο διαχειριστής αλλά θα τα πάρει τα λεφτά του κάποτε ή θα μπει μια εταιρεία και θα κάτσει να φεσωθεί.

Καλά, οι εταιρείες πάλι είναι άλλο φρούτο. Μπορεί να σου φάνε λεφτά και μετά να μην έχεις τρόπο να το αποδείξεις. Αυτό έγινε στην πολυκατοικία της θείας μου που είχαν αφήσει οφειλές στο φυσικό αέριο και δεν το γνώριζαν, το έμαθαν μετά από χρόνια, τελικά ήταν τυχεροί επειδή κράτησαν αποδείξεις των κοινοχρήστων παλαιότερων ετών και είχαν επαρκή στοιχεία για να κινηθούν νομικά κατά της εταιρίας. Η εταιρίας τους πλήρωσε γιατί δεν την συνέφερε να πάνε δικαστικώς. Αλλά εξ όσων μου είπε άμα είχανε πετάξει τις παλιές αποδείξεις των κοινοχρήστων δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Δεν σε πιάνω. Και πότε το ρώτησες αυτό; 

Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. Σου είπα κάνετε μια ΓΣ για να αποφασίσετε να διεκδικήσετε τα χρήματα από όσους δεν πληρώνουν. Αν λάβετε το 51% έγκριση, κινείστε νομικά μετά. Αν δεν θέλει να πληρώσει οποίος χρωστάει θα του κατασχεθει το ακίνητο και είτε θα τα πληρώσει είτε άμα είναι τόσο χαζός ας χάσει το ακίνητο του. 

Αν δεν μπορείτε να βρείτε 51% για να συμφωνήσετε να πάρετε δικαστικά τις οφειλές, ε λυπάμαι αλλά οδεύει κατά διαόλου η πολυκατοικια σας. Νομικά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι παραπάνω σε αυτό, ας πει την γνώμη του ένας δικηγόρος. 

Αλλά σε εκείνη την περιπτωση που λες να δώσεις λεφτά από την τσέπη σου, το ξεχνάς, δεν θα τα πάρεις. . 

Για να μην επαναλαμβανομαι, σου συνιστω να διαβασεις οτι εχω πει στο παρελθον. Θα καλυφθεις.

17 ώρες πριν, piccolino είπε

Σε προηγούμενο μήνυμα μου έγραψα:(.....)

Και η απάντηση σου ήταν:(.....)

Λες οτι δεν είναι υποχρεωμένος, αλλά ναι να πληρώνει απ την τσέπη του για να μην παραλύσει η πολυκατοικία κλπ κλπ. Για να λες ναι λοιπόν, το θεωρείς λογικό (έστω και με την όποια δυνατότητα να τα διεκδικίσει, δε θα μπω σ αυτές τις λεπτομέρειες γιατή εξαρχής είπα οτι δε γνωρίζω κάτι σχετικά).

......................

Λες οτι κι εσείς εταιρία έχετε. Αν πληρώνετε όμως όλοι κανονικά ή έστω κάποιοι με καμιά μικροκαθυστέρηση, μπορείτε να έχετε εταιρεία. Ποια όμως πιστεύεις θα αναλάβει μια πολυκατοικία που υπάρχουν τόσοι που δεν πληρώνουν. Και το κόστος για της υπηρεσίες της εταιρείας από που θα βγαίνει; Θα πρέπει να μένει ή η συντήρηση του ασανσέρ εκτός ή το ρεύμα. Αν δε γίνει συντήρηση ασανσέρ δεν είναι ασφαλής η χρήση του οπότε θα κλείσει. Αν δεν έχει ρεύμα πάλι δε θα λειτουργεί. Οπότε; Σε 2-3 μήνες δε θα μαζεύει ούτε την δική της πληρωμή και θα τα παρατήσει και αυτή.

Δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να κανει το διαχειριστη, ειπα. Αν δε τα καταφερνει αναλαμβανει αλλος, ή εταιρια. Τα λεφτα που εχει δωσει για λογ/σμο του τσαμπατζη ή του ατομου με το οποιο βρισκεται σε διενεξη/διαφωνια, θα τα διεκδικησει μονο μεσω της νομικης οδου. Εταιριες υπαρχουν πολλες, η εισπραξη των κοινοχρηστων ειναι η δουλεια τους. Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λες,  αγνοουσες την υπαρξη τους. Το κοστος για τις υπηρεσιες της εταιριας το χρεωνονται φυσικα οι ενοικοι. Ακομα και η εγχαρτη εκδοση χρεωνεται.

17 ώρες πριν, piccolino είπε

Αν δεν έχεις ζήσει σε τέτοιες καταστάσεις, λογικό είναι να μη μπορείς να δεις τη μεγάλη εικόνα και να νομίζεις οτι οκ θα επιβαρυνθεί ο διαχειριστής αλλά θα τα πάρει τα λεφτά του κάποτε ή θα μπει μια εταιρεία και θα κάτσει να φεσωθεί.

Οπως ειπα τετοιες καταστασεις τις εχω ζησει. Μιλαω απο πρωτο χερι και για τη μεγαλη εικονα. Σε αντιθεση με σενα που θεωρητικολογεις και λες οτι σου φαινεται λογικο χωρις να το πολυσκεφτεσαι.

