Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα σε πολυκατοικία - κάποιοι δεν πληρώνουν


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολυκατοικία που έχω ένα διαμέρισμα (κενό) είναι συνολικά 5 ιδιοκτήτες.
Η μία εκ των ιδιοκτητών είναι ψυχιατρική περίπτωση, την αφήνουμε απ' έξω...
Η δεύτερη όμως με το έτσι θέλω δεν πληρώνει:

-κοινόχρηστα (το μόνο κοινόχρηστο που έχουμε είναι το φως της σκάλας. Αλλά κι αυτό δεν το πληρώνει (από το 2009  που αγόρασε το διαμέρισμα), το πληρώνουμε οι υπόλοιποι)

-επισκευή κοινόχρηστων χώρων.  Συγκεκριμένα της είπα να συμμετέχει στην υγρομόνωση της ταράτσας που είναι κοινόχρηστη και απλά μου είπε "όχι".

Μπορώ να κάνω κάτι; (της είπα θα πάω σε δικηγόρο αλλά δεν ίδρωσε το αυτί της)

(επίσης να πω ότι δεν έχουμε διαχειριστή ούτε εκδίδονται λογαριασμοί κοινοχρήστων, απλά έρχεται ο λογαριασμός του ρεύματος και τον πληρώνουμε)

 

 

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 minutes ago, panosena said:

Σε πολυκατοικία που έχω ένα διαμέρισμα (κενό) είναι συνολικά 5 ιδιοκτήτες.
Η μία εκ των ιδιοκτητών είναι ψυχιατρική περίπτωση, την αφήνουμε απ' έξω...
Η δεύτερη όμως με το έτσι θέλω δεν πληρώνει:

-κοινόχρηστα (το μόνο κοινόχρηστο που έχουμε είναι το φως της σκάλας. Αλλά κι αυτό δεν το πληρώνει (από το 2009  που αγόρασε το διαμέρισμα), το πληρώνουμε οι υπόλοιποι)

-επισκευή κοινόχρηστων χώρων.  Συγκεκριμένα της είπα να συμμετέχει στην υγρομόνωση της ταράτσας που είναι κοινόχρηστη και απλά μου είπε "όχι".

Μπορώ να κάνω κάτι; (της είπα θα πάω σε δικηγόρο αλλά δεν ίδρωσε το αυτί της)

(επίσης να πω ότι δεν έχουμε διαχειριστή ούτε εκδίδονται λογαριασμοί κοινοχρήστων, απλά έρχεται ο λογαριασμός του ρεύματος και τον πληρώνουμε)

Λογικό είναι να μην ιδρώσει το αυτί της μια και ξέρει ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Η πολυκατοικία μπορεί να την κυνηγήσει δικαστικά μόνο εξουσιοδοτώντας τον διαχειριστή της, και μόνο αν τα κοινόχρηστα έχουν εκδοθεί όπως ακριβώς προβλέπεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, panosena είπε

 

(επίσης να πω ότι δεν έχουμε διαχειριστή ούτε εκδίδονται λογαριασμοί κοινοχρήστων, απλά έρχεται ο λογαριασμός του ρεύματος και τον πληρώνουμε)

Και εδώ είναι το λάθος που την πατήσατε. 

Σε οποιονδήποτε να πας για νομικές ενέργειες, πρέπει πρώτα να υπάρχει εκλεγμένος διαχειριστής με απόφαση και πρακτικά ΓΣ ώστε να έχει κάποιον υπεύθυνο η πολυκατοικία για να προσφύγει νομικά εκ μέρους της και να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του ο δικηγόρος. 

Δεύτερον, πρέπει να εκδίδετε ειδοποιητηρια πληρωμής με τα ποσά αναλυτικά είτε δικά σας μέσω λογισμικού είτε μέσω εταιρείας. 

Για όλες τις δαπάνες χρειάζεστε αποδείξεις. 

Για έκτακτες δαπάνες όπως μόνωση, βάψιμο, ασανσέρ επισκευές κτλ. Κάνετε ΓΣ και αποφασίζετε με βάση την πλειοψηφία. Οσα όχι κι αν έχει πει η ιδιοκτήτρια αν εσείς πήρατε απόφαση, τότε πληρώνετε εσείς τα δικά της και μετά της κάνετε αγωγή. 

Αλλά αν δεν τηρούνται αυτά που έγραψα πριν, έχει καταλάβει ότι δύσκολα θα κάνετε κάτι και το εκμεταλλεύεται. Αν αυτή ήταν διαχειριστρια παίζει να έκανε αγωγή και εξώδικα για 100 ευρώ. 

Επίσης, το γεγονός ότι το διαμέρισμα έχει 5 συνιδιοκτητες, κακό για εσάς. Η αγωγή θα γίνει και στους 5 και θα πρέπει είτε να πληρώσουν και οι 5 είτε οποίος θέλει από τους 5 αρκεί να πάρει τα ζητούμενα πόσα η πολυκατοικία και να κλείσει η υπόθεση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ασανσέρ και θέρμανση δύσκολα... Πόσα δίνετε το μήνα 5 ευρώ; Πρέπει να ορίσετε διαχειριστή και αν γίνουν όλα τα προβλεπόμενα με έναν καλό δικηγόρο μέχρι και το διαμέρισμα τους παίρνεις σε βάθος χρόνου αν υπάρχουν μεγάλα ποσά, τώρα με τα 5ευρά θες 20 χρόνια για να κινήσεις διαδικασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φως της σκάλας πιθανότατα δεν το έχει ανάγκη για να μην το πληρώνει, ας συνεννοηθούνε τότε οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να το κόψουν και να ανεβαίνουν την σκάλα με διαφορετικό φωτισμό αν είναι νύχτα, μέρα δεν χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Basilhs23___ said:

Επίσης, το γεγονός ότι το διαμέρισμα έχει 5 συνιδιοκτητες, κακό για εσάς.

