Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η μετανάστευση?


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, mix@lis said:

 

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

ρε φιλε με ολο τον σεβασμο, καθεσαι και γραφεις ενα κατεβατο κειμενο για να πεις στο τελος οτι ειναι σημαντικο για σενα να μπορεις να πας σε ενα ουζερι ή ενα τσιπουραδικο.

Ε μηπως πρεπει να καταλαβεις τοτε οτι το εξωτερικο (οσο αστεια να ακουγεται η γενικευση "εξωτερικο" γιατι μιλαμε για δεκαδες χωρες) μαλλον ΔΕΝ ειναι για σενα και απλα να αραξεις Ελλαδα π.χ. Βολο να χεις τα τσιπουραδικα σου και να εισαι χαρουμενος και να μην χαλιεσαι τσαμπα;

Δεν ειναι κακο, ουτε προσβλητικο, δεν ειναι ολα τα πραγματα και ολες οι καταστασεις για ολους, ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα γουστα και διαφορετικες προτεραιοτητες. Πιστευω ομως οτι ολοι χρειαζομαστε μια κοινη λογικη και με βαση αυτην αν εχεις τα τσιπουραδικα στην λιστα προτεραιοτητων σου γιατι ταλαιπωρεισαι με μεταναστευση;

Επεξ/σία από epp
  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μεταναστευση αξίζει για να φύγεις μόνιμα και να μην επιστρέψεις ξανά εδώ, αν είναι να έρθεις πάλι πίσω, μείνε εδώ και μην φεύγεις. 

Οι απόψεις από όλους όσους έχω μιλήσει και έφυγαν για έξω, διαφέρουν.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mix@lis είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου σχετικά με την μετανάστευση και πως είδα τα πράγματα στη Σουηδία. Είναι καθαρά προσωπικές οι απόψεις και προφανώς κάποιοι δεν θα συμφωνήσετε. Παρακαλώ όμως να μην το μαμήσουμε το θέμα για να γίνει μια ωραία κουβεντούλα.

Θετικά

Οδηγική παιδεία: Πολύ καλή συμπεριφορά στους δρόμους με σχεδόν απόλυτη τήρηση των κανόνων οδήγησης. Αν σε πιάσουν μεθυσμένο ή έχεις κάνει κάποια σημαντική παράβαση έχει μεγάλη επιβολή προστίμου και την έχεις πατήσει άσχημα! Και μπράβο τους γιατί έτσι πρέπει να γίνεται.

Σύστημα παιδεία: Ίσως από τα καλύτερα που υπάρχουν!

Κράτος/Οικονομία: Πολύ δυνατή οικονομία και ένα κράτος που προσφέρει αρκετές παροχές στους εργαζομένους. Επίσης έχει πολύ δυνατά σωματεία.

Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχει μία οργάνωση στο μεγαλύτερο κομμάτι του κράτους με τήρηση των νόμων και με πολύ καλές συνθήκες εργασίας.

 

Αρνητικά

Σύστημα Υγείας: Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο απο της Ελλάδας, πάντως καλύτερο δεν είναι. Μόνο φαινομενικά είναι καλύτερο (υποδομές, μηχανμήματα κλπ). Έχουν τεράστια έλλειψη σε γιατρούς. Επίσης οι περισσότεροι απο αυτούς είναι άπειροι ενώ η πλειοψηφία είναι κακοί γιατροί.

Για να ασχοληθούν ουσιαστικά μαζί σου θα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος.

Φαγητό: Δεν έχουν παραδοσιακά νόστιμα φαγητά που να τους χαρακτηρίζουν. Ό,τι αθλιότητα υπάρχει σε φαγητό θα το βρείς στη Σουηδία. Για λαχανικά και φρούτα δεν το συζητώ καν. Πανάκριβα και άθλια σε γεύση και ποιότητα.

Τιμές: Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ακρίβεια στη Σουηδία όμως δεν σε επηρεάζει τόσο γιατί οι μισθοί είναι καλοί. Όμως κάποια αναγκαία προιόντα είναι εξωφρενικά ακριβά!