Επεξ/σία από dasos2024
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Για να μην επαναλαμβανομαι, σου συνιστω να διαβασεις οτι εχω πει στο παρελθον. Θα καλυφθεις.

Δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να κανει το διαχειριστη, ειπα. Αν δε τα καταφερνει αναλαμβανει αλλος, ή εταιρια. Τα λεφτα που εχει δωσει για λογ/σμο του τσαμπατζη ή του ατομου με το οποιο βρισκεται σε διενεξη/διαφωνια, θα τα διεκδικησει μονο μεσω της νομικης οδου. Εταιριες υπαρχουν πολλες, η εισπραξη των κοινοχρηστων ειναι η δουλεια τους. Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λες  αγνοουσες την υπαρξη τους. Το κοστος για τις υπηρεσιες της εταιριας το χρεωνονται φυσικα οι ενοικοι. Ακομα και η εγχαρτη εκδοση χρεωνεται.

Οπως ειπα τετοιες καταστασεις τις εχω ζησει. Μιλαω απο πρωτο χερι και για τη μεγαλη εικονα. Σε αντιθεση με σενα που θεωρητικολογεις και λες οτι σου φαινεται λογικο χωρις να το πολυσκεφτεσαι.

Το τι είπες το διάβασα και σου απάντησα ήδη. Απλά τώρα αλλάζεις το τροπάρι πως εγώ δεν διάβασα. Είπες ότι μπορείς να δώσεις λεφτά από την τσέπη σου για ανάγκες της πολυκατοικίας που δεν τις πληρώνουν οι τζαμπατζιδες χωρίς να χρειάζεσαι κανένα 51% και ΓΣ και τα λεφτά τα παίρνεις πίσω διότι δεν γίνεται να μείνει η πολυκατοικια χωρίς κοινόχρηστα. Σου απάντησα ότι αυτά που λες δεν ισχύουν, λεφτά με αυτόν τον τρόπο και την παράκαμψη της ΓΣ δύσκολα ως αδύνατον να τα πάρεις πίσω. Και φυσικά άνετα γίνεται να διαλυθεί ολη η πολυκατοικια από απλήρωτες οφειλές άμα κανένας δεν ενδιαφέρεται για την εφαρμογή των νόμιμων διαδικασιών. Στα γράφω τρεις σελίδες τώρα, εσύ μου λες ότι λέω θεωρίες και αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα του παππού που δεν θα έχει ασανσέρ, εσύ τα εφαρμοσες και τα ξέρεις από πρώτο χέρι. ΟΚ. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Το τι είπες το διάβασα και σου απάντησα ήδη. Απλά τώρα αλλάζεις το τροπάρι πως εγώ δεν διάβασα. Είπες ότι μπορείς να δώσεις λεφτά από την τσέπη σου για ανάγκες της πολυκατοικίας που δεν τις πληρώνουν οι τζαμπατζιδες χωρίς να χρειάζεσαι κανένα 51% και ΓΣ και τα λεφτά τα παίρνεις πίσω διότι δεν γίνεται να μείνει η πολυκατοικια χωρίς κοινόχρηστα. Σου απάντησα ότι αυτά που λες δεν ισχύουν, λεφτά με αυτόν τον τρόπο και την παράκαμψη της ΓΣ δύσκολα ως αδύνατον να τα πάρεις πίσω. Και φυσικά άνετα γίνεται να διαλυθεί ολη η πολυκατοικια από απλήρωτες οφειλές άμα κανένας δεν ενδιαφέρεται για την εφαρμογή των νόμιμων διαδικασιών. Στα γράφω τρεις σελίδες τώρα, εσύ μου λες ότι λέω θεωρίες και αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα του παππού που δεν θα έχει ασανσέρ, εσύ τα εφαρμοσες και τα ξέρεις από πρώτο χέρι. ΟΚ.

Ολα οσα εχω πει, οχι μονο αυτα που διαβασες και απαντησες. Το "τροπαρι" αυτο με εσας που δε διαβαζετε/ξεχνατε τι εχω πει ή και στρεβλωνετε αυτα που εχω πει, ειναι δυσαρεστο. Παμε παλι λοιπον. Εμμονη με το 51%, ο διαχειριστης ειναι αυτονοητο οτι εχει μαζι του τη πλειοψηφια των ενοικων, αλλιως δε θα ηταν διαχειριστης. Ο διαχ/στης θα πρεπει να ειναι ανευθυνος για να μη πληρωσει ενα λογ/σμο επειδη βρισκεται σε διενεξη με καποιον(που του λεει "οχι δε σου χρωσταω τοσα, σου χρωσταω τοσα".  Ή που λεει "δε πληρωνω τη ταδε επισκευη γιατι δε μου εδειξες την αποδειξη της ή δε με ρωτησες" κλπ). Εχει την επιλογη να φυγει απο αυτη τη θεση, να διεκδικησει τα λεφτα που εδωσε δικαστικως και να αναλαβει αλλος τη διαχειριση, ή εταιρια. Βεβαια και λες θεωριες, στα λογια  διαλυεις πολυκατοικιες, ολα απλοποιημενα τα βλεπεις. Ναι εγω μιλαω απο εφαρμογη, και στα δικαστηρια πηγα και εταιρια εχω τωρα. 