Δεν εννοούσε αυτό που κατάλαβες, εννοούσε ότι συνολικά οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας είναι 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας είναι 5.

(ο καθένας ένα διαμέρισμα, μόνο εγώ έχω δύο)

25 λεπτά πριν, Mhdenistis είπε

Το φως της σκάλας πιθανότατα δεν το έχει ανάγκη για να μην το πληρώνει, ας συνεννοηθούνε τότε οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να το κόψουν και να ανεβαίνουν την σκάλα με διαφορετικό φωτισμό αν είναι νύχτα, μέρα δεν χρειάζεται. 

Το έχει ανάγκη, το λέει και μόνη της. Απλά δεν γουστάρει να το πληρώνει.
Το ρεύμα μπορούμε να το κόψουμε αλλά το πάγιο και ότι το συνοδεύει θα συνεχίσουν να έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χωρίς έκδοση κοινοχρήστων (έστω και αυτών των βασικών) πώς θα διεκδικήσετε το οτιδήποτε;

Πρέπει όλα να γίνονται τυπικά: αποφασίσατε υδρομόνωση, θαυμάσια. Γ.Σ. έγινε; Ειδοποιήθηκαν όλοι τυπικά και εγκαίρως; Παρουσιάστηκαν προσφορές, κοστολογημένες;

Όταν γίνονται τα πράγματα πρόχειρα, δεν χρειάζεται να είναι ο άλλος ψυχιατρική περίπτωση για να πει όχι.

Και δεν τα γράφω αυτά αφ' υψηλού, κι εμείς είχαμε έναν που φέσωσε φεύγοντας κι έναν που φεσώνει ακόμη, αλλά έχουν κινηθεί διαδικασίες γιατί γίνονται όλα τυπικά. Τι θα αποδώσουν, δεν ξέρω, αλλά χωρίς έστω αυτή τη βάση, ο άλλος/άλλη θα πει "δεν ενημερώθηκα, δεν παρουσιάζουν έξοδα, λένε νούμερα έτσι" και θα σκαλώσει το πράγμα.

Ρωτήστε δικηγόρο, προφανώς, αλλά η περιγραφή της κατάστασης δεν με καθιστά αισιόδοξο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τίποτα δεν γίνεται τυπικά.
-διαχειριστής δεν υπάρχει
-δεν εκδίδονται κοινόχρηστα
κλπ κλπ

Με την ψυχιατρική περίπτωση δεν ασχολούμαι, δεν έχει νόημα.
Αυτή που δεν πληρώνει δεν είναι ψυχιατρική (νομίζω δηλαδή), απλά δενπληρωνίστας.

 

Η μόνη λύση το κόψιμο του ρεύματος της σκάλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, panosena said:

Το ρεύμα μπορούμε να το κόψουμε αλλά το πάγιο και ότι το συνοδεύει θα συνεχίσουν να έρχονται.

Δεν ισχύει αυτό, αν το κόψετε τίποτα απολύτως δεν θα έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ρεύμα της πολυκατοικίας, κοινόχρηστο. Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.
Έτσι θυμάμαι ότι είχε πει  η ΔΕΗ παλιότερα (όχι σε μένα).
Θα ρωτήσω κι εγώ για σιγουριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panosena said:

Είναι το ρεύμα της πολυκατοικίας, κοινόχρηστο. Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.
Έτσι θυμάμαι ότι είχε πει  η ΔΕΗ παλιότερα (όχι σε μένα).
Θα ρωτήσω κι εγώ για σιγουριά.

Καμία παροχή δεν πληρώνει πάγιο εφόσον έχει ζητηθεί (και όχι έχει γίνει λόγο χρεών) διακοπή, δημοτικά τέλη και δημοτικός φόρος κανονικά πρέπει να τα πληρώνεται μια και οι χώροι χρησιμοποιούνται αλλά πρακτικά δεν θα τα ζητήσει κανείς ούτε θα ελεγθείτε, και ΕΡΤ + ΤΑΠ ούτως ή άλλως δεν προβλέπεται να πληρώνουν οι κοινόχρηστοι χώροι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτε διαχειριστή και μια εταιρεία κοινοχρηστων αρχικά να ειστε τυπικό.  μετά μπορείτε να διεκδικήσετε με δικηγόρο τις οφειλές. 

οχι για τώρα που έχετε απλα 2 λάμπες. .. αλλα για το μέλλον αν χρειαστεί κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά σκέφτομαι να προτείνω στον άλλο που πληρώνει:
-κόψιμο του ρεύματος, ή να βρούμε έναν τρόπο να το ανάβουμε μόνο εμείς(οι δύο που πληρώνουμε)
-κλειδαριά στην πόρτα της ταράτσας, οπότε θα έχουμε πρόσβαση μόνο εμείς οι δύο. Ας μας πάει στα δικαστήρια :P.

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...