Διαμονή: Αν δεν έχει δικό σου σπίτι τα πράγματα είναι ζόρικα. Ενοίκια στον θεό συν οτι σπάνια θα βρείς μακροπρόθεσμα συμβόλαια. Σχεδόν κάθε χρόνο πρέπει να είσαι στο ψάξιμο για άλλο σπίτι. Αφήστε που πολλοί μένουν σε δωμάτια! Αν είναι δυνατόν, να μένεις με άλλους 2-3 αγνώστους στο ίδιο σπίτι και να μοιράζεσαι κουζίνα και τουαλέτα. Έλεος!

Καιρός: Ασχολίαστο!

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Έχω ήδη δώσει παραίτηση και λίγες μέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα.

Πώς τα βλέπετε εσείς τα πράγματα περί μετανάστευσης;

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Μπα λέω να μείνω εδώ. Να πάω έξω σε άλλη κουλτούρα και με τόσα αρνητικά που γράφεις δεν θα πάρω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων οπως δε θα παρεις Ferrari για χωματοδρομο ετσι δε θα φυγεις αν αυτα που θα βρεις και σε ενδιαφερουν ειναι χειροτερα απο αυτα που εχεις ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα δεν μπορεί να υπάρξει μια σταθερή απάντηση σε μια τέτοια ερώτηση, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο και κυρίως έχει να κάνει με τον άνθρωπο, τις ανάγκες του, τα γούστα του κλτ.

Προσωπικά εμπειρία καλή έχω μόνο από Σουηδία όπου έχω πάει μερικές φορές και για διάφορα διαστήματα λόγο του ότι ζει μια δεκαετία και βάλε αδελφικός φίλος. Την Σουηδία την λάτρεψα σχεδόν σε κάθε τομέα. Καθαριότητα, οργάνωση, πράσινο, ποδηλατόδρομοι, παιδεία κατοίκων που φαίνεται συνέχεια, καιρός που μου αρέσει κτλ.

Παρόλα αυτά, για τα δικά μου γούστα δε θα μπορούσα να ζήσω εκεί την ζωή μου. Για εμένα ένα πράγμα πρέπει να αναγνωρίσεις στον Έλληνα, το ότι ξέρει να περνάει καλά ακόμα και στα δύσκολα ενώ οι ΚεντροΒορειο - Ευρωπαίοι στα μάτια μου είναι απλά ρομπότ που πάνε δουλειά -σπίτι -σπίτι -δουλειά και στο τσακιρ κεφι θα πάνε για ένα πικ νικ το Σ/Κ τους.

Και δεν αναφέρομαι σε μπουζουκό-καταστάσεις ή κλαμπάκια. Αλλά ρε φίλε στην εβδομάδα μου εδώ θα βγω αρκετά βράδια καθημερινής είτε για κάποιο χαλαρό ποτό σε μπαρ, είτε σε κάποιο event, είτε ένα cinema ή whatever. Από την άλλη στην Σουηδία έβγαινα με τον κολλητό για βόλτα στις 19:00 το απόγευμα και είχε λιγότερο κόσμο έξω από ότι είχαμε εμείς επί lockdown!! Μόνο εμείς ήμασταν στον δρόμο.

Συνοπτικά λοιπόν, για εμένα να τα βράσω τα 3k τον μήνα αν είναι να φυτοζωώ όπως ο μέσος Σουηδός. Βέβαια, να σημειώσω ότι αυτό το λέω "εκ του ασφαλούς" μιας και έχω την τύχη να ζω σε δικό μου σπίτι και να βγάζω κομπλέ μισθό. Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς λογικά θα ήμουν ήδη εκεί τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, mix@lis said:

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Φαίνεται να έφυγες από την Ελλάδα για τους λάθος λόγους. Και άρα, κακώς έφυγες από την Ελλάδα.

Πήγες απότομα από μία χώρα που έχουν full δικαιώματα και 0 υποχρεώσεις, σε μία χώρα που έχουν υπάρχει ισορροπία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων. Λογικό να σου αρέσει.