Επεξ/σία από dasos2024
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.iter-legis.gr/analyseis/ofeiles-koinoxrista-polykatoikia-diekdikisi-eispraxi/

εδώ αναφέρει λίγα πράγματα για την διαδικασία. Διαχειριστή διορίζεις σε μισή ώρα μέσα,καποιον δραστήριο να κινηθεί.Ο δικηγόρος θα κανονίσει όλες αυτές τις λεπτομέρειες.Αρκει να υπάρχουν αποδείξεις ή να μπορεί με κάποιο τροπο να αποδείξει ότι υπάρχουν αυτά τα χρέη.

Αντίστοιχα υποθέτω ο οποιοσδήποτε μπορεί να κινηθεί εναντίον εξώδικα ΄η  και δικαστικά όσων αρνούνται να συμμετάσχουν στην εκλογή διαχειριστή ή αναλαμβάνει το Πρωτοοδικειο.

Καλά κουράγια!

 

Καλή Ανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasos2024 είπε

ο διαχειριστης ειναι αυτονοητο οτι εχει μαζι του τη πλειοψηφια των ενοικων, αλλιως δε θα ηταν διαχειριστης. 

Πρώτο λάθος. Ο διαχειριστής είναι ένα πρόσωπο που εκλέγεται διότι αυτό ορίζει υποχρεωτικό ο νόμος. Επουδενι δεν έχει με το μερος του την πλειοψηφία, μπορεί σε κάποιες πολυκατοικιες να έχει καλές σχέσεις και σε κάποιες κακες με τους ενοίκους. Επουδενι δεν ενεργεί μόνος του εκτός αν έχει θέσει το θέμα σε ΓΣ και έχει συμφωνήσει η ΓΣ η αν έχει λάβει μόνιμη εξουσιοδότηση από την ΓΣ για ορισμένα πράγματα, και συμφωνία σημαίνει ποσοστό μεγαλύτερο η ίσο του 51%, εάν αυτό είναι χαμηλότερο, δεν υπάρχει τίποτε να προχωρήσει παραπέρα. 

2 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Ο διαχ/στης θα πρεπει να ειναι ανευθυνος για να μη πληρωσει ενα λογ/σμο επειδη βρισκεται σε διενεξη με καποιον(που του λεει "οχι δε σου χρωσταω τοσα, σου χρωσταω τοσα".  

Ο διαχειριστης πληρώνει με βάση το τι του πληρώνουν οι ένοικοι. Εάν υπάρχει μαύρη τρύπα και οφειλές, τα δίνει από το αποθεματικό με σκοπό να τα διεκδικήσει μετά από απόφαση της ΓΣ. Αν θέλει να δώσει τώρα από την τσέπη του από μόνος του, δικαίωμα του, σε τέτοια περίπτωση να ξέρει ότι λεφτά δύσκολα θα δει από τους οφειλέτες και θα διεκδικήσει τους λόγους τους υπερανελυσα τρεις σελίδες. 

3 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Ή που λεει "δε πληρωνω τη ταδε επισκευη γιατι δε μου εδειξες την αποδειξη της ή δε με ρωτησες" κλπ). 

Ο ένοικος δεν είναι υποχρεωμενος επουδενι να πληρώσει αν δεν υπάρχει απόδειξη δαπάνης για τα κοινόχρηστα. Να τα μάθει αυτά ο κάθε κυρ Μήτσος διαχειριστής. 

3 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Εχει την επιλογη να φυγει απο αυτη τη θεση

Φυσικά. Αυτό δεν αλλάζει πως όποιος και να έρθει αν δεν ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασιες πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχει και θα γράφει εδώ στο insomnia μετά κάτι κείμενα σαν τις δικές σου απορωντας γιατί πάνε τα πράγματα τόσο χάλια στην πολυκατοικία του. 

3 ώρες πριν, dasos2024 είπε

να διεκδικησει τα λεφτα που εδωσε δικαστικως και να αναλαβει αλλος τη διαχειριση, ή εταιρια. 

Αν θέσει το θέμα στην ΓΣ, αν συμφωνήσει η ΓΣ έχει αυτή την δυνατότητα, και εκ μέρους της πολυκατοικίας αφού του έδωσε την εξουσιοδότηση, όχι εκ μέρους του εαυτού του. 

Εταιρείες δεν αναλαμβάνουν κτίρια με οφειλές και τρύπες, θέλουν εγγύηση. Επίσης το ότι έχεις εταιρία δεν σε απαλλάσσει πάλι από τις παραπάνω διαδικασίες. Η εταιρεία απλά σου υπολογίζει τα κοινόχρηστα αντί να κάθεσαι εσύ κάθε μήνα με το κομπιουτερακι να υπολογίζεις δαπάνες και ποσοστά. 

3 ώρες πριν, dasos2024 είπε

. Βεβαια και λες θεωριες, στα λογια  διαλυεις πολυκατοικιες, ολα απλοποιημενα τα βλεπεις. Ναι εγω μιλαω απο εφαρμογη, και στα δικαστηρια πηγα και εταιρια εχω τωρα. 

Καλά καλά. Και εγώ είμαι ο Τσακ Νόρις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2024 στις 6:04 ΜΜ, dasos2024 είπε

Για να μην επαναλαμβανομαι, σου συνιστω να διαβασεις οτι εχω πει στο παρελθον. Θα καλυφθεις.

Δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να κανει το διαχειριστη, ειπα. Αν δε τα καταφερνει αναλαμβανει αλλος, ή εταιρια. Τα λεφτα που εχει δωσει για λογ/σμο του τσαμπατζη ή του ατομου με το οποιο βρισκεται σε διενεξη/διαφωνια, θα τα διεκδικησει μονο μεσω της νομικης οδου. Εταιριες υπαρχουν πολλες, η εισπραξη των κοινοχρηστων ειναι η δουλεια τους. Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λες,  αγνοουσες την υπαρξη τους. Το κοστος για τις υπηρεσιες της εταιριας το χρεωνονται φυσικα οι ενοικοι. Ακομα και η εγχαρτη εκδοση χρεωνεται.

Οπως ειπα τετοιες καταστασεις τις εχω ζησει. Μιλαω απο πρωτο χερι και για τη μεγαλη εικονα. Σε αντιθεση με σενα που θεωρητικολογεις και λες οτι σου φαινεται λογικο χωρις να το πολυσκεφτεσαι.

Επαναλαμβάνεσαι λίγο. Ο διαχειριστής δεν έχει κανένα λόγο να βάλει χρήματα για τις όποιες οφειλές υπάρχουν στη διαχείριση, αφού δε τον υποχρεώνει όπως με ενημερώσατε κάποιος νόμος. Δεν έχει λόγο κανείς ιδιώτης να βάλει χρήματα απ την τσέπη του με τη σύμφωνη γνώμη ή όχι των υπολοίπων, είναι ή δεν είναι απαραίτητη αυτή, και να τρέχει μετά στα δικαστήρια για να πάρει τα χρήματα του πίσω, όταν θα γίνει το δικαστήριο, αν δικαιωθεί και αν θα του τα δώσουν αυτοί που θα πρέπει στο τέλος.

Για τους λόγους που δεν παραιτείται στην περίπτωση μου (αλλά και τις περισσότερες φορές) ο διαχειριστής, τους ανέλυσα. Η έκδοση των κοινοχρήστων κοστίζει μέχρι 15 ευρώ σε κάποια εταιρεία, το ποσό φυσικά είναι πολλαπλάσιο για να αναλάβει όλη τη διαχείριση εξ ολοκλήρου. Διιαχείρηση την οποία δε θα κρατήσει καιρό αφού και λόγο του πρόσθετου κόστους θα αυξηθεί το μηνιαίο ποσό κοινοχρήστων για τους ενοίκους. Δε πληρώνουν τα λίγα, θα πληρώσουν όταν θα αυξηθούν; Δε νομίζω. Δεν έχεις αντιμετωπίσει προφανώς τέτοια κατάσταση γι αυτό επιμένεις στα ίδια και στα ίδια (πληρώνει ο διαχειριστής και τα διεκδικεί ή παρατάει τη διαχείριση και την παίρνει κάποια εταιρία).

Στις 3/5/2024 στις 6:32 ΜΜ, dasos2024 είπε

Ο διαχ/στης θα πρεπει να ειναι ανευθυνος για να μη πληρωσει ενα λογ/σμο επειδη βρισκεται σε διενεξη με καποιον(που του λεει "οχι δε σου χρωσταω τοσα, σου χρωσταω τοσα".  Ή που λεει "δε πληρωνω τη ταδε επισκευη γιατι δε μου εδειξες την αποδειξη της ή δε με ρωτησες" κλπ).

Έχουμε ένα λογαριασμό ΔΕΗ και τη συντήρηση ασανσέρ (στάνταρ ποσό κάθε μήνα) και 15 ευρώ για την έκδοση των κοινοχρήστων. Σ εμάς δεν υπάρχει καμία διένεξη. Κανείς δε θεωρεί οτι ο διαχειριστής κλέβει αφού τα ποσά είναι συγκεκριμένα. Απλά κάποιοι δε θέλουν να πληρώσουν. Τόσο απλά. Καμία άλλη επισκευή δε γίνεται αφού όλοι ξέρουμε πως και να υπολογιστεί στα κοινόχρηστα και πάλι δε θα συγκεντρωθούν τα χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαποιοι εχουν μπολικο χρονο και τεραστια διαθεση για κουβεντολοϊ. Ας μη τους απογοητευσω λοιπον 😄

23 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Πρώτο λάθος. Ο διαχειριστής είναι ένα πρόσωπο που εκλέγεται διότι αυτό ορίζει υποχρεωτικό ο νόμος. Επουδενι δεν έχει με το μερος του την πλειοψηφία, μπορεί σε κάποιες πολυκατοικιες να έχει καλές σχέσεις και σε κάποιες κακες με τους ενοίκους. Επουδενι δεν ενεργεί μόνος του εκτός αν έχει θέσει το θέμα σε ΓΣ και έχει συμφωνήσει η ΓΣ η αν έχει λάβει μόνιμη εξουσιοδότηση από την ΓΣ για ορισμένα πράγματα, και συμφωνία σημαίνει ποσοστό μεγαλύτερο η ίσο του 51%, εάν αυτό είναι χαμηλότερο, δεν υπάρχει τίποτε να προχωρήσει παραπέρα. 