Όντως, η Ελλάδα είναι πανέμορφη (η φύση, α;). Ενίοτε, ακόμα και το μπουρδέλο της καθημερινότητας (αλλά για λίγο). Όμως, βάλε στην εξίσωση το άνοιγμα οικογένειας, την ανταποδοτικότητα του κράτους (κράτος = πολίτες, υπηρεσίες, κυβερνόντες/αποφασίζοντες), την νοοτροπία και άλλα τέτοια που βαραίνουν -συνήθως- από μία ηλικία και μετά, η οποία απαιτεί σταθερότητα. Μήπως η πλάστιγγα γέρνει προς το "Η τρΕλλάς, για διακοπάς"; Και ακόμα περισσότερο, αφού ο κόσμος είναι μεγάλος και η ζωή μικρή, τότε ούτε "για διακοπάς";

Και όπως είπαν και άλλοι, ο καθένας φεύγει για τους δικούς του λόγους. Όπως και ξένοι που μεταναστεύουν στην Ελλάδα. Δόξα τω Θεώ, ζούμε σε εξαιρετικές εποχές, σε μία ενωμένη κοινότητα, η οποία -με τα καλά της και τα κακά της- σου δίνει την δυνατότητα να εμφανίζεσαι μια ωραία μέρα σε ένα άλλο μέρος της και να ξεκινάς ζωή εκεί.

Βέβαια, οι κακές συνήθειες, δύσκολα κόβονται. Καλή επιστροφή στην πατρίδα και καλώς να μας έρχεστε στα εξωτερικά (αν το αντέχει ο ελληνικός μισθός 😈)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, filip123go είπε

Γενικώς έξω, πλέον αξίζει να πας σαν senior στο επάγγελμα σου (είτε μηχανικός, είτε προγραμματιστής, είτε ξυλουργός, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κλπ κλπ) . Εάν είσαι senior μπορείς σε 5-7 χρόνια να βάλεις 200-300 k στην άκρη (αν πας με γυναίκα/κοπέλα) . Γυρίζεις στα 37-40 σου Ελλάδα, και  με τόσα λεφτά στην άκρη, είσαι οκ.

Δεν υπαρχουν τα ποσα που λες. Για να βαλεις 200κ στην ακρη σε 7 χρονια πρεπει να βαζεις καθε χρονο 30κ στην ακρη. Αυτο αφορα μια πολυ μικρη κατηγορια επαγγελματιων και μονο για Ελβετια. Αν μιλαμε για Αγγλια/Γερμανια/Γαλλια αναλογα βεβαια και την θεση εργασιας και την πολη αντε να βαζεις στην ακρη 5-10Κ τον χρονο.

Ειναι μια μεγαλη συζητηση το αρχικο ερωτημα. Παιζει μεγαλο ρολο αν καποιος εχει σπουδες, το αντικειμενο, την ηλικια, την οικογενειακη κατασταση, την προσωπικοτητα και την χωρα. Επισης καθως ο ανθρωπος μεγαλωνει αλλαζουν τα θελω και οι προτεταιοτητες του. Ταπεινη μου αποψη το εξωτερικο αξιζει πιο πολυ για καποιον εξειδικευμενο, που θα πληρωθει σημαντικα καλυτερα απο Ελλαδα και θα αποκτησει προυπηρεσια σε τεχνολογιες και περιβαλλοντα που δυσκολα θα βρει Ελλαδα. Επισης, επειδη εξωτερικο θα εισαι σιγουρα μακρυα απο φιλους και οικογενεια, θα πρεπει ο μισθος και οι συνθηκες να ειναι σημαντικα καλυτερα απο Ελλαδα για να αξιζει. Ενα απλο παραδειγμα, αν Ελλαδα εχεις εναν μισθο 1500 ευρω τον μηνα, δεν ξερω αν αξιζει να πας πχ Στοκχολμη για 2500 λιρες το μηνα.

Επειδη γουσταρω κει εγω τσιπουραδικα, ε με 5 εβδομαδες αδεια συν remote work αν παιζει, ε σε παιρνει να τα επισκεπτεσαι αρκετα συχνα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BlueBlade said:

 

Συνοπτικά λοιπόν, για εμένα να τα βράσω τα 3k τον μήνα αν είναι να φυτοζωώ όπως ο μέσος Σουηδός. Βέβαια, να σημειώσω ότι αυτό το λέω "εκ του ασφαλούς" μιας και έχω την τύχη να ζω σε δικό μου σπίτι και να βγάζω κομπλέ μισθό. Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς λογικά θα ήμουν ήδη εκεί τώρα.

Ε μα αυτο ειναι ολο το ζουμι φιλε μου.