Aντιφασκεις και μπερδευεσαι. Εκλεγεται πως? με αντιδημοκρατικη διαδικασια? ή με τη πλειοψηφια? Δεν εχει σημασια αν εχει καλες ή κακες σχεσεις με καποιους, τον διαχειριστη θα τον εκλεξει η πλειοψηφια. Κανεις δεν ειπε οτι ενεργει μονος του, φανταζεσαι να εκανε ο καθενας τους οτι ηθελε?

Ο διαχειριστης πληρώνει με βάση το τι του πληρώνουν οι ένοικοι. Εάν υπάρχει μαύρη τρύπα και οφειλές, τα δίνει από το αποθεματικό με σκοπό να τα διεκδικήσει μετά από απόφαση της ΓΣ. Αν θέλει να δώσει τώρα από την τσέπη του από μόνος του, δικαίωμα του, σε τέτοια περίπτωση να ξέρει ότι λεφτά δύσκολα θα δει από τους οφειλέτες και θα διεκδικήσει τους λόγους τους υπερανελυσα τρεις σελίδες. 

Συνηθως ο δ/στης προπληρωνει  και μετα ζηταει τα λεφτα. Τα λεφτα τα παιρνει στο τελος καθε μηνα, οι πληρωμες, τακτικες ή εκτακτες γινονται νωριτερα. Αν χαλασει το ασανσερ στις αρχες του μηνα θα πει στους ενοικους" περιμενετε στις 30 του μηνος για να το φτιαξουμε"?

Ο ένοικος δεν είναι υποχρεωμενος επουδενι να πληρώσει αν δεν υπάρχει απόδειξη δαπάνης για τα κοινόχρηστα. Να τα μάθει αυτά ο κάθε κυρ Μήτσος διαχειριστής. 

Χαιρω πολυ χαιροπουλος, οταν συναντησεις μια τετοια κατασταση ομως τι θα κανεις, θα πληρωσεις στα τυφλα? Δε θα πληρωσεις και θα καταληξετε στο δικαστηριο.

Αυτό δεν αλλάζει πως όποιος και να έρθει αν δεν ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασιες πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχει και θα γράφει εδώ στο insomnia μετά κάτι κείμενα σαν τις δικές σου απορωντας γιατί πάνε τα πράγματα τόσο χάλια στην πολυκατοικία του. 

Oταν θα ερθει ο καινουργιος, θα εχει λυθει ή θα εκκρεμει στο δικαστηριο το προβλημα. Δε εγραψα τετοιο κειμενο που λες ουτε τετοια απορια, αντιθετα εξηγω αυτες τις αποριες σε ατομα σαν εσενα που εχουν προσκολληθει στη θεωρια.

Αν θέσει το θέμα στην ΓΣ, αν συμφωνήσει η ΓΣ έχει αυτή την δυνατότητα, και εκ μέρους της πολυκατοικίας αφού του έδωσε την εξουσιοδότηση, όχι εκ μέρους του εαυτού του. 

Εταιρείες δεν αναλαμβάνουν κτίρια με οφειλές και τρύπες, θέλουν εγγύηση. Επίσης το ότι έχεις εταιρία δεν σε απαλλάσσει πάλι από τις παραπάνω διαδικασίες. Η εταιρεία απλά σου υπολογίζει τα κοινόχρηστα αντί να κάθεσαι εσύ κάθε μήνα με το κομπιουτερακι να υπολογίζεις δαπάνες και ποσοστά. 

Oι αγωγες που καταθετουν οι διαχειριστες εχουν το ονοματεπωνυμο τους. Και οι εταιριες επισης, το ονοματεπωνυμο του εκπροσωπου τους. Εξυπακουεται οτι ο δ/στης εχει μαζι του τη ΓΣ, ποσες φορες θα το πουμε ακομα?

Εγω εχω εταιρια, ενω εσυ που δεν εχεις μου κανεις μαθημα πως κινειται η εταιρια?

Καλά καλά. Και εγώ είμαι ο Τσακ Νόρις. 

Kαι εγω ειμαι ο Σβαρτσενεγκερ

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2024 στις 12:49 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Κάνετε μια ΓΣ ...

 

Καλά, οι εταιρείες πάλι είναι άλλο φρούτο. ....

Μάριε όσα χρόνια μένω εδώ (νοικιάζω) δεν έχει γίνει συνέλευση ποτέ. Το έχει πει κάποιες φορές ο άνθρωπος, κανείς δε θέλει να διαθέσει μια ώρα να μαζευτούμε να δούμε τι θα γίνει. Το όσοι μαζευτούν δε πολυέχει νόημα γιατί θα μαζευτούν 3 άνθρωποι. Χαμηλοσυνταξιούχος 75+ είναι ο ταλαίπωρος, ούτε για δικηγόρους (που σίγουρα αργά ή γρήγορα θα έβγαζαν άκρη) έχει λεφτά, ούτε κουράγιο. Είχε προσπαθήσει κάποτε να βρει κληρονόμους παλιών ιδιοκτητών, δεν έβγαλε άκρη. Πολύ πιθανό να έχουν περάσει κάποια στο κράτος. Αυτά γίνονται χρόνια πριν έρθω εγώ, δεν είναι πρόσφατα, οπότε αν ισχύει κιόλας οτι παραγράφονται οφειλές κοινοχρήστων μετά από κάποια χρόνια, έχουν χαθεί μεγάλα ποσά...

Για τις εταιρείες που λες γνωστά είναι κι αυτά, πολλοί την έχουν πατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, piccolino είπε

Επαναλαμβάνεσαι λίγο. Ο διαχειριστής δεν έχει κανένα λόγο να βάλει χρήματα για τις όποιες οφειλές υπάρχουν στη διαχείριση, αφού δε τον υποχρεώνει όπως με ενημερώσατε κάποιος νόμος. Δεν έχει λόγο κανείς ιδιώτης να βάλει χρήματα απ την τσέπη του με τη σύμφωνη γνώμη ή όχι των υπολοίπων, είναι ή δεν είναι απαραίτητη αυτή, και να τρέχει μετά στα δικαστήρια για να πάρει τα χρήματα του πίσω, όταν θα γίνει το δικαστήριο, αν δικαιωθεί και αν θα του τα δώσουν αυτοί που θα πρέπει στο τέλος.

Βοηθησε με λοιπον να μην επαναλαμβανομαι, δλδ μην επανερχεσαι σε θεματα που ηδη συζητησαμε. Ναι, μπορει να μη βαλει χρηματα και να αφησει τη πολυκατοικια μη λειτουργικη. Εξαρταται απο το βαθμο υπευθυνοτητας του. Οταν τα βαζει δε γνωριζει οτι δε θα τα παρει πισω, το προβλημα παρουσιαζεται ξαφνικα. Ποιος θελει να τρεχει στα δικαστηρια??

1 ώρα πριν, piccolino είπε

Η έκδοση των κοινοχρήστων κοστίζει μέχρι 15 ευρώ σε κάποια εταιρεία, το ποσό φυσικά είναι πολλαπλάσιο για να αναλάβει όλη τη διαχείριση εξ ολοκλήρου. Διιαχείρηση την οποία δε θα κρατήσει καιρό αφού και λόγο του πρόσθετου κόστους θα αυξηθεί το μηνιαίο ποσό κοινοχρήστων για τους ενοίκους. Δε πληρώνουν τα λίγα, θα πληρώσουν όταν θα αυξηθούν; Δε νομίζω. Δεν έχεις αντιμετωπίσει προφανώς τέτοια κατάσταση γι αυτό επιμένεις στα ίδια και στα ίδια (πληρώνει ο διαχειριστής και τα διεκδικεί ή παρατάει τη διαχείριση και την παίρνει κάποια εταιρία).

Η εκδοση των κοινοχρηστων, δηλαδη τα εκτυπωμενα χαρτακια, κοστιζει 1-2€. Η αμοιβη της εταιριας ειναι αλλο εξοδο και κοστιζει δεκαδες ευρω, αναλογα το πληθος των διαμερισματων. Για οποιον δε πληρωνει ή βρισκεται σε διαμαχη/αντιδικια δεν υπαρχει αλλη οδος απο τη δικαστικη. Σου ειπα οτι το εχω ζησει απο πρωτο χερι κι εσυ επιμενεις να μου λες οτι "δεν εχω αντιμετωπισει τετοια κατασταση κλπ".....

1 ώρα πριν, piccolino είπε

Σ εμάς δεν υπάρχει καμία διένεξη. Κανείς δε θεωρεί οτι ο διαχειριστής κλέβει αφού τα ποσά είναι συγκεκριμένα. Απλά κάποιοι δε θέλουν να πληρώσουν.

Ετσι λεει η πλευρα σου, η πλευρα του αλλου θα λεει τα δικα της. Ποιος θα κρινει ποιος εχει δικιο? Μονο το δικαστηριο. Ετσι γινεται παντα στις αντιδικιες, ο καθενας στηριζει το συμφερον του.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Εξαρταται απο το βαθμο υπευθυνοτητας του. (1)

Η εκδοση των κοινοχρηστων, δηλαδη τα εκτυπωμενα χαρτακια, κοστιζει 1-2€. Η αμοιβη της εταιριας ειναι αλλο εξοδο και κοστιζει δεκαδες ευρω, αναλογα το πληθος των διαμερισματων. Για οποιον δε πληρωνει ή βρισκεται σε διαμαχη/αντιδικια δεν υπαρχει αλλη οδος απο τη δικαστικη. Σου ειπα οτι το εχω ζησει απο πρωτο χερι κι εσυ επιμενεις να μου λες οτι "δεν εχω αντιμετωπισει τετοια κατασταση κλπ".....(2)

Ετσι λεει η πλευρα σου, η πλευρα του αλλου θα λεει τα δικα της. Ποιος θα κρινει ποιος εχει δικιο? Μονο το δικαστηριο. Ετσι γινεται παντα στις αντιδικιες, ο καθενας στηριζει το συμφερον του. (3)

(1) Μια χαρά υπεύθυνος είναι. Το οτι δε θέλει να βάλει λεφτά απ την τσέπη του, δε τον κάνει ανεύθυνο. Η ευθύνη είναι στους μπαταχτσήδες.