Προφανως αφου ζεις σε δικο σου σπιτι και με καλο μισθο, δεν υπαρχει κανενας λογος να πας στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.

Ολοι οσοι μεταναστευουν ομως δεν εχουν ουτε δικο τους σπιτι ουτε καλο μισθο και γι αυτο φευγουν..

Εχεις δοκιμασει να κανεις οικογενεια με 2 μισθους απο 800 ευρω χωρις δικο σου σπιτι? Ε απλα δε γινεται.

Αν πας στη Σουηδια ομως, ε απλα γινεται. Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα..

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, flashja said:

Η ποιότητα ζωής εδώ στο Λουξεμβούργο πάντως είναι φοβερή, επιστροφή Ελλάδα ίσως στη σύνταξη. 

Αποκλειεται φιλε εκει δεν εχετε ηλιο

Εμεις εδω στο 2ο οροφο κυψελη που δουλευουμε 8 με 6 και επιστρεφουμε νυχτα εχουμε πολυ ηλιο. Αντανακλαται απο το απεναντι μπαλκονι 5ου οροφου μεταξυ 10μιση και 11μιση το σαββατο και την κυριακη πρωι. Μιλαμε για ηλιο οχι αστεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αντέχεις στη Σουηδία προτείνω να ψαχτείς για δουλειά στην Ελβετία που είμαι εγώ τα 2 τελευταία χρόνια (εργάζομαι σε φαρμακευτική) και θεωρώ πως έχω κάνει εξαιρετική επιλογή.

Ναι μεν έχεις βαρύ χειμώνα για 3-4 μήνες αλλά η χώρα ειναι πραγματικά υπέροχη , με τοπία που δεν φαντάζεσαι , τα χρήματα πολύ καλά και ακόμα και αν σου λείπει η Ελλάδα είσαι μόνο 2,5 ώρες μακρυά με το αεροπλάνο (και με 4-5 πτήσεις τη μέρα από Ζυρίχη/Γενεύη και ένα Aegean Pass μπορείς πραγματικά να είσαι στην Αθήνα κάθε Σαββατοκύριακο!)

Το έκανα και εγώ τον πρώτο μου χρόνο εδώ αλλά σιγά σιγά έφτιαξα εδώ μια παρέα και πλέον πηγαινω Ελλάδα μια φορά στους 3-4 μήνες για καμιά βδομάδα. Στο μυαλό μου πάντα είναι σε μερικά (αρκετά) χρόνια να επιστρέψω έχοντας κάνει ένα γερό κομπόδεμα εδώ και ισως να στήσω κάτι δικό μου , αλλά όταν εμείς σχεδιάζουμε κάτι το σύμπαν γελάει οπότε who knows..

PS : Έφυγα στα 37 μου από την Ελλάδα και πλέον φτάνω τα 40 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, flashja said:

Η ποιότητα ζωής εδώ στο Λουξεμβούργο πάντως είναι φοβερή, επιστροφή Ελλάδα ίσως στη σύνταξη. 

Το αυτό, αλλα για Αυστρία, στη σύνταξη κι αν πάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, giwfys είπε

Αποκλειεται φιλε εκει δεν εχετε ηλιο

Ειδικά τώρα έτσι πως έχει γίνει ο καιρός ακόμα και στη πλάκα που το λες σιγά σιγά τείνει να μην υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, listerstorm είπε

Τα του καιρού χεσμένα τα έχεις, να μου λείπει ο φραπές και ο ήλιος αν δεν μπορώ να έχω αξιοπρέπεια.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,αν βρεθεις πχ απο την Κρητη στη Φιλανδια, θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος και αποφασισμενος για να μην παθεις καταθλιψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,αν βρεθεις πχ απο την Κρητη στη Φιλανδια, θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος και αποφασισμενος για να μην παθεις καταθλιψη.

Η Σκανδιναβια ειναι πολυ ζορικη, ειδικα Νοεμβρη με Φεβρουαριο ειναι πολυ δυσκολα. Επισης αλλο Στοκχολμη αλλα να σε βγαλει η μαυρη σου η μοιρα σε καμια Lulea η Umea...Και μαντεψε τι, σαν πρωτες δουλειες το πιο πιθανο ειναι να βρεις στον Βορρα που κανεις δεν θελει να παει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...