(2) Επειδή έχει τύχει κάποιες φορές να παραλάβω το φάκελο τον κοινοχρήστων και να πληρώσω τον άνθρωπο της εταιρείας που τον έφερε (τυχαίνει να γνωριζόμαστε οπότε χτυπάει σ εμένα αν δε βρει το διαχειριστή για να μη ξαναέρχεται) 15 ευρώ είναι. Τονίζω, μόνο ο υπολογισμός τους και η εκτύπωση, δεν έχουν καμία ανάμειξη σε άλλα θέματα της πολυκατοικίας. 2 ευρώ έδωσα για να εκτυπώσω 10 ασπρόμαυρα  Α4 τις προάλλες, δε νομίζω να χρεώνει καμία εταιρεία μόνο 2 ευρώ ολόκληρο πάκο με ειδοποιητήρια, αποδείξεις, συγκεντρωτικό. Εκτός αν ξέρεις την εξαίρεση πάλι, οπότε πες μας ποια εταιρεία είναι να την προτιμήσουμε.

(3) Κανείς δεν έχει διαφωνήσει για τα ποσά που χρεώνονται, αφού έτσι κι αλλιώς οι αποδείξεις και ο λογαριασμός της ΔΕΗ μένουν για κάποιες μέρες στον πίνακα ανακοινώσεων (μετά τις μαζεύει μη χαθούν). Οτι δε πληρώνουν από ιδιοτροπία είναι ολοφάνερο από τον τρόπο ζωής τους. Δε μιλάω φυσικά για έκτακτες περιπτώσεις που κάποιος θα ζοριστεί για κάποιο διάστημα και θα μείνει πίσω, εκεί υπάρχει κατανόηση εννοείται, άνθρωποι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, piccolino είπε

(1) Μια χαρά υπεύθυνος είναι. Το οτι δε θέλει να βάλει λεφτά απ την τσέπη του, δε τον κάνει ανεύθυνο. Η ευθύνη είναι στους μπαταχτσήδες.

(2) Επειδή έχει τύχει κάποιες φορές να παραλάβω το φάκελο τον κοινοχρήστων και να πληρώσω τον άνθρωπο της εταιρείας που τον έφερε (τυχαίνει να γνωριζόμαστε οπότε χτυπάει σ εμένα αν δε βρει το διαχειριστή για να μη ξαναέρχεται) 15 ευρώ είναι. Τονίζω, μόνο ο υπολογισμός τους και η εκτύπωση, δεν έχουν καμία ανάμειξη σε άλλα θέματα της πολυκατοικίας. 2 ευρώ έδωσα για να εκτυπώσω 10 ασπρόμαυρα  Α4 τις προάλλες, δε νομίζω να χρεώνει καμία εταιρεία μόνο 2 ευρώ ολόκληρο πάκο με ειδοποιητήρια, αποδείξεις, συγκεντρωτικό. Εκτός αν ξέρεις την εξαίρεση πάλι, οπότε πες μας ποια εταιρεία είναι να την προτιμήσουμε.

(3) Κανείς δεν έχει διαφωνήσει για τα ποσά που χρεώνονται, αφού έτσι κι αλλιώς οι αποδείξεις και ο λογαριασμός της ΔΕΗ μένουν για κάποιες μέρες στον πίνακα ανακοινώσεων (μετά τις μαζεύει μη χαθούν). Οτι δε πληρώνουν από ιδιοτροπία είναι ολοφάνερο από τον τρόπο ζωής τους. Δε μιλάω φυσικά για έκτακτες περιπτώσεις που κάποιος θα ζοριστεί για κάποιο διάστημα και θα μείνει πίσω, εκεί υπάρχει κατανόηση εννοείται, άνθρωποι είμαστε.

(1) Δε κλεινεις με το παραμικρο το μαγαζι, οταν υπαρχει ενα τετοιο προβλημα μπορει να γινει συζητηση με ολους τους ενοικους να βρεθει μια λυση. Ο δε μπαταχτσης θα ισχυριζεται τα δικα του, οτι μπαταχτσης ειναι ο δ/στης για τον ταδε ή τον δεινα λογο. Πιο κατω μιλας και για κατανοηση

(2) Ειπαμε, αν ειναι πολλα τα διαμερισματα ανεβαινει και το ποσό. Εμεις ειμαστε λιγοι και ειναι 1 ή 1,5€.

(3) Μιλας για συγκεκριμενη περιπτωση, εγω μιλησα γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, piccolino είπε

Μάριε όσα χρόνια μένω εδώ (νοικιάζω) δεν έχει γίνει συνέλευση ποτέ. Το έχει πει κάποιες φορές ο άνθρωπος, κανείς δε θέλει να διαθέσει μια ώρα να μαζευτούμε να δούμε τι θα γίνει. Το όσοι μαζευτούν δε πολυέχει νόημα γιατί θα μαζευτούν 3 άνθρωποι. Χαμηλοσυνταξιούχος 75+ είναι ο ταλαίπωρος, ούτε για δικηγόρους (που σίγουρα αργά ή γρήγορα θα έβγαζαν άκρη) έχει λεφτά, ούτε κουράγιο. Είχε προσπαθήσει κάποτε να βρει κληρονόμους παλιών ιδιοκτητών, δεν έβγαλε άκρη. Πολύ πιθανό να έχουν περάσει κάποια στο κράτος. Αυτά γίνονται χρόνια πριν έρθω εγώ, δεν είναι πρόσφατα, οπότε αν ισχύει κιόλας οτι παραγράφονται οφειλές κοινοχρήστων μετά από κάποια χρόνια, έχουν χαθεί μεγάλα ποσά...

Για τις εταιρείες που λες γνωστά είναι κι αυτά, πολλοί την έχουν πατήσει.

Τα ξέρω όλα αυτά που λες με τις πολυκατοικιες, για αυτό και δεν το κουνάω ρούπι από το πατρικό του παππού μου που έχω την ησυχία μου. Η μητέρα μου είχε διαμέρισμα που φύγαμε από εκεί παλιά και μετά το πούλησε, σύνηθες πρόβλημα αυτά με τα κοινόχρηστα και τις διαφωνίες. Ιδιος διαχειριστής για πολλά χρόνια και όλοι άνω των 70-80 δεν έχουν όρεξη για τίποτε, παίρναμε που και που τους ενοίκους τηλέφωνο επειδή είχαμε καλές σχέσεις, μας έλεγαν στην τελευταία ανακαίνιση που έγινε ήταν να παθαίνεις εγκεφαλικό η κατάσταση, βγήκε παραπάνω το κόστος στην πορεία και κάποιοι δεν πλήρωναν μετα, έπαιρνε χάπια για την πίεση ο διαχειριστής από την σύγχυση και τα προβλήματα που προέκυψαν, μας λέει δεν ασχολείται ξανά ποτέ του με βαψιματα σοβατισματα και τέτοια. Λογικά μόλις φύγουν από την ζωή οι παλαιοί ένοικοι που ξέραμε και πλακώσουν κληρονόμοι θα έχουμε και εκεί τέτοια προβλήματα. Το ένα διαμέρισμα ήδη από δεκατια και πίσω είχε πεθάνει ο ιδιοκτήτης του παλιά και ήταν χρόνια στα δικαστήρια οι κληρονόμοι, άφηναν επίτηδες απλήρωτα τα κοινόχρηστα ώστε όποιος κερδίσει στο δικαστήριο να πληρώσει και τα κοινόχρηστα. 

Για τις οφειλές ετών υπάρχει παραγραφή αλλά ρώτα δικηγορο. 

Εαν σε μια πολυκατοικια δεν μαζεύονται όλοι στην ΓΣ, υπάρχει τρόπος να πάρετε απόφαση μόνο όσοι είστε εκεί και προσερχεστε στην ΓΣ, δηλαδή να αποφασίσετε και για τους άλλους χωρίς τους άλλους. Απαραίτητη προϋπόθεση η εγγραφη επίδοση με κλητήρα της ανακοίνωσης για ΓΣ σε κάθε ενοικο, και μετά όταν γίνει η ΓΣ, κατάθεση στα πρακτικά εγγραφης βεβαίωσης των πσρευρισκομενων πως οι τάδε δεν προσηλθαν, έτσι αποδεικνύεις στο δικαστήριο την μη παρουσία, χωρίς δικαιολογίες ότι δεν μου το είπαν, δεν το είδα, δεν άκουσα κτλ. Υπάρχει νόμος που σε καλύπτει σε τέτοιες περιπτωσεις που δεν ασχολείται κανένας. 

Όσο για εσένα @dasos2024 πες ότι θέλεις και κάνε ότι θες, έχω κουραστεί με τον συνεχή διάλογο και την αντιπαράθεση. Αν τα πάτε καλά στην πολυκατοικία σας, συννενοειστε και δεν χαλατε την ζαχαρένια σας, χαλάλι σας. Στοιχηματίζω κάποια στιγμή στο μακρινο μέλλον που θα ανοίγεις εδώ thread ότι δώσατε λεφτά που τώρα δεν μπορείτε να τα πάρετε, ο δικηγόρος το ένα, το δικαστήριο το άλλο, ο ένας γείτονας έτσι ο άλλος γιουβέτσι, δεν έχουμε ασανσέρ και ο δεδδηε έκοψε ρεύμα και αφαίρεσε το ρολόι βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Όσο για εσένα @dasos2024 πες ότι θέλεις και κάνε ότι θες, έχω κουραστεί με τον συνεχή διάλογο και την αντιπαράθεση. Αν τα πάτε καλά στην πολυκατοικία σας, συννενοειστε και δεν χαλατε την ζαχαρένια σας, χαλάλι σας.

Eγω να δεις ποσο εχω κουραστει να σου εξηγω τα αυτονοητα και μαλιστα μετ' επαναληψεων. Δεν υπαρχει κατι να πω επιπλεον εκτος αν quotαρεις, ουτε να κανω. Δεν ειναι το θεμα αν τα παμε καλα εμεις στη πολυκατοικια, αλλα τι ισχυει γενικα.

7 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Στοιχηματίζω κάποια στιγμή στο μακρινο μέλλον που θα ανοίγεις εδώ thread ότι δώσατε λεφτά που τώρα δεν μπορείτε να τα πάρετε, ο δικηγόρος το ένα, το δικαστήριο το άλλο, ο ένας γείτονας έτσι ο άλλος γιουβέτσι, δεν έχουμε ασανσέρ και ο δεδδηε έκοψε ρεύμα και αφαίρεσε το ρολόι βοήθεια.

Καμια σχεση. Αντι να υποθετεις, να στοιχηματιζεις και να σκεφτεσαι σεναρια, γιατι δε ρωτας τι ακριβως εγινε?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...